Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ucuz ucak bileti bulma taktikleri

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Fri Sep 05, 2008 3:52 pm

Bu bos ucak kovalama isi nasil oluyor baris :) biraz bahsedermisin.

Bu arada yukarida verdigim fiyatlara daha alternatif fiyatlarda bulabilirsiniz, buyrun buradan yakin

www.travelsupermarket.com
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Fri Sep 05, 2008 6:46 pm

Easyjetin bankosuna gidiyoruz. Check-in suresi dolmak uzere olan bir ucak seciyoruz. Karpuz secer gibi "baba bu kac para" diyoruz. Ucak bos gitmesin, atla atla diyor arkadas da. Yalniz orda donus bileti icin pazarlik etmeyi unutmayin yoksa astari yuzunu gecer.
Ben bunlarla ugrasamayacak kadar bezgin bir adamim ama yapip basarili olanlari biliyorum.
Ogrenci veya biraz kafadan kirik olmak lazim tabii ilk once. Bekar da olmak lazim. uzar gider bu liste..
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Fri Sep 05, 2008 9:25 pm

bekarlıktan tuttuk ama diğerlerinden tutamadık. bas bas paralı uçak bileti yapıcağız artık mecburi
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue Sep 09, 2008 9:36 am

Benim bildiğim o son dakika biletlerini uzun süre önce kaldırdılar. Artık yalnızca erken alırsanız ucuz bulunuyor?
386-DX
ROBERT PLANT

New postby baris » Tue Sep 09, 2008 10:05 am

Eskiden ucuz biletler icin on rezervasyon yapiliyordu. Simdi havaalaninda yakalarsan gidiyorsun.
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Sep 15, 2008 3:56 pm

Var mi ucuz ucak bileti bulabilen artik? Ben soyle genel bir bakayim dedim ama yok Istanbul Londra £150'nin altini yakalamak gercekten cok zor. Kasim ayinda alakasiz bir haftaya baktim easyjetten anca o zaman £100'lik birsey yakaladim. Ve genel olarak easyjet flypgs gibi firmalarin fiyatlari thy ve ba ile kapisacak duzeyde. Londra disinda ki hava alanlarina gitmek icin vericeginiz para ve ugrasi bir thy bir ba'ya verirseniz daha rahat bir sekilde heathrow'dan ucabiliyorsunuz gibi..

Baska gidis yolu yokmudur Istanbula :) £200 luk benzin ile rahat rahat gidip gelirim gibime geliyor araba ile.
haphazard
ROGER WATERS

New postby erkut » Tue Sep 16, 2008 8:27 am

abi aslinda bu ucuz ucak bileti isini birakmak gerek... Pasalar gibi bi 50-60 pound fazla verip THY´yle ucmak lazim.

Easyjetle gidip geldik Istanbul´a... Biletleri online aldik. Alirken 50 türlü bilet fiyatini arttirici ekstralari default yapmislar.. Onlari bir kere temizlemen gerekiyor...Ondan sonra okudugunu cok iyi anlayip, iyi yorumlaman gerekiyor....

Ben online alirken bileti „hold bag“ olayini iptal ettirdim, illa da kabine bir seyler sokmak zorunda degilim diye. Gidis gelis 12 pound ekstra oluyor bu hizmet... Biraz da kalabalik olunca, 30-40 arasi bir fazlalik yapiyor toplam ücrette...

Neyse havaalanina geldik ve dumur olduk... Bu „hold bag“ olayi megersem bavul/iceri verdigin bagaj anlamina geliyormus.. Biz el bagaji diye anlamistik... Ya simdi bu „hold bag“ olayini nasil tanimlar, nasil yorumlarsin?

Adamlarla kavga ediyoruz, “Yolcularin ucaga posetle mi gelmesini bekliyorsunuz?, falan diye pres yapmaya calisiyoruz.... Önceden alimlarda gidis dönüs 12 pound olan „hold bag“ ücreti havaalanina geldiginde 20 pound oluyor... bizde toplam 3 bavul... yani 60 pound sak diye giriyor....Essekler gibi veriyorsun tabii parayi....

Inanilir gibi degil.... Hayatta en sevmedigim seydir, kaziklanmak... Prensibim, beni düdükleyen bir ikinci kez hayatta düdükleyemez... Bedava bilet dagitsinlar, easyjetin önünden gecersem, hipneyim... Yaniltici reklamin (misleading advertising) türlüsünü yapip, adam düdüklüyor bu ucuz ucmayi taahhüt eden sirketlerin cogu...

Ucaga binme sIkIntisi, icerideki seyyar satici zihniyeti de cabasi isin... Ucagin kalkmasina 1 saat kala siniflandirilmis kuyruga giriyorsun… Ekstra ücrete tabii speedy boarding´ler ilk kuyruga, garibanlar en son…. Orada insan kendini cok salak hissediyor… Speedy boarding´dekiler bizim siraya bakip siritiyorlar falan…. :D Kuntakinte psikolojisine giriyor insan..

Akli olan Easyjet´le ucmaz Türkiye´ye….
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Tue Sep 16, 2008 8:37 am

Hah! Bravo erkut hocam, dusuncelerime tercuman olmussun resmen.
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Tue Sep 16, 2008 11:58 am

Bu holdbag davasindan zamaninda killanmistim ben. sitede yazanlari 3 farkli dilde okuyup ogrendim ne oldugunu. turkce ve ingilizcede tanim havada kaliyordu ama almancada kendini belli ediyordu.
handbag disindaki her tanim kargoya giren valiz oluyor. direk sapliyorlar tabi, acima yok. zaten easyjetin gelirinin buyuk bir kismi bu tarz yolmalardan oluyordur.
baris
ROGER WATERS

New postby deep » Tue Sep 16, 2008 6:25 pm

Ben 1.5 hafta once, Ekim ortasi icin gidis gelis Pegasus'tan 125 pounda bilet aldim. Pgs'yi kullaniyorum genelde (evim Sahiba Gokcen'e daha yakin) bir sikintim olmadi simdiye kadar..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue Sep 16, 2008 7:05 pm

hangi tarihler arası deep? ben ekim 11 19 arası baktım
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Tue Sep 16, 2008 7:48 pm

aynen :)

tek fark ben cumayi da kattim, 10-19 arasi.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue Sep 16, 2008 9:00 pm

ben geç kaldım ozaman :) ben de yaklaşık 3 4 gün önce almayı denedim cumayı katarak amma velakin 183GBP fiyat çıkardı
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue Sep 16, 2008 11:31 pm

@erkut

Bence sizin hold bag'in ne demek olduğunu bilmemeniz/anlayamamanız Easyjet'in suçu değil. "Hold" demek uçak veya geminin kargo bölümü demektir, sözlüğe bakabilirdiniz. Yani kusura bakmayın ama bunun kazıklanmakla pek ilgisi yok. Hele bunun üzerine bir de tartışıp üste çıkmaya çalışmanızın haklı hiçbir tarafını göremiyorum.

Ucuz havayolları kullanmayı bilirseniz gayet de avantajlı. Programınızı ve eşyanızı bilete göre ayarlar ve en fazla 3-4 saatlik bir yolculuk için rahatınızdan biraz feragat etmeye razı olursanız THY'nin onda biri fiyatına bile seyahat edebiliyorsunuz gayet güzel.

Siz uçaktaki yerinizin belli olması, programınızı esnek tutabilme keyfi, 25 kilo bavul taşıma hakkı, bir de uyduruk yemek için 3 katı, 7 katı, 10 katı bilet ücreti ödemeye razıysanız kendi bileceğiniz iş, saygı duyarım. Sırf bir bardak portakal suyu ve perdeyle ayrılmış bölüm için üç katı bilet parası verip business class'ta uçan da var sonuçta. Herkesin maddi durumu, keyfi, standartları farklı.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby erkut » Wed Sep 17, 2008 8:43 am

@386-DX

Olayin sözlükle falan alakasi yok. Insan ucaga binerken yanina aldigi 20 kiloya kadar olan bavulun fiyata dahil olamayacagini hayal edemiyor...

Böyle bir sey ilk defa yapilmis ve easyjet denen salak sirket bunun mucidiymis. Yakinda üstüne giydigin elbise icin bile bi sekil düsünebilir bu lavuklar.

Her ucan kisinin mutlaka yaninda getirdigi 1 adet gariban bavulu bilet fiyatindan cikararak opsiyonel yapan zihniyet kazikcidir 368-DX.

Cok da önemli degil zaten, bunlar kactikca Avrupa Komisyonu bunlarin hakkindan gelecek. Öyle saga sola "Malaga 1 pound", "Istanbul 50 pence" diyerek yaniltici bilgilerle müsteriyi yaniltici reklamlara yasaklardan sonra, simdi bu tip bavul, mavul isini cikardilar, onu da osurturlar yakinda.

asagida guckst du:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7496677.stm

Yanilarak kazigi yedikten sonra tartisarak üste cikma cabamizla online bilet alirken bütün sartlari kabul ettikten sonra elbette hakliyiz ayaklarinda degildik. Olamazdik. Hic mi tepki vermeyelim?

Lugatta "Misleading advertising", "Misleading information" denen özel tanimlamalar var. Bu durumlar icin kullaniliyor. Ne yapacaz, bileti alirken fasikülleri cikarip bir de ders mi calisacaz?

google´a "Misleading" "Easyjet" kelimelerini ayni anda ver, karsina 19.800 sayfa cikiyor.

http://www.google.co.uk/search?hl=en&cl ... arch&meta=

Easyjet´in bu yüzden karsi karsiya kaldigi yüzlerce yasal islem var. Yukaridaki linke bas, oku.

Easyjet ucuz mucuz da degil, programini, bavulunu, zamanini iyi ayarlarsan, toplam fiyatta THY fiyatlari birak 5, 10 kati, 3 kati bile, 2 kati bile olmuyor, 1,5 kati bile olmuyor. Hatta THY bazen daha ucuz bile olabiliyor.
erkut
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park