Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ingiltere ya da...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby davsan » Thu Apr 17, 2008 7:09 am

merak ediyorum, kaciniz icin Ingiltere 1. tercihti? alternatifleri neydi? onlarin arasindan niye burayi sectiniz?

benim icin alternatif amerika'ydi, on yargilarim yuzunden gitmedim.
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Thu Apr 17, 2008 3:10 pm

Benim 1. tercihim İngiltere idi. Gerçi HSMP programını duyana kadar pek şansım olduğunu düşünmüyordum. Zaten yabancı dil olarak sadece ingilizce bildiğim için ya İngiltere yada Amerika olucaktı. Amerikayı şahsen politikaları ve yaşam biçimi olarak tercih etmek istemedim (önyargı diyebiliriz, senin ki gibi). İngilterenin avrupada olması ve ingilizce konuşuluyor olması gerçekten çok çekiciydi. Bunun dışında Kuveyt ve Dubai gibi iki ortadoğu ülkeside alternatifimdi..
haphazard
ROGER WATERS

New postby mindbender » Sat Apr 19, 2008 9:24 pm

turkiyeye yakinligi onemli bir faktordu, haftasonlari atlar gider gelirim diyodum :p olmadi/olmuyor tabi oyle.

avrupa olmasi da benim icin onemli bir nedendi ve burada yakin bir arkadasimin yasamasida.
mindbender
ROGER WATERS

New postby demokritos » Mon Apr 21, 2008 12:57 pm

Ilk tercihim US idi iki yil once, ama esim ve HSMP sayesinde UK oldu.
US uzak ama kariyer olarak kendime daha cok sey ekleyebilecegim bir yer sanirim. - hala icimde:)-
Alternatif ise Cek Cumhuriyeti, Monster.com icin giden bircok arkadasim oldu, sanirim UK sivesine ve soguguna katlanamayanlar icin guzel bir alternatif...
demokritos

New postby davsan » Mon Apr 21, 2008 10:18 pm

ben buraya gelmeden once bilmiyordum detaylari ama, simdi bakinca vatandaslik imkanliligi da bence burayi bir cok yere ustun kiliyor.
davsan
BAŞKAN

New postby Sylvan » Tue Apr 22, 2008 6:30 am

davsan sana katılıyorum, ben de basvuruya hazırlanıyorum ama 2. master im için. daha sonra ise kalıp vatandaslığa kadar devam etmek istiyorum yaşamıma orda. aslında su an onumde 2 secenek var, amerika diğer seçenek. is imkanları ve kariyer potansiyeli daha yüksek diyorlar hep, ama kanunlara göre ise alımlar bir yabancı isen çok kısıtlı. öncelikle kendi vatandasının hakkını yemeden bir ise talip olcaksın. master bile yapsan,üni. bile okusan max. 6 ay çalışma vizesi veriyorlar,sonrası ise isverenle senin aranda,tabii ki olmaz diye birsey yok ama o zamanda bu seferde tek bir ise sabitleniyorsun. ankara antlasması ve HSMP İngiltere'yi avantajlı kılıyor, ama imkanların fazlalığı bakımından amerika one cıkar mı ben karar veremedim.En kısa zamanda 2 yerden birini secmem gerekiyor, belki forumlarda değisik açılardan bakacak ve yorumda buluncak arkadaslar vardır
Sylvan

New postby Flavio Briatore » Tue Apr 22, 2008 6:39 am

-İngiltere'nin daha yakın ve Avrupa'da olması
-Futbol
-Mevsimi

Diye sıralayım ben,yanlız ben sıcak havadan nefret ediyorum(forumda ilk ve tek kişi benim sanırım),Bazı kapalı havaları,ince ince yağan yağmuru çok severim.Türkiyedeyken mesela yazları performansım yarıyarıya düşerdi,geceleri uyuyamazdım,gündüzleri dışarı çıkamazdım.2-3 kere Bahar mevsimi yaşamakta ayrı bir güzellik...

Küfür edenlere lafım,gelin yüzüme edin,mesela Hcho bana giydirdiğini hissediyorum şuan şu satırları okurken...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby Sylvan » Tue May 06, 2008 3:20 pm

amerika ingiltere kıyası yapabilecek var mı acaba
Sylvan

New postby deep » Wed May 07, 2008 5:56 am

Henuz gitmedim ama ikliminin daha yumusak, havanın daha sıcak daha acik oldugunu düsündügüm icin Amsterdam :)
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Wed May 07, 2008 12:48 pm

Sıcak iklim için Amsterdam'dan başka gidecek yer bulamadınız mı :) Londra'dan bile daha kuzeyde orası.

Yıllık sıcaklık ortalaması da yaklaşık 1.2 derece daha düşükmüş, şimdi baktım.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby merci » Wed May 07, 2008 2:31 pm

bizim için kanada veya ingiltere idi.
bir türlü ısınamadım kanada fikrine.

üstelik ingiltere gibi okyanus sıcak su akınıtısının havayı yumuşatması söz konusu değil, (soğukta yaşamayı beceremem, geri dönerim vallahi) :?

ingiltere her halükarda Türkiye 'ye daha yakın, easter da git, christmas da git yazın git..... ohhhh

kanada tüm diplomaları tanımıyor, kendi uzmanlığında çalışamayabiliyorsun (en büyük demoralizasyon), ingiltere'de en azından diplomam tanındı tanınmadı derdim yok ........ Türkiye'nin ve hatta Kıbrıs'ın ünviersitelerini tanımaması gibi bir durum yok. YOK büyükmüş be! :D

ingiltere 'yi ingilizce öğrenirken biraz olsun tanımıştık. Canada 'yı hiç bilmiyoruz. Kanalı bile yok aşina olayım nelere gülüyorlar, neleri izliyorlar..... en azından bbc nin kanallarında diziler var... amerikalılardan çok farklı şeylere gülüyorlar orası kesin

peki tüm bu açıklamalardan sonra ne düşünüyorum? neresi olursa olsun , maceraya atılıyoruz 8)
merci
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Wed May 07, 2008 6:28 pm

Buraya gelmeden önce Çek Cumhuriyeti'nde yaşıyordum. Hem iş arkadaşlarım hem de evi paylaştıklarım benim gibi yabancı olduğu için dil bilmemek pek sorun olmuyordu. Ancak sonradan farkettim ki mecburen hep aynı insanlarla görüşüyorum, aynı şeyleri yapıyorum. Yerel dili bilmeden insan içinde kaybolmak, şehirdeki günlük hayata karışmak mümkün olmuyor. Kasiyerle, polisle, devlet dairesindeki memurla, garsonla, komşuyla, yani ev ve iş dışındaki herhangi biriyle kolay kolay iletişim kuramıyorsun. Halbuki İngilizce konuşulan bir ülkede manava kasaba bile derdini anlatmak mümkün :)

Bu sebepten dolayı İngilizce konuşulan, ya da çoğu kişinin İngilizce bildiği bir yere taşınmak istedim. Maddi olanaklar, yaşam tarzı, Türkiye'ye yakınlığı, çalışma izni çıkarmanın ve yenilemenin kolaylığı gibi kıstasları da göz önüne alınca da en cazibi burası geldi. Şimdilik çok şikayetçi değilim gibi halimden.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby theK » Fri May 09, 2008 1:37 pm

Ingiltereyi ekonomik acidan 1. olarak goruyorum. Onun disinda alternatifler soyle olabilir.

Ingilizce konusulan gelismis ulkelerde rahatlikla yasanilabilinir.

Amerika, Avusturalya, Canada, Irlanda.

Onun disinda avrupada yasamak istiyorsaniz o ulkelerin lokal dilini ingilizce kadar iyi konusmak lazm.

Almanya, Hollanda, Italya, Ispanya gibi guzel seceneklerde var.
theK

New postby Sylvan » Tue May 13, 2008 9:58 am

Sanırım kariyere yönelik düşünüldüğünde Amerika ön plana çıkıyor. Uzaklık, iklim vb. benim için 2. planda, ben kariyeri 1. sıraya koyuyorum. İmkanların daha fazla olduğunu hep duyuyorum Amerika'da, tabi bölgesine göre değiskenlik gösteriyor
Sylvan

Return to Hyde Park