Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra'ya KALMAYA Gelirken Valize neler konmalı

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby alperalper » Thu Apr 24, 2008 7:16 am

Merhaba

Site sayesinde HSMP, EC aldık. Harıl harıl iş arama çalışmasına başladık. Şimdi benim ve daha çok annemin kafasını kurcalayan VALİZE ne koymalıyım.

Olmazsa olmazları, mutlaka getir dediğiniz birşey varmı?
alperalper

New postby diyab » Thu Apr 24, 2008 7:34 am

Yiyecek olarak londrada yok yok. Sucugundan pismaniyesine, ulker/eti biskuvisine hersey var. Hatta bizim memleketin biber salcasini bile gorunce markette oha dedim.

Buralarin yagmurlu oldugunu hesaba katarak yagmurluk/semsiye gibi seyler yaninda bulunsun. Ihtiyacin olabilecek ilaclari almayi unutma. Ozellikle antibiyotik kullanman gerekiyorsa yaninda getir.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Thu Apr 24, 2008 10:48 am

Ben derim ki; kesin bir Utility bill. Turkiyedeki adresini gosteren bir banka hesap ekstresi falan koy
Gonzales

New postby merci » Thu Apr 24, 2008 11:21 am

@gonzales
meşhur fatura'yı ingilizce ye çevirtmeye gerek var mı?
merci
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Apr 24, 2008 11:53 am

@alperalper

Eğer geldiğinde işin falan hazırsa ve bir daha dönmeyeceksen iş yerinin giyinme kurallarına göre getirmekte fayda var.

Bunun dışında dışarıya ne kadar çıkıcağına bağlı olarak kot tişört ve mevsimlikler getirilebilir. Şu anda hava okadar soğuk değil, ben tişört üstüne mont giyerek dolaşıyorum.
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Thu Apr 24, 2008 11:56 am

En Önemlileri
-Türkiye adresini gösteren Faturanız.
-Eğer sigara içiyorsanız 2 Karton Sigara :)
-Eğer Türkiyedeki banka hesaplarınızı Internetten kullanmak istiyorsanız tüm ayarlamaları yapınız.Mesela İşbankasının I-Anahtar mevzusu var.Cep telefonu burda kullanmıcaksanız genelde Cep Telefonunuza onay kodu gönderiyorlar Para işlemlerinde,burda kullanacağınız telefona gönderemiyorlar.Burdanda halledebilirsiniz ama biraz sizi uğraştırabilirler.Telefon açıp dakikalarca Müşteri Temsilcisini beklemek,Fax makinası bulup Fax çekmek gibi.Buraya yaşayalı bir kaç ay olmuşsa problem olmaz ,neyin nerde nasıl olduğunu biliyorsunuz zaten...Diğer Bankaların farklı yöntemleri olabilir.O yüzden araştırıp halledip gelin.
-İlaçlarınız.

Diğerleri
-Buraya yeni geleceğiniz için ,yol yordam bilmediğiniz için mesela Fotoğraf çektirip gelin,Pasaport ve diğer gerekli olan belgelerin fotokopisini çektirin.Fotokopi genelde kütüphanelerde yada Internet cafelerde oluyor.Ben mesela bütün gün Fotoğraf çektirmek için yer aramıştım,tabi Newcastleda ama sizin nereye yerleşeceğiniz belli değil.
-Notebook ile gelicekseniz Wireless bağlantılarınızı kontrol ettirin,bilmiyorsanız öğrenin nasıl Wireless bağlatırım diye,driverları kontrol edin vs...Program ve Driver cdlerini unutmayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby kargha » Thu Apr 24, 2008 10:42 pm

bu arada ben de 2 karton sigara getirmistim ama havaalanında falan kimse kontrol etmedi. tekrar gelecek olursam fazladan birkaç karton daha alır riske ederdim.
bu arada burda bir paket sigaranın (marlboro) 5.60 pound oldugunu hatırlatayım
kargha

New postby haphazard » Thu Apr 24, 2008 10:47 pm

sigara hakikaten pahali.. gerci benim gibi bir paketi 3 4 gunde bitiriyorsaniz okadar da koymuyor ama yine de pahali..

Sigarayi Turk marketlerinden almakta fayda olabilir. Benim bildigim bir markette polanyadan getirilmis sigaralari satiyorlar, bildigimiz marlboro ile ayni ve fiyati £3.20
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Thu Apr 24, 2008 11:18 pm

Sigara hakkında şuraya karalamıştık zamanında birşeyler...

Ben burda Drum içiyorum,normal sigara içemiyorum artık.Tütün biraz ağır ama Balgam yapmıyor,tıkamıyor,öksürüğü yok,denemizde yarar var...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby haphazard » Fri Apr 25, 2008 12:21 am

Flavio,

Bu tütün için bir başlangıç seti mevcut mu?
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Fri Apr 25, 2008 1:04 am

haphazard malzemeleri yazıyorum :)

1-Drum 12,5 Gramlık ,mavi en küçük paket
2-Filtre
3-Sarma Kağıt

Bir kaç tane dene ,ilk pakette zorlanırsın daha sonra yavaş yavaş alışmaya başlarsın.

Ben mesela ilk kağıda tütünü koyup sarıyorum sonra filtreyi koyuyorum,Marlon kardeş kağıdı koyup filtreyi koyup sarıyor.

Orasıda sana kalmış.

30 tane sigara çıkıyor diyede ekleyim...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Apr 27, 2008 6:30 pm

ben de ilac derim muhakkak. bir de yine ilk geldiginde ara bulla ugrasmak istemiyorsan, kucuk bir igne iplik seti alabilirsin. benim cok isimi gormustu.

yine de unutma ki epi topu 3-4 saat uzaktasin memleketten. bir kac ay sonra nasilsa gidersin bir daha, o ara getirirsin eksiklerini. ilk geliste sadece en elzem seyleri getirmeye bak. yoksa yaptigin gelecegin hava yolu sirketini zenginlestirmekten baska bir sey olmaz.
davsan
BAŞKAN

New postby 386-DX » Tue Apr 29, 2008 10:16 am

Tüm yolculukların altın kuralını unutmayın:
Düşündüğünüzün yarısı kadar giysi, iki katı kadar para.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby denise » Fri May 16, 2008 8:04 am

1 ay once gelen birinden tavsiyeler:
sigara konusunda: esimle birlikte 8 karton getirdik (Turkuz ya icecez) gumrukte kimse bisey sormadi biz gidip bizi arayacak misiniz dedik.Adamlar do you have something to declaeee dedi(r harfini yutup, tovbeee) biz de nooo dedik. peki dediler gecip gittik. ayni kural gecerli olur diye gecen hafta gelen kuzenden 10 karton sigara istedik. kendisini bi guzel aramislar tum ucakla birlikte ve cikan 10 adet kartondan 7 sine el koymuslar. onunla da kalmamis tutanak tutup pasaport numarasini aldilar. sigara yerine tutanakla idare edecez artik:P
o yuzden sigara konusunda cok israrci olmamak lazim diye dusunuyorum....
bu arada burada kiyafetler turkiyeden daha pahali degil bence. ozellikle de indirimli magzalarda. kiyafet cok fazla getirmemeli, suit vs haric tabii. onlar turkiyeye gore pahali.
yemeklik seyler getirmek hem komik hem de burada var, belki lokum olabilir is yerindekiler memnun oluyor herzaman.
bayanlara: bildiginiz ince corap ve oje burada yaklasik 5 pound(1 tanesi). o yuzden turkiyeden tanesi 1 liraya falan alip bavula atmakta fayda var. ayakkabi falan cok kasmayin fiyatlar hakkaten turkiyeden farkli degil
antibiyotik kullaniyorsaniz alin diger ilaclarin allahi var burada.
simdilik aklima gelenler bunlar:)
denise

New postby diyab » Fri May 16, 2008 8:30 am

Yau simdi aklima geldi birde su pasaport uzatma meselesi var. Bilenler biliyordur yurtdisindaki konsolosluklarda bu islem cok ucuz. Burada 5 yil icin £53 aliyorlarmis. Siz siz olun TR'de servet odemeyin. Vize ve ulkeye giriste problem olmayacak kadar uzatin, gelince burda saglam 5 yillik cekersiniz.
diyab
ROBERT PLANT

Next

Return to Hyde Park