Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ingiltere'de nereleri gezelim?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby vamosbien » Wed Oct 21, 2009 9:09 am

iceride olmasa da soyunma odalarinda buyuklerimizin o soku yasamalari kacinilmaz..etrafa fazla bakmamalari,yuzler dolaplara bakacak sekilde soyunmalari gerektigi ogutlenerek sokun etkisi hafifletilebilir..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby vamosbien » Thu Oct 22, 2009 7:47 pm

Image

Son olarak eger vamosun mekanina gelirseniz sizi goturecegi yerlere bir bakalim..misal, meshur Warwick kalesiyle baslayabiliriz..

Image

iceriyi gezmek koca bir gununuzu alabilir,bahceleri de cok guzel..

Image

Hadi bir gunu orda harcamayalim da (e ben gordum zaten) sekspir sehri stratford-upon-avon’a gidelim..eger dusuk sezonda giderseniz turist kalabaliklarindan uzak kalir, bu kucuk kasabanin tadina daha cok varirsiniz..kendine ozgu bir havasi var,illa sekspir hayrani olmaniz gerekmiyor yani..15 pound verirseniz 5 tane evi gezebilirsiniz ama bence gerek yok.. iclerinde kizkardesinin evi filan da var amiyane tabirle turistik bir gazlama olayi..gomuldugu kiliseyi gorun mutlaka,sehrin icinden kisa bir yuruyusle varabiliyorsunuz...

Image
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Nov 02, 2009 10:30 am

Hafta sonu kuzey Ingiltere yaptik, M1 ve yol calismasi adami feci bozuyor.

Bir de Liverpool, Manchester'a 5 ceker diyeyim. Aralari 30 mil usenmeyin gidin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby cazkedisi » Mon Mar 29, 2010 10:35 am

bir de paskalya tatilinde gidilebilecek kadar havanin ılık oldugu ve londra'ya yakin yer onerilerini alabilir miyiz?
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Mon Nov 08, 2010 7:32 pm

arkadaslar dun toplantida bu topigi hatirlatti..cikaralim diplerden..birikti birseyler gecen yazdan bu yana..

Galler bulundugum yerden(Rugby) 2.5 -3 saat uzaklikta..malum,yagmuru hic bitmeyen bir yer..lakin gunes actiginda Galler’de dolasmanin tadina doyum olmuyor..
once Dolgellau’ya ugradik, burasi Cader Idris’e tirmanmak icin(cok buyuk bir olay degil,gidis donus 5-6 saat imis) konuslanilacak yer..kasaba da bos degil, evlerin mimarisi hosunuza gidecektir..
Oradan Barmouth’a gectik..geceyi burada gecirdik..Fiyatlar oldukca uygun, B&B’de iki kisi 40 pound’a kaldik..

Image

yazin dolup tasan bir deniz kiyisi kasabasi burasi, gerci Ekim’de bile bircok yer doluydu..kafa dinlemek,kumsalda yurumek, etrafta kisa yuruyusler yapmak icin mukemmel bir yer,bayildim buraya..tabii eger gidecekseniz dusuk sezonda gitmenizi tavsiye ederim, yazin pek de sakin olmayabilir..

Image

Ertesi gun hemen 10 mil uzaktaki Harlech kalesine gittik..Bu arada bir tip; English Heritage uyeligi 2 kisi icin bir senelik 77 pound..bununla tum ulkede sayisiz atraksiyona bedava giriyorsunuz, Galler ve Iskocya’dakiler ise %50 indirimli..Harlech kalesinden gorunum nefis..

Image

Oradan Portmeirion’a gectik..kitch kelimesi sanirim burada anlamini bulur,cok anlatmayayim ama gidip gormeye kesinlikle deger..girisi 8 pound..

Image

icinde ayrica harika yuruyus yollari ve bir de garip bir kopek mezarligi var..

Image

mezartaslarina yazilanlari okuyup ingilizlerin asiri kopek sevgilerine bir kez daha sasirabilirsiniz..birkac tane kopek aile mezarligi bile var!

Image

Son duragimiz ise Bala oldu..burasi da Dee ve Tryweryn irmaklarinin Bala goluyle bulustugu bir yerde kurulmus..

Image

Buradan B4391 ve devaminda B4396 yoluna devam edecek olursaniz (Shrewsbury yolu) enfes yol manzaralari yuzunden ikide bir duraklamak zorunda kalacaksiniz..o sonbahar renkleri beni benden aldi..sozun ozu..burnumuzun dibinde harika bir yer Galler..

Agustos sonu da Cardiff’e gittik bir gunlugune..sightseeing icin aman aman cok gorulecek yeri yok gerci, yine de kalesini gezmek birkac saatinizi alir..gunesli ve yagmursuz bir Pazar gunu diye daha mi fazla hosuma gitti bilmiyorum ama merkezdeki caddelerde dolasip yiyip icmek, kalenin yanindaki parktaki atraksiyonlara katilmak cok hosumuza gitti..bir gunden fazla orada ne yapilir,onu bilemiyorum tabii..

Image

bu arada resimlerin gercek hallerini gormek icin uzerine tiklayin,anlayamadim neden ama sanirim resize ederken biraz bozulma oluyor..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby vamosbien » Tue Nov 09, 2010 9:27 pm

Ekim basi ise Norwich turu yaptik, Colchester’dan basladik once..kalesinden cok eski manastirini begendik, bir de merkezde bulusan dar sokaklarini..oradan Framlingham diye kucuk bir kasabaya gittik,12.yuzyildan kalma meshur kalesini gormek icin..Mary Tudor kralice olmadan once burada yasamis..kalenin manzarasi;

Image

Bir sonraki duragimiz Norfolk Broads’u gorebilmek icin Beccles diye bir kasaba oldu..Toplam 125 mil uzunlugundaki kanallar o yorenin en buyuk eglencesi..aileler yazlari tekne kiralayip kanallarda harika manzaralar esliginde ilerliyor, (genelde bir haftalik ve herkes tekneyi kendisi kullaniyor) istedikleri yerde inip piknikler, yuruyusler yapiyorlar..ayrica burasi kus ve kelebek gozlemcilerinin favori bolgesi..

Image

Geceyi Great Yarmouth’ta gecirdik..yurtdisina cikmayi pek tercih etmeyen ortasinif Ingiliz aileleri tatillerini nerede geciriyorlar diye merak ediyorsaniz hah iste burasi super bir ornek..yine sayisiz B&B’lerin birinde kisibasi 25 pounda kahvalti dahil kalmak mumkun..upuzun bir sahili var bu kasabanin da, ruzgari da ruzgar ama, hic durmuyor..bu arada basit bir sahil kasabasi degil burasi, tarihi de var, rahat rahat birkac gun gecirecek kadar atraksiyon mevcut..

Image

Ertesi gun yine yola koyulup 40-45 dakikada Norwich’e vardik..sehirin tarihi epey eskilere dayaniyor, merkezinde o tarihi karakteri ve atmosferi hissediyorsunuz..

Image

yine sehir merkezindeki kalesini gezdik once, icerisi ayni zamanda buyuk bir muze ve sanat galerisi..kalenin bir bolumu hapishane olarak kullaniliyormus, tur alirsaniz iceride anlatilan hikayeler ilginizi cekebilir..
Kaleden daha ilgi cekici olani ise devasa katedrali..

Image

yapimina 1096’da baslanmis ve bugun Ingiltere’de ortacag tas isciliginin en guzel orneklerinden biri..tavandaki islemelere dikkat buyurunuz..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby vamosbien » Mon Mar 07, 2011 6:57 pm

Erkut baba soruyordun Iskocya'yi,bir sene gecti ustunden ancak yazabildim..
http://sinirlarikaldirdim.blogspot.com/
blogspot'lar mahkeme karari ile kapali memlekette,yaziyoruz ama havaya..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby erkut » Mon Mar 07, 2011 8:12 pm

vamos usta, harbiden bekliyordum Iskocya'yi...
Linki imzana ilk koydugun zaman bakmistim diger postlarina.. Harika yani ustam, imrenerek okudum ve fotolara baktim.. büyüksün, idolsün ekmek carpsin..
erkut
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Mon Mar 07, 2011 8:37 pm

site memuru ucak kaldirsin,nisan bulusmasini edinburgh'ta yapalim..sahi,nisan bulusmasi demisken??
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Mon Mar 07, 2011 11:43 pm

Adam kafayı bozmuş beyler!
Gerçi ayağına sağlık üşenmeyip kıçı kaldırsak ya keşke...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Tue Mar 08, 2011 10:40 pm

o kismi sakaydi yahu..sadece bizim 28. geleneksel nisan bulusmasini yapmiyor muyuz diye sormak istedim..
Last edited by vamosbien on Tue Mar 08, 2011 10:55 pm, edited 1 time in total.
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Tue Mar 08, 2011 10:48 pm

Yok ben o lafı çok gezdiğin için söylemiştim başkan...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Tue Mar 08, 2011 10:57 pm

ha pardon..bir bulusmaya sen de gelsen artik diyorum Flavio..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Wed Mar 09, 2011 12:25 am

Yahu senin şansına son ikiyi kaçırdım, ondan önceki hepsine katılmıştım :)

Özledim elimde emanetle Fenerli kovalamayı yoksa, titreme geldi :)

Ayrıca sen onu bırak bu taraflara yolun düşerse gel maç izleriz bizde...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Tue May 31, 2011 9:44 pm

bu bank holiday'de bath'i gezdik, bence londra'dan bile guzel bi sehir :) londra'dan ucuz da ustelik, yemek, konser ve muze girisleri anlaminda.

trenle londra'ya sadece 1,5 saat, ayrica universitede cok ucuza, dogru duzgun banyolu odalarda kalma imkani var. tren biletini saklayip demiryollarinin sitesinden voucherlari da basinda tourist attraction'lara 2 for 1 girme imkanimiz da oldu. vamosbien'in dedigi gibi roman baths cok etkileyici, muhakkak gorulmeli bence. turk hamami kulturunun kokleri orda.
cazkedisi
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park