Board index Alaturka Londra Hyde Park

Memlekete Cep telefonu goturme

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby diyab » Tue Jun 17, 2008 9:36 am

Bu olayin son hali nedir? Cep telefonunu kayit ettirme isini nerde yapiyoruz? Kayit icin neler gerekiyor? Hangi operatorler kilitsiz telefon veriyor(kontratli yada hazirkartli)? Guncel tecrubesi olan arkadaslar soyle bizi bir aydinlatabilirmi?
diyab
ROBERT PLANT

New postby baris » Tue Jun 17, 2008 4:22 pm

Guncel bir bilgim yok ama Turkiyedeki uygulama hakkinda bir cift lafim var :)
Bu kayit ettirme isleminin gercek sebebi: yurtdisindan telefon girmesin, piyasada haksiz rekabet olmasin.
Buraya kadar her sey cok mantikli.
Kacak telefon girme sebebi ise: Turkiyede %60, diger ulkelerde %18 vergi verilmesi.
Vergi yoluyla harac kesip pesinden haksiz rekabete karsi olmak nasil bir ironidir bir turlu anlayamadim.

not: sanirsam faturayla(naylon-maylon anlamam) beraber kayit ettiriliyor.
baris
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue Jun 17, 2008 5:13 pm

Havalimanında girerken yaptırabiliyorsunuz kaydı. Sonradan da yaptırılabiliyormuş ama daha zor oluyormuş.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jun 23, 2008 8:44 am

Bir belge gerekmiyor benim bildigim. Uygulama ilk basladiginda fatura falan istiyorlardi sonra vazgectiler.

Senede 1 cihaz kaydettirme hakkiniz var diye biliyorum. Turkiye'de kullandigin operatorun bir subesine gidip kayit yaptityorsunuz. IMEI numarasini falan aliyorlar, sonra uygun gordukleri bir tarihte telefonunuzu kullanima aciyorlar. O uygun gordukleri tarih konusunda belli bir standart yok, 2 gunde de acildigi oluyormus, 1 haftada da. Benim goturdugum telefonu hic acmadilar.

Piyasada cok kullanilan telefonlardan birini goturuyorsaniz, Nokia falan gibi, bir alternatif metod daha var. SIM kilidi kirilirci abilere gidip, 5 YTL karsiliginda IMEI numaranizi degisitirebiliyorsunuz. Hurdaya cikmis bir telefonun IMEI numarasini sizinkine veriyorlar.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby nightstalker » Mon Jun 22, 2009 10:48 am

5 Ytl karşılığında havaalanında ya da herhangi bir operatör yetkili işlem merkezinde telefonu kaydettirebiliyorsunuz. Bir pasaporta 1 yılda bir telefon kaydettirebilirsiniz. Faturada sormuyorlar bu ara.
nightstalker

New postby abbulu » Mon Jun 22, 2009 1:26 pm

Ben kaydettirdim gecen gittigimde.

1 kisi 2 senede 1 telefon kayit ettirebiliyor.

Pasaportunuzla herhangi bir operatorun abone merkezine gitmeniz yeterli oluyor. Turkcell bu islem icin ucret almiyordu o zaman. (mart 2009)

2 sim kartli telefonlarin 2 imei numarasi var, ve bu tek telefon sayiliyor. Iki hatti birden kayit ettirebiliyorsunuz.

Kayit icin TR ye giris tarihiniz 1 ay dan fazla olmamasi gerekli (pasaporttaki damga tarihi) 1 aydan sonra giderseniz kayit yapmazlar.
abbulu
ROGER WATERS

New postby erkut » Thu Jun 25, 2009 8:49 am

ben de abbulu'nun bilgileri tasdikleyeyim.. kayinpedere götürdük bizde, aktüel yani.. 2 yil kimseye bi sey götüremeyecez artik...
erkut
ROGER WATERS

New postby kalamaria » Wed Jul 01, 2009 10:45 pm

Arkadaslar , buradan cep tel goturmek bu durumda iyi birsey gibi gorunuyor..
Onereceginiz birkac mutevazi cep tel modeli var mi tr ye hediye goturmek icin,, hehe..biraz cahilce oldu soru ama idare edin iste..
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby denise » Thu Jul 30, 2009 7:18 pm

Britanya dan memlekete cep telefonu gotururken:
Buradan alinan cep telefonu zaten var olan Turkcell faturali hattina kayit ettirilebilir mi yoksa mutlaka ve mutlaka yeni bir hat mi veriyorlar?
Babam 10 yildir ayni hatti kullaniyor da degistirmek istemiyor haliyle:)
Konu hakkinda bilgisi olan varsa simdiden tesekkurler.
denise

New postby abbulu » Thu Jul 30, 2009 7:30 pm

Kayitin hattin yeni veya eski olmasi ile alakasi yoktur.

Kayit pasaporta yapiliyor. Turk Telekomunukasyon uzerinden yapiliyor. GSM operatorleri onlarin sistemini kullanarak telefonu kayit altina aliyorlar.
abbulu
ROGER WATERS

New postby deep » Fri Jul 31, 2009 11:08 pm

Sabiha Gokcen'e inip orada kayıt ettirmek isteyenleri biraz konuskan bir amca bekliyor, uyarayim da hazirlikli gidin biraz.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby diyab » Wed Oct 07, 2009 6:43 pm

Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

Return to Hyde Park