Board index Alaturka Londra Hyde Park

Enflasyon canavari Ingiltere'de...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Fri Jun 27, 2008 8:22 am

Tabi enflasyon canavar derken %3 ten %4e cikmasindan bahsediyorum, bizim gibi 3 basamaklilara alismis serbetlilere koymaz aslinda.

Benzi ve gida fiyatlarinda yukselisler oldugu yaziliyor, ciziliyor. Marketler enflasyonu bizimle yenin temali kampanyalar baslatti ve saire ve saire...

Siz hissediyor musunuz enflasyonu? Gunluk hayatiniza bir etkisi oldu mu?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Fri Jun 27, 2008 5:01 pm

Ben medyada hukumete karsi bir kampanya varmis gibi hissediyorum. Yok ev fiyatlari dusuyor, yok cocuklarimiz bicaklaniyor, yok efendim toplu tasima yetersiz kaliyor kecilerden bile kotu yolculuk ediyoruz, afganistanda 108. askerimiz oldu. burada bir yerde dursam iyi olacak yoksa uzar gider bu konu.
bunlarin hepsinin aptallarin bile anlayacagi cevaplari var ama kimse kendi kendine cevap vermeyi dusunmuyor. Ayni Turkiyedeki gibi, insanlar aptal olmasa bile aptal yerine konulduklarini anlayamiyor(%65 diyim, Turkiyedeki gibi %85 degil gibi aksediyor bana).
Biz Turkuz bize koymaz boyle enflasyon felan, isimize bakariz biz :)
baris
ROGER WATERS

New postby erkut » Mon Jun 30, 2008 9:20 am

Valla 4 kafali bir hane olarak haftanin 4-5 günü markete ugruyoruz. Ister istemez n'olmus lan bu yogurdun, zeytinyaginin fiyati diyorsun...

Hepsi petrola dayali artislar bunlarin, bizi de en cok benzin vuruyor... 1,5 yil önce dizeli 89 kurusa dolduruyorduk, 133 simdi.... Cilgin bir artis.....

Türk´e bu enflasyon (simdilik) komaz o baska.... :D
erkut
ROGER WATERS

New postby davsan » Mon Jun 30, 2008 10:13 pm

walla enflasyon turevleri (inflation derivatives) masasinda calistigim icin, enflasyonun panik meselisesi olusuna sevinen nadir insanlardanimdir.

ama su konuda garanti vereyim, bu sadece basinin abartmasi ya da balon bir korku degil. nitekim tum piyasa enflasyona karsi kendini korumaya calisiyor. Ingiltere Merkez bankasinin enflasyon rakamlarinin da cok optimistik kaldigini, bu yil rakamalrin onun cok ustunde olacagini iddia ediyor bizim ekonomistler...

evet belki turk'e 4%-5% enflasyon koymaz ama, bu kadar oturmus ekonomide bu enflasyon buyume oraninda buyuk bir dususe sebep olacaktir. diger bir degisle, sinir tanimayan calisanlar orgutunun mudavimi trukler'e en azindan bu kismi koyacaktir...
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Thu Jul 03, 2008 8:45 am

Dun ilk kez petrol fiyatlarindaki artisini hissettim. Depo bosalinca £30luk alirim hep, ibre 3/4u gecerdi. Bu sefer biraz altinda kaldi. Bisiklete mi gecsek ne?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Thu Jul 03, 2008 11:10 am

Hocam bisiklete gecinde senin migde o kadar paralik yemek ile seni kac gun ise goturup getirir seni acaba ?

Birde £30'a deponun 3/4'un biraz altinda olmasi aslinda hala cok garibime gidiyor..

TR'de 30YTL'lik benzin alsan depo isigi yaniyorsa anca onu sondurur (10lt bile degil)
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Jul 16, 2008 8:17 am

Belki dun aksam haberlerde seyretmissinizdir enflasyon rakamlari aciklandi. %3ten, %3.8e cikmis. Merkez bankasinin hedefi %2 imis.

Esas vahim olan temel gida maddelerinde %10u gecen bir yillik enflasyon var. Petrol urunlerinde ise %24 artmis fiyatlar gecen seneye gore.

Ortalama rakami asagi ceken ise elektronik esya fiyatlarinda %10un ustundeki dususler.

Bizdeki enflasyon sepetini manupile ediyorlar iddialari burada da dillendirilmeye baslar yakinda.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Wed Jul 16, 2008 8:36 am

Desene hocam ozaman buraninda tadi kacti... Sanirim bu olaylar global boyutta dunya disina cikmadikca hep zam, hep vergi, hep sikinti...

Seytan diyor bas git ortadoguya, ucuz petrol, %0 vergi, sicak hava gibi sartlarla hayata yeniden basla..
haphazard
ROGER WATERS

New postby merci » Wed Jul 16, 2008 6:41 pm

@haphazard
hop hocam ne yaptın ya , daha yeni geldin
daha karpuz kesilecek:)
merci
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Wed Jul 16, 2008 9:15 pm

merci,

dogru diyorsun. Istanbul'da iken paranın nasıl gittigini anlamıyordum. Gelen gidiyordu gelen gidiyordu. Burada para degerli cabuk gitmez dedik. Biz geldik zammıda getirdik oradan anlasılan. Tabii hayat tarzında ki değişikliklerinde payı yüksek.. Neyse biz enflasyon ile doğduk enflasyon ile büyüdük, her türlü savaşmasını biliyoruz..
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Wed Aug 13, 2008 9:43 am

Temmuz itibari ile enflasyon %4.4 olmus. Enflasyonu ziplatan gida sektoru, onun da basini ceken sevimli domuzcugun eti olmus.

Gazeteler isyanlardaydi bugun yine.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Wed Aug 13, 2008 10:41 am

bu ulkede yemege giden parayi bir turlu anliyamiyorum zaten.. turkiyede iken ufak bir sandvic ve meyve suyuna yaklasik 1.5YTL veriyor idim. burada sanvicin kendinis £1 oda tesco'dan alirsan yoksa £1.5'tan baslayip £2.5'a kadar gidiyor...

meyve suyuna diyicek birsey yok. sikilmis meyve suyunun fiyati 70p ile £1.5 arasinda degisiyor.
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Wed Aug 13, 2008 11:18 am

YTL uzerinden dusunme aliskanligindan vazgecince duzelecek sanirim durumumuz, ben de ayni seyi yapip surekli "cikcik"liyorum o sandvicleri alirken.. :)

Bana asil koyan yol parasi, asil dusunduren ise barinma. Ev paylasimi, banyo onunde tras kuyrugu nereye kadar..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Wed Aug 13, 2008 12:16 pm

deep,

YTL'ye cevirme aliskanligindan coktan kurtulduk. Her sabah 1.5YTL veririken simdi dikkat etmezsen £3.5 verir oluyorsun. Evde hazirlamaktan baska cozum yok..

Yol parasi da bariz bi sekilde pahali, insani 1 2. Zone'da oturmaya itiyor, orada da bahsettigin gibi kiralar kuyruklar falan.. Catch 22 dedikleri bu olsa gerek :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Wed Aug 13, 2008 12:30 pm

Dışarda yemek üzerine Hollandayı mutlaka görün.Fiyatlar pahalı değil,ama yediğiniz herşey lezzetli ,temiz ve pahalı değil.

1,5 yıldır yemediğim kadar et yedim,tadı tam alışık olduğum etler gibi.Heryerde patates kızatması satılıyor,sopanlı ve ketçapa benzer soslu olarak.Pizza,balık,hamburger,açık dondurma,tatlılar
tuzlular oy oy oy...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park