Board index Alaturka Londra Hyde Park

Enflasyon canavari Ingiltere'de...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Wed Aug 13, 2008 1:10 pm

Hollandaya yerles hocam? Orada da kralice varmis duydugum kadari ile. Enflasyonda yok ise ne guzel iste..
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Wed Aug 13, 2008 3:10 pm

Aman hocam bende uzak olsun,1 hafta kalmak iyi,fazlası kötü :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby mindbender » Mon Sep 08, 2008 12:02 am

tam bu basligin`in konusu degil sanirim ama, baska bir baslikta tavsan`in GBP/YTL paritesi mesajini gorunce gozlerime inanamadim, ben dolar ve ytl hesabi yaparken hep 1 gbp = 2$ , 1 gbp= 2.5-2.7 ytl hesabi yapip geciyordum aylardir kurlari takip etmediginden demin tavsan`in postu uzerine bir girip baktim merkez bankasi kurlarina, dumurdan dumura ugradim.

Neler oluyor, pound`un bu dususunun sebebini bilen var midir?
mindbender
ROGER WATERS

New postby honest » Mon Sep 08, 2008 6:32 am

Bizim 2001 de ki yaşadığımız banka krizini bu sefer başta Amerika olmak üzere büyük gelişmiş dediğimiz devletler yaşıyor.

Dolardaki düşüş dibini gördü, bundan sonra pound ve euro dipe gitmeye başlayacak gibi duruyor..Davsan ın dediği gibi yurtdışı kısa vadede cazibesini yitirmeye başlıyor..

2010 a kadar piyasaların tam olarak düzelmeyeceği yazıyor..
honest
ROBERT PLANT

New postby baris » Mon Sep 08, 2008 11:56 am

Oha! 2.15TL diyor pounda!
Ben de uyuyormusum vallahi haberim yoktu.
Gerci 1TL bile dese bir sey ifade etmiyor. Poundla maas alip turkiyede harcamiyorum sonucta..
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Sep 11, 2008 10:19 am

BoE'nin baskani konustu bugun, enflasyonda talep darlamasindan mutevellit sert dususler bekliyorlarmis. Ayni zamanda issizlik oranlarinda da ziplama olacagini dusunuyorlarmis.

Bakalim issizlik beyaz yakalilara ne kadar sicrayacak.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Fri Sep 12, 2008 2:18 pm

Durumlar kotuya gidicek gibi gorunuyor, ev alamayan satamiyanin hali perisan oyle ki degisik yollara itmis bu durum insanlari. Buyrun buradan ;

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/9885 ... 9&sz=22932
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Fri Sep 12, 2008 3:18 pm

Elektriğe %19 zam mektubunu bu sabah almış bulunuyorum.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Sep 14, 2008 6:59 pm

@mindbender

pound'un dususunun sebeplerini sormus. nacizane gorusum su yonde: aslinda tum ana para birimleri deger kaybediyor ($, £, EUR) ama kimi daha cok dusuyor kimi daha az...

hepsinin toplu dususunun sebebi, yukarida da bahsedilen, su an hala gelismis ulkelerde en cok etkisi gorulen global kredi ve likidite krizi.

bunlar arasindan $ dususe en erken baslayan oldu, gecen sene eylul civari 1$=1YTL oldu cok kisa bir sure, sonra da hep 1.1-1.25 arasi gitti geldi. EUR ve £ gorece hala daha gucluydu, ama su ara onlar da yuvarlana yuvarlana deger kaybediyorlar- $ toparlanmaya basliyor.

tabi paritelerden bahsederken paralarin ait oldugu ulkelerdeki faiz oranlarindan bahsetmezsek olmaz- sonucta pariteleri belirleyen en onemli etken onlar oluyor, bildiginiz gibi.

faiz de merkez bankalarinin enflasyonla savasmak konusundaki "en guclu" silahi oldugu icin, enflasyon gercegini de konu disi birakmamak gerekiyor.

YTL'nin hepsi karsisinda, yukselen enflasyonuna ragmen!!, hala deger kaybetmiyor hatta kazaniyor olmasi, akil almaz faiz oranlarimizin sonucudur. Carry Trade dedikleri olayin baskentiyiz biliyorsunuz.

£'un su ara aralarindaki en kotusu olusu, en cok da yukselen enflasyonu bastirma konusundaki basarisizligin sonucu. halu hazirda avrupa merkez bankasinin ve Fed'in faiz oranlarindan cok daha yuksek oranlarda olan faizleri, hele de ekonomideki bu daralma surerken, arttiramayacak olmalarina dair olan inanctan ileri geliyor bu da.
davsan
BAŞKAN

New postby deep » Mon Sep 15, 2008 2:46 pm

evet insanin kendi ulkesi uzerinden carry trade yapiyor olmasi da ayri bir burukluk..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Oct 01, 2008 8:41 am

Dogalgaz faturasi ayda 25 geliyordu, once 61'e sonra 87ye cikardilar. Daha kisa girmedik, kis ne olacak bilemiyorum.

Energy poverty diye bir kavram uydurdular, elektrik ve dogalgaz faturasini odemeye gucu yetmeyenler icin kullaniyorlar. Emekli maasina talim olanlar kati surette para yetistiremiyorlarmis, koca kisi battaniye altinda gecirenler var. Nasil yasanir oyle?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Wed Oct 01, 2008 11:48 am

ben bir ev tutuyorum ama vazgecip "bills included" diyenlerden mi tutsam? 150 pound dogalgaz oder miyim?
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Fri Oct 03, 2008 2:58 pm

@hcho
bu elektrik/gaz faturalarini belirli bir fiyata sabitleme kampanyalari hala suruyor olmasi lazim bizim o sekilde fixlenmisti gecen sene bu seneki artislardan etkilenme olmadi dolayisi ile.
mindbender
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Fri Oct 03, 2008 4:52 pm

Bizim yeni evde doğalgaz sadece ocak için var.Daha önceden kontörlü kullanan var mı ? Fikri olan var mı ?
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby baris » Sun Oct 05, 2008 1:18 pm

emlakci bana anlatmisti konturluyu. 2 cesidi var sanirsam, bana kartli olani anlatti. karti kucuk dukkanlardan doldurmak mumkunmus. oyster doldurur gibi yani. sonra bu karti dogalgaz sayacinin sag alt tarafindaki kutuya sokuyoruz ve aldigimiz kadar metrekup sayaca yuklenmis oluyor. metrekup fiyati ayni. tek handikapi, hizmeti almadan parayi odemek.
taksiye biner binmez para vermek gibi.
baris
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park