Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra ve Bisiklet

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby 386-DX » Sat Aug 09, 2008 10:26 pm

@386dx, neyse allahtan zebradan gecen hatunlara idiot diye bagirmakla ilgili bir kural yokmus... Razz

yayalar konusunda dedigin dogru, zaten ben de 90% 95% dururum yaya yolunda, ama bazi noktalarda ya hizli oluyorsunuz, ya da yaya sizin gittiginiz yonden degil de yolun karsi tarafindan geldigi icin durucak bir pozisyon olmuyor. En kotusu de sirf hakki oldugunu dusundugu icin sizide kendilerini de tehlikeye atarak yola atlamalari, bu baska birsey kesinlikle. Insan ne olursa olsun yola inmeden sagina soluna bir kere bakar korlemesine dalmaz. Smile

"Hızlı oluyorum" diye bir şey yok. Yaya geçidi trafikte bir anda önünüze çıkmıyor. Gördüğünüzde yavaşlaması ya da durması gereken yayalar değil sizsiniz. Yani o "hakkı olduğunu düşündüğü için yola atlayanlar" gerçekten de hakları olduğu için atlıyor. Türkiye'den başka türlü alışık olabilirsiniz, bu bir mazeret değil.
"Look out for pedestrians waiting to cross and be ready to slow down or stop to let them cross" diye açıkça belirtilmişken basıp geçip bir de üstüne "idiot" diye bağırmanızın çok haklı bir tarafını göremiyorum, kusura bakmayın. Sürücüler de sizin kafada olsa bisikletle hayatta çıkamazdınız o trafiğe.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Sun Aug 10, 2008 12:52 am

londrada bisikletli commuter community sine dahil olmak benim de 1 ay oncesine kadar temennim ve hedefimdi.CV mi yollayip,kankardesi olmadan once fiziksel olarak ayaklarimin yerden kesilmesi gerektigini must oldugunu ogrenmek sasirtmadi pek tabii.

Ee tabietiyle bu istegi gercege donusturmek cok zor degildi. Oncesinde mahelle yillarindan gelen ve bilgisyarimizin olmadigi donemlerde buyuk bir istahla karakoylerde arastirdigimiz bisiklet dunyasi kilavuzum oldu. O zamanlarda hangi marka ,fren,vites.. konularinda yapilan hararetli tartismalar sonucunda oturmus bir kimlik ve belli birikim vardi. Bianchi,Specialized veya kona markalarina yoneldim. Brand new in tuzlu fiyati beni mint condition seceneklere surukledi. Seceneklerimden Bricklane i bisikletlerin buyuk cogunlugunun calinti veya kusurlu olmasinda oturu zayif halka sectim.Gumtree de 3 gun geriye donuk calismanin sonucunda (aradiklarimda oncesinde bisikletin detaini vermeyince , hangi bisikleti istiosun ? (1 den fazla bisikleti olan sahis firmasi ;hirsiz A.S.)sorusundan sonra tok musteri mizacina burunup eleye eleye , laboratuvar sartlarindan bir specialized hardrock 2007 i renklerimize kattik . Sonrasinda london bridge de 40 poundluk bir guvenlik yatirimi ile bir U seklinde metal kilit ve bir boa kilidine unsurlarimiz arasinda yer verdik.

Gunler birbirini kovaladi, kah ruzgara verdik yuzumuzu,kah camurda islandik. Gunlerden bir gun ailemizin kahramamini kivaminda balkiz ilen karagaha gidip balkizi cctv kamerasinin onundeki demirlere bagladim.aksam 7 gibi ciktigimda kendisi yoktu ama kilitler paramparcaydi :)

Yer : Tower Bridge
Saat :12 -19 arasi
Oynayanlar : en az 2 hirgiz, sirketin onunde sigara icen bi dolu dunya vatandasi
Periyod : 120 saat (Pazar alinir persembe perisanliktir)
Calinan : Specialized Hardrock 2007
Calan : unknown
Kalan : tecrube

Bu hunharca talan edilmis kilitleri ve organize ekip calismasinin ornegini gordugum zaman tabiri caizse caydim.Burada buyuk bir sektor kendleri bizim kadikoydeki cd satan elemanlar gibi Bricklane de cikiolar mesela "Abi cok citir manyak bisey,gel gor" ...tadinda soylemler bile tanidik.

Trafikde cok pespembe degil ama acceptable,istanbulda motorsiklet kullanmis birisi olarak londrada 2 teker kullanmak cok daha zevkli ve guvenli geldi bana.

Haphazard,benim soyleceklerim bu konuda bunlar bence cokk degerli biseye kesin kacma bole carbon fork olayi falan yalan olur. Karizmatik ,hizli , dayanikli .. gibi bircok arguman girebilir olaya. Bircok kaliteli marka var ama ben uzun mesefali bicycle commuter olmak istemem. malum yagis,terleme,hirsizlik, dusme...
Gonzales

New postby haphazard » Sun Aug 10, 2008 1:54 am

Gonzales,

Verdigin bilgiler için teşekkürler ve geçmiş olsun. Ben sadece bisiklet ile işe gidip gelmeyi düşünüyorum. Benim şirkette şehrin en kalabalık olduğu noktalardan birinde Soho'da. Neyse ki bisiklet ile gidip gelenleri düşünüp bina içerisinde bisikleri park edebiliceğimiz alanlar var duş olmasıda cabası. Bu konuda pek sıkıntım yok. Tek sıkıntım ne alacağım ne kadar para verilir, nereden alınır vs..
haphazard
ROGER WATERS

New postby outsider » Sun Aug 10, 2008 9:22 am

@386DX,

Tamam abicim yayalar cici biz kaka oldu mu? :)
outsider

New postby mindbender » Tue Aug 12, 2008 8:35 am

Bu hafta Top Gear'da denk geldi,
Londra icinde, programin basini kacirdim ama BBC`nin oradan baslayip, CIty Airport'a kadar en cabuk kim varacak seklinde bir yarisma yapiyorlar. Kullanilan vasitalar public transport, bisiklet, araba, tekne.

1- Bisiklet
2- Tekne
3- Public Transportation
4- Araba

seklinde bir siralama ile bitiriyolar baya eglenceli.

Yine de bisiklet bana cok tehlikeli geliyor zaten hala trafigin akis yonune alisamadim 1 yilda. Gazetelerde de surekli ezilen bisikletcilerden falan bahsediyorlar, daha fazla bisiklet yolu yapilana kadar mantikli gelmiyor bana.

Metro gazetesinde de `daha cok tesvik edicez bisikleti` diyen Boris'i elestirmislerdi bu konuda yeterince bisiklet yok zaten millet geberiyor bi ton diyerek..
mindbender
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Aug 12, 2008 9:18 am

Trafigin nereden aktigi konusunun yaninda birde trafigin neresinden gitmek gerektigi konusu var. Biz de genelde trafigin tersi yonde surulur bisiklet; yani yolun sol tarafindaki kenarindan. Burada o mantikla surmeye kalkmayin; trafikle ayni yonde surmeniz lazim. Yine yolun sol tarafindan gideceksiniz yani.

@outsider
Sen bu zebra crossing olayinda yine dikkatli ol derim. Metropolitan Police yeni bir bolum olusturmus, trafik kurallarini ihlal eden bisikletlileri avliyorlar. Kafasinda sireni ile bir bisikletli polis isik ihlali, yaya gecidi ihlali yapanlari yakalayip ceza kesiyor falan. Komikti biraz aslinda; ayni isi motorsikletli polis de yapabilir, niye bisikletli polis birligi kuruyorsunuz?

@haphazard
Hocam sen Cin mali ucuzun ucuzu bir bisiklet al kendine. Once bir tart, bu isi devam ettirebilecek misin, yoksa gecici bir heves mi. Baktin is yuruyor, daha iyi bir seye gecersin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Tue Aug 12, 2008 10:43 am

@hcho

benim de aklimdan gecen bu idi sahsen.. iki gun sonra aman yagmur yagdi ah islandim diye vaz gecip otobuse metroya atlarsak fena yalan olur..
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Wed Aug 13, 2008 11:27 am

Ben de benzer mantikla once kiralama olayina baktim ama mantikli degil fiyatlari, gunlugu 3-5 pounddan basliyor..

En uygun fiyatlari Argos'da gordum gibi, onun kataloguna da bi goz at istersen..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Aug 27, 2008 8:28 am

Dun haberlerde gordum, bisikletli ambulans timi kurmuslar. Normal ambulans trafikte takildigi icin gec kaliyormus, 2 tane paramedik pedala kuvvet olay yerine intikal ediyorlar :) Neden bisiklet, ufak bir scooter daha cok is gorur demedim degil.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Wed Aug 27, 2008 9:29 am

hocam ben onlari goruyorum her gun leicester square'de. adamlar bisikletin tekerleklerin kenarina bile asicak koyucak birseyler bulmuslar. hakikatten anlamsiz diyicem ama yesili koruyalim muhabbetine olabilir.
haphazard
ROGER WATERS

New postby babutine » Sun Nov 23, 2008 11:16 am

ben de istanbul'da 4 sene yasayip buraya tasininca bisiklet olayina son surat girdim diyebilirim. bisiklet surenler icin dusunulmus pekcok sey mevcut burda ve kisacasi bir deneyim hala surebiliyor muyum diyerek basladim, simdi bir gun surmezsem bacaklarim yoksunluk krizine giriyor :) kesinlikle tavsiye ediyorum. ekonomik, daha hizli, ve zevkli. ha bir de egzersiz oluyor, bacaklariniz sekilleniyor ;)

eger ki ekipmanim tamamsa, on arka lambalarim, reflektorlerim, kaskim vs.. yolda bisiklet kullanmayi kaldirima gore daha rahat buluyorum. sebebi ise duz yurumeyen yayalar ve kaldirimlarin yuzeylerin yol kadar duzgun olmamasi. ama defalarca kaldirimda da surdum, ceza yemedim, insallah yemem de. ama sanirim kaldirimda bisiklet surdugunuz icin ceza yeme olasiliginiz, hiz limiti uzerinde araba kullandiginiz icin resminizin cekilme olasilgindan daha dusuktur.

yayalar hakkaten kaldirimda yuruken dengeli degiller, olmalari da gerekmiyor zaten, ama bisikletci icin bir risk bu. ozellikle kopekleri varsa ya da cep telefonlariyla konusuyorlarsa zig zag bile cizebiliyorlar. kaldirimda surdugunuz icin ceza yemezsiniz belki ama bir yayaya carparsaniz yiyebilirsiniz :)

ama yolda surerken bir arabanin kaldirima benim orda oldugumu bile bile o kadar yanasacagini dusunmuyorum. tabi alkollu degilse...

alkollu araba kullananlar icin de soyle bir yontem gelistirdim: gece 11den sonra bisikletimi cok zor durumda kalmadikca kaldirimda suruyorum. o saatte bir polisin bana ceza yazacagini dusunmedigimden belki de...

Londra'da kullanmiyorum ama eminim benim yasadigim yerde kullanmaktan cok daha zordur. reflektorlere cok onem verin arkadaslar, kol bandi filan takin en azindan.

yaklasik 5 aydir burdayim basima gelen en sakat olay(araba surucusunun dikkatsizliginden dolayi-yoksa benden kaynaklanan bir hata da var ama anlatmayacagim :D) onumde park eden araba varken, benim saga cekecegimi bilmesine ragmen son surat suren araba surucusu oldu. yani kol sinyali, ya da omuz ustu bakis bazi soforleri etkilemiyor ozellikle taksi soforlerini.

bir de benim en buyuk tavsiyem, araba kullanmiyorsaniz ya da buranin ehliyetini almadiysaniz mutlaka Highway Code'u okuyun oyle yola cikin. sadece £ 2,5. Atin cantaniza bos kaldikca okuyun. Burda trafik kurallar farkli, araba surerken yaralanma riski daha az; ama bisiklet surerken ne yazik ki oyle degil.

bana en ideal geleni hybrid bisikletler, yani road bike/mountain bike arasi bir tur. ama iki konuda da en iyisi degil tabi. ben nerde surecegimi bilmiyorum ama sundan eminim ki cok zor orman/dag kosullarinda ya da 10 saat sehirde surmem diyorsaniz tavsiye ederim. mesela benim bisiklet hybrid ama gecen hafta ormanda camur varken tamamen copluk haline donustu ve tum i$levini yitirdi. aslinda sanirim en guzeli iki tur bisiklet edinmek ama en bastan 2 tane almaya gerek yok. nerde kullanacaginiza karar verin once.

saglam bir kilit alin, bisikletinizi disari birakirken on arka lambalarinizi cikarin cebinize atin. ya da cok ozel bir seleniz varsa onu da sokup cantaniza atin. sadece bisiklet parcalarini calanlari da var.

kiyafete de onem verin bence. yazin terden sirilsiklam olmanizi kisin da sizi yagmurdan koruyacak birseyler alin. benim favori sitelerim:
http://www.evanscycles.com/
www.wiggle.co.uk
bedeninizi filan ogrendikten sonra kiyafet olayina internetten girin derim. hep cok hesapli hem de belli limitin uzerine cikinca hediye filan gonderiyorlar.

herkese ve kendime guveli yolculuklar diliyorum...
babutine

New postby babutine » Sun Nov 23, 2008 11:19 am

bir de "Top Reasons to Date a Cyclist" adli facebook grubundan alinti:

"That bulge isn't just the chamois.

Balls of steel.

We can go for hours and hours even when it hurts.

We know how to take it easy.

We know not to go real hard right from the beggining.

Smoother legs than you.

Skin tight lycra is real easy to take off.

Can you say perfectly sculpted legs?

Better power-to-weight ratio than a small car.

We don't need booths to get our amazing tan...lines.

Perfect ass.

Diamond cut calves.

Incredible thigh definition.

Who else can perform for over 5 hours a day for 20 consecutive days?

When it gets hard, we find a rhythym and pound away.

We go hard and push until it gets even harder.

Some days we feel the need to attack, explore, and adventure.

We know that everything needs to be properly lubricated before it can be used to its full potential.

Even when we're about to explode, we can always hang on a little bit longer.

We always have water bottles and snacks laying around for those those times when it gets real long."
babutine

New postby baris » Mon Nov 24, 2008 10:21 am

Motorlu araclarin korkulu ruyasi olarak tanitiliyormus burda bisikletliler. Haftasonu gittigim motor egitiminde ustunde durdular biraz.
Bisiklet kullananlara en buyuk tavsiyem; bir yere donerken kafalarini arkaya cevirip baksinlar. Nereye baktiklarinin onemi yok, arkanizdaki garip bir sey yapacaginizi anlasin. El kol gostererek sinyal vermekten daha etkili bir yontem.

Bir diger konu da, araclarin kor noktalarini pek bilmiyor bisiketliler. Emin olun onunuzdeki araclar sizin farkinizda degiller. Hele kamyon ve otobuslerin kor noktalari tahmininizden cok cok fazla.
Londrada bence pek tehlikeli degil bisiklet kullanmak. Daha once motorlu bir tasit kullandiysaniz veya "road sense" denen seyi edindiyseniz hic problem olmaz.
baris
ROGER WATERS

New postby babutine » Mon Nov 24, 2008 1:40 pm

evet bu cok onemli bir nokta sanirim. duran araclardan da sakinmak lazim, acilmasi muhtemel kapilardan dolayi.

o yuzden burda ehliyet verirken soforun her kalkisinda, serit degistirisinde filan kor noktaya bakip bakmamasindan puan kiriyorlar.

ya ben soyle dusunuyorum, keske herkes her tur araci kisa bir sure kullanabilse. o zaman kesinlikle road sense denilen sey cok gelisir.

araba surerken bir bisikletin ruzgardan ve yoldaki cukurlardan etkilenebilecegini, ya da bir kamyonun manevra yaparken yolun 3/4 unu kaplayacagini.. ya da bisiklet surerken araba surucunusun kor noktayi her zaman kollayamayacagini vs. anlamak acisindan cok iyi olurdu..

ben bisiklet surerken yoldaki surucunun bana karsi tutumundan onun hayatinda hic yolda bisiklet surup surmedigini cok rahat anlayabiliyorum mesela :) siz de ayni sekilde bisikletcinin araba kullanip kullanmadigini anlayabiliyorsunuzdur eminim.
babutine

New postby hcho » Tue Dec 09, 2008 9:49 am

Son 1-2 haftadır hava sıcaklığı sabah 0 derece civarında seyrediyor. Anladık arkadaş, bisikletin hastasısın soğuk moğuk dinlemiyorsun. Arkandaki 3 yaşındaki sabinin ne günahı var? Bu havada bisiklet tepesinde gezdirilir mi o çocuk?
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Hyde Park