Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra ve Bisiklet

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Wed Aug 06, 2008 9:12 am

Merhabalar,

Her gun yollarda ise gidip gelen bisikletlileri goruyoruz. Bu arkadaslara cok ozel muameleler yapiliyor bu ulkede. Yollarda en fazla hakka sahipler, is yerlerinde bisikletlerini koymak icin alanlari var hatta terli terli ise baslamasinlar diye duslar bile mevcut.

Varmidir bisikleti aktif olarak kullanan? Bisiklet nereden alinir, nelerine dikkat edilir, yollarda nasil kullanilir gibi taktikleri paylasalim.
haphazard
ROGER WATERS

New postby mehmet_nt » Wed Aug 06, 2008 9:49 am

havalar guzelken bende bi bisiklet alsammi die dusundum, bu herkesin altinda olan katlanan bisikletler faydali gorundu gozume, gecen kizin biri bara geldi bu bisikletle, katladi, aldi eline canta gibi girdi bara eglendi sonra acti gitti. disari biyere gittinde koycak yer bulursun aslinda ama evde saklamak acisindan (bircogumuz oda-kira yasiorz) faydali gibi geldi...

ebay'den baktim 'folding bicycles' die gecio, gumtree'de de vardir kesin, fiyatlar ikinci elde 40-150 pound arasi degisio, benim tavsiyem cok da kucuk lastiklisini almak iyi degil, zira surmesi cok yorucu olur...

kask konusunda gormussunuzdur herkes takio, yakinda yasalasicak ve takmak zorunlu olucak denio, bicycle shoplarda 20 pounddan 120 pounda kadar farkli modeller ve markalar var ama 20likler kesinlikle is gorur...

bu arada bildigim tek yasak, kaldirimlarda bisiklet surmek yasak, elinde gotur ama suremessin, cezasi sanirim 10 pound, tabi yakalarlarsa...
bilgi paylastikca cogalir...
mehmet_nt

New postby haphazard » Wed Aug 06, 2008 10:25 am

'folding bicycles' olayini bende cok sevmistim katlayip koyma muhabbetinden sonra. bu arada alkollu araba kullanmak yasak ama alkollu bisiklet kullanmak serbest.. bununlada ilgili bir yasa cikartilmali hemen Boris'i ariyorum ozel numarasindan...

ben daha cok dag bisikletleri uzerine yogunlasmis durumdayim. malum ufaklik zamanlarinda oyle ince tekerlekli yol bisikleti kullanan arkadaslara takilan isimleri biliriz hepimiz..
haphazard
ROGER WATERS

New postby outsider » Wed Aug 06, 2008 1:42 pm

Arkadaslar ben son 2 senedir musterilere bisikletle gidip geliyorum. Hatta abartmiyim, son 2 senede en fazla 4-5 kere travel card almisimdir.

En uzak musterim yaklasik 10-12 mil uzaklikta, haftanin en az 2-3 gunu gidis-gelis 20-24 mil basiyorum gayette keyifli oluyor. Tabi ortamda dus olmasinin faydasi var kesinlikle :)

Eger bilgisayar/masa basi is yapiyorsaniz zaten kesin boyle bir aktiviteye ihtiyac var.

Ayrica komik bir sey soyleyim, ayni musteriye gitmek metroyla 50-55dk. arasindayken ben bu mesafeyi 35-45dk da rahat aliyorum. O tiksinc metroda sabah 9 da tiklim tikis gelen trenlerden bi tanesine sizmak icin itip kakilmiyorsun. Hele yazin iyicene insani cilede cikartan bunaltici hava yok!. Ayda £90 pound gibi yuksek bi travel ucretininde cebimde kalmasi cabasi.

Kisin en pis sogukta bile bir hirka ya da duzgun bir yagmurlukla, 10 dk sonra isiniyorsunuz. Eger cok sagnak yagmur yoksa, bisiklete binebilirsiniz sorun degil. Bu ulkedeki hava sartlari kesinlikle cok musait.

DIyecegim o ki, nerden baksaniz kesinlikle Londra'daki en akillica ulasim cozumudur bisiklet.

Alkollu bisiklet surmek yasak, cezasi var. Kask vs. zorunlulugu su anda yok. Ama takmamak buyuk enayilik olur.

Mutlaka :

- Kask
- On/Arka lamba
- High visible yelek (boyle fosforlu fosforlu parlasin)

bulundurun bisikletinizde, lakin belediye otobusleri, beyaz ford transit kullanan psikopatlar (evet abi hepsi psikopat onlarin) sizi mutlaka gorsunler!

Son olarak, eger sehir icinde gidecekseniz, oyle dag bisikleti yada suspansiyonlu, kalin lastikli bi alet almayin sizi cok yorar ve hizinizi dusurur. Daha cok commuter bike dedikleri, ince tekerli, camurluklu modelleri tercih edin, hem yeterince hizli hem yagmur camur demeden kullanabilirsiniz.

Sirtim batsin farketmez diyorsaniz da kisa gidonlu yaris bisikletleri var onlari tavsiye ederim aletler ucuyor, hemde gidon kisa oldugu icin igne deligi gibi araliklardan siyrilabiliyorsunuz. Ki bu aradan gecme olayi bir sure sonra sanat halini aliyor. Slalom kayak yapar gibi gidiyorsunuz bir sure sonra. (hastasiyim)

Katlanan bisikletlerde aslinda guzel ama tarzim degil :).

Yer ustunde giden metrolarda (District, Circle etc.) bisikletinizi sokmaya izin var (folding olmayanlar) ama yer altindan gidenlere sokamiyorsunuz (folding bike lar aliniyor)

Artik Londra'nin bir cok yerinde bisiklet yolu var, olmayan yerlerde de aynen soldan soldan devam ediceksiniz sanki bisiklet yolundaymis gibi, o zaman kimse bulasmaz size.

Trafik isiklarinda sakin hava yapmayin ve bekleyin, ben sahsen guzergah uzerindeki her trafik isiginin davranisini ezbere bildigim icin tam olarak ne zaman gecilir gecilmez biliyorum ama gene de yapmamak lazim :)

Isiklardan daha onemli bir sorun ise zebra crosslar, aslinda sorun zebra cross lar degil ordan eliyle cep telefonunda bos bos konusarak gecen kadinlar!

Allahim bir kadin turu bu kadar mi birbirine benzer davranis gosterir? Acilin! yollarin prensesi geliyor, elinde de cep telefonu, ya dedikodu yapiyor, ya aksam ne yesem diye arkadasina soruyor o derece sudan mevzularla dikkati tabiki yolda olmasi mumkun degil. Langirt diye atliyolar, hanfendi prenses ya saniyorki adimini attiginda butun dunya/zaman/evren durup onunde saygiyla egilmek zorunda.

Boyle durumlarda hizinizi abartarak hatunun burnunun ucundan geceksiniz ve 'idioooooottttt! diye bagiricaksiniz gecerken. Bir anda kendilerine geliyorlar :)

Bir de eger west-end den geciyosaniz (benim yolumun ustu) orda yola her saniye atlamaya hazir heyecanli turistlere dikkat edin. Sanki adamin kendi ulkesinde, yol, araba, trafik gibi kavramlar yokmus bunlari ilk defa goruyorlarmis gibi davraniyorlar.
outsider

New postby haphazard » Wed Aug 06, 2008 2:13 pm

outisder,

Cok cok yararli bilgiler vermissin. Icimde ki bisiklete binme istegini kat kat arttirdin resmen.

Peki bisiklet nereden alinir, nelere dikkat edilir, ortalama fiyatlarlari gibi konularda da bizleri aydinlatabilir misin?
haphazard
ROGER WATERS

New postby outsider » Wed Aug 06, 2008 4:11 pm

@haphazard.

Rica ederim kesinlikle tavsiye ediyorum bisikleti.

Bisiklet ortamda gani gani var. Fiyatlar 100-150 den baslayip 3000 pounda kadar gidiyor.

Ben tayvan mali bir Gary Fisher aldim £200, haftada 100 mil ortalamayla bence beni 1-2 sene goturur. 3 aydir bunu kullaniyorum bir sorun yok yag gibi kayiyor.

Eger ikinci el dusunurseniz, Brick Lane de Pazar gunleri ikinci elciler bi dolu bisiklet getiriyor. Ben acikcasi cok begenmedim, fiyatlarda min £50-£75 ten basliyor.

Onemli olan mevzu bisikletin uzun yolda saglam olmasi, haftada bir parkta gezecekseniz ayri mevzu, butun ulasim ihtiyacinizi karsilayacaksa aletin biraz guvenilir olmasi lazim.

Ayrica sagda solda gordugunuz bisiklet tamir dukkanlarinda genelde ikinci el bisikletler satiyorlar. Pazardan almaktansa boyle bir yere bakmakta fayda var.

Onceki bisikletimi Dalston'da Kingsland rd.'un orda Oxfamin karsisindaki bi bisikletciden almistim, sifira yakin harika bir aletti ve £140 vermistim. (yenisi £300 civarindaydi) ama alet 1 sene sonra dagildi, dayanamadi bana. Bir iki kere tamir ettirdim ama guvenirliligini kaybetti (zincir atmaya, fren kablolari patlamaya vs. basladi) bende degistirdim.

Para cok muhim degilse o zaman £300-£500 araligindaki bisikletler isinizi guzel gorur.

Ha bu arada yeni bisikletinize cok dikkat edin, mumkunse camurlu suyla pisletin, hirsizlarin dikkatini cekmeyin. 10 kilit vursaniz adamlar o kilitleri oksijen kaynagi getirir eritirler o derece inatci hirsizlar var ortamda!

Ve asla hirsizdan asla bisiklet almayin, basiniz beladan kurtulmaz (bu da karma kaygili bir mesaj olsun)
outsider

New postby hcho » Thu Aug 07, 2008 8:10 am

Aman dikkatli olun trafikte bisiklet kullanirken. Benim gordugum kadari ile yoolarda hayati en tehlikede olan grup bisikletliler.

Hacmen kucuk oldugu icin araclarin kor noktasinda kalma sureleri cok uzun. Istediginiz kadar fosforlu giyinin, arabanin C ve D kolonlarinin arkasina denk geldiniz mi gorunmuyorsunuz. Motorsikletlier o tip durumlarda ara gaz verip varliklarinda haberdar edebiliyorlar, bisiklette o sans yok. Arkasinda durdugunuz arac buyudukce durum daha da kotulesiyor.

Fren sisteminiz Allah'a emanet. Yuksek hizda on freni biraz fazla siksaniz kendi kendinize takla atma ihtimali var, trafigin icinde hiz yapmaya gelmez.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Thu Aug 07, 2008 7:35 pm

@haphazard,

ben aktif olarak kullaniyorum. Hergün ise bisikletle gidip geliyorum. Alicaksan paraya kiyip DutchBike al derim. Bu isi bu amcamlar yapiyor...

Ben de bi tane Gazelle Chamonix var... Canavar gibi gidip geliyoruz, bisikletlerin Rolls Royce´u deniyor kendisine. Biraz tuzlu ama biz kariyeri bisiklete bagladik artik.

Sehir icinde sürerken nelere dikkat edilir bilemiyorum, benim güzergah biraz orman ici kaliyor...
erkut
ROGER WATERS

New postby deep » Thu Aug 07, 2008 7:47 pm

Ha bu arada yeni bisikletinize cok dikkat edin, mumkunse camurlu suyla pisletin, hirsizlarin dikkatini cekmeyin. 10 kilit vursaniz adamlar o kilitleri oksijen kaynagi getirir eritirler o derece inatci hirsizlar var ortamda!

Haha, anlaşıldı sürekli yolda gördüğüm ön tekerleri sökülmüs, arka tekerleri kilitli bisikletlerin akibeti :)

Yolumun üzerinde bu durumda o kadar cok bisiklet var ki cekindim bisiklet alip gece dışarı (ya da gündüz iş yerine) baglamaya..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby davsan » Thu Aug 07, 2008 9:10 pm

bizim de var bisikletimiz. her seferinde yukari cikariyoruz. ki bayagi guvenli bizim buralar aslinda, ev de yol ustu degil ama, riske girmiyoruz... tek tekerli bisiklet statusune girmeye luzum yok :)

bu arada bugun bir dergide gordum, £1500du katlamali bir bisiklet. hic de bir olayi yokmus gibi gorunuyor fotograftan ama, zannederim cok hafif metalden yapilmis falan... cok pahali benim icin (simdilik!)

bir de her sabah 7.30-8.00 arasi ise basladigmi, evimle isim arasi trafik yokken, arabayla 45dk surdugnu dusunursek, bisikletle gitsem, ustune de dus al giyin falan derken ben sabah namazini muteakip cikmaliyim evden ki ne yazik ki bisiklet askim uyku askima yeniliyor o noktada... o yuzden sadece gezme/ takilma amacli kullanabiliyorum ne yazik ki... ozeniyorum hep bisikletlilere ama.
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Thu Aug 07, 2008 9:23 pm

davsan hocam sen ne yaptın ya.. ben senin ise basladığın saatlerde güne yeni yeni merhaba demeye hazırlanıyorum.. ne illet birşeymiş bu sizin şirket adresini ver şikayet edeyim ben o saatte işe mi başlanır..
haphazard
ROGER WATERS

New postby outsider » Fri Aug 08, 2008 7:44 am

@deep hocam anladigim kadariyla sen o on tekerleklerin calindigini dusunuyorsun :)

Aslinda o bisikletler on tekerlegi kolay cikmasi icin bir mekanizmaya sahip, genelde bisikletin sahibi tekerlegi cikarip yaninda goturur, calinmaya karsi bir onlem olarak.

Tabi bi hirsiz da gidip on tekerlegi o sekilde calabilir, eger alette o mekanizmadan varsa ve eger tekerlegi sokmeyecekseniz, tekerlegi aletin govdesine uzun zincir gibi bir kilitle mutlaka kilitleyin.
outsider

New postby 386-DX » Fri Aug 08, 2008 7:49 am

Birkaç ipucu da ben vereyim:

- Muhakkak düzgün bir kilit alın. Gayet anacadde olan işyerimin önüne kilitlediğim bisikletim daha 2. gün çalınıverdi. Şu büyük asma kilit şeklinde olanlardan almak lazım.

- Trafik çok da güvenli değil maalesef. Özellikle taksiler çok yakın geçiyor. Kalabalık caddeler yerine daha tenha yollardan gitmeye çalışın rotanız uygunsa.

- Kesinlikle dağ bisikleti almayın. Şehir içinde çok yorucu olur.

- Bisiklet alırken nerelerine bakılır, nasıl kontrol edilir, bunları araştırın birazcık. (Google: bike buying tips falan filan)

- Bir de şu mesele var:
Isiklardan daha onemli bir sorun ise zebra crosslar, aslinda sorun zebra cross lar degil ordan eliyle cep telefonunda bos bos konusarak gecen kadinlar!

Allahim bir kadin turu bu kadar mi birbirine benzer davranis gosterir? Acilin! yollarin prensesi geliyor, elinde de cep telefonu, ya dedikodu yapiyor, ya aksam ne yesem diye arkadasina soruyor o derece sudan mevzularla dikkati tabiki yolda olmasi mumkun degil. Langirt diye atliyolar, hanfendi prenses ya saniyorki adimini attiginda butun dunya/zaman/evren durup onunde saygiyla egilmek zorunda.

Boyle durumlarda hizinizi abartarak hatunun burnunun ucundan geceksiniz ve 'idioooooottttt! diye bagiricaksiniz gecerken. Bir anda kendilerine geliyorlar Smile
Hayır efendim. Zebra geçişin olduğu yerde yol hakkı her zaman yayalara aittir, o çizgilerin anlamı budur. Bisikleti de, belediye otobüsü de, arabası da, kamyonu da paşa paşa durup yayaya yol vermek zorunda. Sonuna kadar haksızsınız ve hatalısınız. Buyrun Highway Code'dan ilgili maddenin alıntısı:
195
Zebra crossings. As you approach a zebra crossing
* look out for pedestrians waiting to cross and be ready to slow down or stop to let them cross
* you MUST give way when a pedestrian has moved onto a crossing
* allow more time for stopping on wet or icy roads
* do not wave or use your horn to invite pedestrians across; this could be dangerous if another vehicle is approaching
* be aware of pedestrians approaching from the side of the crossing
A zebra crossing with a central island is two separate crossings (see Rule 20).
Unutmayın ki bir bisikletli olarak trafik kurallarının düzgün işlemesi en başta sizin hayrınıza.

- Kurallar demişken, şuraya da bir göz atmakta fayda var: http://www.direct.gov.uk/en/TravelAndTransport/Highwaycode/Cyclists/index.htm
386-DX
ROBERT PLANT

New postby outsider » Fri Aug 08, 2008 7:58 am

@386dx, neyse allahtan zebradan gecen hatunlara idiot diye bagirmakla ilgili bir kural yokmus... :P

yayalar konusunda dedigin dogru, zaten ben de 90% 95% dururum yaya yolunda, ama bazi noktalarda ya hizli oluyorsunuz, ya da yaya sizin gittiginiz yonden degil de yolun karsi tarafindan geldigi icin durucak bir pozisyon olmuyor. En kotusu de sirf hakki oldugunu dusundugu icin sizide kendilerini de tehlikeye atarak yola atlamalari, bu baska birsey kesinlikle. Insan ne olursa olsun yola inmeden sagina soluna bir kere bakar korlemesine dalmaz. :)
outsider

New postby haphazard » Fri Aug 08, 2008 10:11 am

@erkut

Hocam biz bu sektore yeni atilacagiz. En son tek haneli yaslardan cift haneliye gectigim donemlerde bisiklet ile hasir nesirdim. O zamandan bu zamana tik yok. Haliyle simdilik bize oyle bisikletin ferrarisi porchesi pek gitmez. Bu ise benim onceden bir dogan sahin olmadi reno 12 gibi aletler ile baslmam lazim ki farki daha sonra anliyayim.
haphazard
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park