Board index Alaturka Londra Hyde Park

Alisveris yaparken pazarlik yapmak

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Fri Aug 22, 2008 1:56 pm

Once ilgili linki vereyim:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/7572334.stm

Okumaya usenenler icin; elemanlar yuksek sokakta(high street) pazarlik yapmanin ise yarayabileceginden bahsediyorlar. Bazi dukkanlar indirime yanasirken, bazilari nuh diyor peygamber demiyormus.

Acikcasi ben bu pazarlik isini hic beceremem, fakat bizim guresten daha ata sporumuz da pazarliktir. Aramizda illa ki bu isin kitabini yazmis arkadaslar vardir.

Buradaki dukkanlarda pazarlik yapiyor musunuz? Hangileri yiyor? Taktikleriniz neler? Mesala bizde fiyati begenmeyip tezgah basindan ayrilir gibi yapmaca gibi teatral numaralar vardir, burada sokuyor mu?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Fri Aug 22, 2008 4:20 pm

Ata sporumuz olmasina ragmen ben de beceremem o isi. Fakat benim gordugum bir diger taktik; fiyat x ise kafadan gecen fiyat x-5 ise "x-10 vereyim alayip ben bunu" demek. tezgahtar burun kivirirsa malin cinsine degerine gore x-7 x-8'e cikilabilir ve bu yine de iyidir.
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Fri Aug 22, 2008 9:33 pm

yapamam, yanımda biri yaptiginda da gerilirim ama yine de içten içe takdir ediyorum yapabilenleri.

tek yapabildigim x liralık mala x - y (y>0 :-) ) verebilecegimi soylemem olur en fazla... olursa alırım yoksa kalır öyle..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby baris » Sun Aug 24, 2008 10:55 am

Ben dogustan pazarlikci ruhluyum, genlerden gecmis galiba.
Ilk taktigim pazarlik yaparken saticinin gozlerine kitlenmek. Eger gozlerini kacirmaya basliyorsa fiyati rahatca asagi cekebiliyorum. Yok goz temasini birakmiyorsa 10 saniyede vazgeciyorum. Onumde tezgah varsa kesinlikle iki elimle tezgaha yaslanir omuzlarimi one dogru egerim. +1 puan alirim bu hareketten.
Baska taktigimde yok acikcasi. Eger olan varsa ogrenmeye hazirim :)
baris
ROGER WATERS

New postby deep » Sun Aug 24, 2008 11:28 am

Baris ben hareketin manasını anlayamadım +1 puan getirecek? Cok mu kaslı bir arkadassın, fiyatı indir yoksa ben tezgahı indiricem havası mı oluyor nasıl oluyor ? :)
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Sun Aug 24, 2008 3:07 pm

baris,

eger avuclarını sana gösteriyorsa, yada ellerini havaya kaldırıp "valla bu kadar yapabilirim" diyorsa artık zorlama demektir. bir şekilde ellerini kollarını bağlıyorsa hala inicek birşeyler vardır.

deep, pazarlıkta beden dili de çok önemli :) elleri tezgaha koyarak patron benim gibi bir duruş sergilio olabilir :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Aug 24, 2008 6:12 pm

ben de fena sayilmam sanirim. yalniz benim salak bir "adalet" anlayisim var. satilan mal 2x'e satiliyorsa, ben onun ederinin 1.5x olduguna inaniyorsam, adamin 1.2x'e inecegini gorsem bile 1.5x'ten dururum.

taktik olarak baris'in bahsettigi goz temasi onemlidir hakkaten. bir de aksi halde vazgecebilecegine dair verdigin guclu mesaj.
davsan
BAŞKAN

New postby baris » Tue Aug 26, 2008 8:39 pm

Yok olay kasta degil :D
Pazarliga basladigimizda zaten satici hazirliksiz yakalanmis oluyor. 1-0 onde basladigimiz maci dogru vucut diliyle 4-0`a getirmek lazim.
Avuclarini gosterme isine dikkat etmemistim. Iyi oldu ogrendigim, avuclari acinca konuyu degistirir 2 dakika sonra pazarliga devam ederim bundan sonra :D
baris
ROGER WATERS

Return to Hyde Park