Board index Alaturka Londra Hyde Park

Elektronik Pasaportlar

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby HSAG1D » Thu Sep 25, 2008 9:55 am

ICAO standartlarinda, nami diger elektronik pasaportlarin son durumu ile ilgili bilgi sahibi olan var mi? Ne zaman alinabiliyor ve Londra'dan da alianabilecek mi? Fiyati ne kadar olacak vs?

2004'ten beri yilan hikayesine dondu onumuzdeki sene cikiyordu surekli.

Bu mesele bana cok onemli geliyor, zira cekigimiz bu vize eziyetinin kismen pasaportun materyalinin cok adi olmasi ve sahtecilige cok acik olmasindan kaynaklandigini dusunuyorum.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Thu Sep 25, 2008 3:03 pm

Yalan bu pasaport işi. 2004'ten beri çıkacağı söyleniyor, her seferinde biraz daha erteleniyor. En son 2009 yılı içinde dağıtılmaya başlanacağı söylendi. Onun ötesinde somut bir gelişme ya da takvim yok.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Fri Sep 26, 2008 9:24 pm

eski pasaportlarin 5 yil gibi bir sure zarfinda tedavulde olucagini okumustum, acele etmeye gerek yok bence
mindbender
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Sat Sep 27, 2008 12:37 pm

mindbender,

iste sorun da tam orda. ben bir 5 sene daha tasimak istemiyorum eski pasaportu. mumkunse hemen dunyayla ayni standartta pasaport tasimak istiyorum. check-in yaparken, tum bilgiler ayri sayfalarda oldugu icin, check-in masasinda artik en cok bekleyen ben olmayayim istiyorum.

ayrica, materyalk iyilesirse, ozellikle schengen vizesi almada kosullar kismen de olsa iyilesir diye umuyorum.

son olarak, pasaportu herhangi birine gosterdigim zaman Turkiye hakkinda insanlarin kafasinda zaten default olarak var olan 3. dunya ulkesi imaji iyice pekismesin istiyorum.

mesele bu yani.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Sat Sep 27, 2008 3:25 pm

HSAG1D,

ben dedigin sikintilari yasamadim o yuzden pek bir sey diyemiyorum, genel de online check-in yaptigim icin..

pasaport`un degismesi tabii ki guzel bir sey ancak vize almaya etkisinin olucagini dusunmuyorum, bir baskasina gosterdigin zaman turkiye hakkindaki imaji da cok dert etme bence, ingiliz pasaportlari turklerinkinden farkli degil.

Bir de soyle bir sey var, en basitinden chip`li turk kredi kartimin manyetigi ve cipi bozuldugu icin suan burada kullanamiyorum, benzer bir hadiseyi chipli pasaportta yasama ihtimalimdense, sayfalarla dolu bir pasaportu tercih ederim dogrusunu istersen :)
mindbender
ROGER WATERS

New postby olamalam » Sat Sep 27, 2008 8:37 pm

Ben 2-3 hafta once yeni bir pasaport almak icin emniyete gitmistim, pasaport dairesindekiler, 2009 ocak ayini bekle, yenisini alirsin demislerdi ama bekleyemezdim tabi.
Elinde 5 senelik pasaportu olanlar 5 sene kadar eski pasaportlarini kullanmaya devam edebilecekler, suresi dolunca yeni pasaportlarini alacaklar, hemen degistirmeye gerek yok, o kadar para veriyoz:)

Yeni pasaportlarin elbetteki vize problemlerine hic bir olumlu katki saglayamayacaktir, zira bu konu ulkemizin itibarsizligi ile ilgili, yeni pasaportlar bizim ulkenin itibarini yukseltmeyecek.
Bu isler icin hususi ugrasan diplomatlarin olmasi lazim, hangi ulke turk vatandasina zorluk cikartiyorsa ( hemen hemen hepsi:) ) bizim ulkenin de o ulke vatandaslarina ayni zorluklari cikarmasi lazim. Bunu yapabilmek icin de tabi itibarli, saygin bir ulke olabilmek lazim.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Sun Sep 28, 2008 2:03 am

Şahsen bende yeni pasaportların vize konusunda bir katkı sağlıyacağını düşünmüyor. Tek katkısı pasaport kontrolünden geçerken onlarca sayfaya bakılması yerine chip'in okutularak bilgilerin doğruluğunun daha küsrede belirlenecek olaması. Bunun dışında EU tarzı bir pasaporta geçiş olursa, herhangi bir pasaport işinde ilk 6 sayfayı fotokopi çektirmek yerine sadece 1 sayfanın fotokopisini almak yeterli olucaktır.

Vize konusunda bize zorluk çıkaranlara zorluk çıkartıcağımızı pek sanmıyorum. Aman turizm mahfolmasın aman yabancılar gelip gitsin uğruna yabancılar memlekete kafasına göre giriş çıkış yaparken biz konsolosluk önünde vize kuyruğunda beklemeye mahruz kalıyoruz. Yok ya.. ben bizim memleketten aşırı derecede umutsuzum. Yazıklar olsun bizim gibi Atatürk gençliğine.
haphazard
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Sun Sep 28, 2008 9:34 am

Simdi mesele su, yurtdisinda yasayan insanin en onemli belgesi pasaport, ozellikle de surekli seyahat ediyorsa. Bu belge sahtecilige ne kadar aciksa siz de o kadar kontrole tabisiniz. Cipi felan geciyorum, bizim pasaport icao'nun 2 standart gerisinden geliyor. Cok kabaca ingilizler bizim kullandigimiz tip uzerine daktiloyla yazilip laminant kaplanan pasaportlari 80lerde degistirmisler.

Yani adam size herhangi bir islem yapacagi zaman, (diger tum faktorleri de bir kenera koyarak), once islem yapacagi belgenin kalitesine bakiyor. Check-in yapacaksiniz mesela, eviriyor ceviriyor, sayfalari karistiriyor, fotografa bir daha bakiyor, uzatmalar oldugu icin ayri ayri sayfalarda gecerlilik suresini anlamaya calisiyor vs. Sonra haliyle bu tur pasaportu sadece birkac Afrika ulkesi ve Turkiye kullandigi icin size baska turlu sorular soruyor vs. Aldiginiz hizmetin kalitesi direk dusuyor.

Ayni durum vize almada da gecerli. Tek etmenin pasaportun materyalinin kotu oldugunu soylemiyorum tabii ki, bir suru baska politik ve ekonomik neden de var. Ama adamlar acisindan baktigimda, pasaportun materyali o kadar adi, sahtecilige o kadar acik ki, ulkesine giren kisinin gercekten iddia ettigi kisi olup olmadigini ancak emniyetine inanabildigi biyometrik vize ile saglayabildigi gercegi acik. Bunun ustune bahsedilen baska faktorler de eklenince malum vize zulmu ortaya cikiyor. En azindan, pasaportun materyalinin iyilestirilmesi, Schengen ulkelerinin bizim pasaport konusundaki sikayetlerini susturur ve biz de neden vize istediklerini daha acik ve net gorururuz.

Ozetle, siz Turkiye 3. dunya ulkesi degildir, buyuk bir ulkedir, AB'ye uyedir, dunyanin 17. buyuk ekonomisidir vs. diyorsaniz bunun "hallmark"i olan pasaportunuzu o ayara getirmek durumundasiniz. Vatandastan acaip ucretler toplayip, Pakistan Endonezya dahil bir suru ulkenin gectigi bir teknolojiye 2004'ten bu yana gecemiyorsaniz, biz buyuk ulkeyiz dememelisiniz artik.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby baris » Sun Sep 28, 2008 3:01 pm

delirenler bu basliga toplanmaya basladi:D

deveye boynun egri demisler, "nerem dogruki" demis.
baris
ROGER WATERS

New postby olamalam » Sun Sep 28, 2008 3:31 pm

gel gel, hayat burada,
adim adim tier1 dondu kaldi :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Oct 13, 2008 8:57 am

pasaportlarin haricinde bizim nufus cuzdanlarinin durumu da bayagi kotudur. Yeni stil chipli kimliklerin dagitimina baslamislar sanirim. Sira pasaportlara da gelebilir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby HSAG1D » Sun Oct 19, 2008 3:44 pm

11 Kasim diyorlar ama gormeden guvenmem:
http://www.milliyet.com.tr/default.aspx ... ID=1003667
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Sun Oct 19, 2008 5:36 pm

vayyy,
gelmeden bi de cipli pasaport aliriz, birini ingiltere'ye giris cikislarda kullaniriz birini de eski sovyet ulkelerinde:P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Fri Jan 16, 2009 2:16 pm

Yeni pasaportlarin taze goruntuleri

Image

Image

Image

Image
Last edited by HSAG1D on Fri Jan 16, 2009 2:31 pm, edited 1 time in total.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby baris » Fri Jan 16, 2009 2:26 pm

amele pasaportlari acik mavi mi olmus?
baris
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park