Board index Alaturka Londra Hyde Park

Elektronik Pasaportlar

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby MmarlonN » Fri Jan 16, 2009 4:08 pm

Ne zaman alabilecekmişiz peki yeni pasaportları buradan? Bilen var mı?
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby outsider » Fri Jan 16, 2009 4:13 pm

Abi bunun tasarimcisini tepelik biryerde bi agaca baglayip kizilcik sopasiyla dovmek istiyorum ya!... Bu kadar dandik mi olur kardesim....
outsider

New postby outsider » Fri Jan 16, 2009 4:17 pm

Belki yanlis olabilirim ama ben su Special passport lafina da takildim...oyle bir terim var mi gercekten? yoksa 'special passport' hususi yerine baska bir anlamda kullaniliyor olmasin??????

Bizim aklievveller elindeki sozlukten Hususiyi Special diye mi cevirmisler?....Umarim yaniliyorumdur!

Hos seslisozluk te anlam hususi olarak geciyor ama 'special' in karsiligi olarak 'ozel' vs. gibi ayricalik belirten kavramlar daha cok. haala bana ters geliyor. :P

Sanki 'Private Passport' deselrdi daha bir anlamli olacakti gibi?
outsider

New postby HSAG1D » Fri Jan 16, 2009 4:31 pm

@outsider

anlami tam de dedigin gibi special, yesil pasaport, sadece belirli vatandaslara veriyoruz, herkese vermiyoruz ozel insanlar olmadikca. boyle bir uygulama da sadece turkiye'de var dunyada heralde.

herkese verilenin rengi de bordo (burgundy) oluyormus, ab pasaportlari gibi. resimdeki ikinci pasaport amele pasaportu.

ucuncusu de amele pasaportu degil, o da dunyada bir tek bizde olan hizmet pasaport. yesil pasaport alacak kadar ozel olmayan ama devlet isi icin yurtdisina gittigi icin amele pasaportu vermek istenmeyen insanlarin nasibi, gri pasaport.

ve evet tasarimcisini kovalamak lazim, varsa bir tasarimci.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby outsider » Fri Jan 16, 2009 4:39 pm

Anladim, ben o pasaportu amele pasaportu sandim ondan boyle mal bulmus magribi gibi atladim ustune :)

Evet gri passport veriyorlar devlet memurlarina. Esim bir kere almisti devlet goreviyle yurt disina ciktiginda. Hatta o sirada elindeki amele pasaportunu emniyete birakman gerekiyor, donunce on bes imza ve damgali bi kagitla ancak aliyordun...

Bu kadar halkina guvenen devlet baska yerde yoktur herhalde
outsider

New postby baris » Fri Jan 16, 2009 4:44 pm

Ustunde niye ingilizce "passport" yaziyor?
Yunanlarin pasaportlarinda bile yazmiyor ki "ABATNIRIO" gibi bir sey yaziyor ustunde.
Ben birinin elinde pasaport gorunce en az 15 metreden anlarim ne oldugunu. Bunu yapan arkadaslar hayatlarinda pasaport gormemis olacaklar ki anlasilsin diye ingilizce de yazmislar.
usenmedim baktim, arabistan pasaportunda bile yazmiyor.
boyle eziklik gormedim ben.. sanki cakma pasaport ta ustune yaziyorsun caktirmamak icin..
baris
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Fri Jan 16, 2009 6:08 pm

@MmarlonN

2004'ten bu yana en gec birkac aya aliyoruz bu yeni pasaportlari.

Sonucta neyi alip neyi alamadagimiz malum...
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby deep » Fri Jan 16, 2009 9:16 pm

Pasaport bu, adı üstünde, tanımı geregi zaten kişiye 'özel'. Imtiyazli denmek istenmis ama komik olmus kanımca...
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Fri Jan 16, 2009 11:22 pm

1-Geçen yaz National Express ile Hollandaya giderken adamlar rutin olarak Pasaport kontrolü yapıyorlardı,herkesin pasaportu cırt diye geçirip gönderiyorlardı sıra bana geldi,adam geçirmeye çalıştı,yemedi,baktı inceledi,kamera şakası mı ulan bu diye düşündü,en son Seri numaraları tek tek girdi,sanırım yanlış seri numarasını girdi,10 dakika filan sürdü,arkamdakilerden yediğim küfürü yol boyunca düşünmemeye çalıştım.Türk Pasaportu gören masum İngiliz hesabı,işi yoğun olmasa pasaportla resim çektirebilirdi,hatıra hesabı

2-Newcastle günlerinde bankaya gittik,tüm işlemler tıkır tıkır oluyor,form duldurma tamam,banka ekstrem var,sıra pasaporta geldi,adam özür diledi tanımadığını müdürüne göstermesi gerektiğini söyledi,gitti gelmedi 15 dakika,gelince sanki bi b.k oldu,kusura bakmayın bu pasaportu tanımıyoruz,olmaz dedi,ulan senin konsolosluğun vize verdi üstünde bak filan desende yemedi.

3-Pasaportun resim tarafını bilirlisiniz,yüzde 95'i plastikimsi pvc şeysinden kaplı en önemli en can alıcı yeri kağıt,korumaz,karşınızda biraz dikkatsiz biri sayfaları karıştırırken carttt bir ses ,kalbiniz var ise tehlikeli olabilir ,benim elim ayağım boşaldı,son anda kurtardık,sayfanın %40'ı yırtıldı kenardan,bantladım.

Yukarda sağdığım 3.durumdan dolayı değişmesi mükemmel olur aması olmasa.

Ama

üstünde vizeler var,Home Office'e gönderdiğimde sıraya koyuyor,sonra tüm durumları (gelir gider belgeleri,ev adresi vs...sanki ilk kez başvurduğumuz gibi)tekrar kontol ediyor ve 6 ay sonunda tekrar gönderiyor.Oda çok zor bir periyot tabiki...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Mon Jan 19, 2009 12:57 pm

@outsider
Yeşil pasaportun İngilizce adı ezelden beri "Special Passport" zaten, mevcut yeşillerde de böyle yazıyor. Aklıevvellikle pek bir ilgisi yok açıkçası, çeviri gayet doğru. Önerdiğin gibi "private passport" deseler "kişiye özel pasaport" gibi alakasız bir anlam çıkacaktı.

Onun dışında bu "special passport" da, "service passport" da ülkemize özgü şeyler değil. Normal pasaportla hemen her yere vizesiz girebildikleri için gelişmiş ülkelerde pek görülmüyor tabi, ancak bunlar bir tek bizde var diye bir şey de yok.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Mon Jan 19, 2009 1:24 pm

@386-Dx,

bize ozgudur derken kastedilen sey bizde bu kadar yaygin kullanilan birsey olmasi.

tabii ki, yesil ve gri pasaportlar uluslararasi karsiligi olan pasaportlar, olamasa idi zaten insanlar ellerinde bunlarla seyahat edemezlerdi.

fakat bunlar, kirmizi pasaport dahil, uygar dunyada cok az uygulanan, cok ozel durumlarda, cok nadir verilen belgeler. yani yurtdisina gidecek bir uk civil servant gri pasaport almaz, vize kolayligi olsa da olmasa da. onlarin cocuklari hic almaz, cunku pasaport sahsi bir belgedir. hasbelkader memurlarin katildigi birkac uluslarasi toplantida bulundum, (iranlilar disinda) hicbirinin elinde 'special pasaport' gormedim. ayni sekilde, uygar dunyada, ancak diplomatik gorevle yurtdisinda bulunanlarin o da sadece belirli bir kidemin ustundekileri diplomatik pasaport alirlar. yesil pasaportu ise turkiye disinda hic gormedim, muhtemelen orta asya'da vs birkac ulkede uygulaniyordur.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby diyab » Mon Jan 19, 2009 2:49 pm

@HSAG1D

Bir turk vatandasi olarak yesil pasaport sahibi olmayi uygar olmaya tercih ederim. Ben de ingiliz vatandasi olsam kirmizi/yesil pasaporta ihtiyac duymam.
diyab
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Mon Jun 22, 2009 6:18 pm

Son 5 senedir her alti ayda bir yapilan, "yeni pasaportlar onumuzdeki alti ay icinde hazir" aciklamasini, sevgili cicegi burnunda Disisleri Bakani Davutoglu da yapmis. Hatirliyorum kendisinden once bakan olan Yakis, Gul ve Babacan da ayni seyi soyluyordu. Hatta bu surede degisen 3 Icisleri Bakani da.

Hayirlisi.

http://www.hurriyet.de/haberler/gundem/ ... port-yolda
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby davsan » Wed Jun 24, 2009 10:08 pm

cidden o ne bicim renk ya?!
davsan
BAŞKAN

New postby erdincyilmazel » Mon Jul 20, 2009 9:06 pm

Yeni nesil pasaporta gecince eski pasaporttaki vizeler ne oluyor? Iki pasaportu birlikte mi tasiyoruz artik? Yoksa vizelerin yeni pasaporta aktarilmalari mumkun mu?
erdincyilmazel

PreviousNext

Return to Hyde Park