Board index Alaturka Londra Hyde Park

Turkiye'de ogrenilen Ingilizce is gorur mu?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Sun Sep 28, 2008 4:20 pm

Televizyon, basin-yayin organlarindan ogreneceginiz Ingilizce gercek hayatta hicbir isinize yaramayacaktir. Televizyon Turkcesi ile isyerinde kullandiginiz Turkce birbirine ne kadar benziyor ki?

Bilgisayarr muhendisi arkadaslarin evhamlari da tamamen yersiz. Bizim sektorun realitesi kotu Ingilizcedir. Calistigim yerde ana dili Ingilizce olanlarin orani en fazla %40tir. Ingilizceyi yabanci dil olarak konusanlarin tamami da kafa goz yararak konusuyor. Ingilizce'nizin kotu olmasi zaten beklenen bir durum yani.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Sun Sep 28, 2008 9:56 pm

hcho nun tespitine tamamiyle katılıyorum. İş yerinde olay zaten teknik konular etrafında döndüğü için elinize kalemi alıp tahtada yazıp çizip iki yes no deseniz bile durumlar anlaşılıveriyor. Dolayısı ile Türkiyede öğrenilen ingilizce her türlü işe yarıyor.

Fakt akabinde sosyal ortamlar girdiğinizde işin boyutu değişiyor. Televizyonlarda konuşulan ingilizce sokakta da konuşulmadığı gibi popüler kültür ve slang denen hadisenin harmanlanması ile olayı anlamak çözmek biraz zorlaşıyor. Bu durumda ufaktanda olsa göz ardı edilebilirsiniz. Tabii bu esnada aklınıza gelen birşeyi hemen akıcı bir şekilde söylemekte zor olabilir. Ama bunlar kafaya takılacak şeyler değil, biraz pratik yaparak zamanla alışıyorsunuz.
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Mon Sep 29, 2008 8:44 am

Bence de ingilizce konusmak cok takilacak bir sey degil. Taktikca daha kotu oluyor zaten. Ingiliz gibi konusmaya ancak 10 sene sonra baslarsiniz ki ne yapsaniz bu 10 senenin altina dusemezsiniz. Elimde 3 ornek var, hepsi de 10. senede az aksanla konusmaya basladi.
Birde 30 senelik ornek var elimde, o hic bozmuyor kendini.
Sonucta londrada herkes bozuk konusuyor. Hintlilerin inisli cikisli aksaninin yaninda posh kaliyor bizim ingilizce.
Guneyde turist muamelesi yersiniz, londrada yerlisiniz.
baris
ROGER WATERS

New postby erkut » Mon Sep 29, 2008 10:08 am

@baris

10 sene sonra Ingiliz gibi konusmaya baslarsiniz, demissin. Dogru mu anladim bilmiyorum. Tam tesekküllü, harbi, saf Ingiliz'i mi kastediyorsun? :)

Bi Ingiliz gibi konusmaya, ölüp reenkarnasyonla (varsa eger :) ) Ingiliz olarak dünyaya gelip, Ingiltere topraklarinda yasarsak baslariz ancak.
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Sep 29, 2008 10:16 am

erkut hocam sen alman ekolunden geliyorsun tam tesekkulu almanca biliyorsundur ama
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Mon Sep 29, 2008 11:12 am

erkut: ingiliz gibi dediysem, cumle kurma mantigi ingiliz gibi olur. yoksa o aksan gitmez kolay kolay.
benim kuzenim 17 yasinda buraya geldi, simdi 31 yasinda. ingiliz olmadigini aksanindan cok rahat olmasa da, anliyorsun ama cumle kurma mantigi benimkine hic benzemiyor.
Tabi en onemli sey, turklerle hic muhattap olmamak. Konustugumuz her turkce kelime sanki ingilizceyi bir o kadar koreltiyor. Ingiliz gibi konusma amaciniz var mi bilemem ama benim yok. Ingilizceden cok turkce konusuyorum hayatimda, cok memnunum, tavsiye ederim :D
baris
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Mon Sep 29, 2008 4:12 pm

haphazard wrote:erkut hocam sen alman ekolunden geliyorsun tam tesekkulu almanca biliyorsundur ama

Ne geldiyse başımıza Alman ve ekollerinden gelmedi mi ? :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby mindbender » Mon Sep 29, 2008 5:05 pm

vallahi ben soyle dusunuyorum, hic uzmeyin kendinizi
onlar sizin gibi turkce konusabiliyor mu?
mindbender
ROGER WATERS

Previous

Return to Hyde Park