Board index Alaturka Londra Hyde Park

Birlesik Krallik vs Turkiye. Hangisinde surunelim?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby anut » Mon Oct 06, 2008 7:45 pm

bence turkiyede kirtkanat gecinicegimize
londrada fakir olmak bin kat daha iyi...

tamam turkiye kotu degil ama insan faktoru var ortada anyalis farkli :)

yoksa mis gibi yasariz buradada....
anut

New postby honest » Wed Oct 08, 2008 6:36 am

@ anut
''bence turkiyede kirtkanat gecinicegimize
londrada fakir olmak bin kat daha iyi...

tamam turkiye kotu degil ama insan faktoru var ortada anyalis farkli

yoksa mis gibi yasariz buradada....'''

Feci şekilde sana katılmıyorum :) Fakir yaşamağı(içi açılabilir) göze aldıysan sana tavsiyem..Git bi ege sahilimize..Balık tut.Kur çadırını..Oynaş turistlerle..iç rakını..Yaşa yaşayabildiğin gibi..

İngiltere de fakirlik çekilmez..İnsan faktörüne de katılmıyorum :) Burdakinden çok orda ipsiz sapsız vardır..Ki fakir yaşıcaksan onların içinde olacaksın :)
honest
ROBERT PLANT

New postby baris » Wed Oct 08, 2008 9:45 am

anut: ben de sana tam anlamiyla katildigimi soyleyemem. hepimiz burda para icin variz. Turkiyede de iyi para kazanacak insanlariz ama hayat standartimiz burdaki gibi olamaz orda.
Turkiyede 1 milyar kazanan insan, burda da 1000 pound kazaniyorsa bence Turkiyeye geri donmeli. Gurbette surunecegime kendi ulkemde surunurum.

Almancilar 30 sene yedirmis bize bu numarayi. aman cok vatan hasreti cekiyorlarmis vs.. e donun o zaman ulkenize.. yok.. rahati bulmus tabi adam doner mi. Turkiyeye gelse 3 kurusa calisacak. orda 1000 euro issizlik sigortasi almak varken niye donsun..
baris
ROGER WATERS

New postby olamalam » Wed Oct 08, 2008 11:08 am

Turkiye'de X ytl alirken ingiltere'ye gidip X + Y pound alabilen bilgisayar muh. arkadas var mi yav?

Benim hayat standartim ilk etapta muhtemelen dusecek. Benim planim, temelli kalmasam bile ( gerci su ana kadar "ben SIKILDIM, turkiye'ye geri donuyorum" diyen alaturka'ya rastlamadim ama )
bir sure dusuk standartlara razi olup ingiltere'de is tecrubesi kazandiktan sonra turkiye'ye geri donup daha iyi bir standart tutturmak. Ancak kabul alirim, gelip gordukten sonra cok begenirim o ayri :)

Denk para alinamasa bile istanbul'da ayni hayat standartinin saglanabilmesi icin bir suru ekstra masraf cikiyor.

Araba alsam arabanin fiyati kadar vergi, arabaya benzin alsam benzinin fiyati kadar vergi, ampul yaksam elektrigin fiyati kadar vergi vb.vb.

Devletin saglik hizmetlerine guven yok, ozel saglik sigortasi,
Devletin emeklilik sistemine guven yok, ozel emeklilik,
Devletin egitim sistemi gocmus, coluk cocuk icin ozel okul, ozel dersane, ozel hoca
vb.vb.

Egitim demisken, sen cocuguna onca yatirim yapiyorsun, turkiye'de hayat daha ucuz ya, bi maganda kursunu ile butun o yatirimlar ucuyor. ( biraz fazla kati yurekli ve iktisadi oldu ama konumuz ekonomi, olayin duygusal boyutuna girmiyorum )

Arabanin ve ailenin guvenligi ayri bir problem, fazladan para vererek otoparkli, guvenlikli siteden ev tutma derdi vb.vb.

Aman sevigilimi/karimi/annemi otobuste tacizlemesinler, taksi tutalim vb.vb.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby merope » Wed Oct 08, 2008 11:13 am

valla ben açıkcası şu ücretler konusunda çok şaşkın durumdayım ya.
izmirde aylık net 3000 ytl alıyorum uk de de en az net 2000 almadan gitmek su durumda sacma geliyor . tamam olamalam ın dedigi gibi x+y pound olmuyı da
genel olarak böyle ilk buldugun iş 25 bin brut olur falan diyenler var, cok az diil mi ya, ben mi yanlış düşünüyorum. yani hep 35000 falan diye düşünmüştüm bulutların üstündeysem indirin bari.
su var ama izmirde bi gelecek yok yani yükselme, terfi, falan anlamında.
taş çatlasa 3-4 sene sonra zaten eşek gibi istanbula gitmek zorunda kalıcaksın, istanbuldansa ingiltere kat be kat daha iyi. (milyon kat.)

not: site memuru, bu baslıga hatalı oldugunu bile bile yazarken içim sızlamıstı, degisiklik için tesekkurler fekat baslık pek olmamıs, sürünme mi, yok artık, hayattan tat almasını bildigimizi sanıyodum :)
merope
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Oct 08, 2008 12:23 pm

bu konuyu baska bir baslikta tartismistik neydi o?
merope: yerinde olsam asker kovalamiyorsa izmirde kalirdim.
biz genelen istanbuldan londraya geldigimiz icin cok pahali gelmiyor bize londra. ama sen ejderhadan inip essege binersin. 35bin cok yuksek bir rakam degil londra icin.
izmirdeki 3000liranin standartina gelmen icin cok fazlasini kazanman gerekiyor. 50k diyebilirim.
su an istanbulda olsaydin o standarti 30k ile yakalardin.
baris
ROGER WATERS

New postby olamalam » Wed Oct 08, 2008 12:47 pm

evet yav, kizlar da askere alinsin :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby merope » Wed Oct 08, 2008 3:48 pm

baris, sorun su ki isimin olanaklari ve maası uygun olsa da , önümü açık görmüyorum ve yaptıgım işten memnun degilim bu bir,
ingiltereye zorluk cekecegimi attan inip esege binecegimi bilerek gidiyorum tabi. ama izmirde yasamaktan cok sıkıldım artık. 27 yasndayım, esimle beraber gidicez; 2000 baz alırsak * 2 fena para degil diye dusunuyorum, artı 5 sene bizim gibi genc insanlar için cabuk gecer kalıcı oturma izni vs. buyuk avantaj
hem de turkiyeye donsen bile inan burda yurtdısında okumus - çalışmış kişileri saçma bi şekilde yücelttikleri için o da bi kazanç olacak diye düşünüyorum
yani uzun vadede bakıldıgında bence orda sürünmek burda sürünmekten daha iyi gibi
merope
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Oct 08, 2008 4:40 pm

universte mezunu bir insan niye surunsun zaten ben orasini hala anlamadim.
Bir de ben saglikli yorum yapamiyorum buranin zorluklariyla ilgili cunku 1 haftada dogru isi buldum, esim dahil15 kadar akrabam var burda, yalnizlik da cekmedim.
ama bu yasta denemezseniz hic bir yasta deneyemezsiniz.
baris
ROGER WATERS

New postby abbulu » Wed Oct 08, 2008 4:42 pm

Arkadaslar beklentileri cok yuksek tutmayin bence, yoksa hayal kirikligina ugrarsiniz. Ayrica ekonomik krizin de etkileri katmak gerek.

Turkiye net X YTL alip burda da net X Pound almak yuksek rakamlar icin biraz zor. (X+Y yi gectim X alsaniz yeter ama zor :) )

orta sinif sifir arabalar asagi yukari TR ile ayni.
Ikinci el arabalar bariz burda ucuz :)

Ama Burdaki vergileri duyunca ucuklayacaksiniz diyebilirim. Su, elektrik... burda TR ile birebir karsilastirinca daha pahali sanirsam. Londra zaten dunyanin en pahali ikinci sehri diye hatirliyorum.
abbulu
ROGER WATERS

New postby anut » Wed Oct 08, 2008 6:22 pm

Benim hep istedigim yurtdisinda yasamak olmustur. Bu sebepten Turkiye'dense Ingiltereyi tercih ediyorum.

Ingilterenin bir cok avantaji var, insan istedikden sonra bir cok firsatta yaratabilir. Sonucta hepimiz bir duzen kurmus insanlariz Ingilteredede bunu yapabiliriz ki bize bu hakki taniyolar.

Ben yakin zamanda kendi isimden daha iyi bir pozisyonda is teklifi almama ragmen teklifi kabul etmedim mesela bence insan hayellerini yasamali yoksa Turkiye tabiki vatanimiz, borcumuzuda oduyucegiz her zaman.

Parasal konular tabiki onemli ama benim gibi kariyerinin basinda olan birisi icin ozellikle Ingiltere mukemmel bir deneyim zorluklarla Ingilterede basa cikmayi yegliyorum su asamada :)
anut

New postby mindbender » Wed Oct 08, 2008 10:14 pm

adam akilli bir is alaniniz ve yeteneginiz varsa 35k bence burada direkt is bulabilirsiniz, turkiye de 2.500 lira maas alan bir insan cok rahat 35k alir burada tabii size bagli biraz da, kendinizi iyi satmaniz gerekiyor
mindbender
ROGER WATERS

New postby merope » Thu Oct 09, 2008 5:30 am

valla ben tüm bu dediklerinize katılmakla beraber, evli olmasam tek basıma gitmeye cesaret edemeyecegimi de eklemek isterim.
para tabi ki önemli, ama sonucta insan yaşamını değiştirmeyi kafasına koydu mu, düşünmüyor ötesini.
bide ben orda esnek çalışma saatleri gibi bi saçmalıgın olmadıgna inanmak istiyorum biraz da, o da çok önemli.
yani iş ortamı daha rahat diyolar it için konustugum bi kaç arkadaştan aldıgım izlenim bu
merope
ROGER WATERS

New postby anut » Thu Oct 09, 2008 9:02 am

@merope

Haklisin esnek calisma saatleri gibi bir cok konuda en azindan herturlu hakkin turkiyeden bir omur boyu sekilde adil oldudgu bir yer Ingiltere
anut

New postby abbulu » Thu Oct 09, 2008 10:28 am

@merope

TR'de de esnek calisma vakitleri oluyor genelde ama is cikisi zamanindan daha oteye dogru esniyor.

Burda ise genelde verilen isi zamaninda yapiyorsan hicbir sorun olmaz. Gunluk calisma saatini 9-17 ve 10-18 gibi kendin ayarlayabiliyorsun cogu yerde. tabi yine gunun en yogun kismi olan 11-16 saatleri arasinda isyerinde olmaniz beklenir, 14-22 gibi bise kabul edilmez buyuk iht. :)
abbulu
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park