Board index Alaturka Londra Hyde Park

ingiltere de dil eğitimi ve çalışma durumu?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby akiper » Fri Apr 13, 2007 2:52 pm

Merhaba, forumda benzer bir başlık bulamadım, yazarken tereddütlüyüm ama yine de kendimi yazmaktan alamadım.

Şu an Türkiye'deyim bir üniversitede çalışıyorum.
İngilizce seviyemi daha iyi seviye getirmek için ve yurt dışı tecrübem olsun diye ingiltere ya da amerikada dil eğitimi almak istiyorum.
İngiltereyi buraya daha yakın olduğu için birinci tercih sırasına koydum. Ancak forumda ve diğer sitelerde yazıldığı gibi buraya göre çok pahalı bir ülke.
Merak ettiğim şu, londra ya da başka bir kentte geldiğimde iş bulup çalışma ve dil eğimimi devam ettirme şansım ne kadar?

Hazıra dağ dayanmaz demiş atalar. Hoş hazır birşey de yok ya :)
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
akiper

New postby hcho » Fri Apr 13, 2007 3:02 pm

Bildigim kadari ile ogrenci vizesi ile gelince haftada 20 saate kadar calisma hakkin oluyor.

Ne tip bir is yapmayi dusunuyorsunuz? Barmenlik, kasiyerlik gibi isler Londra'da bol miktarda bulunuyor bu 20 saatlik izinle. Ama ofis tipi isler icin biraz daha fazla baglanti sahibi olmak lazim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby akiper » Sat Apr 14, 2007 8:46 pm

Ben bilgisayar öğretmeniyim de sanırım bu alanda iş vermezler. Yüksek lisans falan da yaptım ayrıca.
Tabi bunları da dikkate almazlar.
En iyisi kasiyerlik sanırım.
Peki bu 20 saatlik işten gelen ücret ile geçinilbilir mi? O da zor sanırım.
akiper

New postby hcho » Sun Apr 15, 2007 6:42 pm

Herhalde geciniliyor, yani ogrencilik yapip 20 saat calisan bir suru insan var. Tabii belki gecinmeyi nasil tanimladigina da bakar. Tek basina ev tutacak kadar para kazanamazsin buyuk ihitmalle ama ev paylasip sehrin daha fakir bolgelerinde oturursan olur diye tahmin ediyorum.

Bilgisayar programlama gelirse elinizden oradan da is bulabilirisiniz. Ogretmenlik icin Ingilizce'yi anadili gibi bilmek gerekir herhalde.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby sPoNGeBoB » Sun Apr 15, 2007 9:47 pm

Selam,
Sana bu konuda gecen sene kazandigim tecrubelere dayanarak cevap verebilirim sanirim.

Ben de gecen 2005 eylulunde ayni sebeple londraya geldim. Ilk geldigimde dil okulunun ayarladigi aile yani konaklama diye soledikleri ama benim 78 yasinda bir bayanla kalmamla son bulan bir dairede kaldim, ki bu benim 4 sene onceki Londra tecrubemden cok daha iyiydi (benim disinda 13 ogrencinin de kaldigi, aile yani dedikleri bir evde kalmistim :) ). Neyse ilk ayim burda daha cok yeni bir ev aramakla gecti cunku yeni bir eve tasinip daha cabuk arkadasliklar kazanip daha cabuk ingilizcemi ilerletmek istedim. Ayni zamanda is de ariyordum. Bir cok yer calisma izni istiyor ama yine de bazi yerler calisma izni sormayip (ozellikle turk is yerleri) seni cok daha az maasla haftada 50-60 saat calistiriyorlar. Eger 6 aydan daha uzun sureli ogrenci vizesi alirsan haftada 20 saate kadar calisma iznin var. Bu sana sadece part-time is bulmanda cok yardimci olur. Ne is bulursan bul (basit islerden bahsediyorum bu arada, barmenlik, garsonluk gibi) part-time veya full-time aslinda calisma iznin olup olmamasinin cok bir onemi yok. Ben bir barda 10 ay calisma iznim olmadan full-time calistim. Vergilerimi de oduyordum. Yani yasal olarak taniniyordum. Ama calistigim barin yoneticisi Turkiyenin AB ulkesi oldugunu saniyordu yada en azindan gormezlikten geliyordu. Sorun cikarmadigin surece genelde gormezlikten geliniyor. Neyse, ben sansliydim. Ama bir cok part-time calisma izni olan arkadaslarim, iki , hatta bazilari uc iste calisiyorlardi. Eger tum masraflarini karsilayacak kadar bir iste calismak istiyorsan bu tarz dusuk maasli isler icin en az iki is yerinde calisman lazim, yani iki part-time is. Ve yapabilirsin de, ama zaman alabilir. O yuzden buraya geldiginde en azindan 1 ay maassiz yasayabilecek duzeyde paran olmasinda fayda var. Londra icin minimum maas saatlik 5,25 poundtu. Tabii vergiler daha sonra bu maas uzerinden kesiliyordu. eger part time bir iste calisirsan vergi odemiyorsun. ne kazanirsan sana. O yuzden aslinda iki ayri part-time iste calismak bir full-time iste calismaktan daha kazancli.
Londra' yi tavsiye ederim hem buyuk bir sehir, gezecek gorecek cok yeri var, hem de daha cok insanla iletisim halinde olacagindan dolayi ingilizceni daha hizli ilerletme sansin var. Ama ayni zamanda baya pahali bir sehir. Kisacasi sadece yasamak ve konaklamak icin, herhangi bir extra masraf disinda, Londra icin en azindan 600 pounda ihtiyacin olur. Diger sehirlerde bu 100-200 pound daha az olabilir.

Umarim bu faydali olur. Kolay gelsin

MH
MH
sPoNGeBoB

New postby Feri Ats » Mon Apr 16, 2007 6:13 pm

Spongebob durumu genel hatlari ile ozetlemis. Eger butcen gercekten kisitli ise dil okulundan ziyade au pairlik rotasini deneyebilirsin belki. Kalacak yer ve saire konusunu daha az hasarla atlatmani saglayabilir.
Feri Ats

New postby akiper » Mon Apr 16, 2007 7:27 pm

Teşekkürler Spongebob verdiğin bilgiler için baya faydalı oldu.
Feri Ats, au pairlik için bayanlara daha fazla şans tanıyorlar diye biliyorum. Bu durumda benim au pair olma ihtimalim çok düşük kalıyor.

Spongebob, birşey daha sorcam, yazdığın kadarıyla 2005 de gitmişsin ve gördüğüm kadarı ile hala ordasın bu nasıl oldu sormamda sakınca yoksa :)
akiper

New postby davsan » Mon Apr 16, 2007 10:42 pm

ben de spongebob ve feri ats'a ek olarak buradaki bazi turk firmalarinda da calisabilecegini soyleyeyim. mesela bir arkadasim turkiye is bankasinda calisiyordu ve saatine 8 pound gibi muthis bi para aliyordu. hem de tek yaptigi cevirmenlikti. cevirmenlik demisken local government'larin da hastane, karakol gibi yerlede ingilizce bilmeyen turk vatandaslar icin spontane cevirmenler ihtiyaclari oluyor. orda da sacma sapan saatlerde de cagirabildikleri cin iyi para veriyorlar. ama detaylari bilmiyorum...
davsan
BAŞKAN

New postby kalamaria » Fri Apr 20, 2007 7:03 pm

ben ugramayali site epey hareketlenmis.. akiper>> aklinda bulunsun,,ogrenci vizesini 2 turlu yapiyorlar,,, birisinde parttime calisma hakkin yok,, vizenin ustunde yazanlara dikkatli bak,, eger calisma hakki olan ogrenci vizesi alirsan diger bir durum da su>>> okul tatil donemlerinde fulltime calisabiliyorsun:)) is bulma konusunda ben pek o kadar iyimser degilim zira tanidigin yoksa ve kitabina uygun olarak is ararsan temizlikcilik de olsa referans ve deneyim falan istiyorlar:)) ayrica yasal olarak calisabilmek icin National Insurance Number alman gerekiyor,,bu durumda 2 tane parttime job yapamazsin,, yakalarlarsa burada kalman oldukca zorlasir,,,benden soylemesi:))))
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby sPoNGeBoB » Fri Apr 20, 2007 9:08 pm

Akiper'in sorusuna cevap:

Ben 2006 temmuzuna kadar Londra'da dedigim barda calisitim. Calistigim sure zarfinda da burdaki universitelere master yapmak icin basvurdum ve kabuller aldim. Turkiye'ye donup yaz tatilimi yaptiktan sonra da eylul 2006'da masterima basladim.

Bu arada ben tum onerilerimi kendi tecrubelerime dayanarak yazdim. Tabiki tum bunlarin hepsi riskti. Tabiki sen bi sorun cikartirsan yada birisi senden hoslanmayip seni Home Office (ingilterede vize isleri ile ilgilen kurulus) 'e sikayet ederse, tabiki sana iyiki calisiyorsun demiyecekler ve buyuk bir ihtimalle de sinir disi edecekler. Ve tabiki buyuk firmalarda calismak istersen cok buyuk ihtimalle tum yasal yollari kullanacaklar ve sana work permitin olup olmadigini soracaklar. National Insurance Number almani isteyen firmalar genelde buyuk firmalar. Ama Londra 8 milyon nufuslu bir sehir ve nufusun gozden kacamayacak kadar buyuk bir kismi baska ulkelerden gelme. Haliyle bircok irili ufakli is yeri var. Benim sana soyledigim ve nispeten daha kolay bir sekilde is bulacagin isler genel olarak burda ingilizlerin yapmak istemedigi isler. Ve bu islerde de genellikle National Insurance Number sormuyorlar.

Kisacasi bunlar benim yasadiklarim ve gozlemlediklerim. Bunlari baz alarak, sen Ingiltere'ye geldiginde ayni seylerin yada daha iyilerinin basina gelecegini dusunup buraya gelme. Olabilir de olmayabilir de. Sana tavsiyem kendini her turlu duruma hazirlaman. Tekrar soyluyorum bu bir risk. Bu riski alip benim gibi hedeflerine insanlarda var. Ayni sekilde cuvallayip yurduna geri donen de var. Ama ben ikinci durumda olan kimseyle tanismadim. O yuzden dikkatli ol.

unutma sadece yardimci olmaya calisiyorum...
MH
sPoNGeBoB

New postby davsan » Sat Apr 21, 2007 2:01 pm

@ Spongebob

hakkaten risk almissin ama takdire deger de bir caba sarfetmissin. dedigin gibi, bunun okuyanlar tarafindan asla "gelin, gelin; rahat rahat s bulursunuz, krallar gibi de yasarsiniz" gibi anlasilmamasi lazim. sadece her sey rast gittiginde, boyle bir seyin de mumkun oldugunu bilsinler, yeter...
davsan
BAŞKAN

Return to Hyde Park