Board index Alaturka Londra Hyde Park

Vergi İadesi

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Flavio Briatore » Thu Oct 30, 2008 1:37 pm

Bazı durumlarda bir işte çalışıp vergi ödeyen kişiler vergi iadesi alabiliyor.

Mesela geçen yıl eşim £250 geri almıştı.Şimdi efendim yıllık vergi sezonları var malum Nisandan Nisan'a yanlış bilmiyorsam ve siz sezonun arasında bir işe girip belli bir miktarın altında para kazanırsanız (örneğin içinde bulunan vergi sezonunda 4-5 ay çalışmak gibi) ödediğiniz vergiyi geri alabiliyorsunuz.

İkinci bir konu kesin değil ama yine birisi söyledi yıllık belli bir kazancın altında kazanıp ,haftalık belli bir sürenin üstünde çalışan kişilerde HM Revenue'dan form doldurup vergi iadesi alabiliyormuş.

Amacım insanları düşündürmek,araştırmalarını sağlamak,bir araştırın derim.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Oct 30, 2008 3:18 pm

Bu satirlari okurken "ne guzel adam arastirmis simdi yazacak nasil oldugunu" diyordum ki son misrada bogazim dugumlendi.
Neyse ablam ACCA accountant. ben artik ogrenirim, burda da paylasmam :D
baris
ROGER WATERS

New postby mephistopheles » Thu Oct 30, 2008 6:07 pm

Ben iki senedir aliyorum vergi iadesi. HM Revenue'den aliniyor. Insanlar kendisi basvuruyor ama ben hem beceremem hem de ugrasamam diye bir tane vergi danismani buldum adama cuzi bir miktar veriyorsunuz her isi o hallediyor.

Yalniz bu vergi iadesi maasla ilgili. Maasimda odedigim verginin yurtdisinda oldugum zamanki kismini geri aliyorum. Ayrica offshore hesap lazim. Ustelik adamlarin kontrol sistemi cok zayif. Ben dogruyu soyluyorum tabi ama yurtdisinda olmadigim gunleri de yazsam bir sey olmaz gibi. Sadece basvurularin %10luk bir kismini kontrol ediyorlarmis. Kontrol ettikleri zaman da ucak bielti kocani vs. istiyorlar.
mephistopheles

New postby hcho » Fri Oct 31, 2008 9:22 am

Turkiye'ye falan tatil icin gittigin zamanin vergisini mi geri aliyorsun Mefisto? Benim aklim bu ise yatmadi, "country of domicile" degistirmiyorsun ki...

Flavio'nun bahsettigi vergi iadesi tabi olunan tax band'inin asagi dogru degismesi ile oluyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mephistopheles » Fri Oct 31, 2008 10:19 am

Hayir hcho is icin gittigim zaman aliyorum. Ayni sekilde hangi ulkeye gidersen git is icin onun vergi iadesini aliyorsun

Bunun icin kesinlikle offshore hesabinin olmasi lazim ama...

Diyelim ki bir ayda 100x brut maas aldin ve 40x vergi odedin. Ayrica varsayalim bir aydaki 25 is gununden 5inde baska bir ulkedeydin is icin. O zaman %20lik bir kisimda yabanci ulkedesin demektir. Bu yuzden odedigin 40x'lik verginin %20lik kismini geri aliyorsun. Yani 8x geri aliyorsun. Boyle bir olay var. Flavio'nun dediginden farkli bir olay bu ama adi vergi iadesi iste.
mephistopheles

New postby baris » Fri Oct 31, 2008 9:38 pm

mephisto: ben is icin turkiyeye gidiyorum ama sadece toplanti yapmaya gidiyorum. bu da sayiliyor mu? sonucta ingiliz sirketinin adamiyim.
eger oyleyse bundan sonra kacip durmam turkiye toplantilarindan :D
baris
ROGER WATERS

New postby mephistopheles » Mon Nov 03, 2008 7:18 pm

Evet abi biz de mac yapmaya gitmiyoruz yani toplantiya gidiyoruz :D Odedigin verginin bir kismini kurtarirsin mesela. Pesine dus bu isin derim. 2 senedir ben yararlaniyorum bu olaydan.
mephistopheles

Return to Hyde Park