Board index Alaturka Londra Hyde Park

Turklerin ve tum anadili Ingilizce olmayanlarin aksanlari

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby yasartahir » Tue Oct 28, 2008 4:57 pm

bende fransizlarin olmadigi bir kurs ariyorum ..veya polonyalilarin veya portekizlilerin hatta italyanlarin ...Turkiyeden ilk geldigimde konusmam daha iyiydi ... bozuldu gercekten simdi ..o ne bicim telafuzdur arkadas ... dusman basina ... bence londra ingilizce konusmayi ogrenmek icin gelincek en son yer ... cok mu kozmopolit nedir ... herkes bi yerinden tutmus ingilizcenin konusuyor da konusuyor .. londrada bir ilkokula gitsem coluk cocukla otursam daha cok sey ogrenirim diye dusunuyorum..

nefret ediyorum fransizlarin aksanindan

http://www.youtube.com/watch?v=iUCDhvbQFmU
yasartahir

New postby erkut » Tue Oct 28, 2008 9:37 pm

yasartahir,

n'apsinlar, abilerin dili dönmüyo ya...eöv yu evö biin tu Pari hesabi...

Türk de aksandan hemen sobelenir be yav. Ay (bastirarak) yuyjuli go tu sukullll hesabi....
erkut
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Oct 29, 2008 9:32 am

Aksandan birakin Turk oldugunu, Turkiyenin neresinden oldugunu bile anliyorum. Allah bilsin ne kadar komiktir aksanimiz :D
baris
ROGER WATERS

New postby burcukt » Fri Oct 31, 2008 2:35 pm

anadili ingilizce olan biriyle konuşurken aklıma azeri türkçesi geliyo ve konuşurken anlattığım şeyle ilgili bütün hevesim kaybediyorum...azer tv.deki dizilere ne kadar güldüğüm ve konun köşesinden bile yakalayamadığım...umarım öyle düşünmüyolardır..ne de olsa her milletten insan var oralarda alışmışlardır artık :)) çok komik.
burcukt

New postby Flavio Briatore » Fri Oct 31, 2008 2:56 pm

burcukt : Buraya geldikten bir hafta sonra eminim foruma girip attığın şu postu editmeye çalışacaksın :)

Ben kimsenin gülmediğini,aksine çok yardım etmeye çalıştıklarını gördüm yaklaşık 2 yıldır tabi yabancıların.

Bizimkiler yani Türkler bu konuda çok "kıl" olduklarını düşünüyorum,sadece onlar dalga geçiyor yada güldüklerine şahit oldum.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby fusss » Fri Oct 31, 2008 3:11 pm

Yakın bir İngiliz arkadaşıma dayanamayıp sormuştum. Biz, bir yabancı Türkçe konuştuğunda hoşumuza gider, tuhafımıza gider mutlaka güleriz. Ben komik konuşuyor muyum falan diye. Niye gülüyorsunuz ki anlamadım demiş, muhtemelen de deli midir nedir diye içinden geçirmişti. :oops:

Biz görmemişler için bir yabancının Türkçe konuşması ne kadar beklenmedik bir şey ise, onlar için de bir yabancının İngilizce bilmemesi o kadar beklenmedik sanırım. :)

Ama eklemeden edemeyeceğim, demişti ki bir Türk'ün ingilizce konuşmasından, Türk olduğunu bilmesem de Türk olduğunu anlarım. Çok merak ettim acaba nasıl vurgularımız var? :roll:
fusss

New postby hcho » Fri Oct 31, 2008 3:23 pm

Ingiliz olmak gerekmiyor, ben de birinin Turk oldugunu anlayabiliyorum Ingilizcesinden. Hemen kendini belli eden noktalar:

- w harfinin v sesi ile telaffuzu
- q ve k harflerinin ayni ses ile telaffuzu
- asla becerilemeyen th
- sesli harflerin kisa kesilmesi, ozellikle o harfinde
- cumle icinde vurgularin surekli yanlis yerde olmasi
- tekduze melodi
- Turkce'de ve Ingilizce'de ortak kelimelerin Turkce'deki sekli ile telaffuza egilim
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby deep » Fri Oct 31, 2008 4:01 pm

Tabii bir de Turkce dusunup Ingilizce ifade etmemizden.

Turkce'de bir odaya girip "Ahmet'e bakmistim ama.. " diyoruz ama Ingilizce'de bizden baska kimse "I was looking for.. " demiyor...

Bu tip hatalari ben hala yapiyorum.

Gulme konusuna gelince ne bozuk Turkceli insanlar ne Azeriler bana hic bir zaman komik gelmedi. Hatta zar zor da olsa konusmaya calisan birini elestirmek cok itici geliyor. Kendini karsi tarafa tam olarak ifade edememek zaten yeterince can sIkIcI.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby dada_ist » Fri Oct 31, 2008 4:32 pm

@ deep " I was looking for..." kalibi gramerik olarak Ingilizcede de dogrudur yani bahsettigin baglamda kullanim Turklere ozgu degil bence.

Kendimden ornek vermem gerekirse... :) Konusurken en cok yaptigim hatalar arasinda 3. tekil sahislardaki cinsiyeti karistirmak ve yazismalarda "a", "the"'yi atlamak (definite and indefinite articles) sayabilirim.
dada_ist

New postby fusss » Fri Oct 31, 2008 4:43 pm

Gülmek ile kastettiğim dalga geçmek değil, lütfen yanlış anlaşılmasın, insanlarla dalga geçilmesinden hiç hoşlanmayan biri olarak çok üzülürüm.
Benim çok hoşuma gidiyor ve hatta mutlu ediyor yabancı birinin Türkçe öğrenmek istemiş olması. Lisede çok fazla Alman hocamız vardı ve Türkçe öğrenirken biz de destek olurduk. Hatta geçenlerde bir arkadaşımın İngiliz eşiyle Türkçe kurs kitabından oturup beraber çalıştık. hoş şeyler. :)

Azericeye gelince, zaten Türkçe ile yine aynı dil grubundan gelen ancak aslında farklı olan bir dil. Bizden farklı konuşmaları son derece normal.
Veya insanlar yaşadıkları bölgeye göre farklı lehçelerde veya şekillerde konuşabilirler ki bu da son derece doğaldır.

Neyse, Site memurumuz kızacak sanırım konu başlıktan çok saptı :)
fusss

New postby baris » Fri Oct 31, 2008 9:36 pm

dadaist: "it is different from x" de dogru bir kaliptir ama ana dili ingilizce olan kimse kullanmaz. From yerine than derler. Aninda sobeleniriz from diyince ki, konusma arasinda bile bile de deriz kaptirip.

hcho: W harfini en iyi kurt vatandaslarimiz telaffuz ediyor. Tamam V yapmiyorum ama bir kurtun "dawar" dedigi gibi de telaffuz etmekte zorlaniyorum. Tek tek telaffuz zor degil de, cumle uzadikca telaffuzum bozuluyor gibi geliyor.
Bir de bence turkler th olayinda fena degil. Cinlilerin s diye telaffuzundan cok iyidir.

site memuru: affina siginiyorum artik konu kopmus, bir tekme de ben vuriyim dedim.
baris
ROGER WATERS

New postby yasartahir » Sat Nov 01, 2008 1:51 pm

sanırım konuyu amacından saptıran ve bu noktaya gelmesine sebe olan kişi benim site memurunun affına sıgınıyorum ..

@hcho
tespitlerine yuz de yuz katılıyorum ... ozellikle melodi konusuna .. bizi en cok ele veren sey bu herhalde ...

ingiliz kişisi konusrken kelimeleri yuttugu için dogru yerde dogru baskıyı yapması gerekiyor ... konusmanın anlasılması içinde melodi gerekiyor ...

biz ise her soylediğimiz kelime anlasılsın diye cabaladıgımız için .. hepsini aynı oranda vurguluyoruz gibime geliyor ..

bizde bi hızlı konusan fatih altaylı var kelimeleri yutan onuda dinlemem zaten ...

yalnız bu dilin muziği melodisi konusu onemli bi mevzu anlasılabiliritenizi %40 oranında etkiliyor diye biliyorum ..

ozetle kurs konusuna gelicek olursak ..hani konusma babında buraya gelip guzel bir telefuzla aksanla tr ye donmek yalan gibi geliyor bana ...dilbilgisi desen her yerde var ..

ama su oluyor tr deyken hiç konusamıyoken burda utanmadan mecbur oldugun için konusuyorsun .. o da işe yarayabilir geri dondugunde ..

site memuru iyice sacmaladım ..bu noktadan sonra af talep etmiyorum ...
yasartahir

New postby burcukt » Tue Nov 04, 2008 2:50 pm

Flavio Briatore:geçen ay londradaydım 2 hafta kaldım ama yine aynı duygular içindeyim :) kendimi engelleyemiyorum..ama orda yaşamaya başlayınca eminim üstesinden gelirim :wink: .. ama dediğin gibi kimse garip karşılamıyor ...

verdiğim örnekle durumu özdeşleştirmedim ,sadece böyle hissettiğimi söyledim,..komiklik olayına gelince;eminim avrupa yakası burhan istanbul ağzıyla konuşsaydı şimdi ki kadar komik olmazdı..bunun dalga geçmekle ilgisi yok ..bu arada ben yarı rize yarı trabzonluyum şivenin vatanından geliyorum yani..o şiveyle konuşunca kendime de gülüyorum :)

biliyorum konu başlıktan sapmış ama yazmadan duramadım..
burcukt

Return to Hyde Park