Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ingilterede kredi karti kullanimi

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Wed Nov 19, 2008 2:57 pm

MmarlonN kredileri sormustu basitce. Bende kredi kartlari ve kullanimi hakkinda bilgi edinmek istiyorum biraz. Turkiyede ki kredi karti kullanimi ile burada ki kredi karti kullanimi arasinda bariz bir sekilde fark var.

Benim en cok merak ettigim, sozlesmelerde yazan "balance transfer" mevzusu bu tam olarak nedir? Ayrica yillik kullanim ucreti varmidir? Duydugum kadari ile her ay belli bir miktar harcama yaparsaniz boyle bir ucret yokmus. Hangi bankanin kredi karti daha iyidir, limitler ortalama olarak nedir?
haphazard
ROGER WATERS

New postby silvertr » Sun Aug 28, 2011 9:51 am

Selamlar
haphazard in sorusunu bende bi tekrarliyim..
Dun barclaycard basvurusu icin bankadan bir form geldi..Kredi karti vermek istiyorlar.. Bunu aliyim mi almiyim mi bilemedim.. Buralarda kalici oldugumu dusunuyorum ve ilerde morgage a filan girerim diye dusunuyorum.. kredi karti kredi notu icin ise yarar mi ? veya mesela baska bir soru.. 24 ay sozlesmeli telefon alimlarinda filan benim visa debitim de ise yariyor mu? yani acikcasi visa debit le visa kredi karti arasinda bir fark olucak mi ?
Simdide coooook tesekkurler
silvertr
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Sun Aug 28, 2011 10:14 am

Debit kart credit history uretmez, credit history istiyorsaniz kredi karti kullanmanizda fayda var.

Kredi karti ile alisverisler bircok yerde extra ucret karsiligi oluyor o yuzden kullanan orani az. Ayrica TR de ki gibi her onune gelene kredi karti vermiyorlar onun da etkisi var.

Ilk etapta gelecek olan kartin limiti genellik sartlara bagli olarak dusuk oluyor £200-300 civari ama duzgun odediginiz zaman zamanla (6 ayda bir) limit 2 katini cikiyor. (Daha farkli sekilde de olabilir, sadece ornek verdim). Kredi kartini odememeniz, gec odemeniz credit history de negatif etki yapar bunlara da dikkat etmek lazim.

Ben barclays kredi kartini kullaniyorum, aylik veya yillik bir ucret odedigimi hatirlamiyorum. Aylik ucret odemedigimden eminim. Haphazard in dedigi gibi bahsi gecen belli limitin uzerinde oldugum icin vermiyor da olabilirim, emin degilim.
abbulu
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Sun Aug 28, 2011 12:22 pm

en azindan HSBC ve barclaycard'da yillik ucret yok, tecrubeyle sabit. diger arkadaslarin da dedigi gibi duzenli ve tam olarak odenen kredi karti credit history icin neredeyse sart. zira zaten bu ulkede gocmen oldugumuz icin mortgage surecine 1 adim geriden basliyoruz (bakiniz ilgili post).

credit history durumuna gore, bazi bankalarin belirli sure alisverislere faiz almayan kartlari var. mesela barclaycard premium pruchase ile ilk 12 ay, minimumlari oderseniz, faiz odemiyorsunuz. bir nevi buyuk bir alisverisi 12 ay takside bolmek gibi. ama bu sadece karti aldiktan sonraki 12 ay icin gecerli. HSBC premier kredi kartinda bu sure 9 ay.

balance transfer hadisesi su: diyelim ki bir bankanin kredi kartina belirli bir miktar borcunuz var. Baska bir bankanin free balance transfer kredi kartini alip, eski borcunuzun tamamini bu karta tasiyorsunuz. Bu yeni karti da kampanyalari ne kadarsa (ornegin 9-12 ay interest free) o kadar surede oduyorsunuz. Bunun icin de yine duzgun bir credit history sart.

ayrica HSBC premier kartinin cok comert bir puan sistemi var. puan karisligi supermarket kuponu veriyorlar.

tabi tum bu avantajlar ancak sarmala girmeden efendi gibi kullanilirsa guzel. yoksa odemeyi geciktirmek, su anda olmayan parayla alisveris yapmak vs icin kredi kullanimi uzun vadede felakete goturur.

ayrica ben magazalarda yapilan fiziki alisverislerde kredi karti kullanildigi icin ekstra bir ucret istendigine sahit olmadim. 3 senedir tum alisverislerimde kredi karti kullandim. Ancak budget airline'lar kredi kartina direk en az 3-5 pound ekstra ucret istiyorlar, ama zaten bir iki tanesi haric debit card'a da ucret istiyorlar.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Sun Aug 28, 2011 12:28 pm

Devlet kurumlarinin hemen hemen hepsi, DVLA, Counciller... kredi kartina %1-2 civari extra komisyon aliyorlar.

Ufak tefek bakkalar genelde £0.5-2 arasi kredi karti ucreti aliyorlar. Almayanlarda vardir yine. Miktar az oldugunda atiyorum £10 altinda oldugunda genelde oluyor bu.

ASDA, tesco gibi buyuk marketlerde hcibir sorun yoktur.

Petrol istasyonlarinda da sorun yoktur gayet normal.

Aslinda orana vurunca extra para isteyenlerin orani o kadarda cok degil :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue Aug 30, 2011 2:24 am

Peki size göre kredi kartı kullanmanın avantajı nedir? Daha doğrusu; harcamaları birkaç hafta geç ödemek ve credit history oluşturmak dışında bir avantajı var mı? Sonuç olarak kredi kartının geçtiği her yerde debit kart da geçiyor.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue Aug 30, 2011 6:31 am

HSBC kartini harcadiktan 30 ile 56 gun sonra oduyoruz. Ayrica yaklasik 2% Sainsbury's kuponu gonderiyor aylik. Ama mortgage dusunuyorsaniz credit history basli basina cok muazzam onemde. Zira daha iyi bir credit history ile 1% bile daha iyi bir mortgage'i alabilmek demek, aylik odemenin en az £150 dusmesi demek.

(HSBC'den yakin zamanda mortgage aldik. Non-British, Non-EU, Non-ILR iseniz sartlari cok daha kati ve dolayisiyla credit history onem kazaniyor.)
HSAG1D
ROBERT PLANT

Return to Hyde Park