Board index Alaturka Londra Hyde Park

camden town hikayesi

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby yasartahir » Sun Jan 04, 2009 11:15 pm

part 1 --camden town'a giriş
efenim buyuk britanyanın sehri londrasına geldiğimden beri ögrenci vizesinin bana vermiş oldugu yetkiyle 20 saat calısma hakkımı garsonluk bulaşıkcılık gece temizlik işleri vb gibi işlerde kullanmak yerine 'ne varsa ticarette var ' diyerek camden town da bir ufak tezgah kiralamaya karar verdim .. madem devlet bana 20 saat hak vermiş öyleyse neden ben bunu 20 saat serbest meslek sahibi olarak kullanmayayım sorusundan hareketle kendime yasal bir zemin olustarayım dedim .

sordum sorusturdum olmaz dedi cogusu .. fakat yılmadım ..gittim bu tezgahları kiralayanlarla konustum ...ogrenci oldugumu belirttim ...soyle bir cevap aldım .. bize gunluk 12-25 pound arasında değişen stall kirasını verirsen sana kimse burda karısamaz ...business rate dir vergisidir kaydıdır hiç aklına takma burası ozel mulkiyet biz senin adına zaten oduyoruz gibisinden bir cevap aldım ...efenim olur mu oyle sey sonra taklaya gelmeyelim diye ısrarla sormama ragmen benzer cevaplar aldım . hem ben satıcam siz neyin vergisini neyin uzerinden kime hangi yetkiyle neden niçin gibisinde bi dunya soru sordum .. sonunda yetkili kişi dayanamayıp burda bi dunya Turk var gel seni onlarla tanıstırayım dedi. ...

devam edicek ...

---------------------------------------------

part 2 hilmi abi ....

---------------------------------------------

ps :şimdi baktım ilk cumle acayip dusuk olmus ...anlatım bozuklugununda ustune ..ne yapsam düzelmeyecek gibi gorundugu için düzeltmemeye karar verdim ...
yasartahir

New postby deep » Mon Jan 05, 2009 12:29 am

hayırlı olsun, olay nedir hocam, ne satıyorsun?

camden town'a gitmedim hic, abes bir soru olabilir bilmiyorum ne satılır oralarda.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby baris » Mon Jan 05, 2009 1:02 pm

deep;
uzulme, ben 2 aydir her gun geciyorum ordan, gozume henuz oyle bir tezgah carpmadi. :D
baris
ROGER WATERS

New postby abbulu » Mon Jan 05, 2009 4:15 pm

hersey var :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby deep » Mon Jan 05, 2009 8:42 pm

Baris hocam, nerden yakalamissin sorumu, 8 kere okudum yeni anladım :) (hala da emin degilim dogru mu anladım :))
Abes bi soru olabilir derken, arkadas ne satacagini yazmadigi icin dedim belki x'i ile cok meshur bi yerdir, genelde o satiliyordur herkes biliyordur da bizim cahilligimize gelmistir :)
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby jazzbo » Tue Jan 06, 2009 5:55 am

@yasartahir

Sezon 1-Episode 2-Hilmi abi ve bacanaklari,,,heyecanla bekliyoruz...mahrum etme bizleri

Supermarket isleten bir dostum, Wembley markette bir arkadasinin Xmas arefesinde pashmina satisindan 4 gunde 6K take in yaptigini gorunce marketi satisa koydu,,Wembley marketde ve bazi mall larda stallar bakiyor simdi,,,
jazzbo

New postby jazzbo » Tue Jan 06, 2009 6:00 am

@deep

Camden market,bizdeki sali pazari misali ama daha genis spektrumda.
Antika,cokca grunge,hippie,gotik tarzi giyim ve aksesuarlar goze carpan seyler,,pazari tam gezersen ozellikle dukkanlarin cogunun ayni toptancidan calisiyormus gibi hep ayni mallari sattigini gorursun,ama stallarda daha renkli ve degisik mallar bulma sansin var.Arada nigga tipler yanina yanasip can alici soruyu sorabilirler,,gulumse gec,,zararsizlar
jazzbo

New postby baris » Tue Jan 06, 2009 10:40 am

deep: ben henuz orda bir seyler satildigindan bile bihaberim demek istedim.

jazzbo: peki can alici soruyu evet isterim diye yanitlasak fiyatlar nasil?
baris
ROGER WATERS

New postby jazzbo » Tue Jan 06, 2009 11:29 am

@baris
nigganin verecegi rakamdan ziyade senin pazarlik gucune bagli oldugundan,pazarda duyulmus her fiyat gorecelidir diyelim,

benim ligimde olmadigindan hic ilgilenmedim, sorry
jazzbo

New postby MmarlonN » Wed Jan 07, 2009 12:34 am

Yaşar Tahir Merhaba

Camden Town'da sırası ile Camden "Cage" Market, Inverness Street Market, Camden Lock, Stables Market ve Canal Market (Yandı şu an kapalı) leri vardır. bir de pasajlar var onları geçiyorum.

Bunlardan sadece Inverness Street Market Belediye tarafından yönetilir bu bağlamda lisansa ihtiyacın vardır, bu yüzden öğrenci olman itibari ile lisans alma şansın çok düşük.

Sana tavsiyem "satacağın ürüne göre" Camden Lock veya Camden "Cage" Market'a yönelmen. Her ikisinde de çok rahatlıkla kimseye öğrenci olduğunu söylemene gerek kalmadan, Türklerin eline düşmeden (onlardan yırtarsan Nepal ve Çinlilerin kumpasına gelirsin) yer alabilirsin.

Camden "Cage" Market, istasyondan çıkınca köprüye doğru yürürken ilk sağda kalır. Yeşil sarı tabelesi vardır kocaman Camden Market diye. Tam orta kapısının orada stall kiralamak için arayabileceğin numara vardır. Ara konuş derim. Haftalık 100 gibi bir kirası vardı en son, önlerde yer yok arkalarda bulabilirsin yer. Eğer taşıması zor ürünler (yani evden getir götür yapamayacağın) sergileyeceksen, tam Camden Market'in arkasında tezgah sahiplerine yer kiralayan depo var. Oradaki çinlilerle konuşabilirsin yer için. Camden Market yağışlı havalarda iyidir, fakat Ocak ve Şubat zorlu aylardır başlamak için. Berbat hava, az müşteri, az iş seni yıldırmasın yazı bekle umudunu yitirmeden. Cumartesi pazarları en yoğun günlerdir.

Başlangıç için en çok tavsiye edebileceğim yer ise Camden Lock'dur. Camden "Cage" Market'ten kuzeye doğru caddeyi takip et köprüyü geçince solda. Market Management'den birilerini bul anlat derdini. Ne zaman açmak istiyorsan sabah 9'a 15 kala köşeye gel diyeceklerdir. Bu kadar kolay, sonra da zaten sana yerini gösterirler. Tezgah kiralamana gerek yok tezgahlar şirketten. Hafta içleri sakin olur, cumartesi ve pazar için dene. Dışarısı genelde içeriden (eğer takı satmıyorsan) daha iyi olur.

Denemekte fayda var. Kimseye de öğrenci olduğunu, business rate vs. karıştırma. Camden esnafı çok çıkarcıdır, çok detay verme, sessizce malını sat derim ben sana. Kimseyi ilgilendirmez senin öğrenciliğin sonuçta. Haftada 20 saatide çok takma, istediğin kadar aç bence.

Onun yanısıra hafta içi kapalı bir alanda daha nezih bir yerde çalışıcam diyorsan Old Spitalfield Market'ı (Liverpool Street Station!a yakın) dene. Saat sabah 9da orada olman ve müdürü bulman yeterli.

Ama dediğim gibi Ocak Şubat uyuma zamanıdır, bu seni yıldırmasın.

Bir de ne satacağın çok önemli, marketine göre değişir.

Saygılar.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby yasartahir » Fri Jan 09, 2009 8:52 pm

@mmarlonn

belli ki olayı cozmussun ..verdiğin bilgiler tamamiyle dogru diyerekten 1 haftadır olayın içinde bulunan biri olarak sunu soylebilirim ki eminonunden tahtakaleden bir farkı yok ...orda x hegamonyasının kurmus oldugu mafyamsı ticaret anlayısı burda yerini ozel mulkiyet altında calısan pazar yerine bırakmıs ... ozel mulkiyet dediğim mevzuda ayrı bişey soyle formule etsem yeridir sanırım ...kontluk dukuuk baronluk kısacası taaa feodalizm e dayanan bi sistem burdaki ..business rate dir full licence dır vs vs gibi bir işletmenin olmazsa olmazları burda yok ...sahibinden yer kiralıyosun ..bu noktadan sonra landorda calısan sefil bi koleden ibaretsin ..surların içinde calıstıgın içinde polisi zabıtası home office calısanı efenime soyleyeyim maliye bakanlıgı yetkilisi falan sana karısamıyor ... dediklerim stables market ve camdenlock market için gecerlidir ... ki en çok iş yapan yerlerde buralar ...

sanırım yazdıgım bu hikaye belgesel kıvamında olucak ... cunku her zaman uk de gordugumuz ticaret anlayasından farkı bir sistem var burda ..cebimdeki kelimeleri biriktiriyorum şimdilik ...hani biraz derli toplu olsun diye yazdıklarım ... bir de cok yorgunum sabah 6 da kalkıp tezgah acmak bir de bu antartika soguklarında bitiriyor adamı ... (su an kendi tezgahım yok para yatırmadan bilgi sahibi olayım diye hilmi abinin yanına girmiş bulunduk ..saolsun o da her Turkun yaptıgını yaptı eşeği buldu semeri vurdu .. ama karsılıksız bilgi yok işte ... (burda site memurunun affına sıgınıyorum )hadi ingilizce parcalamıyım diyorumda turkcesi aynı hissayatı vermiyor no pain no gain bi yerde )
yasartahir

New postby yasartahir » Sat Feb 28, 2009 4:32 pm

Image

Ben bu işi -duzeni - bozarım arkadas mottosuyla tatar ramazan kıvamında aktif olarak camden townda ticaret yapmaya baslamama ramak kaldı ..

ps : baslıgı acıp unuttugum için kusura bakmayın gelişmeleri bi bos vakitte derleyip toplayıp en kısa zamanda yazmaya calısıcam ...
yasartahir

New postby abbulu » Sat Oct 17, 2009 7:01 pm

@yasatahir

hocan bu senin market olayi oldu mu?
yazmaya devam edicem dedin orada biraktin. :)

Deneyimleri aktarirsan super olur.
abbulu
ROGER WATERS

Return to Hyde Park