Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ingiltere'ye Gelmeden Yapılacaklar

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby munu » Tue Feb 03, 2009 7:35 am

Merhaba arkadaslar,
Isimden istifa ettim ve 2 hafta icinde Londra'ya geliyorum. Cok fazla soru var kafamda. Başlıklara baktım ama tam anlamıyla istedigimi bulamadım.

- Gelirken nakit olarak ne kadar almalı? Diyelim ki 3 ay icin
- Oraya gelip hemen bir banka hesabı açılabilir mi?
- Ya da buradaki bir GBP hesabımı orada da kullanabilir miyim? Böyle çalışan bankalar var mı?
- Elimizdeki kredi kartlarından kaçını tutmak yeterli?
- Muhtarda ikameti bırakmak mı gerekir?
- İşten ayrılırken ne gibi belgeler almalıyım? Biz nereye göre emekli olacağız? Pirime göre ben 6 yıl sonra emekli olabiliyorum mesela. Bu hakkımı nasıl koruyabilirim?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Bunları cevaplayabilir ve yararlı olabilecek diğer hususları burada tartışırsak çok yararlı olacağını düşünüyorum.

Şimdiden Teşekkürler
Last edited by munu on Tue Feb 03, 2009 11:08 am, edited 1 time in total.
munu
ROBERT PLANT

New postby veccihi » Tue Feb 03, 2009 8:08 am

Ben de benzer bir başlık açmayı düşünüyordum , teşekkürler munu.

Yukardakilere ek olarak benimde sormak istediğim,

- Türkiyedeki vergi numaramı , vergi kimlik kartımız
- Erkekler için askerlik durumuyla ilgili belge
- Üniversiteden diploma dışında belge

vs , vs almak gerekir mi? hangi resmi belgelere ihtiyaç duyma ihtimali yüksek?
veccihi

New postby haphazard » Tue Feb 03, 2009 10:02 am

- Yasam tarziniza gore degismekle beraber £1500 £2000 arasi derim ben.

- Buraya geldiginizde hemen bir banka hesabi acamiyabilirsiniz. HSBC'nin passport hesabi ile aylik yanlis hatirlamiyorsam £6 yada £10 arasi bir paraya hesap actirabilirsiniz. Yinede basic account denilen hadiseyi zorlayabilirsiniz.

- kredi karti tamamiyle size kalmis. bende ne olur ne olmaz diye bir adet vardi.

- Muhtarlik ve emeklilik icin ise ben sahsen hic birsey yapmadim.

veccihi

Diploma disinda (ki bazen onu bile istemiyorlar) hersey Turkiye sinirlari icinde kullanilan seyler. Bunlarin hic birine gerek yok. Bir tek nufus cuzdaninizi almayi unutmayin (Konsolosluk ile ilgili islerde istenebiliyor).
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Tue Feb 03, 2009 10:31 am

- £1800-2500 gibi bir miktar, cok fazla ilginc sey denemesseniz 3 ay kadar goturur tahminen.

- hemen buyuk ihtimalle acmazlar, belki bir sure sonra basic account denilen hesabi acabilirler zorlarsaniz.
-Ordaki (TR) hesabi burda kullanma gibi birsey ben henuz duymadim.
- KK uluslararasi kart olursa transaction basina para odemessiniz. Shop&Miles mesela almiyor, ama kur farkliliklarindan geciriyorlar yine de. TR nin KK ni zorunlu olmadikca burda kullanmak cok mantikli gelmiyor bana o yuzden. Ama her ihtimale karsi 1-2 tane bulunmasi faydali olabilir.

Genellikle tum islemleri pasaport ile yapiyorsunuz, konsolosluk haphazard in dedigi gibi nufus kagidini isteyebiliyor. HSMP/Tier1 ile ilgili kullandiginiz tum belgeleri de yaninizda getirin bence. Hem cok agir degiller, hem de cok fazla yer kaplayacaklarini sanmiyorum.
abbulu
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue Feb 03, 2009 10:37 am

- Ne kadar harcayacağınız tamamen size bağlı. Örneğin her gün boğazda balık yerseniz İstanbul da çok pahalı bir şehirdir. Yalnız unutmayın ki çoğu ev sahibi 2-3 aylık kira ve 1 aylık kira kadar da depoziti peşin isteyebiliyor. Yeni geliyorsanız ayda en az 400-500 civarı harcarsınız muhtemelen. 2800 getirin siz, mantıklı bir rakam o :)

- İşiniz yoksa kolay kolay banka hesabı açmıyorlar, açarlarsa da bir sürü masraf ödüyorsunuz. Değmez bence. İş bulana kadar beklemek daha mantıklı.

- Kredi kartı Türkiye'deki kadar çok yerde geçmiyor. Süpermarketler vs. dışında çoğu yer de komisyon alıyor. Getirecekseniz bir tane yeter de artar.

- İşten ayrılırken referans mektupları -İngilizce tabi- almaya çalışın. İşinizden kavga dövüş ayrılmayın, çıkarken kapıyı çarpmayın. Burada önceki iş deneyimlerini önemsiyorlar, özellikle uzun süre çalıştıysanız arayıp soruşturma olasılıkları var.

- Vergi numarası, ikametgah vs. belgeleri almanıza gerek yok. Burada bir işinize yaramaz. Nüfus cüzdanı, pasaport ve varsa ehliyet ise yanınızda olsun. Askerlik durum belgenizi de yanınıza alın. Diğer başlıklarda açıklandığı üzere Tier 1/HSMP ile çalışmaya başlamadan da erteletebiliyorsunuz.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby munu » Tue Feb 03, 2009 10:51 am

Arkadaşlar, teşekkürler verdiğiniz cevaplar için. Sanırım prim/emeklilik olayını sadece ben takıyorum :)
Referans mektuplarını akıl etmiştim. Onlar mevcut bende. En bomba haber de ben istifa etmeme rağmen bana tazminat veriyorlar, hem de 6 yıl çalıştığım düşünülürse:) Dünkü üzüntüm kısmen geçti sayılır bu haber üzerine.

Ben orada au-pair ken Midland Bank ta hesabım vardı, nasıl açtırdığımı hatırlamıyorum maalesef.

Bugun kendime bir yapılacaklar listesi hazırlayacağım. Öncelikle de kalacak yer ayarlamalıyım. Hayırlısı bakalım. Bİndik bir alamete ... :)
munu
ROBERT PLANT

New postby veccihi » Tue Feb 03, 2009 12:14 pm

Teşekkürler cevaplar için.

abbulu 1800 2500 arası bir miktarla idare edebilmek için nerde ikamet etmek gerekir. Kiralar baya fazla diye hatırlıyorum.

birde banka hesabı açamıyorsak bütün parayı nakit olarak taşımak mı gerekiyor? Türk bankalarındaki parayı orda komisyon vermeden çekebiliyor muyuz?

Kendi kendime cevap :oops:
Şimdi HSBC'yi aradım , Türkiye'de sterlin hesabı açtırıp ingilterede komisyon ödemeden işlem yapabiliyormuşum. Sanırım diğer bankalar içinde geçerlidir. Ama aylık 4 ytl gibi bir hesap işletim ücreti var .
veccihi

New postby abbulu » Tue Feb 03, 2009 12:26 pm

1800-2500 derken,

Flat share ile single oda kiraladiginizi farzediyorum, cok merkezi degil ama cok uzak da degil (zone2-3-4). Aylik 400-500 arasi bir miktar kiraya vereceksiniz. yani asil yekun zaten kira tutmus olacak.

Komisyon vermeden cekmen bildigim kadariyla imkansiz.

HSBC' den emin degilim, benim bildigim gayet de komisyon aliyorlar. hatta TR ve UK de HSBC den hesabiniz olsa, parayi transfer ederken iki sube de komisyon aliyor yine.

veccihi, HSBC nasil birseyden bahsetti tam olarak ?
abbulu
ROGER WATERS

New postby Leon » Tue Feb 03, 2009 12:41 pm

bu baslik bana da ilac gibi geldi. :)

ben de bu aralar istifa edip mart basi gelmeyi dusunuyorum oralara.

1. kalacak yer meselesi.
anlasilan esas masraf bu olacak. londrada bi kac tanidik var ama hic biriyle henuz konusmadim. (fmu?) eger anlasirsak uygun bir durum olursa kirayi paylasip onlardan birinde kalmayi dusunuyorum. olmazsa bakiciz artik biz de pasa pasa vericiz 500 pound.

2. banka hesabi.
benim burdaki (tr) bankalara taksit, kasko, bes (bireysel emeklilik) vs. gibi seylerden dolayi aylik bayag bi odemem oluyor. yani neredeyse 200 pound gibi bir rakam tutar toplamda. simdilik bi kac ay burdaki odemelere yetecek para birakirim hesapta ama daha sonrasindan devam eden, ozellikle bes dolayisiyla aylik bir odemem olacak. bu yuzden devamli olarak ordan buraya para gondermem gerekecek. hem ingilterede hem tr'de subesi olan bankalara bakiyorum. is bankasi ve ziraat bankasini bulmustum ben, anlasilan bir de hsbc var (tabi nasil akil edemediysem). is bankasinda zaten hesabim var tr'de tabi. londradaki subesinde bir hesap actirsam transfer olayi nasil olur? ya da hsbc'den burda bi hesap actirsam falan? bu isin en kolayi en ucuzu nasil olur?

3. kredi karti
shop&miles(&club) vardi bi tane kullanmadigim, anlasilan bi ise yaricak sonunda.
Leon

New postby erdalax » Tue Feb 03, 2009 12:42 pm

munu,

TÜRKİYE’DE VE BİRLEŞİK KRALLIKTA GEÇEN SİGORTALILIK SÜRELERİ BİRLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?
CEVAP-12:
Birleşik Krallıkta geçen hizmetlerle,
Türkiye’de sadece Sosyal Sigortalar Kurumu’na tabi olarak geçen hizmetler birleştirme kapsamındadır,
Aylık hakkının kazanılmasında aynı zamana rastlamamak kaydıyla ve 180 günden az prim olmamak koşuluyla birleştirilebilir.

http://www.sgk.gov.tr/sgkshared/Yurtdis ... iltere.doc
erdalax

New postby veccihi » Tue Feb 03, 2009 1:06 pm

abbulu aslında HSBC'ye ben şunu sordum.

-Türkiye'de açtırdığım bir hesaptan İngilterede para çekersem komisyon alınıyor mu?
cevap : hayır , sadece TL hesabınızdaki parayı GBP'ye çevirirken kur farkı dolayısıyla küçük bir miktar kayıp oluyor.

bunun üstüne bende Türkiyedeki hesabım Sterlin hesabı olursa ve İngiltereden bu hesaptan para çekersem diye sordum. Bu durumda hiçbir kesinti ya da fark olmayacağını söylediler.

Fakat bunu telefonda müşteri hizmetlerine sordum , emin olmak için ilk fırsatta şubeye uğrayıp teyit ettireceğim.
Last edited by veccihi on Tue Feb 03, 2009 2:18 pm, edited 1 time in total.
veccihi

New postby nigiri » Tue Feb 03, 2009 1:10 pm

cok faydali bir baslik olmus.

ben de gelecek hafta temelli gidiyorum. gecen hafta kisa sureligine gidip geldigimde HSBCde basic account acmayi denedim ama olmadi. UK isyerinden aldigim yazi bile kar etmedi. Adima duzenlenmis ve adrese gelmis bir fatura istediler. potansiyel evsahibi de banka hesabi isterse sanirim kisir donguye girecegim. bu arada hsbc passport account icin yapilan sozlesme bir yillik ve iptal edemiyorsunuz, hesabinizdan her ay 6pound tirtikliyorlar.

eger isbankasi beni kandirmadiysa burada herhangi bir subede actiginiz pound hesabindaki parayi isbankasi londra subesinden komisyon vermeden cekebiliyormussunuz. daha denemedim, gizli masraf varsa bildiririm. birkac bin pound nakit tasimak bana oldukca riskli geliyor.
nigiri

New postby merci » Tue Feb 03, 2009 1:12 pm

Munu
Barclays bank hanimlara current accountu hemen aciyor (hanimlar otomatik odeme falan veriyormus faturalar icin detayini bilmiyorum)
yapman gereken sey turkiyedeki faturalarini, kredi karti ekstrelerini
mumkunse ev telefonu faturasi ve otomatik odemen var ise bankadan aylik tarafina ulasan otomatik odenen faturalar ekstreni ve ev telefonu faturasini getir isine yariyacaktir
Turkiye deki faturalar ise yarayabiliyor ama mektup seklinde olanlar
yani dogalgaz ve elektrik sayac ciktilari seklindeki faturalar kabul edilmiyor

turkiye de yurtdisindakiler icin bag kurlu prim yatirilmaya devam edilebiliniyor diye biliyorum. ssk dan daha detayli ogrenebilirsin
primi yatirirsan 6 yil sonra emekli olursun
merci
ROBERT PLANT

New postby munu » Tue Feb 03, 2009 2:15 pm

Gelen sorular ve cevaplar çok yararlı gerçekten.
Barclays olayı süpermiş. Bende maalesef kredi kartı faturaları dışında birşey yok. 2 kredi kartının ekstresini götüreceğim, yeterli olur umarım.
munu
ROBERT PLANT

New postby jazzbo » Tue Feb 03, 2009 3:10 pm

Yeni gelecek olan arkadaslar,

Devamli kullanmak zorunda oldugunuz ilaclar varsa yaninizda bolca getirin,illede antibiyotik grubu.

Burada GP ler recete yazmadikdan sonra eczanelerden ilac almaniz imkansiz,kaldiki buradaki doktorlar icin antibiyotik yazmak en istemedikleri sey,belki haklilardir ayri konu.

Ve olur olmadik her rahatsizliga parasetamol yazma gibi bir temayulleri var.Milli saglik politikasinin bir uygulamasi olsa gerek.
jazzbo

Next

Return to Hyde Park