Board index Alaturka Londra Hyde Park

Tanım : londra ........

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby yasartahir » Fri Feb 13, 2009 12:37 am

melez şehirmiş londra, melezler şehri olmasının dışında. ne coğrafi olarak ingiltere'ye ve birleşik krallığa, ne de demografik olarak o toprakların vatandaşlarına aitmiş, artık ait olamayanmış. londra'yı londra yapan da o herkesten, her yerden, herşeyden ufak tefek aldığı veyahut çaldığıyla bezenmişliğin verdiği o şahsına münhasırlığıymış.

önyargılı şehirmiş londra, önyargılıları içinde barındırmasının dışında. topraklarına adım atanı bir güzel test eder yaşattıklarıyla, canına okur insanın, ağlatır, sızlatır; beğenmezmiş kimseyi. bir bildiği varmış, her daim; hakkında bilmeden atıp tutanlara dersini vermeyi çok iyi bilirmiş, verirmiş. gözünün yaşına bakmazmış kimsenin, eğer tutunacak bir dal bulamazsa insan yok olmaya mahkummuş veyahut geldiği gibi geri dönmeye.

özlem dolu şehirmiş londra, özlem dolu insanları içinde barındırmasının dışında. geçmişe özlem duyuyormuş gibi hissettirirmiş insana ama o bilmediği ama kavuşmak için heyecan duyduğu geleceğinin özlemi içindeymiş.

yaratıcı şehirmiş londra, yaratıcı bir dizi beyne kucak açması dışında. kendi kendini dönüştürmeyi, her değişime ayak uydurmayı çoktan öğrenmiş.

yorgun şehirmiş londra, yorgun insanlara ev sahipliği yapması dışında. her gün milyonlarca insanın hüznünü, sevincini, aşkını, nefretini, kahrını çekmek yorarmış onu.

velhasıl londra herkesin kendinden bir parça bulduğu(bulabildiği), kendiyle bir parça özdeşleştirdiği(özdeşleştirebildiği) bir şehirmiş, ne eksik ne fazla...

kimine cenneti, kimine cehennemi yaşatırmış. benim içinse arafmış, bazen cennetten cehenneme, bazen de cehennemden cennete yol aldığım..

ps ...kardeşim gondermiş bi ara okurken yuh diyesim geldi sonuna dogru aglamaklı oldum yazının ... vakti gelmişken aklıma geldi ...nedir sizin londra tanımız..betimleyelim ....
yasartahir

New postby jazzbo » Mon Feb 16, 2009 11:12 am

yasartahir

betimleme o kadar harika ve mukemmelki,,,
bunun uzerine ne ekleyecek bir soz var , nede kelime.
jazzbo

New postby baris » Wed Feb 18, 2009 11:11 am

snatch filminde baska turlu bir tanim vardi;

Yes, London. You know: fish, chips, cup ‘o tea, bad food, worse weather, Mary fucking Poppins… LONDON.
baris
ROGER WATERS

New postby Hamit Aktas » Wed Feb 18, 2009 2:02 pm

Hayellerimdeki sehir...Kotu havasida olsa ne olursa olsun gitmek istedigim yer... Kotu havasini bile seviyorum...
If there is no pain then there is no gain!!!
Hamit Aktas

New postby kali » Thu Feb 19, 2009 2:37 pm

snatch filmindeki tanım bad food u atlamamış çok da iyi yapmış. ada da herşey lezzetsiz :)

5 ayda 9 kilo vermenin sırları!!
There are three kinds of lies: lies, damn lies, statistics
kali

New postby baris » Thu Feb 19, 2009 3:26 pm

Isin komik yani bu filmin yonetmeni ve senaryo yazari safkan bir ingiliz olan "guy ritchie" dir.
Demekki ingiliz olmak bile kotu yemek, ondan daha kotu havaya alismaya yetmiyor.
ayni filmden bir replik daha;

American Customs official: Anything to declare?
Avi: Yeah. Don't go to England.
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Thu Feb 19, 2009 3:44 pm

baris,

sanki ingilizlerin genel dogasi bu yasadiklari yer ile dalga gecmek. little britain buna en guzel ornek kanimca..
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Feb 19, 2009 4:53 pm

haphazard; ben bir adim daha one gidip "yaptiklari tek espiri, sarcasm dedikleri sey" desem abartmis olur muyum?

not: konuyu koparttim yine. Moderator olsaydim yemin billah tasirdim bu entarileri "ingilizlerin espiri anlayisi" diye bir yere :D
baris
ROGER WATERS

Return to Hyde Park