Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra'da yeminli Turkce-Ingilizce ceviri

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Luckygirlahsen » Thu Sep 28, 2017 6:12 pm

attollos wrote:Arkadaslar Londrada onerebileceginiz yeminli Turkce-Ingilizce ceviri burosu var mi ? Bir kac yasal belgeyi cevirtmem gerekli pahali olmasindan korkuyorum ?
Tesekkurler.

Merhaba ben Ankara'da yaşıyorum ve yeminli tercümanım. Serbest meslek makbuzu kesiyorum. İstersen yardımcı olabilirim. ahsencantr@gmail.com adresin dosyalarını gönderebilirsin.
Luckygirlahsen

New postby duantian » Tue Nov 14, 2017 9:03 am

Arkadaşlar merhaba,

Tercümanlık üzerine bir sorum olacaktı. Bilgisi olan paylaşabilir mi?

1.Türkiye'de yeminli tercümanlık yapıyorum. Business Planımı translator üzerine hazırladım ancak birisi red alırsın orda yeminli tercümanlık farklı işliyor dedi. Ben de araştırdım ve orda bazı sertifikaların alınması gerektiğini öğrendim. Alınacak sertifikalar haricinde Business Plan'da translator yazmam mümkün mü?

Umarım vereeceğiniz cevaplar bir başka tercüman arkadaşın da soracağı soruya cevap olur.

Saygılarımla
All is well
duantian

New postby Emre » Tue Nov 14, 2017 9:35 am

Benim bildiğim kadarıyla UK genelinde yeminli tercümanlık gibi bir olay yok. Herkes tercüme işi yapabilir. Önemli olan belgenin altında senin imzanın, iletişim bilgilerinin ve mührünün olması. Ve ne derecen varsa onun da yazılmış olması. Atıyorum "Blablabala Kurumu Tercümanlık Sertifikası" gibi.

Herhangi bir sertifika vesaire bir şey almış olman da gerekmiyor normalde. Ki zannediyorum halihazırda bazı belge ve evrakların vardır bu işi yaptığına göre. Onları sunabilirsin vizeye başvururken yaptığın tercümanlık işinin kanıtı olarak. Sonuçta Ankara Anlaşması için bu işi yapabildiğini kanıtlaman gerekli. Arkadaşın neye göre red alırsın demiş bilmiyorum. Sonuçta UK'de 100000'e yakın Türkiyeli ve 300-400000 civarı da Kıbrıslı Türk var. Büyük bir pazar ve eminim daima Türkçe tercümana ihtiyacı olan insanlar ve işyerleri vardır.

Diğer taraftan devlet daireleri için çevirmenlik işi yapacaksan o zaman NRPSI kayıtlı olman gerekiyor. Ve her yıl sertifikanı yenilemen gerekiyor. Devlet dairesi İngilizce bilmeyen biriyle iletişim kurmak için, çevirmenleri arıyor ve, ya telefon üzerinden ya da yüzyüze çeviri için onlarla çalışıyorlar. http://www.nrpsi.org.uk/for-interpreter ... ister.html

Önemli olan yapılan işin kayıt altına alınması, faturasının kesilmesi ve vergisinin ödenmesi. Bu kadar. Yanlışım varsa bilgisi olan arkadaşlar paylaşsınlar.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby Haluk » Mon Feb 17, 2020 10:27 pm

Arkadaşlar herkese selamlar. İngiltere'de Chartered Linguist'im. Burada yeminli tercümanlık diye bir müessese yok, doğrudur. Herkes "bu çeviriyi ben yaptım, şart olsun ki doğrudur" yazıp verebilir. Teknik olarak mümkün. Ancak yine de, eğer profesyonel, 20 yıl deneyimli, Ankara Antlaşmalı bir yeminli mütercim tercümana, İngiltere'de kayıtlı 5 Türk Chartered Linguist'ten birisine, en önemlisi, aranızdan birisine çevirtmek ve Ankara Antlaşması için UKVI'ye sunabileceğiniz, elektronik imzalı tasdikli formatta teslim almak isterseniz, ben severek yardımcı olurum.

Kastettiğim hizmetin açıklamasını ve örneğini şu adreste bulabilirsiniz: https://halukaka.net/tr/ingiltere-vizes ... i-tercume/

Gerek hazırlık sırasında, gerek onay beklerken bu forumun az faydasını görmedim. Alaturka'dan geliyorum diye belirtirseniz de, fiyatta ufak da olsa bir ikramım olur.

Saygılar
Haluk

Previous

Return to Hyde Park