Board index Alaturka Londra Hyde Park

Alaturka Paris - Nereleri gezelim, nereleri gorelim?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Tue Aug 11, 2009 12:58 pm

31 Agustos'taki bank holiday'a bir gun de yillik izinden ekleyip, 4 gunluk bir city break yapacagiz. Daha once hic gitmemistim, iz bilmem yol bilmem. Nereleri gidip gormek lazim? Nerelerden uzak durmak lazim?

Belediyenin bisiklet kiralama sistemi varmis, gun icinde sehri gezmek icin uygun mudur?
Last edited by hcho on Thu Jul 29, 2010 9:25 am, edited 1 time in total.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Wed Aug 12, 2009 7:50 am

hocam Champ Elysees bizdeki adiyla Sanzalize el mecbur zaten.. onun basinda Almancasi Triumphbogen olan kale mi neyin öyle bi sey var.. Onun tepesine cik, oradan bi bakis at Paris'e.. Eyfel yapacaksin mutlaka.. Senin el onun altindaki cimlerde bi Fransiz bagetiyle domates, biber, beyaz peynir olayina girer..

Tas mas görmeyi seviyorsan, yaz iste, Notre Dame, Louvre, New York'taki özgürlük anitinin kizkardesi uyar...
Moulin Rouge uyar...

Prenses Diana'nin öldügü tünelin üst tarafina ufak bi anit yapmislar.. Oraya git, benim kendisi icin yazdigim taziye dilegi duruyo mu bi bakiver sana zahmet..

Biraz ürkeyim diyorsan, dünyanin en ünlü mezarligi var: Pere-Lachaise.. Yaziyorum, cünküm taaa Küba'ya gidip mezarlik gezintisine cikmis biri olarak seetmek istedim...

Mezarlikta ruhun daraldiktan sonra Sen nehrinin kenarinda karpuz olayina girer senin el.. Hatta karpuzu sen nehrinde sogutsan, nehre de girerken beyaz Türk donuyla girsen cok sahane olur... Geldigimiz yer belli olsun hesabi.. : )

Biraz klasik oldu ama, cok alternatif olaylara akacak zamanim olmamisti.. Senin icin de simdi 2-3 günlügüne, buralar yakisir..

Cocuklugumu yasayamadim diyorsan, Disneyland var...

Yanniz benim izlenimler 1998 Dünya Kupasindan.. 11 yil olmus... Yine de idare eder, diye düsünüyorum...
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Aug 27, 2009 8:20 am

Bu bisiklet isi nasil oluyor bilen var mi? Oluru var midir? Yoksa ezilir gider miyiz Paris trafiginde?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Thu Aug 27, 2009 9:52 am

pisiklet yollari var da, normal yolda biraz cilginlar bu arkadaslar.. Burada bisikletliye olan hosgörüyü orada bulamayabilirsin, ama senin gibi Türkiye'nin bagrindan cikmis adama komaz be Paris... O kadar da Ingiliz olmadik daha dii mii? :)
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Sep 01, 2009 1:24 pm

Gittik geldik netekim...Simdi bu benim sordugum bisiklet sekline Paris ahalisi Velib dermis. Sistem soyle isliyor, once €5 verip bir Velib kart aliyorsunuz. Bisikleti ilk aldiginizda yarim saat beles, sonraki 1 saat €1, sonraki 1 saat €2 ve ondan sonraki her saat €4. Tabi bir yere gidip bisikleti birakip, yeni bisiklet almak sureti ile saati sifirlayabiliyorsunuz.

Nereleri gezmek lazim konusuna daha detayli girecegim bilahare.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Tue Sep 01, 2009 1:26 pm

Paris ile ilgili bi kac not (tecrubeyle sabit!):
- gider gitmez Paris Visite denen metro kartindan alin. 1,3,5 ve 7 gunluk versyonlari mevcut
- bu kartla gelen bazi indirimler var bir suru muzede, turlarda, show'larda falan. alir almaz verilen aciklama kagidini okuyun ki indirimlerden maximum faydalanin
- (bu daha genel, paris'e ozel degil tabi) otel ucretine nelerin dahil olup olmadigni iyice ogrenin...
- eiffel'in tepeye cikma azminiz varsa bunun maliyetinin 5 saat civari & 10-15 euro oldugnu unutmayin
- gunes super olsa da ruzgarliyken cok serin oluyor- tedbirsiz gitmeyin, hasta ediyor walla...
davsan
BAŞKAN

New postby abbulu » Sun Sep 06, 2009 6:06 pm

Davsan, neden 5 saat?
abbulu
ROGER WATERS

New postby kalamaria » Tue Sep 08, 2009 9:47 pm

Cunku asagida 1 km kuyruk bekleniyor :)))
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby cazkedisi » Fri Apr 09, 2010 8:29 am

başka izlenimler de bekliyoruz arkadaşlar. biz de haftaya paris'e gidiyoruz çünkü :) restoran önerileri de olabilir ;)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby abbulu » Fri Apr 09, 2010 9:22 am

kalamaria wrote:Cunku asagida 1 km kuyruk bekleniyor :)))

ben sabah gitmistim 11 gibi. 1 saat fln bekledim sirada sonra ciktim.
sira beklememek icin sabah gitmek mantikli
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Apr 09, 2010 9:35 am

Daha detayli yazarim demisim ama sonra karambol yemis. Aklimda kaldigi kadarini yazayim.

Botla nehir turu keyifli oluyor, Sen ustunde bu tip turlari yapan sirketlerin iskeleleri var. Ilk is bunu cikarin aradan. Hizli bir preview gibi oluyor, orada gorup ilginizi ceken seylere daha fazla zaman ayirabilirsiniz.

Lovure, Arc de Triomphe, Eiffel zaten allahin emri. Lovure'a bir ful gun ayirmaniz gerekebilir. Eiffel olsun, Notre Dame olsun girmek isterseniz ciddi sira beklemeniz gerekebilir, bunu da hesaba katin plan yaparken. Gece Eiffel'in karsisindaki tepeye konuslanin, isik sovlarini oradan seyredin. Adini unuttum, bilen yazsin.

Sacre Coeur'e gidin, Paris'i tepeden seyredin. Ufak bir meydani ve meydanda sirin kafeleri var. Sokak ressamlari, pandomim sanatcilari, sarkicilari ve saire tezgah acmis. Hafif panayir havasinda.

Yemek konusunda aklimda kalan uc sey var:

1)Bir supermaketten bir sise sarap, bir kac cesit peynir ve sarkuteri urunu alip Ile de la Cité tarafinda Sen boyundaki banklardan birine oturup yemekten cok keyif almistim. Ile de la Cité Sen ustundeki adalardan birinin adi oluyor.

2)Yine Ile de la Cité taraflarinda, Sen ustunde bordolamis bir mavnadan bozma kafe-restoran tarzi bir yerde yedigim krep.

3)Arc de Triomphe taraflarinda bir balik restoraninda yedigim levrek. Gerci fiyatlar bayagi tuzluydu. Yildonumu, dogumgunu falan gibi ozel bir gun icin tavsiye edebilirim.

2 ile 3 te bahsettigim mekanlarin isimlerini hatirlamiyorum maalesef. Belki Davsan baskan hatirlar.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby cazkedisi » Fri Apr 09, 2010 9:50 am

yaşa hcho :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby abbulu » Fri Apr 09, 2010 10:09 am

Park des buttes chaumont

parkini ziyaret etmezini tavsiye edebilirim.
abbulu
ROGER WATERS

New postby erdalax » Fri Apr 09, 2010 1:33 pm

http://www.relaisentrecote.fr/
cok leziz biftek ve citir patates kizartmasindan olusan basit bir menuleri var.
erdalax

New postby vamosbien » Fri Apr 09, 2010 2:42 pm

benim favorim Montmartre..Sacré Coeur kilisesinden Paris manzarası harika gercekten..
tepenin adi Trocadero bu arada..
vamosbien
ROBERT PLANT

Next

Return to Hyde Park