Board index Alaturka Londra Hyde Park

Alaturka Paris - Nereleri gezelim, nereleri gorelim?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Fri Apr 09, 2010 3:05 pm

Evet Trocadero, yasa Vamos baskan. Eger aksam oraya gidecekseniz yaniniza kucuk bir piknik kilimi almak iyi bir fikir olabilir. Tepenin eteklerindeki parka daha komforlu bir yayilma operasyonu olur.

O civarda Cin isi ici lambali Eifell kulesi satan Afrikali abileri anmadan da gecemeyecegim. Kac kisi aliyor ki onlardan yuz taneniz orada tezgah acip ayni seyi satabiliyorsunuz?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby cazkedisi » Thu Apr 22, 2010 1:00 pm

o kadar da ısrarcılar ki anlatamam. zaten bir önceki satıcıdan almadıysam senden niye alayım? :)

öneriler için çok teşekkürler, önerilen yerlerin yüzde 90'ına gittik. le relais de l'entrecote'taki antrikotlar nefisti. ayrıca ikinci tabak biftek ve patatesi bedava veriyorlar, aklınızda bulunsun :)

mezarlığa da gittik, daha çok fransız ünlülerine ev sahipliği yapmakla birlikte jim morrison'ın da mezarı burada bulunmakta. biz zaten onun için gitmiştik, pek bir olayı da yoktu yani. girmesinler diye çevresini kapatmışlar bariyerle, çünkü eskiden mezarının dibinde morrison fanları sex and drugs and rocknroll olayına giriyorlarmış :) hatta mezarın başında bir de guard varmış diye yazıyordu rehberde, ama biz onu göremedik. edith piaf ve oscar wilde'a da gitmek istedik, ama zaman yoktu ve hepsi mezarlığın ayrı bir ucundaydılar.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu Apr 22, 2010 1:05 pm

bu arada bence champs-elysees'de yemeğe gidilmemeli. feci halde turist kazığı yedik orada iki kere. gittiğimiz steak house'ta beef tartare diye birşey vardı, adam nasıl pişsin dedi, medium dedim. ve önüme çiğ et geldi! artık nasıl medium anlamadım ama :) siz siz olun beef tartare da yemeyin :) diğer gittiğimiz yer de leon adlı ünlü brüksel midyecisiydi. ama bir olayı yoktu bize göre, patates bile kıvamında kızarmış değildi yani.

vedat milor'un uygun fiyatlı paris bistroları önerilerinden çok faydalanıp harika yemekler yedik iki yerde: biri la regalade, ikincisi de chez michel (daha çok deniz mahsulü ağırlıklı, ama et de yapıyor. brötanya bölgesinin yemeklerini yapıyormuş). bu küçücük lokantaların mahalleleri gayet sıradan, hiç turistik yerler değiller, dekor ve müzik de yok, ama yemekler muhteşem. ve o yemek kalitesine göre pahalı da değiller.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu Apr 22, 2010 1:07 pm

eiffel'e internet sitesinden önceden bilet alıp pazartesi sabah 9.30'da gittik. hiç sıra beklemedik diyebilirim. internetten bilet alınca ilk iki kata öncelikli erişim elde ediyormuşuz, o da iyi.

seine turu da gün batarken akşam 8'de çok güzel oluyor. turun sonunda eiffel'in ışıkları da yandı. o ışıklar da bir saat içinde 10 dakika yanıyormuş, bize denk geldi, şakır şukur çektik resimleri :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby orange » Thu Jan 13, 2011 4:18 pm

Bir iki satir da kalacak yer tavsiyesi alabilir miyiz? Onerebileceginiz otel/b&b var mi?
orange

New postby hcho » Fri Jan 14, 2011 3:09 pm

Biz Sofitel'de kalmistik, Arc de Triomph'a yurume meseafesinde idi. Zincir otel, ruhsuz falan ama biz zaten sadece gece yatmak icin kullandik. Kriterlerimiz temiz olsun, dusu olsun, yakin olsundu.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby cazkedisi » Fri Jan 14, 2011 3:13 pm

paris metrosu londra'ya gore daha pis. onun icin yollarda vakit harcamamak icin bence de sehir icinde kaliniz.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby olamalam » Mon Mar 07, 2011 12:34 pm

Gecen hafta Paris'e gittim, unutmadan ben de izlenimlerimi yazayim :)

Eifell kulesini goremedikten sonra naapayim Paris manzarasini deyip Eifell kulesine cikmadim! Kulenin altindan gectim ama :)
Onun yerine Notre Dame katedralinin kulesine ve Montparmasse gokdelenine ciktim. Hem daha ucuz hem de Paris manzarasinin icinde Eifell kulesini gorebiliyorsunuz.

Paris'liler Londra'lilara nazaran daha az gulumsuyorlardi. Asik suratli diyemeyecem ama Londra'ya ilk geldigimde yasadigim guler yuz saskinligini Paris'te yasayamadim. Londra'lilar daha mutlu gibi geldi bana.

Metro duraklarinda yasayan evsizleri gordum. Londra'da metro duraginda yasayan hic evsiz gormemistim. Bu da bana Fransa'daki refah duzeyinin daha dusuk oldugu izlenimini verdi.

Metrolari raylar uzerinde gitmiyor, bildigin otobus tekerlekleri var. Neden boyle yaptiklarini anlayamadim.
Metrolari cok derinde olmadigi icin telefon cekiyordu.

Cesitli turistik yerlerde sagir, dilsiz oldugunu iddia eden, elinde Unicef'in siyah beyaz bir fotokopisiyle dolasip para isteyen bir suru orta asyali genc gordum.

Sehre tepeden bakinca Londra kadar yesil olmadigini farkettim. Park olayina cok onem vermemisler.

Sehir icindeki yollari muazzam genisti. Ozellikle Charles-de-Gaulle'de karsidan karsiya gecmek herhalde 2 dakika falan surer. Netekim yer altindan geciliyor. Louvre'nin oradaki yol 6+6 = 12 seritliydi!

Yuruyerek cok rahat gezilebilecek bir sehir. Bence bisiklete bile gerek yok.

Sali geceleri nehir uzerinde bir (Concorde) teknede Agua adinda bir dans partileri var. Ingiltere'de Fransiz kizlarinin cok iyi bir imaji oldugu soylenemez. Snob vb. Kuru iftira!
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

Previous

Return to Hyde Park