Board index Alaturka Londra Hyde Park

geliyoooooom

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby johndoe » Sat Apr 28, 2007 11:55 am

merhabalar herkese. ben ingiltere vzesine basvurdum kisa donemlik (2 aylik)

sanirim vize cikacak. ama benim aklimda daha bissuru sorular var ya. sole siralasam umarim yardimci olursunuz... :)

simdi nerden baslasam. oncelikle ben burada universite okuyorum. yazin 2 ay ingilterede kalcam. gecen sene schengen vizesi almistim. ama bu sene ingiltere nin verdigi vize ile schengen vizesi farkli oldugu icin ingiltere disina cikamiyacxwagim manasina mi gelior bu. ben mesela gunu birlik fransayi ziyaret etmek istiyorum ama baska bir haftasonu da italyaya gitmek istiyorum. nasi yapoabilirim. ayrica schengen vizeine basvurmak cok masrafli olur. bole orada gunu birlik vize alma sansim var mi? ingiltere vizesi ile hangi ulkelere gidebiliorum?

gecelim bir diger soruya. bildigim kadariyla ulasim baya bi pahaliymis orada. ben londranin biraz disinda bi yerde kalcam sanirim. bu ulasimi ucuzlatmak icin ne yapabilirim. buradaki orenci belgem orada da gecer mi. orada da turkiyedeki gibi orencilere dahqa uygun zannimca. ama benim orenci belgemi kabul ederlermi? ne yapmam lazim? bilginiz var mi bu konuda ???

ayrica callan school icin basvurdum. callan school oxford street teymis. goreniniz var mi. ne isin var orda ya mi diosunuz yoksa idare eder mi iyi mi. dil orenme asil amacim deil aslinda. sadece vizeyi rahat almak icin kursa kaydoldum. ingilizcem yeterli sayilir. amacim pratigi gelistirmek biraz da.

sonraaa. bisikletle ulasim mumkun mu? gecen sene almanya ya gitmisitim. valla bisikletten inmiodum her yere bisikletle gidiodum ama londra da da gecerli midir acep?

simdi aklima bu kadar gelio ama daha bissuru soru vardi daha demin kafamda . artik aklima geldikce sorsam umarim rahatsiz edio olmam.

thanks in advance
johndoe

New postby hcho » Sat Apr 28, 2007 12:20 pm

Evet Ingiltere vizesi ile Schengen vizesi farklı. Fransa'ya Schengen lazım. Niyetin gezmekse şimdiden al.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Sat Apr 28, 2007 3:50 pm

ulasim pahali evet, ve bahsettigin kdr uzakta oturuyorsan bisikletle ulasimin da hayal olabilir... yani bisiklet kullaniminin dunyada en yaygin oldugu yerlerden biri ama, dedigim gibi, cok uzakta oturuyorsan gunluk ulasim icin iyi bi secenek olmayabilir.

ogrenci kimligine gelince, ne yazik ki turkiye'deki kartin burda gecerli olmayacaktir. ama buraya ogrenci vizesiyle geliyorsan (ki anladigim kadariyla oyle) burda, kurstan alacagin bi belgeyle, ogrenci belgesi cikartabilirsin ve ulasim ucretlerin de ogrenci tarifesine girer. ama butun bu paper work senin 2 aylik surende hallolur mu, olursa da kac gunune yetisir, bilemiyorum... bu konuyla ilgili kayit yaptirdigin kursa danismak isteyebilirsin. belki islemleri onceden baslatirlar...
davsan
BAŞKAN

New postby johndoe » Sat Apr 28, 2007 6:10 pm

hmmm
peki en onemli mesele? ingiltere vizesi ile gezilebilecek ulkeler veya kisa sureli schengen vizesi alabilme imkani?
johndoe

New postby davsan » Sat Apr 28, 2007 7:45 pm

ingiltere vizesiyle gezilebilecek ulkeler United Kingdom icindeki ulkeler sadece ne yazik ki. chengen vizesi alabilmenin tek yolu da, gitmek istedigin ulkenin buradaki (londra) buyuk elciligine gidip basvurman. alman turkiye'dekine nazarn daha kolay olacaktir ama yine bir suru belge vermeni isteyecekler.

ben senin yerinde olsam, simdiden onlari arardim, sanki lonrda'daymisim gibi, ve sorardim hangi belgeler lazim. cunku buyuk olasilik tr'den getirmen gerekecek bi seyler cikacaktir.
davsan
BAŞKAN

New postby erkut » Mon Apr 30, 2007 8:24 am

davsan wrote:yani bisiklet kullaniminin dunyada en yaygin oldugu yerlerden biri

sevgili davsan buraya takildim kaldim. Orta Avrupa´ya gittin mi hic?

Eger bisiklet kullaniminin dünyada en yaygin oldugu yerlerden biriyse burasi, ben Hollanda´yi, Almanya´yi, Avusturya´yi, Iskandinavya´yi, Cin´i vsvsvs falan bilmiyorum valla.

Iddia ediyorum, Almanya´nin bir sehrindeki (Münster), ya da Hollanda´nin bir sehrinin (Amsterdam) bisiklet kullanimi Büyük Britanya genelinden fazladir, Avrupa´da en az bisiklet-friendly ülke burasidir, emin ol buna.
erkut
ROGER WATERS

New postby MITOKONDRI » Mon Apr 30, 2007 9:01 am

Ingiltere vizesi ile sadece Isvicre ye girebilirsin o kadar. Digerleri icin Schengen vizen lazim. Hazir ordayken bence al, burdan da alinir ama hemen gelince halletmen lazim, cunku vizenin bitimine bir ay filan kalmissa burdakiler vize vermez. Ayrica benim bildigim Ingiltere 2 aylik vize vermez, 6 aylik filan verirler sana min. eger oyle olursa burdan alirsin shengen vizeni filan sorun olmaz...

Ayrica hayir ordaki ogrenci kartin buda gecmez, ayrica sadece 2 aylik kayit olmussan burda da toplu tasim icin ogrenciindirim karti alamazsin. min 12 ya da 13 haftalik full time kaydin olmasi lazim.
MITOKONDRI
LIFE STYLE GURU

New postby kalamaria » Fri May 04, 2007 10:33 pm

shengen vizesi icin nereye basvuruluyor?

bir de birsey soyliyecegim,,ingiltere benim bir yakinima 17 gun kalacak diye 17 gunluk vize verdi 2007de!!
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby davsan » Fri May 04, 2007 11:15 pm

shengen vizesi icin, shengen ulkelerinden hangisinden giris yapacaksan onun konsolosluguna basvuruyorsun. sanirim sonra cikisi hangi ulkeden istersen yapabiliyorsun, farketmiyor.

duydugum kadariyla, londra'daki en "zahmetsiz, iyi huylu" konsolosluk, Turkiye'dekinin aksine, Almanya konsolosluguymus (alman vatandasi olup o konsoloslukla tesrik-i mesaisi cok olanlar duzeltsin yanlissam).
davsan
BAŞKAN

New postby Flavio Briatore » Fri May 04, 2007 11:20 pm

Hollandadan bir bisiklet parkı :)

Image
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby davsan » Sat May 05, 2007 8:00 pm

ya gelmeyin ustume arkadaslar, ben Londra bisikletin en yogun kullanildigi sehirdir, demedim ki. en yogunlarindan biridir dedim. en cok amsterdam galiba (iddali degilim!), almanya'da da cok oldugunu biliyorum. ama orda cevaplamaya calistigim soruyla, londra'nin bisiklet liginde tam olaak kacinci oldugunun cok da bir alakasi yok farkindasaniz, o yuzdendir ki en kati kaynaklardan siralamasini ogrenme geregi duymadim- affiniza siginiyorum!

tek anlatmaya calistigim, bisikletin, Londra'da tercih edilen ulasim araclarindan bir olduguydu....
davsan
BAŞKAN

New postby erkut » Tue May 08, 2007 9:52 am

davsan wrote:ya gelmeyin ustume arkadaslar, ben Londra bisikletin en yogun kullanildigi sehirdir, demedim ki. en yogunlarindan biridir dedim. en cok amsterdam galiba (iddali degilim!), almanya'da da cok oldugunu biliyorum. ama orda cevaplamaya calistigim soruyla, londra'nin bisiklet liginde tam olaak kacinci oldugunun cok da bir alakasi yok farkindasaniz, o yuzdendir ki en kati kaynaklardan siralamasini ogrenme geregi duymadim- affiniza siginiyorum!

tek anlatmaya calistigim, bisikletin, Londra'da tercih edilen ulasim araclarindan bir olduguydu....

mantik hatalari ve dezenformasyon istemiyoruz forumda davsan. :D

Yok hocam, alinma hemen. Gercekten orta avrupa´yi görmemis biri, buralari bisiklet cenneti ve bisikletin tercih edildigini zannedebilir.
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed May 09, 2007 9:49 am

Saglikli bir kiyaslama herhalde ancak New York, ya da Paris'le yapilabilir. En kallavisi 3 milyon olan Alman sehirleri ile gunduz nufusu tum Hollanda'dan fazla olan Londra'yi karsilastirmak biraz manasiz oluyor.

Kendi liginde Londra liderdir bisiklet konusunda.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Wed May 09, 2007 7:03 pm

hcho wrote:Saglikli bir kiyaslama herhalde ancak New York, ya da Paris'le yapilabilir. En kallavisi 3 milyon olan Alman sehirleri ile gunduz nufusu tum Hollanda'dan fazla olan Londra'yi karsilastirmak biraz manasiz oluyor.

yuru be hcho : ))
davsan
BAŞKAN

New postby erkut » Fri May 11, 2007 9:56 am

hcho wrote:Saglikli bir kiyaslama herhalde ancak New York, ya da Paris'le yapilabilir. En kallavisi 3 milyon olan Alman sehirleri ile gunduz nufusu tum Hollanda'dan fazla olan Londra'yi karsilastirmak biraz manasiz oluyor.

aksine hocam. Niye manasiz olsun ki kiyaslama? Londra bisiklet sehri degildir, bisiklet kullanimi yoktur hocam burada. Arabayla girmedigim yeri kalmadi, insan hic mi bisiklet kullanan görmez? Görmüyor iste.

O nüfus acisindan gariban Alman ve Hollanda sehirleriyle bile bisiklet kullaniminda kiyaslandiginda güzelim metropol Londra, kiyas Londra aleyhine komik kaciyor.

Ben iddia ediyorum, 270 bin nüfuslu Almanya sehri Münster´de 15 milyonluk Londra´dan daha fazla bisiklet ve bisiklet kullanimi vardir. Almanya´nin tasit trafigi en rahat sehridir kendileri. Bisiklet yollarindaki kaza sayisi azimsanamayacak kadar fazladir. :D

davsan´i da tak koluna ilk firsatta sizi Münster´e götüreyim. Benim Almanya´daki köyüme de cok yakindir.

Yalniz yedek dil getirmenizi de rica edicem, Münster´i gördükten sonra iletisim problemi yasamanizi istemiyorum. :D
erkut
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park