Board index Alaturka Londra Hyde Park

Para Gönderme Seçenekleri

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby istanbullondra » Wed Mar 11, 2020 12:33 pm

Arkadaşlar,

TR'den UK hesabınıza para gönderirken en hesaplı seçenek nedir?

ya da TR debit kartınızla UK'deki bankamatiklerden para çekerken hangi TR bankası daha az çekme masrafı ve kur farkı alıyor bir fikriniz var mı?

Biz şimdiye kadar İşbank ve Garanti bankası kartlarımız NationWide'den çektik. Garanti bankası çekim ücreti almıyor ama kur farkını çok yüksek alıyor. İşbankası çekim ücreti alıyor, kur farkını Garanti'ye göre daha düşük alsa da çekim ücretini ekleyinve başabaş geliyor.
Örn. Garanti için TR'deki güncel kuru 8 iken UK'den çekerken 8.42 alıyor. İşbankası ise 25-30 TL çekme ücreti alıp, kuru 8.37 civarından alıyor.

HSBC premier hesabımız yok.

Cepteteb'i düşünüyoruz Barclays'den ücretsi çekiliyor diye konusu geçmiş daha evvelki postlarda ama onda da yine Garanti'deki gibi ücret almayıp kur farkını yüksek mi alıyor acaba.

Ya da bunların dışında online bankacılıkla hesaplı swift seçenekleri var mıdır?
istanbullondra

New postby visnelikek » Fri Mar 13, 2020 8:36 pm

ceptetebden pound hesabı açıp o hesaptan çekebilirsiniz paranızı. kurları ne kadar size uyar bilemiyorum tabil
visnelikek

New postby istanbullondra » Sat Mar 14, 2020 5:36 pm

teşekkürler.

visnelikek wrote:ceptetebden pound hesabı açıp o hesaptan çekebilirsiniz paranızı. kurları ne kadar size uyar bilemiyorum tabil
istanbullondra

New postby HakliydinAslinda » Thu Apr 23, 2020 11:08 am

tesco wrote:Arkadaslar en hizlisi ve uygunu https://transferwise.com

Bank holiday' de gonderdim ayni gun TR' de karsi tarafin hesabina ulasti. Gonderdiginiz paranin %1 ini komisyon olarak aliyorlar, daha da guzeli karsi tarafa parayi istediginiz para biriminde gonderebiliyorsunuz ve exchange kurlari gercekten cok iyi.

Cok memnun kaldim, artik uluslararasi transfer icin bankalarla isim olmaz.

transferwise'i uzun zamandir kullaniyorum ama dediginiz sey dikkatimi cekti, istedigim birimde gonderme isi nasil oluyor? gunlerdir google'da bende bunu arastiriyorum sterlini sterlin olarak gondermek istiyorum yani turk lirasina otomatikmen cevirilmeden, yardimci olurmusunuz ?
HakliydinAslinda

New postby gndlf » Wed May 13, 2020 3:48 pm

Arkadaşlar döviz büroları kapalı. Siz para transferi için hangi yolu kullanıyorsunuz ?
gndlf

New postby orduevi » Mon May 18, 2020 6:02 pm

HakliydinAslinda wrote:
tesco wrote:Arkadaslar en hizlisi ve uygunu https://transferwise.com

Bank holiday' de gonderdim ayni gun TR' de karsi tarafin hesabina ulasti. Gonderdiginiz paranin %1 ini komisyon olarak aliyorlar, daha da guzeli karsi tarafa parayi istediginiz para biriminde gonderebiliyorsunuz ve exchange kurlari gercekten cok iyi.

Cok memnun kaldim, artik uluslararasi transfer icin bankalarla isim olmaz.

transferwise'i uzun zamandir kullaniyorum ama dediginiz sey dikkatimi cekti, istedigim birimde gonderme isi nasil oluyor? gunlerdir google'da bende bunu arastiriyorum sterlini sterlin olarak gondermek istiyorum yani turk lirasina otomatikmen cevirilmeden, yardimci olurmusunuz ?

HSBC Turkye'deki GBP hesabindan HSBC U.K.'deki GBP hesabına swift yapılabilir. Ben boyle yapmiştim.
orduevi

New postby raos » Thu Jun 04, 2020 9:05 am

Ben henüz kullanmadım ama Santander UK ile Akbank arasında Ripple üzerinden GBP transferi yapılabiliyor. Komisyon swift ile benzer oranlarda ama Ripple hızı sayesinde Swift'e göre çok daha hızlı para gönderebilirsiniz.

https://www.akbanklab.com/tr/guncel/bas ... ri-basladi

https://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayf ... tleri.aspx
raos

New postby gndlf » Thu Jun 04, 2020 11:54 pm

@raos
bu durumda alıcıda santander hesabı olması, ve gönderenin de akbank hesabı olması lazım degil mi? Yoksa, mesela akbank hesabımız varsa, burada santander'den hesap açmadan para çekebiliyor muyuz?
gndlf

New postby anadoluefes » Tue Jul 07, 2020 3:48 pm

Alternatif bir yöntem daha var sanırım. Bu yöntemi borsada alım satım yapmış kripto para borsasını kullanmış kişilere öneririm. Yöntem şu: Kripto para borsalarını kullanarak dolar değerine eşitlenmiş usdt, dai gibi para birimleri ile para göndermek. Mesela Londra'dan birisine para göndermek istiyorum. Bunun için İngiltere merkezli bir kripto para borsasında hesap açıp, İngiltere bankasındaki hesabımdan bu borsaya sterlin yüklerim. Ardından borsadan usdt alıp Türkiye'deki -örneğin btcturk ya da paribu- hesabıma transfer yapar ardından bu hesapta dolar kurundan TL'ye geçip kendi bankama transfer yaparım. Sonra da Türkiye Banka hesabîma girip kimse göndereceksem parayı gönderirim. Yaklaşık işlem masrafları da şu şekilde olur: her borsa için yüzde 0,1 ya da 0,2 alım satım komisyonları. Toplam yüzde 0,4 kadar masraf çıkar
anadoluefes

New postby gndlf » Fri Jul 10, 2020 12:29 am

@anadoluefes

Merhaba. Sadece anlamadıgımdan soruyorum:
İki ülkedeki bankalarda hesabı olan biri, neden bu dolambaçlı yola girmeli ? Yani bu işlem için bile her ülkenin bankalarında hesabınız olması gerekmiyor mu sonuçta ?
gndlf

New postby prego » Tue Jun 08, 2021 3:12 pm

Arkadaşlar merhaba.
Londra'da farklı para birimini sterline çevirmenin en masrafsız yöntemi nedir?

Döviz büroları (post office, no1 vs.), bankalar çoğunda örneğin 1000$ için £100 veya daha fazla kesinti yapıyorlar ki bu çok yüksek geldi bana.

Bu konuda önerisi olan var mı?
İyi günler
prego

Previous

Return to Hyde Park