Board index Alaturka Londra Hyde Park

Para Gönderme Seçenekleri

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby davsan » Sat Nov 10, 2007 1:06 pm

onceden beri vardi da ben yani mi fark ettim bilmiyorum ama, dun itibariyle farkettigim bi "send money overseas" link'i var, online hesabimda HSBC'de. 3 tane de secenek sunuyor; tum masraflari ben odeyim, UK masraflari ben odeyeyim giden yerdekileri o o odesin; hepsini o odesin

ne kadar mal oluyor bilemiyorum ama, zaten degiskendir . bir baska secenek olarak paylasmak istedim...
davsan
BAŞKAN

New postby aytugkemal » Wed Feb 20, 2008 11:33 am

Cok sansliyim sanirim.Alisveris etmesini cok seven birisi icin bir suru kredi kartim olsun istiyorum hep.Gittigim 4 bankadan da hesap actirdim current account olarak.Bunlar HSBC, LLOYDS TSB, ABBEY ve BARCKLAYS.

ilk hesbai HSBC de actirdim.Bunun icin HSBC Turkiye kredi kartimin faydasi oldu.Ozel musteri statusu tanindi ve Current Account ile Kredi Karti duzenlediler.Sorunsuz hic bir belge istemeden.Zaten bununla istediginiz bankada actirabiliyorsunuz ki ben oyle yaptim.

Para Transferi olarak Turkish Bank Londra, TR ye istediginiz banka hesbaina 1 is gununde gonderiyor.YTL olarak gondermeyi tercih ederseniz 4.50 sabit ucret aliniyor ve karsi taraftan masraf kesilmiyor. Bilginize
Vatan...Millet...Londra...;)
aytugkemal

New postby davsan » Wed Feb 20, 2008 12:25 pm

@aytugkemal

Turkish Bank'le ilgili durumu yazdigina cok sevindim- en azindan ben bilmiyordum.

yalniz bu dedigin orda hesabimiz olmasa da mumkun mu?
davsan
BAŞKAN

New postby aytugkemal » Wed Feb 20, 2008 12:46 pm

Hemen aciklayim. Turkiye de Turkish Bank da hesabiniz olmasi gerekmiyor.Istediginiz Bankanin istesiginiz kisinin hesabina 1 is gununde para yatiriliyor.Ben defalarca yolladim. www.turkishbank.co.uk adresinden Londra daki subelerine ulasabilirsiniz.Turke Para tranfer formunu dolduruyorsunuz.Ornegin 200 poundunuz var.YTL olarak transferini yapmak istediginizi belirtin.Onlar kuruna gore YTL karsiligini yaziyorlar-ufak dezavantaj ise kur burda biraz dusuk.TR de 2.31 ise burda 2,24 olarak ayarlamislardi-.Kendi hesabiniza bile yollayabilirsiniz.Ne kadar gonderirseniz gonderin 4.50 pound masraf alniyor.Ve sorunsuz temiz bir sekilde Tr deki istediginiz banka hesbaina yatiyor.Eger TR ingiliz sterling hesabiniz var ise direk ingiliz sterling olarak transferi de yapabiliyorsunuz.Ama bu durumda sabit masraf degil daha yuksek masraf gecerli.Mesela 200 pound icn 16 pound masraf aliyorlar.

Umarim yeterli olcude bilgilendirebilmisimdir.
Vatan...Millet...Londra...;)
aytugkemal

New postby haphazard » Wed Feb 20, 2008 5:40 pm

aytugkemal,

YTL ve GBP yollama arasında bir fark yok gibi sanki.. kurun düşük olmasıda yüksek meblalarda yine para kaybına yol açıcaktır (%3 kadar)
haphazard
ROGER WATERS

New postby aytugkemal » Wed Feb 20, 2008 6:04 pm

Aslinda soyle: GBP olarak yolladigindaki masraf,kurdan kaynaklanan kayiptan daha fazla oluyor.Ama aslinda ayni kapiya cikiyor olsa bile TR de genelde kimsenin GBP hesabi yk veya actirmak gerekiyor.AMa detayli bilgiyi Turkish Bank dan ogrenebilirsin...Reklamlar;)
aytugkemal

New postby mindbender » Tue Feb 26, 2008 1:16 am

Barclays uzerinden para gondermeyi dusunenlere tekrar dusunmelerini oneriyorum, bir kac girisime sahit oldum 7-10 gun aldi paranin gitmesi (buradaki bankalarin huyudur parayi kullaniyorlar diyorlar)

Halifax ta ise 1-2 gun zarfinda gonderilebiliyor
mindbender
ROGER WATERS

New postby kharon » Mon Apr 07, 2008 3:03 pm

selam,
http://www.sendmoneyhome.org/Search%20results.php?sending_from=UK&sending_to=Turkey
adresinde karsilastirma yapmaya calismis ama hala, mesela 1000 pound icin 20 pound'u gozden cikarmak gerekiyor sanirim. Daha hesapli bir cozum aramaya devam ediyorum.
kharon

New postby haphazard » Mon Apr 07, 2008 3:37 pm

Para göndermeden ziyade, TR'deki strelin hesabımdan ingilteredeki ATM'lerden para çekebilir miyim acaba? Bunun için bir ücret alınıyor mu?
haphazard
ROGER WATERS

New postby diyab » Mon Apr 07, 2008 4:29 pm

@haphazard
Para cekmek icin banka karti lazim. Her banka kartida bir hesapla baglantili. Tr'de doviz hesabi icin banka karti veriyorlarsa neden olmasin.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Sat Apr 12, 2008 11:46 am

@haphazard, bildigim kadariyla TR'de ki sterling hesabindan para cekemiyorsun, turk parasi hesabindan cekiyorsun sterling olarak veriyor sana parayi tabi aradaki kur farkindan hafiften geciriyorlar (hsbc icin konusuyorum)
mindbender
ROGER WATERS

New postby merci » Sat Apr 12, 2008 3:40 pm

Normalde ATM kartına birden fazla hesap bağlatabilirsin
bu hesaplardan bir tanesinin yabancı para olması mümkün mü bilmiyorum
ama GBP hesabı ATM kartına bağlatılabilinirse;
HSBC 'nin GBP veren ATM'lerden yabancı para çekmeye müsaade etmesi bu sorunu aşmaya yardım edebilir.
merci
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Sun Apr 13, 2008 12:25 am

@mindbender
Turk Lirasini, gunun TCMB efektif kur satisi uzerinden cevirip satiyor. Ayrica bankanin belirli bir komisyon koyma gibi bir hakkida var sanirim; garanti %1.25 aliyor en azindan (YTL uzerinden)

@merci
Banka hesap kartima GBP hesabimi bagladim ama hic bir bankamatikte acip denemedim acikcasi. Bir bankamatikten denerim bir ama sanirim yinede bir komisyon alicaklardir, hizmet veriyor arkadaslar.

Gerci ben parayi cekip geldim burada bir hesap acabilirim diye ama oda imkansiz...
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Mon Apr 14, 2008 5:37 pm

kredi kartı kullanımı fazla degilmi? normal alısver,slerde ,lk etapta turkiyeden aldıgın kredi kartı ile alısveris yapıp, internet subeden de odemeyi yapmak mantıklı olabilir?
abbulu
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Apr 15, 2008 1:54 am

kredi karti kullanma aliskanligi turkiyede ki gibi degil malesef, ufak meblalarda ya komisyon talep ediyorlar ya da 5-6 pound`un altini gecirmiyorlar, cesitli mcdonalds/burgerking`lerde de (mesela waterloo burgerking) kredi karti gecmedigini gordum.
mindbender
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park