Board index Alaturka Londra Hyde Park

Para Gönderme Seçenekleri

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby meltem » Sun Dec 06, 2015 4:05 pm

merhaba bizde Türkiye'deki paramızı en uygun şekilde transfer edebiliriz diye araştırıyorduk ki şöyle bir yolu olduğunu öğrendik;Eşim HSBC Türkiye'de Premier müşteri. Londra'da HSBC şubesine gittik. Durumu anlattık. Eğer İngiltere'de de Premier müşteri olursan Global Premier oluyormuşuz. Ve Global Premier olduğumda internetten hem tr de ki hem uk de ki hesaplarımız arası ücretsiz transfer yapabiliyormuşuz. Umarım yardımcı olmuşumdur
meltem

New postby merope » Fri Jul 22, 2016 9:26 am

Merhaba

turkiye'den gonderilen paralar vergileniyor mu? Babam bana Gift deposit gonderdi, bu vergilenmedi. Ben simdi bir de evimi satip getirmek istiyorum ama %40 gelir vergisi alindigini soylediler!! Bu gercek mi?

Ova
merope
ROGER WATERS

New postby Emre » Fri Jul 22, 2016 12:12 pm

@merope tam bilgim yok ancak GOV.UK üzerinde şu bilgilere ulaştım: https://www.gov.uk/tax-sell-property/se ... s-property

Bu linkte bazı durumlarda ödenmediğine dair bir açıklama var, ancak detaylı incelemek lazım:
https://www.gov.uk/tax-foreign-income/overview

Bence en sağlıklısı bir tax adviser ile veya muhasebeci ile görüşmek.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby attollos » Sat Jul 23, 2016 8:58 am

Evin satisindan olusan deger farki, capital gains tax'e girer diye biliyorum. Yani vergi odemeniz gerekli ama gelir vergisi degil.

%28 gibi bisey olmasi lazim.
attollos

New postby aykutx » Wed Mar 27, 2019 6:27 am

Arkadaşlar selamlar,
Buradan giderken parayı nasıl götürüyorsunuz? Banka swift felan mı, çok pahalı çünkü. Cepte belli bir sınıra kadar götürme şansı var bu şekilde götürmenin yasal bir sorunu var mı?
aykutx

New postby comser » Wed Mar 27, 2019 6:38 am

HSBC'de 150.000TL üzeri varlığı olan müşteriler premier statüsünde oluyor. TR'de premier olanlar UK'de de aynı şekilde premier olarak değerlendiriliyor. Hem TR'de hem UK'de HSBC'de premier hesap açarsanız, kendi hesaplarınız arasında para transferi ücretsiz. Ayrıca yurtdışı tüm ATM'lerden para çekimi de ücretsiz. TR'de alacağınız premier kredi kartı da ücretsiz. Bu kartın yurtdışında bazı güzel avantajları da olabiliyor. Şartları sağlıyorsanız incelemenizde fayda var.

aykutx wrote:Arkadaşlar selamlar,
Buradan giderken parayı nasıl götürüyorsunuz? Banka swift felan mı, çok pahalı çünkü. Cepte belli bir sınıra kadar götürme şansı var bu şekilde götürmenin yasal bir sorunu var mı?
comser

New postby visnelikek » Wed Mar 27, 2019 9:44 am

Biz cepteteb hesabımızı kullandık ilk gelişimizde. Sterlin hesabımızdan Barclays ten ucretsiz para çekebiliyorsunuz. Gunluk çekim limiti 500 pound civarı.
visnelikek

New postby meru » Sun Aug 25, 2019 3:58 pm

visnelikek wrote:

Biz cepteteb hesabımızı kullandık ilk gelişimizde. Sterlin hesabımızdan Barclays ten ucretsiz para çekebiliyorsunuz. Gunluk çekim limiti 500 pound civarı.

Merhaba ben de ceptetebi kullanıyorum ama her bankamatikten çekemiyorum, bugün normalde çekebildiğim bankamatikten de çekemedim hafta sonu diye sanırım onu da bilmiyorum. Siz nasıl çekebildiniz? Nerelerden çektiniz?
meru

New postby visnelikek » Mon Aug 26, 2019 6:55 am

meru wrote:
visnelikek wrote:

Merhaba ben de ceptetebi kullanıyorum ama her bankamatikten çekemiyorum, bugün normalde çekebildiğim bankamatikten de çekemedim hafta sonu diye sanırım onu da bilmiyorum. Siz nasıl çekebildiniz? Nerelerden çektiniz?

Barclays şubelerinden ucretsiz çekilebiliyordu.
visnelikek

New postby mcabbasoglu » Wed Oct 09, 2019 1:14 pm

Merhabalar, giderken paramızı nasıl götürelim? Toplam 9000 pound civarı paramız var giderken hepsini nakit olarak mı götürmek gerekir? Tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Teşekkürler
mcabbasoglu

New postby exeman » Wed Oct 09, 2019 1:47 pm

Merhabalar, giderken paramızı nasıl götürelim? Toplam 9000 pound civarı paramız var giderken hepsini nakit olarak mı götürmek gerekir? Tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Teşekkürler

10.000 EUR ya da aynı değerde dövizi nakit olarak yanınızda götürmenizde bir mahzur yok.
exeman

New postby Oboist » Sat Nov 02, 2019 6:04 am

10.000 euro kişi başına belirenen limit midir?Örneğin ben 10.000 ve ayrıca eşim de 10.000 euro götürebilir miyiz?
Oboist

New postby Oboist » Tue Nov 05, 2019 7:00 am

comser wrote:HSBC'de 150.000TL üzeri varlığı olan müşteriler premier statüsünde oluyor. TR'de premier olanlar UK'de de aynı şekilde premier olarak değerlendiriliyor. Hem TR'de hem UK'de HSBC'de premier hesap açarsanız, kendi hesaplarınız arasında para transferi ücretsiz. Ayrıca yurtdışı tüm ATM'lerden para çekimi de ücretsiz. TR'de alacağınız premier kredi kartı da ücretsiz. Bu kartın yurtdışında bazı güzel avantajları da olabiliyor. Şartları sağlıyorsanız incelemenizde fayda var.

Biz de premier hesap açtırmak için hsbs ye gittik,herşey güzel güzel anlatıldı ve fakat en son imzayı da attıktan sonra görevli hanım bir açıklama yaptı''ha bir de eğer hesabınızdaki miktar herhangi bir şekilde 20.000£ un altına düşerse sistem otomatik olarak premier üyeliğinizi sonlandırıyor'' çok iyi değil mi? yani ben bu 20.000 i hiç kullanmayacağım.hemen uzaklaştık oradan:)))
Oboist

New postby Oboist » Tue Nov 05, 2019 7:09 am

exeman wrote:

10.000 EUR ya da aynı değerde dövizi nakit olarak yanınızda götürmenizde bir mahzur yok.

exeman merhabalar bu 10.000 euro aile olarak götürebileceğimiz miktar mı yoksa ben 10000 eşim de 10000 götürebilir miyiz?bu bilgiye bir türlü ulaşamıyorum,yardımcı olursan seviniriz.
Oboist

New postby brave » Tue Nov 05, 2019 7:36 am

Oboist wrote:
exeman wrote:

exeman merhabalar bu 10.000 euro aile olarak götürebileceğimiz miktar mı yoksa ben 10000 eşim de 10000 götürebilir miyiz?bu bilgiye bir türlü ulaşamıyorum,yardımcı olursan seviniriz.

Yurtdışına çıkışlarda ise; Türk parası ve Türk parası ile ödemeyi sağlayan belgelerde 25.000 Türk Lirası, dövizde ise 10.000 Avro ve eşiti efektif üzeri miktarın yolcular tarafından Nakit Beyan Formu ile gümrük idaresine beyan edilmesi zorunludur. Yurt dışına çıkarılmak istenen nakdin bu tutarların altında olması halinde ise gümrük idaresine beyan edilmeden çıkarılması mümkündür.

http://www.mfa.gov.tr/turkiye_ye-ait-gu ... eri.tr.mfa
brave

PreviousNext

Return to Hyde Park