Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngiltere'de doğum...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby rain_44 » Thu Jun 03, 2010 11:30 am

Merhabalar biraz farklı bi konuya deyinicem ama bu konuda tecrübesi olan bay ve bayan arkadaşların bilgisine ihtiyacım var :))

Eşimle beraber tursit vizesi alarak yaklaşık 2 hafta boyunca ingilteyi ziyaret etmek istiyoruz, bizim kisi sıradan her sene bir kaç haftalık kaçamak : ) bu sene de ingiltere yi seçtik.
Ama bu planımıza dahil etmek istediğim bi konu daha var. Doğumu mu ingilterede yapmayı düşünüyorum.
Bunun yasal düzenlemeleri veya prosüdürleri nası işliyo uk de bilmiyorum bu yüzden sizden bilgi almak istiyorum.
Ayrıcan ingilterenin sağlık hizmetleri konusunda çok iç açıcı bilgiler edinmesemde, gene öyle olmadığını düşünüyorum. Sizce bu konuda yanlış mıyım ?
rain_44

New postby erdalax » Sat Jun 05, 2010 12:17 am

rain_44,

basit bir hesapla: iki haftalik tatilde dogum yapmayi planliyorsan tatilin basinda 37 haftalik hamile olacagini varsayarsak, seni zaten o sekilde ucaga almazlar. Onun icin kismetse baska sefere.

Bir cok havayolu 36. haftadan sonra hamilelerin ucmasina izin vermiyor, 28. haftadan sonrada doktor raporuna ihtiyacin olur.
http://www.britishairways.com/travel/he ... blic/en_gb

Eger bir sekilde buraya gelebirsen, burada ki hastaneler seni dogum icin kabul ederler ancak dogumdan sonra bebegin icin Turk Konsoloslugundan pasaport alman, ya da bebegi kendi pasaportuna kaydettirmen gerekir bu islem duruma gore 2-3 gun surebilir.
erdalax

New postby hcho » Sun Jun 06, 2010 9:42 am

Cocugum Birlesik Krallik vatandasi olsun diye dusunuyorsunuz sanirim. Anne veya babasi sinirsiz oturum izni sahibi olmayan cocuklara vatandaslik verilmiyor.

Dogum konusu Turkiye'den bir hayli farkli. Ornegin hastahanelerde kesinlikle tibbi bir mecburiyet olmadikca sezaryen yapilmiyor. Nufusun hatri sayilir bir kismi evde ebe yardimi ile dogum yapiyor falan...
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rain_44 » Mon Jun 07, 2010 12:16 pm

Anladım bu iş amerikada ki kadar kolay olmuyo, bu da sanırum uk farklılığı...
Vermiş olduğunuz fikirler için teşekkürler.
rain_44

New postby cazkedisi » Fri Jun 18, 2010 3:36 pm

Ayrıca burda devlet hastanelerinde doğum yapanlar şikayetçi olabiliyorlar durumdan.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby ilkerse » Mon Jul 19, 2010 10:26 am

Arkadaslar burada dogum yapan oldu mu? NHS servisleri yeterli oluyor mu yoksa ozel bir klinige mi gitmemizi onerirsiniz? Fiyat-performans acisindan Turkiye ile karsilastirma yapmak mumkun mudur? Tesekkurler...
ilkerse

New postby turker » Sun May 22, 2011 9:27 pm

merhaba arkadaslar ben bes yildan fazladir bu ulkedeyim.ben ogrenci olarak bu ulkeye geldim.daha sonra esimle evlenince onun ankara antlasmasiyla aldigi vizeye dahil olduk ve su an bir yasinda bir kizim var. kizimin british olmasi konusunda bilgilerin varsa bana yardimci olurmusunuz.2012 de 3 yillik vizemiz bitecek,
turker

New postby erkut » Mon May 23, 2011 8:10 am

@ilkerse,
burada dogum yapmadik (yani hanim) ama 2-3 aya kadar olacak insallah.. Valla hamilelik dogal seyrinde ilerliyorsa hic bir problem yok.. Avrupa'nin en cok dogum oranlarindan birine sahip UK.. NHS de bu isin altindan kalkiyor anlasildigi kadariyla..

Biz Almanya'yla kiyasliyoruz.. Daha dogrusu kiyaslayamiyoruz.. :)
Ama simdilik idare ediyor.. Dogumdan sonra belki daha fazla bilgi verebilirim..

@turker,
kizinin British olmasi sizin British olmaniza bagli ya da yeterli sürede burada yasamasina bagli. Bu yeterli süre cocuklarda ne kadar bilmiyorum. Yetiskinlerde, vergi ödemelerine ve bir takim diger faktörlere bagli olarak 5 yildan basliyor bildigim kadariyla..
erkut
ROGER WATERS

New postby pisiyan » Thu May 26, 2011 5:27 pm

@ilkerse
Gecen sene bir cocugumuz oldu ve erkut un dedigi gibi isler seyrinde gidince sorun yasamadik. TR ile karsilastirma yapacak bilgiye sahip degilim ama yeterli oldugunu soyleyebilirim. Hatta hemen hersey planli yapildigindan surec cok iyi kontrol altinda tutuluyor diyebilirim.
Fiyat olarak NHS zaten ucretsiz.

@turker
ILR olmasi lazim diye biliyorum.
pisiyan

New postby erkut » Tue Aug 23, 2011 1:07 pm

Ingiltere'de dogum tecrübemizi yaptik, genellemeye girmeden hizmetten cok memnun kaldigimizi belirtelim.
erkut
ROGER WATERS

New postby ilkerse » Tue Aug 23, 2011 2:01 pm

Dogum yapan arkadaslar; bebeginiz sagliklidir insallah diyorum. Bu arada bebeginiz icin vize islemi yaptiniz mi (herhangi bir Tier-X programinda oldugunuzu varsayiyorum).
ilkerse

New postby pisiyan » Wed Aug 24, 2011 1:55 pm

ilkerse wrote:Dogum yapan arkadaslar; bebeginiz sagliklidir insallah diyorum. Bu arada bebeginiz icin vize islemi yaptiniz mi (herhangi bir Tier-X programinda oldugunuzu varsayiyorum).

Bebegin dogumu bizim extensiona yakin bir zamanda olmustu. Bavuruyu birlikte yapmistik.
Yanliz oncesinde bebegi TR nufusuna kaydettirip pasaport cikartmak ve ya ane/babanin pasaportu uzerine kaydettirmek gerekiyor. Bu islem de uzun surebilir.
pisiyan

New postby merope » Mon Oct 03, 2011 5:30 pm

bu konuda tecrübe yaşamış arkadaşlar daha çok bilgi verirseniz sevinirim.. seneye ben de Allah izin verirse burada doğurmayı düşünüyorum. ama nhs ile ilgili önyargılarımı kıramadım.
merope
ROGER WATERS

New postby erkut » Wed Oct 05, 2011 12:25 pm

Ingiliz vatandasligindan dolayi vize olayina cevap veremiyorum.

NHS konusunda genel kaygilara katilmakla beraber, kendi tecrübemizi su sekilde bi kiyaslamayla aktarayim.

Ilk iki cocugumuz Almanya'da dünyaya geldi. 3. Agustos'ta burada. 3'ü de sezeryan.

Elbette ekipmanlar, bakim ve genel hizmet Almanya'da cok cok daha iyiydi. Fakat 3. dogum esim icin en rahat geceni oldu. Ilk iki operasyonda sikintilar yasamistik. Ingilitere'de cok uzman bi doktora resmen denk geldik. Sans oldu. Esim ertesi gün ayaga kalkabildi.

Valla bizim GP'miz de Alman. Bizzat sordum. Doktor kalitesinin Avrupa ortalamasinin altinda oldugunu o da tasdik etti. Genel olarak agir saglik problemleriyle karsilasanlardan duyduklarimiz olumlu degil ama dogum cok standart bir sey. Herhangi beklenmedik bir durum olmadigi sürece dogum olayinda bir sikinti yasanacagini zannetmiyorum.

Ayni önyargilardan bizde de vardi dogum öncesi ama kizin masallahi var simdi, ellerinizden öper.. ;)
erkut
ROGER WATERS

New postby merope » Mon Jan 16, 2012 12:51 pm

Selam arkadaşlar..
bu sene eğer başarabilirsem hamile kalmak istiyorum. yalnız kafamda bazı sorular var. Google da da tatmin edici hızlı bir yanıta ulaşamadım.
Benim yaşım biraz geçti yani, çok genç sayılmam bebek olayı için. türkiyedeki bütün kariyerli kızlar, biraz "geç" doğurdukları için anne olma safhasında binbir tane testten geçiyor, sırf bu gen anomalileri vs. tespit etmek için falan.
Benim kafama oldukça takıldı bu durum. GP sitesinden baktım, hamilelik esnasında belirli randevu ve ultrasound zamanlarını yazmışlar ve "gerekli" testleri yaparız, bir aksilik olmadıkça doktor değil ebe doğurtur falan yazıyor.

İngilteredeki sağlık sistemi çok da kötü değil; yani adamlar gittiğinde fazlası ile ilgileniyorlar, kişisel fikrim ama bence fazla ilaç vermemeleri de güzel, yani kötü doktorluk değil.
ama şu ana kadar olan deneyimlerim itibari ile birazcık, ne bileyim bazen fazla vurdumduymaz oluyorlar gibi geldi. Mesela Rahme yapılan Smear testini falan türkiyedeki doktorum 1 buçuk senede tekrarla derken bunlar 3 sene 5 sene diyorlar. Ne bileyim ben evham yapıyor olabilirim ama bir sorun için gittiğinizde, sanki o GP deki doktorların bir genel kültürü varmış ama çok bilgileri yokmuş gibi geliyor..

Şimdi çok şükür ciddi bir problemim yok yani ama, hamilelik esnasında burada sıkıntı çeker miyim kafamı kurcalıyor.. Daha önce vize ile burada olup doğuran var mı aranızda (var diye anımsıyorum)
İstediğimiz testleri yaptırabiliyor muyuz? Yoksa bir vurdumduymazlık oluyor mu? türkiyedeki arkadaşlarım benim biraz ödümü kopardı, bir sürü scanler, testler olmazsa olmaz diye.
Açıkçası Tr deki doktorların sezeryan yapabilmek için insanları korkuttuğunu da düşünüyorum, sağlık sistemi orada da çok abuse ediliyor gibi geliyor ama bu ikisinin ortası nedir, hangisi dogrudur aklım ermiyor.

Kısacası, burada komple bir hamilelik dönemi geçirmiş arkadaşların tecrübelerini, fikirlerini duymak isterim.. Hizmetlerden memnun kaldınız mı?

Bir de bir BBC programında, Londrada bir yerlerde artık doğurtmak için hastane kapasitelerinin yetmediğini, doğuma gelen kadınların başka yerlere sevk edildiğini falan dinledim geçenlerde iyice demoralize oldum doğrusu :)
merope
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park