Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngiltere'de doğum...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby cazkedisi » Thu Jan 19, 2012 5:25 pm

doğum tecrübem yok ama etraftan duyduğum kadarıyla özel hastane şansın varsa onu tercih etmek daha iyi kanısına vardım.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby denise » Wed Jan 25, 2012 10:34 pm

@merope,
TR de ozel hastanede ,burada da NHS sisteminde calisan birisi olarak icerden gozlemleme, TR de ve burada dogum yapan tanidiklarimin yasadiklarini karsilastirma firsatim oldu.
Genel olarak buradaki NHS sisteminin yavas ilerleyen ve hantal bir yapisi oldugunu soyleyebilirim. Ama is hamilelik, kanser, on teshis ve taramalarina gelince NHS bence basarili. Gerkeni gerektigi zaman yapiyorlar. Ornegin smear testi 25 yas uzerinde ve ailesinde kanser vakasi olmayan,daha onceki taramalarinda herhangi bir supheli bulguya rastlanmayan bir kisi icin 3-5 yilda bir yapilir. Supheli bir durum varsa her yil yapilir. TR de size bunu tavsiye eden dr. ozel hastane doktorudur veya asiri evhamlidir diye tahmin ediyorum.

Hamilelik sirasinda istedigimiz testler yaptirilabiliyor mu demissiniz. Istediginiz testler yaptirilamiyor doktor gerekli gormuyorusa.Her hamile icin olagan hormonal testlerin yani sira virutik hastalik taramalari (Antinatal blood screening), vaginal ve idrar yollari enfeksiyonu icin kultur testleri, kan grubu testi yapilir. Bunun disinda ultrason ve kan sekeri vb. testleri de rutin tarama icindedir.Eger GP nize hamilelik planlarindan bahsederseniz size zaten bu testlerden bazilarini on tarama icin yaptiracaktir.

Gen anomalisi taramasi icin Down sendromu kan testlerinden bahsediyorsaniz, 35 yas uzerinde ve kan testi sonuclari anormal olan, ilk defa hamile kalan kadinlara bu test yapilir. Onun disinda hamilelikte 1.trimester, 2.trimester testleri yapiliyor burada da. Gen anomalisi testi bildigim kadari ile hamilelik gerceklestikten sonra embriyonik sividan yapilir, cok ciddi supheler olmasi duurmunda.

Turkiye de dogumun normal bir surec oldugunu hem normal vatandas hem de doktorlar unutmus durumda. Herkese gerekli gereksiz sezeryan yapiliyor, sezeryanin bir ameliyat oldugu yadsinarak. Burada da sezeryan yapiliyor, ama gercekten medikal bir gereklilik olmasi lazim.

Dogumda sorun yasamis kimse ile karsilasmadim bugune kadar. Ama hastane kosullarinin yetersizliginden yakinanlari gordum. Bunun icin hastane secerken dikkat etmenizi tavsiye edebililrim. Ozel hastaneye gerek duyacaginizi sanmam, ozel hastanedeki doktorlar da NHS in yaptigin aynisini yapip ekstradan sirtina yastik koyacak, bunun icin de bir suru para alacaklar :)

Hic cekinmeden gonul rahatligi ile hamilelik yasayabilirsiz Ingiltere`de. Arkadaslarin dedigi gibi en cok hamilesi olan nufusu Avrupa nin.

Biraz uzun oldu ama umarim yardimci olabilmisimdir.
denise

New postby merope » Wed Jan 25, 2012 11:19 pm

Denise, çok teşekkür ederim, vallahi içime su serptin :)
merope
ROGER WATERS

Previous

Return to Hyde Park