Board index Alaturka Londra Hyde Park

Kamuoyu yoklamasi: AlaturkaLondra hayatindan memnun mu?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby macahael » Wed Jun 09, 2010 1:40 pm

Burda ingiltereye gidip yerlesenlere soruyorum , nasil memnun musunuz ? Turkiye`ye gore refah duzeyiniz artti mi, azaldi mi ? Son bir sene Avrupa nin genelinde yasanan kriz is as durumlarini ne kadar etkiledi. Hali hazirda kendi vatandaslarinin issizlik problemi olan bir ulkede yabancilara karsi ayrimcilik son bir sene icinde artti mi ?
macahael

New postby rambo » Wed Jun 09, 2010 1:52 pm

nasil memnun musunuz ? - mecburen evet
Turkiye`ye gore refah duzeyiniz artti mi, azaldi mi ? - azaldi
Son bir sene Avrupa nin genelinde yasanan kriz is as durumlarini ne kadar etkiledi? - cok etkiledi(negatif)
Hali hazirda kendi vatandaslarinin issizlik problemi olan bir ulkede yabancilara karsi ayrimcilik son bir sene icinde artti mi ? cok artti
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Jun 09, 2010 2:45 pm

Burda ingiltereye gidip yerlesenlere soruyorum , nasil memnun musunuz ? Buyuk oranda evet.
Turkiye`ye gore refah duzeyiniz artti mi, azaldi mi ? Biriktirebildigim para azaldi, yasam kalitem artti
Son bir sene Avrupa nin genelinde yasanan kriz is as durumlarini ne kadar etkiledi? Pek etkilemedi, cevremde isini kaybedenler oldu, 2-3 aya kalmadan yeni islere girdiler.
Hali hazirda kendi vatandaslarinin issizlik problemi olan bir ulkede yabancilara karsi ayrimcilik son bir sene icinde artti mi ? Televizyonda falan Ileri geri konusanlar var, ama kisisel olarak bir kotu tecrubem yok. Biraz ters bir adamimdir, belki deli deliyi gorunce comagini saklarmis durumu oluyordur.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby attollos » Wed Jun 09, 2010 4:24 pm

Memnunmusunuz?: Çok memnunum
Refah: Daha az para, daha kaliteli stressiz bir yaşam
Kriz Sonrası İş Durumları: IT'de işini yeni değiştiren biri olarak konuşuyorum Job Market çok iyi durumda.
Yabancılara Bakış Açısı: Daha vasıfsız işler için birkaç kötü hikaye duydum(Türk ve Polonyalı arkadaşlarımdan).
attollos

New postby HSAG1D » Wed Jun 09, 2010 4:57 pm

Memnunmusunuz?: memnunum

Refah: goreceli olarak satin alma gucu acisindan daha az kazaniyorum, burada ozellikle kira ve yemek daha pahali ama yasam kalitem artti, en azindan stresim azaldi, daha medeni sartlarda yasiyorum.

Kriz Sonrası İş Durumları: ben universitede calisiyorum genel olarak pozisyonlar azaldi ama Turkiye'ye gore yine de cok iyi.

Yabancılara Bakış Açısı: TV'de konusulanlara ben de irite oluyorum ama yine de UK devleti bana TC devletinden cok daha iyi davrandi simdiye kadar, vergimi veriyorum pasalar gibi hizmetimi aliyorum. Gunluk hayatta irkcilik yapana rastlamadim ama belki universite cevresi zaten cok kulturlu oldugundandir.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby kali » Thu Jun 10, 2010 12:57 am

Burda ingiltereye gidip yerlesenlere soruyorum , nasil memnun musunuz ?

çok memnunum

Turkiye`ye gore refah duzeyiniz artti mi, azaldi mi ?

Türkiye'de normalin çok üstünde para kazanıyordum. ona göre gelirim azaldı. (bayağı büyük farkla) ama kesinlikle hayat kalitem, fiziksel ve zihinsel sağlığım kat ve kat arttı. türkiye de kazandığım + para ile "yatırımcılık" oynayıp kendimi yerken, burada kazandığım paranın hepsini değerini vererek yiyip, gülümseyerek uyuyorum.

Son bir sene Avrupa nin genelinde yasanan kriz is as durumlarini ne kadar etkiledi?
2008 sonundaki krizin ilk patlak vermesi sonucu maaşlar düşmüştü. ancak ondan sonra bir değişim olmadı. nitekim şu anki şirketim de notice period umu çalışıyorum 21 haziranda kayda değer bir ücret artışı ile yeni işime başlayacağım.

Hali hazirda kendi vatandaslarinin issizlik problemi olan bir ulkede yabancilara karsi ayrimcilik son bir sene icinde artti mi ?
kesinlikle hiç karşılaşmadım, ve hatta şirket çalışanlarının yarısından fazlası birleşik krallık dışındandı.

soruların hepsinden öte etrafımdaki insanlar değişti. herkes oksijen yaktığının farkında ve oksijen yakan organizmalar olarak hareket ediyorlar, insan olduğunuz için bir değeriniz ve etrafınızdakilere verdiğiniz bir değer var. geçtiğimiz hafta konsolosluğa gidene kadar hiçkimse burada içimden geçip sıramı kapmaya çalışmamıştı mesela ;)
There are three kinds of lies: lies, damn lies, statistics
kali

New postby ilkerse » Thu Jun 10, 2010 10:29 am

Anlasilan herkes farkli tecrubeler yasiyor. Calistiginiz sektore, yasiniza, beklentilerinize ve sosyal durumunuza gore durum degisiyor sanirim. Ben 5-6 yil TR is tecrubesiyle 30 yasimi devirdikten sonra 1-2 yil icinde ziplarim umuduyla 2008 Ocak ayinda gelmistim. Martta HP UK'ye ise girdim. Hersey cok guzel baslamisken 3. yila girdik yerimden kipidayamadim. Gelir durumu duzelecegine sterlin devaluasyonu ile daha da geriledi. Zam tabiki yok. Promotion yok. TR'da olsam daha cok kazanirdim dedigim cok oldu. Benim profilimdeki arkadaslarima da iyi bir teklif olmadikca gelmelerini tavsiye etmedim. Ayrimcilik yok diyenlere kesinlikle katilmiyorum. Isim geregi Agency'lerden elime gelen CV'lerde "British" basligini gormeye basladim. UK tecrubeme ragmen onlarca basvurudan donus te olmadi. Diger yandan burada hayat standartlarin daha yuksek oldugu konusunda herkes hemfikir. Dikkatli tuketirseniz Londra'nin Istanbul'dan daha ucuz oldugunu bile iddia edebilirim. Maceracilar, risk severler gelip sansinizi deneyebilirsiniz. Saglamcilar, TR'da duzeni, aile baglari olanlar iyi dusunun derim. Herekese sevgiler, saygilar..
ilkerse

New postby erkut » Thu Jun 10, 2010 10:51 am

Memnunmusunuz?: Çok memnunum

Refah: Iyi para, kaliteli yasam. Gida olarak bence burasi Türkiye'den genel olarak ucuz, en azindan et, süt, peynir falan cok cok ucuz.. Cocuk bezi bile daha ucuz anasini satayim.. :D Ulasim falan diyorsun, belki Tr ucuzdur, yok abi o da degil.. Tatillerden biliyoruz, Tr'de fiyatlar her sektörde almis basini gitmis...

Kriz Sonrası İş Durumları: Kriz döneminde esim de ben de isimizi kaybettik ama hemen yeni is bulduk. Burada belirli bi is tecrübesi edindikten sonra, yani CV'ni biraz kabarttiktan sonra hayatta acikta kalmazsin.. Daha yeni iki is teklifini elimin tersiyle reddettim.. :P

Yabancılara Bakış Açısı: Valla yabanciya bakis acisi biraz kalifiye olma durumuna, uyruguna ve yasadigin bölgeye bakiyor. Londra civarinda Türk olarak eger biraz Türk bölgesinden de uzakta yasiyorsan hic bi problem yok. Is ve sosyal cevrede herhangi bi problem olacagini sanmiyorum. Avrupa'da bu acidan Londra ve civarini nereyle kiyaslarsan kiyasla, buralar bu acidan en rahat yer olarak fark atar.
erkut
ROGER WATERS

New postby kali » Thu Jun 10, 2010 11:31 am

Refah: Iyi para, kaliteli yasam. Gida olarak bence burasi Türkiye'den genel olarak ucuz, en azindan et, süt, peynir falan cok cok ucuz.. Cocuk bezi bile daha ucuz anasini satayim.. :D Ulasim falan diyorsun, belki Tr ucuzdur, yok abi o da degil.. Tatillerden biliyoruz, Tr'de fiyatlar her sektörde almis basini gitmis...

aaa et fiyatları evet...:) etobur bir insan olarak atlamamam gerekirdi.
elimle öküz kessem bulamayacağım kalitede 2 parça inci gibi 400 gr. bifteği 2-2.5 pounda baya mahalledeki kasaptan alabiliyorum. haftalık 400 gr. dan fazla yemem yasaklandı yakın zamanda ;)
kali

New postby cazkedisi » Wed Jun 16, 2010 11:20 am

Memnunum, ama hayatımın sonuna kadar burada yaşamam gibi geliyor. Deniz ve güneş yok bir kere :)

Türkiye'ye göre refah düzeyim kesinlikle azaldı. Oradayken dönüp bakmayacağım 1 odalı dandikos bir daireye Türkiye'de 3 odalı ev parası veriyorum. Üstelik merkezi de değil, bulaşık makinesi bile yok :) Market, kozmetik malzemeleri ve Avrupai gıdalar, tatil paketleri ucuz (hem Türkiye, hem Avrupa), bir de voucher'larla falan orta sınıf lokantalarda yemek yemek nispeten ucuz. Ama kira gibi büyük kalemler de o kadar pahalı ki, para biriktirmek imkansız.

İngiltere'de IT dışındaki sektörlerinin halinin içler acısı olduğunu sanıyorum. Şu an yaratıcı sektörlerde iş bulmak ya da elindeki işe tutunmak ne kadar kolay, emin değilim.

Benim yaşadığım ayrımcılık da iş ararken oldu. Nedense (!) Turkish yazınca CV'ye, kimse görüşmeye bile çağırmadı. Nedenini de söylemedi.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby rambo » Wed Jun 16, 2010 12:54 pm

krizden once hersey mukemmeldi diyebilirim ama krizden sonra (benim acimdan) cok sey degisti.

ilk olarak isim degisti, sacma sapan biryerde calismaktayim -laf olsun diye-, aktif olarak bir bucuk senedir isde ariyorum ama hic ses yok. (insaat sektoru)

son 2 senede bambaska bir ulkeye dondu burasi acikcasi.
rambo
ROBERT PLANT

New postby kali » Wed Jun 16, 2010 1:14 pm

üzerinde ırk etnik köken yazan cv leri recruiter ların normalde hiç yollamaması gerekir. bize bu şekilde gelen olursa hiç değerlendirmeden geri dönüş yapıyoruz. discrimination yasaları çok katı bu konuda.
kali

New postby cazkedisi » Wed Jun 16, 2010 4:00 pm

ben sanat sektöründe iş aradığım için ajans yoluyla değil doğrudan başvuru yaptım. yani sanat kurumları öyle istiyor. orada da equal opportunities statement altında soruyor da soruyor, milliyet, din vs.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby haphazard » Thu Jun 17, 2010 9:08 am

cazkedisi, onlarin hic birini doldurmak zorunda degilsin. doldurmasaymissin keske..

neyse bende biraz degineyim. benim iki yili gecti Londrada yasiyali. Hayat Kalitesi? Bunun kriterleri nedir, bunu oncelikle bir acmak lazim. Ev hayati bakimindan cazkedisinin dedigi gibi hayat kalitem 0'in altinda. Tr'de bakmiyicaginiz eve, oturacaginiz evin iki kati para veriyorsunuz - zaten bu bitiriyor herseyi.

Is acisindan, IT sektorundeyim, global bir is ve genelde firsatlarin oldugu bir sektor. Su an ikinci isimdeyim, ilk isimdeyken buldum bu isi ve iyi bir maas artisi ile gectim ama yinede ucuk kacik fiyatlara gidemiyorsunuz IT sektorunde finans sektoru gibi. Tabii burada calismis olmanin cok faydasi oluyor is bulmakta, yeni gelip uzun sure is bulamiyan arkadaslari hatirliyorum.. Maas olarak TR ile orantli maaslar aliyorsun hatta TR'de daha fazla bile alabilirsin, eve daha az odeyip, daha fazla para biriktirebilirsin..

Yani ev acisindan kalite 0'larin altida, is acisindan normal. Geriye es, dost, arkadas, eglence vs kaliyor. Onlarda fena sayilmaz, eglence acisindan TR'ye fark atiyor burasi. Ama yine de insan kendi kulturunu ozluyor zaman zaman.
haphazard
ROGER WATERS

New postby Gonzales » Thu Jun 17, 2010 2:45 pm

Memnun muyuz? Evet. Ben de Haphazard ile ayni zamnada almistim vizeyi ama oncesinde burada Dil okulunda ogrenim adi altinda 4 ay yasamisligim var ki; ben ogrenciyken de buradan cok memnundum.

Sonucta hayat kalitesi artmak ne kelime patladi diyeyim. (Burada yazar kendisini 3 sene onceki kendisiyle karsilastiriyor). Ev, hava falan benim mutluluk/hosnutluk indeksime cok ufak katsayilarla katkida bulunuyorlar (zaten 2 hafta o sicak havayi degerlendirebiliyordum Turkiye'de. Ee burada 4 hafta tatilin var. gitme demiyorum hobi olarak yine gidiyorum). Buradaki kulturel mozaik, ikili iliskilerdeki saygi, ulasim, sosyal ve kulturel olanaklar, ulasim, yemek kalitesi , insanlarla tanisabilme cazibesi (karsi cins cogunlukla), Parklar, eglence yerleri (cay bahcesi degil, bilmeyenler icin soyluyorum.Ciddi ciddi park).... benim icin en onemli kriterler.

Ben de istanbul'da guzel bir eve verilebilecek kirayi bir odaya veriyorum ama o odadan cikinca Brick Lane 'e inmenin tadi paha bicilemez. O evden inip Bahcelievler meydanina ciktiktan sonra yemisim o evi.

Toplumun baskinin olmamasi: istedigin gibi giyi, takil, ic, hatta cevrenin seni ozgurluge itmesi. Bir gun Punk elemanlarla Camden town'da hayat elestirisi yapip icmek, Sonra bohem Italyan ve ispanyolarla Brick lane'de sanat uzerine konusmak. Sonra istedigin pub'a club'a rahatca girmek,eglenmek (dam sorununa bir atif). Daha gider bu...

Ben zaman zaman sosyal deney babinda kendimi farkli ulkelerden elemanlar olarak tanitiyorum. Su ana kadar bazi ulkelerin yasadiklari sikintilari gordum sosyal hayatta. Polonyali, Romanyali mesela Turkiye de pek populer sayilmaz. Ama genelde pek sallanmiyor. Ben kendimi Guatemali,Isvicreli, Bangladesli... olarak da tanittim farkli gruplara, tabiki onyargilar var ama rahatsiz edici boyutta degil bence. Is hayatinda ise az biraz gordum ayrimcilik..

P.S. hizli yazdim,cok yazdim. Imla hatalari ve anlatim bozukluklari olabilir dikkat!
Gonzales

Next

Return to Hyde Park