Board index Alaturka Londra Hyde Park

NHS sorunlari / Ozel doktor tavsiye

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Fri Jan 28, 2011 1:13 pm

Hep asabiyim, aclikla alakasi yok :)

Vallaha baba tarafinda hic yok, anne tarafinda komple var. Tam yazi turayiz yani.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Fri Jan 28, 2011 1:18 pm

hcho wrote:Hep asabiyim, aclikla alakasi yok :)

o zaman sen Türk'sün.. default asabiyiz abi.. hahahaaaa
erkut
ROGER WATERS

New postby mindbender » Fri Feb 04, 2011 1:40 am

Thek,
bu ENT konusunda basindan gecenlerin aynisi basimdan gecti, NHS'de ki doktor basindan savdi guvenemedim, ozel doktora 250 pound bayildim yine ayni teshisi koydu araliktan beri randevu bekliyorum. Mart ayinda insallah ameliyat icin gun verecekler... Burun kanamalari vs ayni seyler sonuc, burunda deviasyonmus bu arada.. Genel anestezi yapacaz diyorlar tedirginim :)
mindbender
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Feb 14, 2011 8:45 pm

Gecen persembe doktorla gorusmeyi becerdim, lakin kendisini kan testi yaptirmaya razi etmek bayagi zor oldu. Peki ikna ettik de kan testi yapildi mi? Ne gezer? Mart ayina kan testi icin randevu verdiler. Ya sabir...
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby theK » Mon Feb 14, 2011 9:37 pm

@mindbender

Ben en son NHS aralik randevusunu beklemeden dellenip isten istifa edip Turkiye'ye dondum.
Gelir gelmez ilk isim iyi bir doktora gitmek oldu. Istanbul Bakirkoyde ozel ENT hastanesine gittim, randevu almadan direk muayneye girdim. Guler yuzlu KBB uzmani Prof bir doktor son teknoloji cihazlarla muayne etti (mikro-kamera ile burun icine bakti, ultrasonla monitorden sinuslerime bakti, cok detayli alerji testi, bilgisayarli ciger nefes olcme). Bu aletleri London Imperial College Hastanesinde gormedim ben (guya londranin en iyi devlet hastanesiymis).
Butun hersey testler ve muayene total bekleme randevu almadan gittigim icin 2-3 saat filan surdu. Testler ve ilk muayene icin total 250 TL verdim, sonraki muayneler icin para almiyor. Cok basariliydi diyebilirim doktor direk teshis koydu ve acikladi durumu. Olay tamamen alerjik ve hafif astim durumu sozkonusuymus, ilaclar verdi 3-4 aydir kullaniyorum ve yuzde 90 iyilestim diyebilirim.
Ingilterede kalsaydim NHS'deki 7-8 aya uzanan uzman doktor randevusunu bekleme sirasinda GP nin verdigi antibiyotikler sayesinde, bagisiklik sistemimi tamamen zayiflatip astim olma yolunda emin adimlarla ilerleyecektim.
Ingilteredeki nemli ve soguk havanin alerji ve astim dusmani oldugunu soylebilirim, birde baslangictaki yasanan zorluklar ev,is bulma stressleri alerjik bunyeler icin zorlayici etkenler.
Kisacasi buradan su sonuc cikiyor, Ingiltedeki saglik sisteminin Turkiyeden nekadar geri oldugunu gormek acikcasi cok sasirtici bir gercek ve ingiltereye gidecek veya orada bulunup NHS'ten medet uman tum arkadaslar icinde onemli bir uyari niteligini tasiyor.
Last edited by theK on Mon Feb 14, 2011 9:51 pm, edited 1 time in total.
theK

New postby mindbender » Mon Feb 14, 2011 9:50 pm

hcho, kan testi olayini GP'den kolayca bir kagit alip yaptirdim ben 4-5 defa :) artik bir ara herkes kan alma derdine dusunce, yahu dedim daha su doktorda bu doktor'da istiyor siz bunu GP'me gondermicek misiniz dedim oradan alsin herkes. Gonderecez dediler, GP tatildeyken bir recete biraktim yazsin diye hastaneden aldigim, dedim bu arada benim testi sonucu gelmedimi nedir bir ses cikmadi GP'den, sekreter abla, no news is good news dedi, peki dedim bende. Saglik sektorunun genel bir ozetini yapmis oldu tek cumleyle.

Thek, bizi de bosuna ameliyat etmesinler bari :) okudukca gozum korktu valla.
mindbender
ROGER WATERS

New postby theK » Mon Feb 14, 2011 10:01 pm

@mindbender

Imperial Collegedeki uzman doktor icin 70 kisiyle ayni saatteki randevumu beklerken yanima basortulu arap bir kiz oturmustu. Birsekilde 3 saatlik bekleyis sirasinda bu kizla kisa bir diyalogum olmustu. Oda benzer sekilde ilk seferinden beri burun tikanikligi sikayeti ile oraya geldigini, ve daha sonra burnundan 4 kere ameliyat gecirdigini ve hala iyilesmedigini soylemisti. Bunuda sana soylemeden gecemicegim.

Tabiki herksin durumu farkli olabilir bilemeyiz. Ama ameliyat ciddi bir sey iyi dusunmeni tavsiye ederim.
theK

New postby silvertr » Tue Feb 15, 2011 8:36 am

eczanelerden basit ilaclar antibiyotik soguk algınlıgı ilaçları vb.. seyleri rahat alabiliyormuyuz yoksa illa recetemi istiyorlar?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue Feb 15, 2011 12:31 pm

Soguk alginligi vs ilaclari supermarketlerde dahi satiliyor. Antibiyotik gibi ciddi ilaclar icin mutlaka recet lazim.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Tue Feb 15, 2011 3:28 pm

ingiltere'deki doktorlara güvenip de ameliyat olmayın bence, türkiye'yi tercih edin bu konuda derim. ayrıca türkiye'de de bazen para almak için gerekmediği halde ameliyat lazım diyebiliyorlar, bu nedenle 3 doktor aynı şeyi söylemeden ameliyat kararı vermeyiniz. ciddi bir şey çünkü gerçekten.

türkiye'de prof.lara ulaşmak çok daha kolay, buradaki prof.un yarısı kadar para verip daha iyi hizmet alırsınız hem de. burnumdan deviasyon ameliyatı oldum ben, iyi yapılmayınca ameliyat şikayetler bir süre sonra tekrarlıyor, bir arkadaşımın başına gelmişti. doktoru iyi seçmek gerekiyor bunun için.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Tue Feb 15, 2011 5:56 pm

sevgili arkadaslar, ey romalilar,

uk'de gonul rahatligiyla tedavi olabilirsiniz, saglik sorunlarinizi cozebilirsiniz. dunyanin en iyi hastanelerinden bazilari sirin uk'imizde. misal manchester'daki christie hospital kanser konusunda dunyada en cok yayin yapan akademisyenleri bunyesinde barindiriyor. ciddi saglik sorunlariniz varsa uk baska ulke ile mukayase goturmez. ayrica turkiye'deki ozel hastaneyi uk'deki karsilastirmamiz lazim.

ufak tefek sorunlariniz icin GP'ye erismekte, hastaneden randevu almakta zorluk cekebilirsiniz. bunun icin ozel saglik sigortasini oneriyorum. esim ve ben axa ppp'ye aylik toplam 35 pound oduyoruz (esimin calistigi sirket biraz subvanse ediliyor olabilir), bunun karsiliginda her turlu ozel hastenede hicbir limit olmadan tedavi oluyoruz. ve dahi nhs hastanalerinde yatarsak ozel oda vs gibi olanaklarimiz oluyor ve bircok nhs sirasinda oncelik kazaniyoruz (6 ay beklememize gerek kalmiyor). biz yaptirmadik ama ayrica ozel gp hizmeti oldugunu da biliyorum, dileyen bunu da yaptirabilir.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby ilkerse » Sun Jun 10, 2012 4:06 pm

Arkadaşlar Londra bölgesinde Türk dişçi var mıdır? Dişçiye gidenler tecrübelerini paylaşabilirler mi?
ilkerse

New postby 386-DX » Mon Jun 25, 2012 12:09 am

NHS'in Türkiye'deki sağlık sisteminden daha kötü olduğuna pek katılmıyorum.

Öncelikle GP dediğiniz pratisyen hekim değil. GP'lik ayrı bir uzmanlık alanı; tıp eğitiminin üstüne en az beş sene ihtisas yaptıktan sonra GP olunuyor.

Doktora giden çoğu kişinin aslında GP dışında birine görünmesine gerek yok. Ülkemizde nezle olanlar bile hastanelere ve kulak burun boğazcılara gittiği için doktorlar saatte 150 hasta bakıyor, burada ise yalnızca gerçekten gitmesi gerekenleri yönlendiriyorlar. Bekleme süreleri biraz uzun evet, ama onun dışında benim bugüne kadar konuştuğum ve NHS'te tedavi/ameliyat olmuş herkes aldıkları hizmetten çok memnundu. Benim kendi tecrübelerim de aynı şekilde olumlu.

Zaten gördüğüm kadarıyla siz de NHS ile SGK'yı değil, özel hastaneleri karşılaştırmışsınız. Özel hastanedeki izzeti ikramlar, gerekli gereksiz yüz tane test yapılması ve ilaçlar yazılması bizi daha iyi hissettiriyor olabilir (veya belki hakikaten daha iyidir bilmiyorum) ama karşılaştırmayı bu şekilde yapacaksanız o zaman İngiltere'deki özellere bakmalısınız. BUPA fena değil sanırım, bir araştırın.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby main » Mon Jun 25, 2012 7:36 pm

HSAG1D hala buralardaysan ses ver lutfen.
axa ppp'de bagli oldugun sigortanin cinsi turu vs neydi?
main

New postby HSAG1D » Mon Jun 25, 2012 11:24 pm

@main,

sanirim healthcare select ama sirket uzerinden oldugu icin ozel bir plan olabilir.

axa ppp sitesi uzerinden istedigin excess miktarlari, limitler, kapsamlari vs belirterek quote alabiliyorsun.

bir de sanirim bupa health insurance var. bu ikisi marketin buyuk kismini olusturuyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Hyde Park