Board index Alaturka Londra Hyde Park

Gbp'nin gelecegi ve ekonomik durumlar

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby theK » Sun Nov 28, 2010 2:57 am

Ekonomi konusunda cok uzman degilim soyle bir genel vaziyet nereye gidiyor diye bakiniyordum, ilginc makaleler buldum paylasmak istedim.

http://www.marketoracle.co.uk/Article23203.html
http://www.marketoracle.co.uk/Article21739.html

Ozeti:
Gbp trende girmis 2011 ortasina kadar artis gosterecekmis,
UK ekonomisi 2009 sonunda bottom gormus ve double dip recession yapmicakmis,
Yeni hukumet budge deficit probleminin atesini sondurmus ancak
uygulanan 5 yilik ekonomik plan national depti dusunuldugu gibi azaltamicakmis, Unemployment 2015e kadar aratacakmis ancak 2015e yaklasirkan dusme gosterecekmis,
Uk ekonomisi tam anlamiyla krizden 2015e yaklasirken cikip boomlamaya baslicakmis buda hukumetin bir onceki secimler oncesi planiymis.

Ekonomiden anliyan arkadaslarin yorumlarini bekliyorum,

Saygilar.
theK

New postby silvertr » Sun Nov 28, 2010 8:19 am

Sinerjik bir dil olmuş theK.. soyleki bende o zaman danışıyım.. elimde hatrı sayılır TL de bir para var.. Bi miktarda GBP de para var.. gelmeden once hepsini GBP yemi ceviriyim yok sa bu yukseliş daha olmaz TL de mi dursun? Yorumlarınız..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby deeper » Sun Nov 28, 2010 8:26 pm

bence tl den vazgecme.herhangi bir istikrarsizlik olmadigi surece tr su an icin en cazip para birimi.zaten cazip kalmak da zorunda ki ulkenin carki donsun.

gbp nin sahsi fikrim bu ev market piyasasina oranla zamaninda cok gazlandigi, devletlerin birbirleriyle kuru asagi cekme kavgasinda oldugu bu zamanlarda bence degerlendirme isi zor bir is, ha balon gene islemeye baslar evlerin satislari artar cark yeniden donmeye baslar ozaman bir degerlenme olabilir.
deeper

New postby hcho » Mon Nov 29, 2010 9:07 am

Bu paraninin degerini dusurme yarisina Turk Lirasi da katilacak gibi duruyor. Daha gecenlerde Merkez Bankasi gecelik faizlerini tek hamlede %5 kusurdan, %1e indirdi. Aciklamalari ulkeye sicak para girisini durdurarak TLnin asiri degerlenmesini onleme seklinde...
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby deeper » Wed Dec 01, 2010 1:45 am

turkiyenin diger devletlerden farki sicak para girisini kesmemek zorunda olmasi, eger bu kesilirse ekonomi icin hic iyi olmaz.o yuzden herzaman tl nin cazip faizler sunmasi lazim. cazip faiz sundugu surece de zaten degerinin dusmesi zor.kaldi ki yillardir agliyor ihracatci asiri degerli tl yuzunden.gene de soyledigin dogru az bucuk faiz indirimleri yapiliyor tedirgin tedirgin ama bu da standarda baglamak icin gonul isterdiki gelismis ulkelerde ki %1 lik faizlere biz %8-9 lar vermeyelim ama guveni/risk ikileminde ancak bukadar tutuyor saniyorum.
deeper

New postby hcho » Thu Dec 16, 2010 9:38 am

@deeper
Turkiye'nin sicak para girisini kesmemesi lazim demissin ama merkez bankasi bugun yine faiz indiriyormus. Gerekceleri de sicak paranin onunu kesmek...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Thu Dec 16, 2010 1:18 pm

@hcho
Faiz indirmenin gerekcesinin sicak paranin onunu kesmek olacagina inanmiyorum, lutfen kaynak gosterin :)

Ulkeye giren sicak parayi vatandasin bankalara faiz karsiligi borc olarak verdikleri para ile es deger tutabiliriz. Bir bankanin "istemiyorum sizin paranizi kardesim, gidin baska bankaya yatirin" demesi ne kadar mantiksizsa (serbest piyasa ekonomisi uygulayan) bir ulkenin de sicak paranin onunu kesmek istemesi o kadar mantiksizdir. MB ekonominin iyiye gittigini dusunuyorsa, riskin azaldigini dusunuyorsa daha az faiz odemek isteyecektir elbette. Yatirimci buna itibar etmezse (risk konusunda MB ile ayni fikirde olmazsa) faizler yeniden yukselir.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Dec 16, 2010 1:23 pm

Gayri resmi yayin organindan link vereyim:

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/12 ... sicak_gunu

Indirimi aciklarken gerekcesini de verirler herhalde merkez bankasinin sitesinde.

Analoji biraz eksik kalmis. Sicak paranin gelmesi ala lakin bir de gitmesi var. Gitmeye kalktigi zaman tum mudilerin ayni anda parasini istemesi etkisi yaratiyor.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Thu Dec 16, 2010 1:36 pm

Evet, bakalim ne yazacaklar.
MB'nin yuzumu kara cikarmamasini umit ediyorum :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Dec 17, 2010 8:41 am

MB yuzunu kara cikarmis olamalam. Dikkat PDF:

http://www.tcmb.gov.tr/yeni/duyuru/2010/DUY2010-66.php

Cari acik ile ilgili kisim "sicak para" ifadesini kullanmadan sicak parayi isaret ediyor.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Fri Dec 17, 2010 10:43 am

HAHA!
Evet, bir bakima yuzumu kara cikarmis ama son derece kabul edilebilir bir gerekceyle. Alinan onlemi finansal istikrari saglamak amaciyla kisa vadeli yabanci yatirimin vadesini uzatmaya zorlamak olarak aciklamis. Yani gelmesin demiyor, gelsin ama faizi alip hemen gitmesin diyor.

Ote yandan kendi tezimi destekleyen bir kisim da buldum :) Iktisadi faaliyetin toparlanmaya devam etmesinden, enflasyonun planlandigi uzere dusmeye devam etmesinden bahsedilmis. Yani yatirimciya burada yapilan yatirimlarin artik eskisi kadar riskli olmadigi mesaji veriliyor. Japon Yeni'nin faizinin cok dusuk olmasinin sebebi de bu degil mi? Yoksa Japonlarin sicak paraya kil olduklari falan yok.

Eger sicak paranin onunu kesmek istiyorlarsa sicak parayi memlekete cekmek icin (yaptiklari guzelliklerden biri olan) kaldirdiklari faiz geliri uzerinden alinan vergileri geri koyarlar.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jan 20, 2011 12:25 pm

TLnin degerinin dusurulmeye calisilacagini konusmustuk daha once. Bu baslik ilk acildiginda GBP paritesi 2.3 civarinda idi, bugun 2.5i gecti, ne zamandir ilk kez... Kaldi ki GDPde oyle cok guclu duran bir para birimi degil.

Merkez Bankasi simdi de repo faizlerine asagiya cekmeye baslamis. Bu sefer oyle tek hamlede 4 puan indirmek yemez, daha kucuk adimlarla ilerleyeceklerdir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby theK » Thu Jan 27, 2011 12:33 am

Evt bu baslik acildiginda GBP/TL = 2.31 idi simdi 2.51 yaklasik %8 civarinda bir deger kazanmis GBP TL karsisinda.

Ayni suredeki GBP/EUR degismemis ve GBP/USD 1.55 den 1.59 a cikmis. Bu durumda dediginiz gibi olay bizim merkez bankasindan kaynaklaniyor.

Ancak ilk yolladigim mesajdaki ekonomistin teorisi GBP/USD 1.57 kirip bu sene ortalarina dogru 1.80leri gorucek diyordu bilmiyorum nekadar gercekci?
theK

New postby haphazard » Wed Mar 02, 2011 11:04 am

Kur oranlarina bir bakayim dedim, GBP/TL paragaranti.com'a gore Alist 2.63 satis 2.65 - yukselis trendi devam eder mi sizce? biraz daha beklenip pound'lari turk lirasina cevirmeli mi?
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Mar 02, 2011 1:55 pm

Malum AKP ikitdarinin global sermaye gruplari ile iliskleri pek saglam. Yatirim bankaciligi kokenli bakanlar falan hepsi bilinen seyler. Secim oncesinde Turkiye'deki piyasalar en kotu yatay gider, genelde de bir ralli yapardi. Ama bu aralar kurda bir sopa, borsa da ayri bir sopa var. Neye alamettir cozebilmis degilim.

Piyasanin cokesi var da secim icin tutmaya calisiyorlar, ellerinden gelenin en iyisi buysa, secim sonrasi vay halimize.

Yok bu daha once bahsi gecen sicak paraya karsi onlemlerin etkileri ise yeni denge nerede olusur ona gormek lazim.
hcho
BRUCE DICKINSON

Next

Return to Hyde Park