Board index Alaturka Londra Hyde Park

Acil durum planiniz var mi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby olamalam » Mon Apr 23, 2012 9:37 am

Valla ben crunch time diye bir kavram bilmiyorum aslında. olsa olsa hcho ingilizlerin kafamızın derisini yüzecegi zamanı kastetmiştir.

Bu arada o soruları ciddi ciddi mi sordunuz anlayamadım. ciddi sorduğunuzu varsayıyorum, bir soru ile cevap vereyim. Siz çok sevdiğiniz yakın bir arkadaşınızın uzaklara gitmesini ister misiniz? Türkiye'deki arkadaşlarım nasıl gitme kal dedilerse onlar da gitme kal dediler. (gerçi türkiyedeki bazı arkadaşlarım git kurtar kendini de demişti) Türkiye'deki arkadaşlarım nasıl o zaman biz de seni ziyarete geliriz dedilerse onlar da dediler. şimdiden yazın 5-6 kişi gelmenin planlarını yapıyorlar.

daha önce yazmıştım, şimdi süreleri güncelleyip tekrar yazayım. 1.5 sene boyunca haftanın 6 gününü falan sokaklarda geçiren bir insan olarak londra'da başıma en ufak can sıkıcı bir olay gelmedi. ne ters bir söz, ne aşağı görme, ne bir şiddet ne bir küçümseme. türkler türklere bu kadar kibar davranamaz. şimdi istanbul'a döndüm, artık çok daha dikkatli hareket ediyorum. aman kimseye ters bakmayayım, aman yanlışlıkla omuzum çarmasın, dur bakem cüzdanım yerinde mi, bize yeşil yandı ama dur bekleyeyim şu gelen araç tam olarak dursun falan filan.

ha neymiş efendim, ingilizler sapıttığında türklerin bu yaptıklarından çok daha kötülerini yapacakmış falan filan. hadi bakalım, ben döndüm paranoya yapanlar hala orada. ingiliz pasaportu alacaklar ama hala almanyada küvetinde kurban kesen gurbetçiler gibi topluma entegre olamadığı için hayali düşmanlar rüyalarına girecek. yaptığı bişey de yok, haydar aldın mı dedik, yok. saçını sarıya boyamayı zaten istemiyor. bakalım görelim noolacak.
Last edited by olamalam on Mon Apr 23, 2012 9:48 am, edited 1 time in total.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Apr 23, 2012 9:40 am

@london
Turkiye'deki toplumsal hafizada milliyetcilik kotudur algisi yok. Bu algi da cok buyuk musibetler sonucu olusur. Soyle nufusun en az %2sini falan savasta kaybetmek, bir o kadarinin da gazi ve malul olmasi falan gibi seylerden bahsediyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Apr 23, 2012 9:46 am

hcho wrote:
olamalam kendince dalga geciyor. Salsa kursu, ekseriyetle iyi egitimli gocmenlerin calistigi is cevresi ve Londra'daki kozmopolit arkadas cevresini Birlesik Kralligin mutlak realitesi zannettigi icin bahsettigim tehlikeler ona cadi masali gibi geliyor.

yanlış biliyorsun hocam, salsa vb. camialar her seviyeden insanları bir araya getiren oluşumlar. kimse kimsenin statüsüne gelirine bakmaksızın arkadaşlık kurar. bu yüzden gündelik yaşamlarında kendisini ezik hisseden insanlar da orada bulundukları süre boyunca acayip mutlu ve önemli hissederler. bu tarz toplulukların çok farklı demografik yapıları vardır.

Bu arada sık sık night bus kullanmak bile o kendime kurduğum cam fanustan çıkmama yeterli olurdu.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Mon Apr 23, 2012 12:12 pm

olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue Apr 24, 2012 12:36 pm

dans videolarindan sonra biraz sert bi donus olabilir ama konumuzdan sapmayalim.

hepimizin her irktan ve memleketten arkadaslari oluyor. kimileriyle cok cok iyi arkadaslik seviyesine ulasiyoruz ama bu, butun ulkenin yada irkin size sonuna kadar kucak acicagi anlamina gelmiyor, bu anlami cikartmakta biraz alakasiz keza.

politik ve sosyolojik konular, tartismalar, fikir paylasimlari vb herkesin anlayacagi, konusmaktan hoslanacagi ve analiz edebilecegi seyler degil. kimimiz dans etmekten hoslanir geri kalan seyleri pek umursamaz kimimizde bu tur seyler hakkinda fikir yurutmekten zevk alir ama danstan zerra anlamaz. anlasilmayan mevzularda yorum yapmakta pek hala pek anlam ifade etmez.

gel gelelim fransada ki cumhurbaskanligi secimlerine. hcho'nun dedigi gibi %20 Le Pen zaferi bir sok olarak geldi butun avrupaya. avrupa irkciliga karsi savas acmis ve insan haklarina oldukca onem veren bir kita gibi gorulebilir fakat derinine inildiginde ufak ufak ulkelerin belirli kulturler kazanimlar sonucu ortaya cikip birlestigi farkedilir ki bu zaman zaman avrupa icerisinde cesitli rahatsizliklara yol acilmistir; irlandanin buyuk britanyaya karsi ira altinda orgutlenmesi, ispanyada basq bolgesinde eta'nin ayni sekilde ortaya cikis, kendi ulkemizde pkk. boyle bir gecmisten gelen kitanin, gocmenlere cokta sicak bakicagini dusunmek biraz fazla iyi niyetlilikten gelebilir ancak.

cok ufak bir ornegine bakicak olursak, kitanin en populer, en fazla seyredilen sporuna bir goz atalim; futbol.

http://www.youtube.com/watch?v=-2CX5633olM

videyoyu sonuna kadar izlerseniz bir yerine narrator "what's taboo in america is very easy in europe" diyor. sanirim cokta fazla aciklamaya gerek yok bunun icin.

asil konumuza donucek olursak. belki iyi niyetten dolayi bazi insanlar Le Pen zaferini pek takmayabilir, bunun hic bir seye isaret olmayacagini dusunebilir. Bunun icinde su haberi sonuna kadar okumanizda fayda var derim

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17814785

Ozellikle de su kismina vurgu yapmak istiyorum
Reacting to the Front's success on Monday both the President of the European Commission, Jose Manuel Barroso, and German Chancellor Angela Merkel warned that populist politics was a threat to Europe.
haphazard
ROGER WATERS

New postby olamalam » Tue Apr 24, 2012 4:39 pm

Yukarida yazdiklariniz beni lise yillarima goturdu. insanlar sirf dersleri cok iyi diye basarili ogrencilerin sosyal konulardan anlamayan ot gibi insanlar oldugunu zannederlerdi. ilgi alanlarindan biri dans olan birinin politika veya sosyolojik konulardan anlamayacagini varsaymak da bana ayni sigligi hatirlatti.

Ancak yazinizda iyi bir noktaya parmak basmissiniz. bir toplumdaki butun bireylerin bana kucak acmasini beklemek hayalcilik olurdu. ayni sekilde belli bir oranda icine girdigim, tanidigim, sevdigim bir toplumun irkci saldirilar duzenleyecegine inanmam da hayalcilik olurdu. Konumuza geri donmekte cok isteklisiniz. buyrun yazin, siz ne gibi onlemler aldiniz ustun politik ve sosyolojik birikiminizle?
Last edited by olamalam on Tue Apr 24, 2012 6:08 pm, edited 1 time in total.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby London » Tue Apr 24, 2012 6:04 pm

ben daha cok tr'deki acil durum planlarini merak ediyorum aslinda.

ingiltere'de boyle bir irkci kalkisma ihtimali varsa bile, turkiye'de olabilecek "laikci" vs. "dinci" ya da "turk" vs. "kurt", ya da "alevi" vs. "sunni" gibi catismalarin olma ihtimalinden cok daha dusuk olsa gerek.

yanlis anlasilmasin yalniz, ben tr'de boyle catismalarin olma ihtimali vardir demiyorum, (yoktur da demiyorum aslinda da), demek istedigim turkiye'de oyle bir catisma olma ihtimali buyuk ya da kucuk her ne ise, ingiltere'de oyle bir irkci crunch time ihtimali, o ihtimalden bile kucuktur demek istiyorum. bence boyle yani durum. derin derin video analizleri, haber analizleri yapmaya gerek yok hem turkiye'nin durumu icin. ayan beyan ortada hersey.
London

New postby olamalam » Tue Apr 24, 2012 6:22 pm

Ben su Turk halimle Londra'dan sag saglim kurtulmus adamim. zannimca serbetliyim ben, istanbul'da biseycik olmaz :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Apr 25, 2012 3:06 pm

@London

Evet, Turkiye'de olaylar olacak elbette. Olaylar esnasinda cogunluktan tarafta olabilmek muhim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby hcho » Sun May 06, 2012 11:13 pm

Yunanistan'da 21 adet neo nazi milletvekili secilmis. 2. Dunya Savasinda Alman isgaline ugramis Yunanistan'da.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Tue May 08, 2012 12:25 pm

Kargasaya gerek yok benim yunanli arkadaslarim var cok seviyorlar beni oyle birsey yapicaklarina pek inanmiyorum.
haphazard
ROGER WATERS

New postby olamalam » Tue May 08, 2012 12:42 pm

Seni seven yunanlı arkadaşların var ama önemli olan seni sevmeyen çoğunluğun ne düşündüğü. kafa derimizi yüzecekler, yakındır.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue May 08, 2012 1:12 pm

NSDAP'in secimlerde ilk ciskisini yapmasi ile ilk toplama kampini kurmasi arasinda sadece 30 ay var. 3 sene bile degil. Uyandirayim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue May 08, 2012 1:14 pm

ah ah çok güzel. ben sabırsız adamım, beklemeye gelemiyorum. Bu thread açılalı 14 ay oldu. artık başlasın şu ırkçı saldırılar da hepimiz rahatlayalım.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue May 08, 2012 1:36 pm

14 ay ne ki? Bir ekonomik kriz bile 10 seneden once pisip hazir hale gelmiyor. Isaretler ortada, tehlike ortada, ihitmaller ortada. Ben bunlari anlatiyorum. Elimde falci kuresi yok ki 24 Mayis 2017 tarihinde gocmenlerin kapilarina isaret koyamaya baslayacaklar diyeyim.

Sabirsizlik vucutta dopamin mekanizmasinda anomali sonucu olabilir. Kognitif yetilerde bozulmalara da yol acabilir. Kan tahlili yaptirttiginda bir baktirt istersen.
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Hyde Park