Board index Alaturka Londra Hyde Park

Acil durum planiniz var mi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Tue Nov 29, 2011 8:42 am

Telas etmiyorduk zaten. Ingilizler irkcilik yapmaz kafasinda arkadaslar var, imanlarini gozden gecirsinler diye koydum videoyu.
Olay uzamis,birileri videoya cekmis, viral olmus, polis sonra kadini tutuklamis. Kimse sesini cikarmadigi icin uzamayan, videosu cekilmeyen, viral olmayan bir suru olay da oluyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby HSAG1D » Tue Nov 29, 2011 9:05 am

hcho bir olaydan boyle genelleme yapmanin cok yanlis oldugunu dusunuyorum. Senin mantiginla, Turkiye misyonerlerin kafa derisinin yuzulmesini (Malatya cinayetleri) veyahut hunharca katledilmesini (Rahip Santoro cinayeti) isteyen insanlarla dolu, baska turlu de insan yok.

Ben kimsenin de Britanya'da irkcilik yoktur diyecegini sanmiyorum, burada buyuk oranda soylenen, "olsa bile Turkiye'ye ve kita Avrupasina gore cok dusuk duzeydedir" veyahut "biz sahsen hic boyle bir olay tecrube etmedik" oldu.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Nov 29, 2011 9:28 am

Genelleme yapmiyorum. Oranlari daha onceki postlarimdan birinde verdim. Daily Mail'in gunluk tirajinin tum tirajlar icindeki oranini Britanya'nin toplam nufusuna oranlayin, buradaki irkci insan sayisi odur. Fikrini direk soylememe, bir sey soyleyip baska bir seyi kastetme gibi toplumsal ozellikleri var bu adamlarin. Bazi seyler ancak bu kadin gibi kafayi bulunca dokuluyor ortaya.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Tue Nov 29, 2011 11:15 am

Bunun bir anlamda tersi durumlarda soz konusu onu da belirteyim, bu sabah video'yu is yerimdeki menejerim beni cagirip gosterdi, olaydan haberdar olan baska is arkadaslarida bu kadina oldukca tepkili seyler soylediler.
Yabancilarin cok oldugu her ulkede olabilecek seylerden biri olarak goruyorum,TRde bile etnik farklilik nedeniyle yasanan seyleri dusununce, cokta onemsememek lazim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Tue Nov 29, 2011 11:28 am

Bu arada, sunu da sahis tecrubem olarak belirteyim: Turkiye'de dogmus buyumus, ana etnik gruptan, orta sinif bir aile icinde Ankara'da yetisip calismama ragmen turlu kereler cok cesitli ayrimciliklara ortuk veya acik olarak maruz kaldim. Bu ayrimcilik okudugum okul, dini inanclarim, politik gorusum, yaptigim is, yedigim ictigim, babamim memleketi vs. gibi bir suru sacma sapan sey yuzunden oldu.

5 senedir Britanya'da yasiyorum, Turkiye'de yasadagim ayrimcligin onda birini yasamamisimdir. Tabii ki bazi insanlarin bana default olarak negatif yaklasimi oldu ama buyuk cogunlukla bana yukarida saydigim ozelliklerle gore degil, yaptiklarima/davranislarima gore muamele etti.

Britanya ile ilgili korkulari olanlar olabilir, onlara oncelikle daha cok begendikleri memleketlere gitmelerini, gidemiyorlarsa ne hazirlik istiyorlarsa onu sakince yapmalarini tavsiye ederim.

Ben sahsen yukaridaki postlarda da mukerrer defalar bahsedildigi gibi, rahatlamak ve huzur bulmak icin geldim Britanya'ya.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Nov 29, 2011 12:43 pm

@mindbender
Yazin cikan olaylarda giden kendi mali mulku iken herkes evine saklandi kafasini disari cikarmadi. Gocmen is sahipleri haricinde kimse yoktu sokaga inen. Is yerindeki arkadaslarinin olay cikarsa evlerinden disari adim atmayacagina, sana bir faydasi olmayacagina emin olabilirsin.

@HSAG1D
Isler iyiyken herkes iyidir. Turkiye'deki isler buradaki kadar iyi olsa Turkiye'de de sorun yasamazdin. Isler kotulesince bunlar insanliktan cok cabuk cikiyorlar, Turkiye'nin en kotu halini mumla aratirlar adama.

Memlekete donmenin isaret fisegini bile yazdim, Italya'nin iflas ettigi gun, ben kacarim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Wed Nov 30, 2011 10:21 am

@hcho

Bak ben baska bir isaret fisegi yazayim. Onceki postlarimda da yazdigim gibi bugune kadar en ufak bir ayrimcilikla karsilasmamis, en ufak bir sinir bozucu harekete maruz kalmamis biri olarak, 2-3 ay icinde Turkiye'ye geri donuyorum. Senin Turkiye'ye donmemen intihar gibi bisey!
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Nova » Wed Nov 30, 2011 4:48 pm

Arkadaslar yukaridaki goruntulerde kadinin soyledikleri Ingiltere'de milyonlarin cani gonulden dusundukleri, katildiklari seylerdir. Yukarida belirtildigi gibi Mail ve Express okuyan herkesin istisnasiz inandiklaridir. Hatta o gazetelerde ne yazdigini dahi anlayamayacak duzeyde cok daha buyuk bir kitlenin dusunceleridir.

Benzer bir olaya ben de Bournemouth'da sahit oldum. Yasli bir amca durduk yerde Iran'li bir bayana evinize donun, ya da Londra'ya gidin, sizi buralarda istemiyoruz vs. dedi.

Siz hangi kultur seviyesinde insanlarla gorusme halindesiniz bilmiyorum, ama ben isim geregi "siradan" insanlar ile muhatabim. Cahili, yaslisi genci, her turlu insan ile konusuyorum. Neden Fransa'ya gitmiyorlar orada kilometrekareye dusen insan sayisi daha az diyenler, (Antartikaya goc etsin o zaman herkes, gerizekaliya bak.) sebebini bilmiyorum ekonomik veya politik degil, sadece zencilerden nefret ediyorum diyenler, Avrupa Birligi'nin ulkelerinin gelisimini engelledigini dusunenler vs bir dolu insan var. Yani bakis acisi bu seviyede. Benim sahsi fikrimdir Ingilizler arasinda arastirma yapilsa, herkes aklindan geceni gercekten soylese, bu tarz dusunenlerin orani %60 tan az degildir.

Ote tarafta kendimi dusunuyorum. Korfez krizinde Kuzey Irak'tan bir dolu pesmerge Diyarbakir'in hemen disinda bir cadir kampina yerlestirilmisti. Bu insanlar haliyle sehirde alisverise, gezmeye vs baslamisti. Yasim kucuktu ama giyim tarzlari ve tenlerinin renginin farkli olusu falan bana cok garip gelmisti ve cekinmistim. (Dusun Izmir veya Istanbul'da olsalar millet ne dusunurdu. Diyarbakir zaten bu kulture uzak degildi o zaman) Anneme bunlar kim, neden boyle giyinmisler vs diye soruyordum. Bir Ingiliz cocugun annesine neden ben beyazim o siyah diye sordugunda nasil izah edildigi, iste bu onumuzdeki 8-10 yil icerisinde bu ulkede yabancilara bakis acisini belirleyecektir bir taraftan. Su ankilerin bakis acisi bence zaten belli. Kimse kendini avutmasin. Ben bayagi bir hayal kirikligina ugradim sahsen geldikten sonra. Dusuncelerim de bayagi degisti bu anlamda.

Saygilarimla.
Nova

New postby olamalam » Wed Nov 30, 2011 6:18 pm

valla ben biraz balliyimdir, londra'ya yerleseli 15 ay oldu, tum samimiyetimle soyluyorum bugune kadar karsima hep nazik, kibar, duzgun insanlar cikti. bende boyle sans olduktan sonra 15 ay degil 15 yil da kalsam benzer insanlarla karsilasirim. 
onceki mesajlarimdan birinde yazmistim, genelde gece yarisindan sonra eve donen, bol bol sarhoslarla gece otobusune binen biriyim. hani beladan ozellikle sakindigim falan da yok. avrupanin cesitli ulkelerinde yasayan arkadaslarimdan duydugum hayal kirikligi hikayelerini goz onunde bulundurunca ingilizler'i gercekten takdir ediyorum. 
bu arada masallah cok guzel oranlar vermissiniz, insanlarin aklindan gecenler ile ilgili istatistik bile vermissiniz. kalan gunlerimde bu oranlari goz onunde bulundurarak yasayacam.

norvecte delinin biri katliam yapti, alin size isaret dendi. bugun delinin biri topkapi sarayinin orada havali tufekle giristi, bakalim ne denecek. 
insanlar zaten turkiyede cildirmis durumda, irkci sebeplerden degil, gozunun uzerinde kasin var diye insanlarin oldurulmesi cok siradan bir durum. ayrica turkiye'de irkci sebeplerden dolayi oldurulme ihtimalimiz daha yuksek diyorum, bakiniz son 30 seneye. insanlar bu yuzden askerden kaciyor. 

ne zaman bu konu desilse esas konumuzdan sapiyoruz. kimler acil durum plani yapti? ne onlemler aldi?
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Wed Nov 30, 2011 10:56 pm

simdi aklima geldi bak, gecende videodakine benzerlikler tasiyan bir olay okudum.
sehir istanbul
yer metrobus
olay: sofor kulaklikla muzik dinleyen gence muzigi kapat diyor. konu irkcilik falan degil ha, cok daha basit bir neden, muzik. cocuk zaten sesi kisik diyor, diger yolcular da cocuga arka cikiyor. kapatirsin kapatmazsin derken tabi turk olayi oyle lafla birakmaz, cocugun dudagini patlatiyor. nooluyor? burasi turkiye! hic birsey, sofor baska bir metrobuse biniyor, devam.

yahu siz neyden bahsediyorsunuz? tartistigimiz seye bakin!

turkiyeye donuyorum ama buradaki huzurumu mumla arayacagimi da biliyorum.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Dec 12, 2011 12:27 pm

Foreign Office acil durum planı yapmaya başlamış. Türk hükümetinin benzer bir çalışması var mı acaba?
http://www.telegraph.co.uk/news/politic ... warns.html
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Dec 12, 2011 1:00 pm

Emniyet mudurlugunun bazi calismalari varmis:
http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=69431
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Mon Dec 12, 2011 1:14 pm

Bu arada esas konumuza donecek olursak, bu basligi olusturali 9 aydan fazla zaman olmus, oldukca yeterli bir zaman. Bu sure zarfinda aldigini acil durum onlemlerinizi ogrenebilir miyiz? Hani basligi takip edenlere bir yardimi olmasi acisindan.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Dec 12, 2011 1:20 pm

Cevap atmış olmak için cevap atmada yepyeni bir çığır açtın, tebrik ediyorum.

Dış işleri bakanlığı sosyal patlama olursa kendi vatandaşımızı nasıl kurtarırız diye çalışma başlatıyor, acil durum planı yapmaya çalışıyor. Sen hala Zaytung'dasın.

Son lafı ben söyleyeyimcilik, altta kalmayayımcılık da bir yere kadar.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Dec 12, 2011 1:52 pm

Hayir, son sozu sizin soylemenizi istiyorum iste. cevap lutfen, gectigimiz 9 ayda hangi onlemleri aldiniz?
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Hyde Park