Board index Alaturka Londra Hyde Park

Acil durum planiniz var mi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby olamalam » Thu Mar 03, 2011 12:25 pm

Ben abi ayni hastalikli hayat gorusumden dolayi evde deprem seti bulundurulmasina da karsiyim. Depreme karsi duyarli olmak gerekir, dogrudur. Bu sebepten depreme karsi dayaniklidir raporu olan bir evde oturma taraftariyim. Ancak evde deprem seti bulundurmak insana herzaman depremi hatirlatan bir sey. Sirf evinde deprem seti bulunduruyor diye insanin kalp krizi gecirecegine inanmiyorum elbette ama bu genel bir ruh halini yansitiyor. Deprem olabilir diye deprem seti, yangin cikabilir diye yangin sondurme aleti (hcho, sende var mi abi? Yangin cikma ihtimali ayaklanma cikma ihtimalinden daha yuksek.), sel olabilir diye sisme bot, ayaklanma cikabilir diye silah bulundurmak, otobus kaza yapabilir diye otobusun sag tarafinda oturmaya kasmak, gece arkadan biri gelip bicak ceker diye iki de bir arkaya bakarak yurumek, gec vakitte otobusun ikinci katina binmemek gibi onlemlerden hicbiri hicbir zaman ise yaramaz demiyorum elbette ancak gunun birinde bu onlemlerden biri ise yarayabilir diye asiri rahat ruh halimden de vazgecmek istemiyorum. :)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby vamosbien » Thu Mar 03, 2011 9:15 pm

@olamalam
rahat ol,seninle benzer dusunenler cok..yoramam kafami bunlara,cartagena-valledupar arasini nasil gecerim ona bakiyorum..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Mar 08, 2011 9:50 am

@olamalam
Yangin sondurme aleti yok, ama alarmi var. Mevzu can olunca arkaya 1 degil gerekirse 5 kere bakarim.

Eve bir haydar alip koseye koymak da maksimum yarim saatini alir, o da haydarin yarayaslisini bulmak icin biraz bakinman gerekir diye. Ondan sonra 7/24 haydari dusunmenin manasi yok, evde oldugunu bilsem yeter. Bunu senin zannetigin gibi paranoya haline getiren zaten baska psikolojik sikintilari vardir.

Bilgisayar muhendisiydin yanlis hatirlamiyorsam, Bayes teoremini bilirsin. Hesaplari bir de Bayes ustunden gozden gecir, kimi olasiliklarin hayatta olmaz dedigin sey olduktan sonra cokta kucuk olmadigini goreceksin. Mesela Almanya'da sosyal patlama oldugunda, farkli gozuktugun icin basina bir is gelme ihtimali %100 olmus bir aralar.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Mar 08, 2011 2:17 pm

Mesela Almanya'da sosyal patlama oldugunda, farkli gozuktugun icin basina bir is gelme ihtimali %100 olmus bir aralar.

Ben yine de ingiltere'de bir sosyal patlama cikmasi durumunda akici british aksani ile konusma kursu, sari sac boyasi, jilet gibi onlemlerin haydardan daha faydali olacagini dusunuyorum. Sosyal patlama olmamasi durumunda bu saydiklarimin ucunden de bir sekilde faydalanabilirsin. Haydari ne yapacan? :D
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Mar 08, 2011 2:26 pm

Gozlere de lens takariz, James Bond'uz mubarek. Haydarla kendimi koruyacagim, gittigi yere kadar. En onde gelenin pekmezini akitirim, belki digerleri tirsar. Yumrukla girmekten iyidir herhalde.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Mar 08, 2011 2:48 pm

Bu arada ufak bir hesap yaptim da, olma ihtimali cok dusuk bir sey olduktan sonra olma ihtimali cok yuksek olan bir seyin olma ihtimali, olma ihtimali cok dusuk olan seye esit ya da ondan daha dusuk cikiyor.

Ornegin, Almanya'da sosyal patlama cikma ihtimali %1 ve sosyal patlama cikmasi durumunda farkli gozukenlerin basina bir is gelmesi ihtimali %100 ise, Almanya'da yasayan farkli gozukenlerin basina bir is gelme ihtimali hala %1 oluyor.

Ya da bindigimiz ucagin havada ariza yapma ihtimali %1 ve ucagin ariza yapmasi durumunda olme ihtimalin %99 ise, ucaga binmen durumunda olme ihtimalin 0.0099 oluyor. Daha dusuk! Dolayisiyla ucaga binmemiz durumunda 0.99'luk bir ihtimal icin kaygilanmak yerine 0.0099'luk bir ihtimal icin kaygilanmak daha gercekci bir yaklasim olacaktir. Bu durumda muhtemelen ucaga binerken el bagaji olarak parasut alma ihtiyaci duymayacaksiniz.

Bir de Almanya'da sosyal patlama oldugunda kac kisinin pacayi elindeki sopa sayesinde kurtarabildigi hakkinda bir istatistik bulmak lazim. "Yuz binde" ile ifade edebilecegimiz bir ihtimalse, bugun is cikisinda bir sopa aliyorum abi.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jul 28, 2011 8:53 am

Norvec'te olan bitenden haberiniz vardir sanirim. Kimse adama diren(e)memis. Genclerden beklemek makul degil tabi ama ya organizatorler? Gozden irak bir yere 100lerce insan toplayacaksin ve guvenlik tedbirin olmayacak, akillara zarar.

Basinda israrla katilin akli dengesinin bozuk olusunun altinin cizilmesine dikkat cekmek istiyorum. Irkci teror saldirilarindan sonra hep "bu olay munferittir" diyerek ustu kapatiliyor. Bu adam kimden ilham aldi, kim yol gosterdi, kim ajite etti soran yok. Adamin English Defence League ile olan baglantisi kabak gibi ortada. Siyasi erk salaga yatip baglantiyi hasiralti ediyor. Sebep? Bu ulkede aktif olarak dahil katilmasa da, EDL, BNP gibi irkci organizasyonlara sempati beslemek ile soylemlerinden rahatsiz olmamak skalasinda bir yerde duran ciddi bir kitle var. Bu kitleyi karsilarina almak istemiyorlar.

Ulkede yasam kosullari kotulesmeye devam ederse, daha da onemlisi iyilesme olasiligina baglanan umut ortadan kalkarsa bu kitle skalanin istemediginiz tarafina dogru kayacak.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby temren » Thu Jul 28, 2011 9:04 am

Gercekten bu kadar karamsar misiniz arkadaslar?
temren

New postby olamalam » Thu Jul 28, 2011 9:12 am

Gercekten bu kadar karamsar misiniz arkadaslar?

@temren
Hcho'nun karamsarligi "munferit bir olay".
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jul 28, 2011 9:14 am

temren wrote:Gercekten bu kadar karamsar misiniz arkadaslar?

Temkinli iyimserim. Burada yazanlar isin "temkin" kismi.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby 386-DX » Thu Jul 28, 2011 9:38 am

Burada bir sosyal patlama olacak, bu azınlıklara karşı bir harekete dönüşecek, şiddet içerecek, devleti dağıtacak, sokaklara taşacak, saldıranlar gelip sizi bulacak, sıkıştıracak, siz de silahla kendinizi koruyacaksınız...

Uzun uzun cevap verecektim, fakat sanırım İngiltere'ye üç gün önce taşınmış birisi bile şu yazdığınız hikayedeki her bir ihtimalin absürdlüğünü görebilir. Bence siz sadece silah alıp kendinizi güçlü hissetmek için bahane arıyorsunuz, ki ziyadesiyle sevimsiz bir düşünce. Bu ülkede polis bile ateşli silah taşımıyor.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Thu Jul 28, 2011 9:52 am

Hcho,

Bugunlerde senden bu baslik altina bir mesaj bekliyordum.

Norvec'te yasanan olayda kimse adama direnemedi. Iste bu yuzden Norvec dunyanin en yasanilasi ulkesi! Insanlar o kadar masum, o kadar kendi halinde. O genclerin her birinin cebine silah da koysan, onlar yine minik kedi yavrulari gibi saga sola kacisacaklardi.

Genclerden yanlarin haydar veya silah tasimalarini beklememene sevindim. Norvec'te adada kamp yapmaya giden genclerin yanina almalari gereken en tehlikeli sey isvicre cakisidir.
Ben guvenlik onlemini organizatorlerde de beklemezdim. Daha once bu tarz organizasyonlarda bulunmus bir kisi olarak, organizatorlerin cok farkli sorumluluklarinin oldugunu soyleyebilirim.

Sonucta yasanan olay bir teror saldirisidir. Teror saldirisinda tam tesekkullu, egitimli ordu personeli bile hazirliksiz yakalanabiliyor. Demek istedigim, bireylerin kendilerini komando misali egitmeleri ve en iyi silahlari donanmalari durumunda bile kendilerini bu tarz olaylara karsi savunamayabilirler. Zira onceki mesajlarimda da yazdigim gibi silah bir saldiri aracidir, savunma degil.

Hic kimsenin yapabilecegi bir sey yok muydu? Vardi. Bu adamin yazdigi bloglarda zaten belli sinyaller onceden verilmis. Bloglara gozu takilan sorumlu vatandaslar ihbarda bulunabilirdi belki. Guvenlik gucleri adaya oldukca gec ulasabildi. Demek ki sorumlulugu masum vatandasi korumak olan guvenlik gucleri bu tarz bir olaya karsi tatbikat yapmamis. Tatbikat yapilmis olsa, adaya ulasimin zaman almasi ihtimalina karsi bu adada da guvenlik elemani bulundurulabilirdi.

Irkci teror saldirilarindan sonra hep "bu olay munferittir" diyerek ustu kapatiliyor. Bu adam kimden ilham aldi, kim yol gosterdi, kim ajite etti soran yok. Adamin English Defence League ile olan baglantisi kabak gibi ortada. Siyasi erk salaga yatip baglantiyi hasiralti ediyor.

Aceleci olmayalim lutfen, boyle bir sey yok. Bekleyip gorelim bakalim bu olay hasir alti edilecek mi?
Bekleyip gorelim bakalim sagci soylemlerle oy oranlarini arttiran siyasilerin soyleminde bir degisiklik olacak mi? (Bir kac gun icerisinde olan degisiliklik duygusal cikistir, kalici degildir zaten. Uzun vadedeki soylem degisikligine bakarim ben.)

Ote yandan bu nasil bir irkci saldiridir onu da anlamis degilim. Hangi irk hedef alinmis?
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jul 28, 2011 10:02 am

@386
Daha cok nasil tuyerimin derdindeyim. Tuyerken de kestaneyi cizdirmemenin.

Ingiltere'ye uc gun once tasinmis birisinin buradaki sosyal dinamikleri analiz edememesi, olasiliklari hesabedememisi normal, ona absurd gelebilir. Burada yasayip da bu olasiliklari gorememek de bana absurd geliyor.

@olam
Gecmis olaylardan sonraki tepkilere bakiyorum, solcu gruplar bagirip cagiriyor, birseyler yapilmasi icin kamuoyu olusturmaya calisiyor. Siyasi skalanin ortasi ve sagi gecistiriyor. Bu sefer de gecistirmeyecegini sanmiyorum, bekleyelim gorelim.

Norvec'i multikulturellige iten siyasi goruse karsi yaptigini soyluyor adam. Motivasyonu irkci, saldiri da irkci oluyor.
Last edited by hcho on Thu Jul 28, 2011 10:13 am, edited 1 time in total.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Thu Jul 28, 2011 10:12 am

Daha cok nasil tuyerimin derdindeyim. Tuyerken de kestaneyi cizdirmemenin.

Tuymek derken? Nereye tuymeyi planliyorsunuz? Turkiye ise orasi kolay, "dert" degil yani.
Ancak siz de iyi biliyorsunuz ki Turkiye'de "kendini savunma" amacli silahlanmaya cok merakli, kani deli akan vatandaslarimiz yuzunden kestaneyi cizdirme ihtimaliniz daha yuksek. Bir hatali sollamaya bakar ;)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jul 28, 2011 10:16 am

Hatali sollama durumunda alttan almak, haklisin abi demek mumkun. Sonradan Ingiliz olmak mumkun degil. Ehven-i ser...
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Hyde Park