Board index Alaturka Londra Hyde Park

Acil durum planiniz var mi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Leon » Sat Aug 13, 2011 2:26 pm

ya bir de worst case scenario'da "TR'ye donmek" anlamli olmuyor, yagmurdan kacmak icin doluya dogru kosar adim gitmek gibi bir sey yani bu.

simdi burda tedbir alalim, polise guvenmiyorum vs. diyen arkadaslar tr'de ne yapiyordu; heralde siginak gibi bir yerde yasiyorlardi, baska bi aciklamasi yok.
Leon

New postby hcho » Mon Aug 15, 2011 8:55 am

Turkiye'de polise guvenildigini hic gormedim, duymadim, bilmiyorum. Burada polisin yaptigi isi ikame eden baska dinamikler var Turkiye'de. Mahalle kulturu, akrabalik iliskileri, esnafin bir anda savunma gucune donusuvermesi falan...

Buyuk bir karmasada kollektif kulture sahip bir yerde olmak(hele ki aidiyet bagi mevcutsa), bireyselligin hukum surdugu bir toplumda olmaktan yegdir.

Bugun burada zor duruma dusseniz, yardima ihtiyaciniz olsa arayacaginiz ilk insanin milliyeti ne?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Aug 15, 2011 9:54 am

Turkiye'de polise guvenildigini hic gormedim, duymadim, bilmiyorum. Burada polisin yaptigi isi ikame eden baska dinamikler var Turkiye'de. Mahalle kulturu, akrabalik iliskileri, esnafin bir anda savunma gucune donusuvermesi falan...

"Yagmurdan kacarken doluya tutulmak"tan kastimizin Turkiye'deki olasi bir toplumsal siddete maruz kalma olasilimiz oldugunu dusunmuyorsunuz herhalde. Adam kirmizi isikta gecip size tosladiginda mahalle kulturunuz naapsin? Turkiye'de insan hayatinin ne kadar ucuz oldugunu biliyorsunuz. Alin size binlerce haber arasindan guncel bir haber, bugun okudum daha. Adam insanlarin yuzdugu yerde zipkinla avlaniyor. Adama para cezasi kesiliyor. Adam "ben yillardir balik avlayan insanim, herhalde insanla baligi ayirt edebilirim" diyor. Eder mi eder valla.

Turkiye'deki degisen iklim ve hosgorusuzluk kulturu beni ingiltere'de olabilecek bir iklim degisikliginden daha cok endiselendiriyor. Ulan diyorum kendi kendime, bir gun donmeye kalksam ben bu adamlarin arasinda ne yapacam? Ramazanda icki iciyorum diye birileri beni darp etmeye kalkacak mi? Kizim olursa sokakta istedigi gibi giyinip dolasamayacak mi? Herifcinin biri tokadi basar mi kizima?

Turkiye'de insanlar kolaylikla "savunma" amaciyla silahlanabiliyor hocam. Eger siz de silahlanmak istiyorsaniz lutfen bu isi Turkiye'de yapin.

Bugun burada zor duruma dusseniz, yardima ihtiyaciniz olsa arayacaginiz ilk insanin milliyeti ne?

Macar. Onun da zor duruma dustugu zaman ilk arayacagi insan benim. ikinci arayacagim insan da ingiliz.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Aug 15, 2011 10:02 am

Turkiye'nin kurallarini satir satir yazabiliyorsunuz. Ramazan'da icki icersen, icki ictigin yere bagli olarak basin derde girebilir. Buranin kurallarindan malesef bir habersiniz, duzgun bir muhitte oturmakla beladan kurtulabileceginizi saniyorsunuz. En luks muhitte bile yuruyerek maksimum 5 dakika mesafede bir "council estate" olabilecegini hesaba katamiyorsunuz mesala.

Her horoz kendi coplugunde diye bir laf vardir. Bizim coplugumuz Turkiye.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Aug 15, 2011 10:04 am

Bir de sunu soracam:
Acil bir durum oldu ve yolda karsilastik.
Senin de cebinde silah var benim de.
Ben sana gicik oldum ve seni vurmaya niyetliyim.
Cebindeki silahla kendini nasil savunacaksin?
Vahsi bati mi burasi? ben silahi dogrultmusken cikar cebinden silahi, ac emniyeti, nisan al ve ates! Oldu valla.

Silah bir savunma araci degil saldiri amacidir demem bundandir. Sokakta vurulmaktan korkan celik yelek alsin, silah degil.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Aug 15, 2011 10:12 am

E silahin olsa da oleceksin olmasada oleceksin o senaryoda. Kaldi ki olay yaninda tasima noktasina geldiyse, o silahi da cebinde emniyeti kapali tasiyorsan Darwin odullerine adaysin demektir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Aug 15, 2011 10:21 am

Turkiye'nin kurallarini satir satir yazabiliyorsunuz. Ramazan'da icki icersen, icki ictigin yere bagli olarak basin derde girebilir.

Hadi icki ekstrem bir ornek oldu. (kullanmiyorum ama) sigara diyeyim. Ya da gofret. Baslarim oyle kurala.

Buranin kurallarindan malesef bir habersiniz, duzgun bir muhitte oturmakla beladan kurtulabileceginizi saniyorsunuz. En luks muhitte bile yuruyerek maksimum 5 dakika mesafede bir "council estate" olabilecegini hesaba katamiyorsunuz mesala.

Siz de oyle bir yaziyorsunuz ki sanki acayip tehlikeli bir yerde yasiyoruz. "Beladan kurtulmak" gibi bir odagim yok abi. Bir senedir burada "bela" diye tanimlayabilecegim hir bir sey gelmedi basima. Turkiye'den aliskiniz tabi, radarlarimiz hep acik geziyoruz. "Beladan uzak durmak", "Beladan kurtulmak" bizim coplugun terminolojisi.

Gecen aksam night bus ile eve donuyorum. Ust kattayim. Iki adam bir sebepten dolayi atismaya basladilar. Kafadan bir 10 dk boyunca sinirden yuzleri kizarmis bir sekilde bagrisip durdular, kufurlestiler. Sonra sakinlesip oturdular yerlerine.
Ulan dedim bu Turkiye'de olacak, iki taraftan biri digerine coktan saldirmisti, hatta otobustekiler de iki taraftan birini kendine yakin gorup digerine saldirmisti. Olayin tipkisinin aynisina Besiktas Levent otobusunde (gece vakti, insanlar alkollu ilen falan degil) gunduz vakti sahit oldum. Netekim bahsettigim senaryo oldu :) Arada yumruk yememek icin en arkaya gittim, ilk durakta atladim.

E silahin olsa da oleceksin olmasada oleceksin o senaryoda.

Hayir abi, celik yelek olme ihtimalini cebindeki silahtan cok daha fazla dusurecektir.
(Askerlik yapanlar bilir, belli bir mesafeden adami kafadan vurmak gercekten her yigidin harci degildir. Celik yelek o yuzden oldukca guvenli.)
"Celik yelekle mi gezecem sokakta kardesim?" diyorsan bireysel silahlanmaya karsi cikacaksin o zaman.

Kaldi ki olay yaninda tasima noktasina geldiyse, o silahi da cebinde emniyeti kapali tasiyorsan Darwin odullerine adaysin demektir.

Eger cebindeki silahi emniyeti acik bir sekilde tasiyorsan sen harbiden saldirgansin demektir.
(Ayrica kendini cinsel organindan vurma ihtimali var, o da odule aday ;) )
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Aug 15, 2011 10:33 am

Sana celik yelek alma mi dedik? Birbrinin alternatifi mi bunlar? Diyelim ki 10 tane dazlakla basbasa kaldin sokakta o zaman ne yapacksin, celik yelek kurtaracak mi? Saclari sariya boyarim deme, Bilkent kasarina dondugun icin daha beter doverler.

Anektodlardan girdik madem 3 tane de ben anlatayim:

1)Yaklasik 1 ay once hanimla yuruyoruz, The Ledbury'nun onunden gectik. 2 Michelin yildizli bir restoran, Notting Hill taraflarinda. Bir misafirimiz gelecekti, acaba buraya getirsek mi diye dusunduk. Sonra hesap bayagi kollu gelir diye vazgectik.

Yagma oldugu gun burayi basip insanlarin elinden evlilik yuzuklerini gaspetmisler. Biz tam da o gun orada olabilirdik, cimriligimizden yirttik.

2)Simdi ki ofisim Staines'de, uzak dogu kokenli bir firma da calisiyorum. Uzak dogulu calisanlarimiz ayda en az bir kere darp ve gasp ediliyor. Irkci kufurler esliginde soyuluyorlar, tokat yumruk falan girla.

3)Bir onceki isyerim Waterloo'ya yakindi. Orada da gece mesaiye kalanlar soyulurdu. 3 ayda bir su sokakta bicakla onume ciktilar, telefon cuzdan sizlere omur, polise bildirdik dikkatil olun mailleri gelirdi.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Mon Aug 15, 2011 11:02 am

olamalam,

Bilirsin mukemmel diye birseyin olmadigi gibi, mukemmel bir toplum da maalesef yoktur. Gecmiste bu ulke de yasanan irkci olaylarda bunun en buyuk kaniti olucaktir.

Ben de senin gibi Londranin oldukca guvenli bir sehir oldugunu dusunuyordum ta ki bir gece Farringdon'a bir gece klubunden Liverpool St civarlarinda ki eve yurmeye karar verdigimde. Gayet guvenli muhitler dedigin is bloklarinin oldugu bir cadde uzerinde yururken arkamdan elemanin teki gelip durup dururken tukurmeye basladi, kafami cevirmeye calistigimda yumruk atmaya calistiysada siyirdi yere dustu, yatti kalkti ve durmadan "hadi vur bana, dovus benimle" dedi.

Bu elaman bildigin saf ingilizdi - cok medeni bir ulke ve sehir de yasiyorduk dimi? Malum gocmeniz, bedelli askerlige hak kazanmaya kalmis bir sene, basimiz derde bulasmasin diye "bas git, yoksa olursun" dedim. Donup gulup "arkadaslarimi aradim gelicekler simdi hep beraber oldurecegiz seni" dedi bana. Hay allah, kos koca London Museum'un orada 10 15 dkka adam surekli bana yumruk atip vurmaya bende sakin olmaya calisirken, ne bir polis, ne bir araba durdu. Etrafta ki CCTV'ler den bahsetmiyorum bile.. Neyse en sonunda eleman topukladi gitti.

Liverpool St civarinda yasiyorum yazmistim. Dusundugun zaman gayet is merkezi, guvenli falan dersin dimi? Oturdugum evin karsisinda bir Council Estate var - silme hindi, paki, bangladesh'li dolu.. Ayni gece sinirli sinirli donerken orada oturan tipler islik calip, laf atmaya basladilar. Sabir dedik, kosar adimlar eve girdik.

Butun bunlar oldugu gece gayet normal, herhangi bir gece idi. Bir de olaylarin kizistigi bir ani dusunursen ne kadar aci senaryolar ile karsi karsiya kalabilicegini hayal edersin. Bu senaryolar illa olacak diye bir sey yok. Ama hic olmayacak diye bir sey de yok - efendim nedir bu ingilizlerin her zaman ilk planda tuttugu sey? "Health and Safety" hatta her seferinde soylerler "health and safety first!". O yuzden tedbirli olmakta her zaman fayda var.
haphazard
ROGER WATERS

New postby olamalam » Mon Aug 15, 2011 11:16 am

Sana celik yelek alma mi dedik? Birbrinin alternatifi mi bunlar? Diyelim ki 10 tane dazlakla basbasa kaldin sokakta o zaman ne yapacksin, celik yelek kurtaracak mi? Saclari sariya boyarim deme, Bilkent kasarina dondugun icin daha beter doverler.

Hocam senin bahsettigin senaryoda hic bir sey isine yaramaz.
Sari sac boyasi veya sac kazimak icin jilet orneklerini silah alma konusunun ne kadar mantik disi oldugunu vurgulayabilmek icin verdim. Yoksa elbette, sacimi sariya boyamaktansa olmeyi tercih ederim.
Yapilabilecek en guzel sey bugunden Turkiye'ye kacmak ve doluya tutulmamayi umit etmek. Hele bir irkci saldirilar baslasin, sonra kacarim diyorsan cok gec olabilir. Zira kendin dedin, arabanin onunu kesebilirler, ucaklar ucmayabilir vs. Ben derim ki bugunden alin ucak biletinizi.

Anektodlardan girdik madem 3 tane de ben anlatayim:

1)Yaklasik 1 ay once hanimla yuruyoruz, The Ledbury'nun onunden gectik. 2 Michelin yildizli bir restoran, Notting Hill taraflarinda. Bir misafirimiz gelecekti, acaba buraya getirsek mi diye dusunduk. Sonra hesap bayagi kollu gelir diye vazgectik.

Yagma oldugu gun burayi basip insanlarin elinden evlilik yuzuklerini gaspetmisler. Biz tam da o gun orada olabilirdik, cimriligimizden yirttik.

iyi ki silahli bir sekilde orada degildiniz. Mazallah hapiste olabilirdiniz su anda.

2)Simdi ki ofisim Staines'de, uzak dogu kokenli bir firma da calisiyorum. Uzak dogulu calisanlarimiz ayda en az bir kere darp ve gasp ediliyor. Irkci kufurler esliginde soyuluyorlar, tokat yumruk falan girla.

3)Bir onceki isyerim Waterloo'ya yakindi. Orada da gece mesaiye kalanlar soyulurdu. 3 ayda bir su sokakta bicakla onume ciktilar, telefon cuzdan sizlere omur, polise bildirdik dikkatil olun mailleri gelirdi.

Valla boy abdesti falan diyecem ama ben de almiyorum. Bir bahtsizlik olsa gerek.
Ben haftada bazen 6 bazen 7 gun disaridayim, eve genelde gece yarisindan sonra donuyorum.
Baslica takildigim mekanlar, Camden Town, Chalk Farm, Kentish town, Tuffnel park, Leicester square, Totthenam crt road, Waterloo, Vauxhall ve yasadigim yer Stockwell.
Bugune kadar birakin bir saldiriyi falan, ters bakan, laf atan bile olmadi. Karsima sadece gulumseyen veya uykulu insanlar cikiyor. Farkli bir tecrubem olursa paylasirim.
Cok sansli bir insan miyim? Hayir. Istanbul'da bir sene icerisinde basima cok daha fazla olay gelirdi.

Son olarak, bazen alayci bir sekilde yazmama bakmayin, bu konuyu oldukca ciddiye aliyorum.
Banane, naaparsa yapsin, isterse tufek alsin denilebilecek bir sey degil sizinkisi.
Bir tek sizi bile silah almaktan vazgecirebilirsem sorumlu bir vatandas olarak uzerime duseni yapmis kabul edecem.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Mon Aug 15, 2011 11:22 am

@haphazard

"Health and Safety" hatta her seferinde soylerler "health and safety first!". O yuzden tedbirli olmakta her zaman fayda var.

Basiniza gelen olaylardan sonra aldiginiz onlem nedir acaba?
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Aug 15, 2011 1:02 pm

Sopalarla saldirmislar, silahli biri olsa dagilirlardi. Sikmaya gerek yok, gostersen yeter, Tabi bu oraya giden musterinin yapacagi is degil, mekanin sahibinin tedbirli olmasi gerekir.

Bu olaylar oluyor, sana denk gelmemis olmasi tamamen sans olabilir, bize denk gelmis olmasi tamamen sanssizlik da. Ama oluyor neticede...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Mon Aug 15, 2011 1:12 pm

olaylar oluyor da, bence en nihayetinde ozgurluklerde ve hukukun ustunlugunde, kurallara uymada falan tavan yapmis ya da tavana yakin bir ulkede, silah tasiyip da gerekli gordugu durumlarda hakki hukuku kendin saglamak nerden baksak asiri derecede yanlis bir yaklasim. esas soylemeye calistigimiz budur.
benim ne tr'de, ne de uk'de basima bir is gelmedi, cok sukur bir tehlike atlatmadim, (simdi bunu yazdim ya iki gun sonra benden mesaj bekleyin), oyle cok tedbirli biri de degilimdir, hatta bildiginiz gamsizin tekiyimdir, londra merkez'de gecenin bi vakti yollarda yurumuslugum de var, bizim buralarda, sutton'da polonyalilarin yogun oldugu sokaklardan gecip gecenin bi vakti evime gitmisligim de.
her neyse sonucta tek tek herkesin kendi tecrubesini paylasmasi aslinda cok anlamli degil, olaya buyuk resimden bakacak olursak, en basta yazdigim sey gecerli. hakki hukuku saglariz gerektiginde diye, silah alalim demek, hele de boyle bir ulkede, bildigin yanlis.
Leon

New postby olamalam » Mon Aug 15, 2011 1:19 pm

Evet, tamamen sans veya sanssizlikla aciklanabilecek bir durum. Zira Londra polis'inin web sitesinde istatistikler var, her metropolde oldugu gibi burada da belli bolgelerde belli oranlarda suc islenmis.

Sorum su, haphazard'in basina gelen olay gibi tekil suc unsurlarina karsi sokakta yururken silah tasimali miyiz? Cep telefonu gibi :)

Bir de, esas konumuz olan "acil durum" diye kastettigimiz irkci saldirilarin olma ihtimaline karsi silah edinmeli miyiz?

Lokanta sahibinin tedbirli olmasi lazimdi demissiniz. Katilmiyorum. Ayni insanlarla yemeginizi yedikten sonra sokakta da karsilasabilirdiniz. Lokantaya geri kosup beni koruyun mu diyecektiniz yoksa cebinizde krallar gibi silahinizi cikartip herifleri yere mi serecektiniz?

Bence medeni bir ulkede polis ve asker harici kimsede silah bulunmamasi gerekir. Sopali saldirganlardan cok korkuyorsaniz oyuncak silah alin, onu gosterirsiniz.

Ya da Turkiye'ye donun. Kriz cikacak zaten yakinda.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Aug 15, 2011 1:21 pm

Benim de belinizde silahla gezin diye bir telkinim yok, onu yakistiran sizsiniz. Evinizde luzum hasil oldugunda kullanabileceginiz bir sey olsun, dedigim budur. Silaha alisik degilseniz bulundurmayin, elinizden alirlar, size patlar. Hayatinizda birine sopa atmadiysaniz onu da bulundurmayin, o da patlar. Ha keza bicak...

Ama bir seyi kullanmayi da ogrenin, dimdizlak kalmayin ortada.
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Hyde Park