Board index Alaturka Londra Hyde Park

Acil durum planiniz var mi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Mon Feb 28, 2011 2:53 pm

Kuzey Afrika'daki olaylari takip ediyorsunuzdur; yabancilarin bolgeden cikisi problemli oldu hala da sikinti devam ediyor.

Burada bu tip bir sosyal patlama olsa ne yaparsiniz? Bizim buyukelciligin herhangi bir ise yarayacagi oldukca supheli, gunluk isleri yonetmedeki vahim halleri ortada, kriz anini dusunmek bile istemiyorum. Herkes kendi basinin caresine bakmak durumunda kalir.

Hangi isaretleri gozlersiniz? Mesala Misir'da gostere gostere rejim degisirken, Libya'da kalmaya devam etmek nasil bir rahatliktir hala anlamiyorum. Hic yoksa 2 haftalik bir pencere vardi, ne Turkler ne Britanyalilar duruma uyanamadi, olaylarin ortasinda kaldilar. Misal Hollanda'da bir halk ayaklanmasi olsa ben hemen buradan tuyerim.

Savunmaya yonelik hazirliginiz var mi? Haydar, emanet, makine falan? Evde bir kosede dursa fena olmaz gibi geliyor bana.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Mon Feb 28, 2011 9:59 pm

burada oyle bir sey olsa, yabancilar birlesip ingilizleri denize doker gibi geliyor :D
bir de turk mahallesine kacarim, konsolosluktan daha garantili olur
mindbender
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Mon Feb 28, 2011 11:50 pm

ingiltere'de de oyle birsey olursa ulke degil gezegen degistirmek gerekir..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby rambo » Tue Mar 01, 2011 2:08 am

2009 yilini unuttunuz galiba? 10binlerce kisi issiz kaldi birkac haftaicinde..hicbisey olmadi.

"keep calm and carry on" british slogan'i bosuna degil, ingiltereyi finans ve dunya merkezlerinden biri yapan nedenlerindendir bence, politik olarak stable bi ulke olmasi.
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Mar 01, 2011 7:21 am

Tabi o, 10 binlerce kisinin kisa bir surede ise geri donme umudu vardi, hatiri sayilir bir kismi da dondu zaten. Donemeyene bonkor sayilacak bir sosyal yardim semsiyesi vardi. Tum bunlara ragmen halkin gazini almak icin Tier 1'e yapilan degisiklikler ortada. Thatcher doneminde azinliklara yapilan saldirilar ile iligli kulliyat da ortada.

Illa olacak demiyorum ama Londra'yi da sarsacak bir kriz ihtimali hic yok degil. Bizdeki krizler Istanbul'u pek sallamazdi, sonra 2001 oldu, ulkenin aksi kaydi. Burasi da kendi 2001ini yasayabilir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Tue Mar 01, 2011 10:19 am

arkadaslar 2 yil once kriz zamani hatirliyaniniz olabilir; Kuzey Irlandada gocmenlere saldirilar duzenleniyordu. Ozellikle Bulgar ve Roman gocmenlerinin yerlestigi bolgelere. Yani nerde issizlik, fakirlik orada olaylar.

Herhangi bir felaket durumunda; sosyal, politik, dogal afet ne yapicagimi acikcasi bilmiyorum. Konsolosluga yada Turk disislerine de pek guvenmiyorum. Yani kala kaldik.

Dip not olarak Fransanin musluman gocmenlerin giyinis ve yasam tarzlarini kisitlayici kanunlar cikarmaya yeltenmesi gibi avrupada gocmenlere karsi yurutulen yasal baskilar bence bir sure sonra toplum seviyesinde ki icten ice nefreti daha da costurucak ve haliyle belki bi 10 20 yil icinde avrupa gocmnelere karsi bir hacli sefer yapar gibime geliyor.
haphazard
ROGER WATERS

New postby erkut » Tue Mar 01, 2011 1:05 pm

olmaz olmaz diye bir durum yok usta. 2. dünya savasini görenler hayatta hala. Neyin ne olacagi belli olmaz. Dünyadaki bu fazlasiyla kirilgan finansal yapida, hersey olabilir. Olay yiyecek icecek fiyatlarinin patlamasina bakar, sonra görürüz hayatta kalma mücadelesini. Kuzey Afrika'da olan budur neticede. Demokrasi memokrasiden ziyade insanlarin ac olmasi. Yiyecek fiyatlarinin patlamasi.

Gece ekmek carpsin acliktan bagiran tilkinin sesine uyandim.. Bahcede de degildi vatandas, evin ön tarafinda..
erkut
ROGER WATERS

New postby olamalam » Thu Mar 03, 2011 9:39 am

Savunmaya yonelik hazirliginiz var mi? Haydar, emanet, makine falan? Evde bir kosede dursa fena olmaz gibi geliyor bana.

Hmmm, ingiltere'de olabilecek bir sosyal patlama ve bu sosyal patlamanin ulkedeki yabancilara yinelik bir siddet hareketine donusmesi ihtimaline karsi evde "savunmaya yonelik" saldiri araclari bulundurma fikrini begendim. Benim de aklima orjinal bir fikir geldi. Ben herhalde saclarimi (ve kaslarimi da tabi) sariya boyatip ingiliz aksaniyla konusmaya calisirdim :)

Saka bir yana, ingilizler o kadar nazik ve kibar insanlar ki, bence bu insanlarin ruh hallerinin degismesi icin ciddi ve uzun vadeli bir travma gerekir. Boyle birsey olmaz kardesim demiyorum ama gerceklesme ihtimali kucuk meseleleri kafaya takmamin sagligima daha zararli olacagini dusunuyorum. Ornegin herhangi bir konuda yaptigim stresin ilerde bir kalp krizine sebebiyet verme ihtimalinin kafama taktigim konunun gerceklesmesi ihtimalinden daha yuksek oldugunu dusunuyorsam, bu konuyu hic kafaya takmiyorum. Universitede yurda ciktigimda odamin kapisini kilitlemeyi birakmistim. Bu bana cok ilginc bir rahatlik verdi. O gun bugundur kapimi (ne iceriden ne disaridan) hic bir zaman kilitlemem.
Formule edecek olursak,
(Evime bir hirsizin girmek istemesi ihtimali) X (Kapi kilidimin hirsiza engel olmasi ihtimali) < (Aman tanrim, ben evde yokken evime hirsiz girebilir || Aman tanrim, ben gece uyurken evime hirsiz girebilir fikirlerinin olusturacagi ruhsat tahribat) oldugu icin koyverdim gitti :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Mar 03, 2011 9:48 am

@olamalam
Bildigin savunma araclarini yaz da onalardan alalim. Silah iste, saldirmak icin kullanirsan saldiri aracidir, savunmak icin kullanirsan savunma araci...Allah muhtac etmesin diyelim.

Bir de bu senin nazik ve kibar gordugun Ingilizler orta sinif konforu icinde yasayanlar olmasin sakin? Haftasonu Londra'nin dogusunda bir iki mahalle gez, soyle working class muhitlerin havasini bir solu derim. Ariza cikarsa oralardan cikacak zaten.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Thu Mar 03, 2011 10:52 am

@hcho
Ben silahin icat edildigi gunden bu yana savunma amaciyla kullanildigini dusunmuyorum abi. Silah bu konuda oldukca zayif bir arac. Ben askerde kullandim, oradan biliyorum :) Birinin size silah cekmesi durumunda onun sikacagi kursunu havada vurmaniz gerekiyor ki bu cok zor. (Ben adamin kendisini vururum diyorsaniz, gercek hayatta insanlar silah cektikten sonra Turk dizilerinde oldugu gibi dakikalarca artislik bakislar firlatmiyorlar.) Savunma araci olarak celik yelek veya kalkan onerebilirim.

Haftasonu Londra'nin dogusunda dans edecek guzel mekan varsa giderim ;)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby erkut » Thu Mar 03, 2011 11:06 am

Kibar ve nazik Ingilizler'e Londra zone1 disinda oturma müsadesi vermiyorlar yüksek ihtimal, bana denk gelmiyor fazla.. Nazikliklerine genelde Customer Service'e falan isim düserse rastliyorum son zamanlarda.. Fazla doguya moguya degil, zone 2'ye ciksan yeter YOB-Culture'a sahit olmana..

Finsbury Park kacinci zone'da, cikaramadim simdi.. Her yil geleneksel yabanci-ingiliz meydan muharebelerine ev sahipligi yapar bu bölge...

Su mevcut icinde bulundugun durumda zaten böyle bir seye ihtimal vermiyoruz.. Yasam sartlari cok daha zorlasinca görmek lazim...
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Mar 03, 2011 11:08 am

@olamalam
Hocam senaryou bastan vermemis miydik? Sokakta catisan gruplar var, yabanci oldugumuz icin kim vurduya gitme ihtimalimiz var, ulkeden cikmaya(ya da guvenli bir yere gitmeye) calisiyoruz. Simdi bu kosullarda yaninda silah olsun ister misin, istemez misin? Diyelim ki Dover ustunden Fransaya gecmeye kasiyoruz, yolda arabayi 10 kisilik bir dazlak grubu cevirdi. Yanimiz ne olsa iyi olur?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Thu Mar 03, 2011 11:13 am

o zaman hiz yapan araba usta.. :) Durum oraya geldi mi Haydar maydar da fayda etmez.. Biraz ömrü uzatir sadece..

Basiretli olmak lazim, su isinmadan, ilikken sivismak lazim.. Nabzi yoklayacan, baska care yok..
erkut
ROGER WATERS

New postby olamalam » Thu Mar 03, 2011 11:28 am

Konu hakkindaki hayat gorusumu formulize etmistim. Elbetteki herkesin benimle ayni hayat gorusunu paylasmasini beklemiyorum, benimkisi baskalarina abuk kacabilir, dogrudur. Bence yolumuza (10 kisilik, muhtemelen silahli) bir dazlak grubu cikma ihtimaline karsi yanimizda jilet bulundurmamiz daha iyi olabilir. Kendi sacimizi kazimak icin :P
Evet, sacimizi kazimamiz biraz zaman alabilir ama 10 kisiyi silahimizla vurmak da zaman alacaktir ;)

Formulu sizin verdiginiz ornege gore guncelleyeyim:
(Ingilterede sosyal bir patlama olma ihtimali * bu sosyal patlamanin ulkedeki yabancilara yonelik bir siddet olaylarina sebep olmasi ihtimali * ben kacarken yolumun 10 kisilik bir dazlak grubu tarafindan cevrilmesi ihtimali) < ("Aman tanrim, ya boyle bir olasilik gerceklesirse? Ben en iyisi yanimda bir silah bulundurayim" paranoyasinin bende yaratacagi ruhsal tahribatin 10 sene sonra bir kalp krizine sebep olma ihtimali)

Tekrar soyluyorum, bu benim sahsi gorusum. Bu gorusu normalden fazla agresif bir sekilde savundum sanirim, kusura bakmayin. Bunun sebebi Turkiye'de binlerce insanin "savunma" bahanesiyle silahlanmasi ve bu silahlarini savunma amaci ile degil de kafalarina esince kullanmalari. Bence bir ulkede polis ve askerden baska hic kimseye silah kullanma ruhsati/izni verilmemeli.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Mar 03, 2011 11:37 am

Yanlis anlasilmasin, belimize ondortlu takip gezelim demiyorum. Ama ihtiyac hasil oldugunda erisebilecegimiz bir yerde birseyler olmasinda fayda var. Kasada, acil durumda kiriniz caminin arkasinda. Bir nevi deprem mudahele seti gibi, orada da ihtimaller dusuk ama herkes evinde bulunduruyor.

@erkut
Erkekligin onda dokuzu kacmaktir diyorsun :) Dogru diyorsun.
hcho
BRUCE DICKINSON

Next

Return to Hyde Park