Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra'dan Yurda Temelli Donuste Dikkat Edilecekler

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby tuul » Sun Mar 06, 2011 6:48 pm

Diger basliklar arasinda bu konuya rastlayamadigim icin bu basligi actim.

Henuz geri donme durumum yok ama donmem gerekirse burada kaldigim sure icerisinde edindigim pek cok seyin Turkiye'ye tasinmasi buyuk bir sorun.
Ozellikle elimde pek cok kitap var ve bunlarin hesapli bir yontemle Turkiye'ye tasinmasi icin kullanilabilecek yontemler hakkinda bilgi ve fikir paylasabilen olursa cok sevinirim.
Elektronik esya tarzi seyleri gumtree gibi sitelerde kisa surede elden cikarmak mumkun ama kitaplarin cogunu elden cikartmak istemiyorum. Gemi ile parsel olarak gondermek gibi yontemleri kullanmis olanlarimiz var mi?
tuul

New postby olamalam » Mon Mar 07, 2011 11:27 am

Kitap tasimasi en pahali esyalardan biri oldugu icin kitaplarini Londra'da satip aynilarini Turkiye'den almayi dusunebilirsin.

Ote yandan, Turkiye'ye donme ihtimalinde dert edilebilecek daha buyuk bir problem var, adaptasyon :) Donmeden 1-2 hafta bir Turk mahallesinde takilmayi deneyebilirsin mesela. Gerci buraya yerlesen Turkler de bir sure sonra efendilesiyor, yurdum insaninin yerini tutmaz.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby obaran » Mon Mar 07, 2011 2:20 pm

Tuul ,

Selamlar,

Ben ingilterede freight forwarding ile uğraşıyorum

İngiltere'den Türkiye'ye geri taşınma durumu gümrük işlemleri açısından biraz sıkınıtılı olsa da sanırım bu sıkıntıya katlanma durumu geri götürmek isteyeceğin eşyaların lazımlılığı ile aynı oranda. Eşyalarını deniz yoluyla bir parsiyel taşımacılık şirketine yada bir parsiyel kara yolu taşımacılık şirketine vermen gerekecek ve bunun için her ne göndereceksen her şeyı uzun ve detaylı bir liste halinde hazırlaman gerekecek gümrükleme işlemlerinin hem burada hem Türkiye'de yapılabilmesi için.

Taşımacılık sektöründe Zati Eşya olarak tanımlanan bu tür taşımaların en sıkıntılı yönü gümrük konusu kimi eşyalar hiç sıkıntı yaşamadan geçebilmekte kimi eşyalarda bir sürü vergiye tabi ttulmakta yada girişi sakıncalı bulunup gumrukce el koyulup inha edilmekte...

Türkiye'de kutuların gümrük noktasına ulaştığında,
- Çok ciddi derin bir liste yapman gerekecek -
- Bütün malzemelerin sana ait ikinci el olduğuna dair bir yazı hazırlaman gerekecek.
- Gümrükleme işlemi için bir gümrük komisyoncusu ile anlaşmöan ve ona vekalet vermen gerekecek ( yada açıktan para vererek senınle beraber işlemi bitimesi için kesenin ağzını azıcık açıp memurları görmesine müsade etmen gerekecek, bu kısım etik yada legal olmasa da malesef pratikde işlerin bazı koşullarda yürüyüşü hala bu şekilde özellikle de yolcu salonu gümrük noktalarında)

Ayrıca da kitap içerikleri konusunda Türkiye'deki gümrükcü arkadaşlarıma sordum zatieşya olarak ithalatında her hangı bır koşul yada sakınca olup olmadığını gelen cevabı sana ileteceğim.

Yazdıklarım azıcık göz korkutucu gibi görünsede karşılaşacağın senaryo bu şekilde olacak. İstersen sana bir maliyet çıkartabilirim, detayları bana mail atabilirsin
( baran@johngood.co.uk ), yaklaşık olarak eşyalarını kolilediğin zaman sana ne kadara mal olacağını hesaplayabiliriz.

Yardıma ihtiyacın olursa yada herhangi bir sorun olursa bana ulaşabilirsin.
Baran OZDIKICIOGLU
obaran

New postby hcho » Mon Mar 07, 2011 2:26 pm

Bir de kesin donusle ilgili bir mevzuat var sanirim. Permi ile araba getirtmek diye gecer Turkiye'de. Eger konsolosluktan kesin donus belgesi alirsan Baran'in bahsettigi gumruk islemleri biraz daha kolay olabiliyor. Yanliz bu kesin donus hakkini sadece bir kere kullanabiliyorsun diye biliyorum. Bir cok insanda vergisi cok araba gibi seyleri Turkiye'ye getirerek bir miktar para kazanma yolunu seciyor. Kitap icin harcamak ister misin bilemem.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby tuul » Tue Mar 08, 2011 10:32 pm

Cevaplariniz icin cok tesekkurler. Birden arsivimde hic Muzeyyen Senar olmadigini fark ettim, halbuki ne de guzeldir ♬ ♫ aksaaam oldu huzuuunlendim beeen yineeee ♪♬
tuul

New postby cazkedisi » Wed Mar 09, 2011 5:43 pm

bir kısmını fazla bagajla yanında bavulla götürebilirsin belki. bir kısmını da shipping yapabilirsin.

bir de nic international'dan fiyat alabilirsin. sadece türkiye-ingiltere arasından çalışan bir firma bu. http://www.nicint.co.uk/
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby ege10 » Fri Sep 04, 2015 8:58 am

Selam,

Arkadaslar turkiyeye kesin donus yapmaya karar verdim ve bir kac sorum olucak bilen arkadaslara.

Burada virgin media, three mobile ve EE de devam eden kontratlarim var. bir de tv licence. Normalde kontratlari iptal etme durumu sozkonusi degil ama ulkeyi terk etme durumunda iptal oluyor mu ve ya ne kadar para cezasi oluyor. Daha once bu durumu yasamis arkadaslar varsa nasil halledebilirim?

vizemin bitmesine daha halen var. (ankara anlasmasi). gitmeden once home office ye bilgi vermek gerekiyor mu? Ve de Police registration certificate ile ilgili bir sey yapiyor muyuz?

Tesekkurler
ege10

New postby totez » Mon Sep 07, 2015 10:56 am

ege10 merhaba, sorularına cevap veremeyeceğim ama daha önceki mesajlarını da takip ettiğimden dolayı bu mesajı yazıyorum.

Umarım kararın senin için hayırlı olur.

Yanlış anlamış olabilirim ama sen de benim gibi çevre mühendisisin galiba. Ben de çevre danışmanlık (daha çok arıtma) konusunda bir iş planı hazırlayarak Ankara Anlaşması vizesine başvurmayı düşünüyorum. Bu sektörün İngiltere'deki durumu konusundaki fikir ve tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Şimdiden çok teşekkürler.
totez

New postby ege10 » Mon Sep 07, 2015 12:30 pm

Selam totez

Cevabimi surada yaziyorum, contractor isler hakkinda bilgi basliginda.

viewtopic.php?f=10&t=910&start=30
ege10

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 8:17 am

birini taniyorum, kendisi anlatmisti kontratlarini kapatmadan cekip Turkiye'ye gitmis ve odememisti.

Sanirim O2 ileydi kontrati (telefon) adamlar defalarca mail uzerine mail atmislar, haciz veya zorla alma yapamiyorlar eleman banka hesaplarini kapatmis sanirim, neyse sonra Turkiye'den buraya geri donmeye karar vermisti ve geldiginde indirim alarak borcunu odemisti ama gelmeseydi muhtemelen odemeyecekti. Tabi seni bunu yapmaya encourage etmek icin yazmadim bunu, bence korkunc ahlaksiz bir sey bu, ama para cezasi varsa bile seni nasil bulup nasil alacaklar? :)

neyse bu arkadasimiz ikinci donusunde, burada kalmisti ve kredi notunu bir turlu yukseltemiyordu, onu da belirteyim. boyle bir odemedin mi sanirim adin 9a cikiyor ve 8e inmiyor

ege10 wrote:Selam,

Arkadaslar turkiyeye kesin donus yapmaya karar verdim ve bir kac sorum olucak bilen arkadaslara.

Burada virgin media, three mobile ve EE de devam eden kontratlarim var. bir de tv licence. Normalde kontratlari iptal etme durumu sozkonusi degil ama ulkeyi terk etme durumunda iptal oluyor mu ve ya ne kadar para cezasi oluyor. Daha once bu durumu yasamis arkadaslar varsa nasil halledebilirim?

vizemin bitmesine daha halen var. (ankara anlasmasi). gitmeden once home office ye bilgi vermek gerekiyor mu? Ve de Police registration certificate ile ilgili bir sey yapiyor muyuz?

Tesekkurler
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Tue Sep 08, 2015 8:57 am

Bence firmalarla direkt konuşsan daha iyi olur, bir kolaylık gösterebilirler gibi geliyor.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby ege10 » Tue Sep 08, 2015 9:49 am

Cevaplar icin tesekkurler,

Birakip gitmeyi ben de dusundum ama banka da benim bir tr adresim var oraya ulasirlarmi bilemiyorum. Tekrar ingiltereye geri donermiyim bilmiyorum ama su an iyi bi kredi history im var mahvetmek istemem belki ilerde lazim olur :)

Evet arayip konusucam musteri hizmetlerini biraz indirim yapmalari icin ikna edicem. Cihazlari satip kontrat borclarini kapamayi dusunuyorum.

Ingiltereden ayrilmak, ingiltereye gelmekden daha mesakkatli bir ismis onu anladim. Hele turkiyede yeniden bir hayat kurmak daha zor olucak sanirim.
ege10

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 10:09 am

halledersin :)
iyi sanslar
merope
ROGER WATERS

New postby ege10 » Wed Oct 07, 2015 10:14 pm

EE, 3 mobile ve virgin media hic biri indirim yapmiyor, early termination fee leri catir catir aliyorlar. Bir tek tv licence refund veriyor. :(
ege10

New postby ezgeey » Thu Jan 05, 2017 4:47 pm

Merhabalar,

1 yıllık vizemin bitmesine az bir süre kaldı fakat 3 yıllık başvurusunu yapmayı düşünmüyorum (işimin doğası gereği ankara anlaşmasıyla 3 sene daha devam etmek cazip gelmiyor.)

Fakat şirketi kapatmak ya da daha sonra turist vizesinde ya da evlilik vizesinde sorun çıkmaması adına yapmak gerekenler adına hiçbir bilgi bulamadım. Muhasebeciyle şirketi kapatmam gerektiği söylendi, bir danışmanlık şirketi de 3 yıllık başvurumu yapamamı daha sonra karar vermemi tavsiye etti. Ama tahmin edersiniz ki sonuç beklemek zaman ve maddi anlamda yorucu oluyor.

Acaba bu konuda bir bilgisi olan var mı? Uzatma başvurusu için de neredeyse tüm belgelerim hazır, home office ile direk iletişime mi geçmeliyim? Uzatmaya çalışıp red almak daha riskli gibi geliyor sonrası için? Bu konuda tecrübelesi bilgisi olan var mı?

Teşekkür ederim.
ezgeey

Next

Return to Hyde Park