Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra'dan Yurda Temelli Donuste Dikkat Edilecekler

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby jeremyvine » Thu Jan 05, 2017 5:29 pm

ezgeey wrote:...
bir danışmanlık şirketi de 3 yıllık başvurumu yapamamı daha sonra karar vermemi tavsiye etti.
...

Bu danışmanlık şirketi sana gel bizimle çalış ta dedi mi?
---
jeremyvine

New postby ezgeey » Thu Jan 05, 2017 5:33 pm

jeremyvine wrote:
bir danışmanlık şirketi de 3 yıllık başvurumu yapamamı daha sonra karar vermemi tavsiye etti.
...

---

Hahahaha- yok onların niyeti belliydi de insan neye inanacağını şaşırıyor. Hiçbir yerde bu işten gönüllü vazgeçmek üzerine bir bilgi yok. Muhasebecilere sorunca da biz sizin hesaplarınızı hazırlayalım bu kadara uzatmanız için diyorlar. Yok mu bunun kolay bir yolu, vizesini almak çile bırakmak ayrı çile. Tek derdim önümüzdeki yıllarda başka bir fırsatı riske atmamak, herkes parasının peşinde. Ada, ben işin usülüyle ayrılmak istiyorum.
ezgeey

New postby jeremyvine » Thu Jan 05, 2017 7:07 pm

ezgeey wrote:
jeremyvine wrote:
...

---

Hahahaha- yok onların niyeti belliydi de insan neye inanacağını şaşırıyor. Hiçbir yerde bu işten gönüllü vazgeçmek üzerine bir bilgi yok. Muhasebecilere sorunca da biz sizin hesaplarınızı hazırlayalım bu kadara uzatmanız için diyorlar. Yok mu bunun kolay bir yolu, vizesini almak çile bırakmak ayrı çile. Tek derdim önümüzdeki yıllarda başka bir fırsatı riske atmamak, herkes parasının peşinde. Ada, ben işin usülüyle ayrılmak istiyorum.

Vergi borcun var mı yok mu kontrol et, varsa öde ve vergi borcun kalmadığına dair belgeyi çok iyi sakla. Belgeyi tara ya da fotoğrafını çek, matbuu olanı kaybolursa ordaki bilgilerden birşeylere ulaşman mümkün olur.

Herhangi bir kontrat, borç, abonelik, vs. gibi yükümlülük arzeden birşey kalmasın. Tamamen öde ve belgesini al. Yukarda belirttiğim gibi dijitalleştir.

Eğer banka hesaplarının aylık/yıllık ücretleri varsa hesapları boşu boşuna açık tutma. Paranı al hesapları kapa. Bu bilgiyi de bankadan kesin teyit ettir. Hesabım açık kalırsa ne olur diye sor, mümkünse verdikleri cevabın yazılı bir yerde, sözleşmede olup olmadığına bak.

Tüm tanıdık ve arkadaşlarınının kontaklarını al. Email, telefon, sosyal medya, vs. Birgün gelir onlara tekrar ihtiyacın olur, olmaz sanma olur. Kimseyle bağını koparma.

Yurtdışında yaşadığın sürede çektirdiğin fotoğraflarını Mega, Dropbox, vs. gibi bir servise at. Yıllar sonra bakınca güzel nostalji olur, iyiki gitmişim ve bu günleri yaşamışım dersin.

Home Office'e bir email at ya da telefonla/yüzyüze bilgi almaya çalış. Ben ülkeme dönüyorum, terör hortladı, vatanımın savunulmaya ihtiyacı var, vizemi uzatmayacağım, bunun resmi prosedürü ne diye sor. Muhtemelen somut bir cevap veremezler ama sen yine de sor.

İlerde tekrar İngiltere'ye dönmek istersen ülkene neden geri döndüğüne dair güzel bir hikaye bul. Çünkü vizeye tekrar başvurduğunda bu hikayeyi vize memuruna anlatman gerekecek.

Umarım herşey gönlünce olur. Son olarak, neden dönmek istediğini ve bu kararı neden aldığını burda yaz ;-) Gitmek için can atanların bakış açısı genişlesin...
---
jeremyvine

New postby ashram » Thu Jan 12, 2017 8:27 pm

ashram wrote:Arkadaşlar merhaba,

Bir konu hakkında bilginizi alacaktım ama biraz spesifik bir konu. 2010 yılında İngiltere'ye üniversite için gitmiştim. Aile şirketimiz iflas edince okulu ilk sene sonunda bırakıp Türkiye'ye dönmek zorunda kalmıştım. Son 1 ya da 2 aylık ev kiramı ve telefon faturamı ödeyememiştim. Telefon faturası da aylık 10-15 pound falandı ama kontratlıydı, 7-8 ay daha süresi vardı. Şimdi ben Ankara anlaşmasına başvurmak istiyorum. Bunlar red almama neden olur mu? Ya da karşıma çıkar mı? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Merhaba tekrar,

Bu konu hakkında tekrar bir yardım isteyecektim. Şimdi telefon borcu işini öğrendim, o zaman kullandığım numarayı buldum ve online işlemlerden ödeme yapabiliyorum ancak aklıma takılan bir şey var. 15 poundluk fatura galiba faizlerle vs 400 pound olmuş. Bunun yasal bir takibi olmuş mudur? Yani ödemeyi yapmam yeterli mi yoksa t-mobile'la iletişime geçip böyle bir durum varsa ne yapmam gerektiğini mi sorayım? Ya da ödemeyi yaptığıma dair bir yazı mı alayım? Fikri olan varsa çok memnun olurum çünkü bu konuda yardım bulamıyorum resmen. :)
ashram

New postby Emre » Thu Jan 12, 2017 10:20 pm

Sorduğun soruyu kendin cevaplamışsın zaten ashram. Tabiiki de en sağlıklısı T-mobile'a sormak. Ama o borcu ödemen gerekecek. Teknik takibe girmiş midir bilemeyiz.

Ev kirası da eğer 1 ay ödemediysen, zaten depozito verdiysen depozitodan düşmüştür. 2 ay ödemediysen ev sahibi hakkında bir işlem başlatıp başlatmadığını nereden öğrenebilirsin bilmiyorum. Muhtemelen başlatmamıştır.

Ama yani bunları keşke zamanında halletseydin. Şimdi bunlar için teknik takip yapılıp yapılmadığını bilmediğimiz için bu durum Ankara Anlaşmasını etkiler mi etkilemez mi bilmiyoruz. Ki zaten iş planı yazarken, ben İngiltere'de fatura ödemedim diye yazmıyorsun. İşle alakasız şeyler bunlar. Sen başvurursun, hakkında teknik takip vardır, vize memuru bunu görüyor mu bilmiyorum olur da görürse, muhtemelen sana mülakatta sorar. Ama bunun ihtimali nedir hiç bilmiyorum. Bana alakasız gibi geliyor.

Sen yapabiliyorsan ev sahibiyle de iletişime geç, varsa borcun öde. Gerçi ev sahibinin yaklaşımı ne olur onu da bilmiyoruz. T-mobile işini de hallet. Temize çık. Ondan sonra ne yapmak istiyorsan yap. Elini biraz taşın altına koyup sorumluluk alman lazım.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby ashram » Fri Jan 13, 2017 8:49 am

Cevap içi teşekkürler.

Kira konusunu hallettim. Bir arkadaşıma kaldığım yere gidip sormasını rica ettim, ev sahibi de depozitodan düştüğünü, bir sorun olmadığını söylemiş. Tek sorun t-mobile. Borcu ödeyeceğim elbette ama yasal bir takip başlatıldıysa sadece t-mobile ile iletişime geçmem yeterli olacak mı ondan emin olamadım.

Elbette daha önce halletmem lazımdı ama özellike dönüşten sonra zor bir süreç yaşadım. Geçen seneye kadar aklıma bile gelmemişti. Ankara anlaşmasını düşününce aklıma geldi.

Tekrar teşekkürler.
ashram

New postby jeremyvine » Fri Jan 13, 2017 8:59 am

ashram wrote:Cevap içi teşekkürler.

Kira konusunu hallettim. Bir arkadaşıma kaldığım yere gidip sormasını rica ettim, ev sahibi de depozitodan düştüğünü, bir sorun olmadığını söylemiş. Tek sorun t-mobile. Borcu ödeyeceğim elbette ama yasal bir takip başlatıldıysa sadece t-mobile ile iletişime geçmem yeterli olacak mı ondan emin olamadım.

Elbette daha önce halletmem lazımdı ama özellike dönüşten sonra zor bir süreç yaşadım. Geçen seneye kadar aklıma bile gelmemişti. Ankara anlaşmasını düşününce aklıma geldi.

Tekrar teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun ve Ankara anlaşması yolunda şimdiden başarılar.

Kira işini halletmiş olman iyi, yani arkanda o konuda bir problem olmaması iyi.

Cep telefonunun birikmiş ve faizlenmiş faturasını ödersen mutlaka gelen ödendi emailini sakla ve pdf dekontu print edip sakla. Email gelmezse sen dekontu manual email gönderme seçeneğini kullanarak kendine gönder.

Sonrasında GSM operatörü ile temasa geçebilirsin. Faturanı ödediğini belirtip yasal takip durumunu sorarsın.

Kredi skoru denen kavram İngiltere'de her yerde karşına çıkar. O yüzden bu tür şeylere dikkat etmekte fayda var.
---
jeremyvine

New postby hcho » Fri Jan 13, 2017 11:01 am

Odenmeyen borclar meselesi soyle isliyor:

1) Sirket bir sure borcu kendi tahsil etmeye calisir. Beceremezae ya vaz gecer ya da borcu baska bir sirkete satar.
2) Borcu satin alan sirket(bunlara debt collection agency deniyor ama bildigin ozel sirkettir) tahsil etmeyi dener. Avukattan mektuplar gonderir, kapiniza adam gonderir vs. Tahsillattan edebilecegi kar, isin pesini ne kadar kovalayacagini belirler. Bu sirkette ya vaz gecer ya da isi mahkemeye goturur.
3) Is mahkeme asamasina gelirse iflas dahil bir cok farkli sonuc cikabilir. Menfi bir sonuc birakin Ankara anlasmasi turist vizesi almanizi bile engelleyebilir.

Siz hangi borcunuz hangi asamada onu ogrenmeye calisin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby ashram » Fri Jan 13, 2017 11:46 am

Cevaplar için teşekkürler.

T-mobile ile iletişime geçtim, sizin de söylediğiniz gibi borcu farklı bir şirkete devretmişler sanırım. Lowell Group diye bir firmanın bilgilerini verdiler. Onlarla iletişime geçtim, gelecek cevabı bekliyorum şimdi.
ashram

New postby hcho » Fri Jan 13, 2017 11:50 am

Pazarlik etmeyi unutmayin. Gozunuzu korkutmaya calisacaklardir yemeyin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby ashram » Fri Jan 13, 2017 12:59 pm

hcho wrote:Pazarlik etmeyi unutmayin. Gozunuzu korkutmaya calisacaklardir yemeyin.

Teşekkürler. Mail attım, geri dönüş yapmazlarsa telefon açıcam. Yalnız şöyle bir durum da var, t-mobile bunu bu şirkete devretmiş ama t-mobile online işlemlere girince oradan da ödeme yapabiliyorum. Garip değil mi bu?
ashram

New postby Emre » Fri Jan 13, 2017 1:17 pm

@ashram evet o biraz garip olmuş. Bu Lowell Group denen şirket, farklı bir rakamla gelirse (daha yüksek bir rakam), online işlemlerde gördüğün rakamı söylersin. Ekran görüntüsünü veya varsa faturasını sakla şimdiden. Ama borç Lowell Group'a iletilmiş olmasına rağmen, Lowell Group hiçbir işlem yapmamış da olabilir. Gelecek cevaba göre hareket edersin.
Emre

New postby ashram » Fri Jan 13, 2017 3:35 pm

Firmadan cevap geldi arkadaşlar. Yasal takip başlatmamışlar ve ödeme planı oluşturabileceklerini söylediler. Ben tek defada ödeme yapmak istediğimi söyleyince indirim yaptılar. Ve t-mobile'daki borcumla aynı tutarı çıkardılar, farklı bir fiyat çıkmadı.

''Please be assured that we have not commenced with any legal proceedings and we are happy to set up an affordable payment plan for you.''
ashram

New postby Emre » Fri Jan 13, 2017 4:06 pm

İyi bari. Güzel haber. Ödemeyi yapınca, T-Mobile'a da haber edersin sistemden silinsin.
Emre

New postby ashram » Fri Jan 13, 2017 6:24 pm

Çok teşekkür ederim. Pazartesi ödemeyi yapıcam. Tavsiye ve fikirler için tekrar teşekkür ederim.
ashram

Previous

Return to Hyde Park