Board index Alaturka Londra Hyde Park

Turk Kahvesi

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Wed May 18, 2011 1:33 pm

Yogurdun tarihini ve kokenini arastirip tartisan arkadaslar heyecan yapmayin cunki burada Turk icadi olup olmadigini, kahvenin turk kokenli bir kelime oldugunu konu etmiyecegim bu baslikta.

Is yerinde ki kahve makinasinin feristahi kaydi. Su Nesspresso denilen zimbirtilardan.. Icine kapsul atiyorsun espresso yapio ustune sut buharlastiriyor falan. Haliyle disariya yoneldik ama her dakka in kahve al hem zaman kaybi hem cebe zarar.

Ben diyorum ki is yerinde mutfak buyuk bir tane Turk Kahvesi makinasi alayim, koyayim calisirken iceyim rahat rahat. Arcelik'in makinasi baya iyi anladigim kadariyla amma velakin Londrada bulunup alinabilir mi pek bir fikrim yok. Var mi goren eden? Yada Tr'den getirebilen?
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu May 19, 2011 8:17 am

Turk mahallesindeki ceyizcilere bakacaksin, varsa onlarda vardir.

Bu arada Nescafe'nin suyu mu cikti?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Thu May 19, 2011 9:09 am

benim de aklima oralar geldi ama daha once hedefi 12den vurmus birileri varsa onlara sorayim dedim - yoksa turk mahallelerini avucumun ici gibi bilirim bilirsin!

en son nescafeyi ne zaman ictigimi hatirlamiyorum bile. zaten tad vermiyor artik o. malum onlarca bagimsiz kahve dukkani ve zincir marketleri denedikten sonra farkina vardim ki turk kahvesi gibi yok.
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu May 19, 2011 9:20 am

Tad meselesi ayri tabi de, bir de pratik kaygilar var. Bu neskafe denen meretin gold, black falan filan diye bir suru cesidi var. Hic biri mi kesmiyor?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Thu May 19, 2011 9:23 am

cik. bi kere ground coffee yada turk kahvesine alistin mi nescafeye donus olmuyor..
haphazard
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu May 19, 2011 7:31 pm

belki turkiye'ye gittiginde kahve dunyasi'ndan elektrikli cezvelerin metal olanlarindan alabilirsin? hem ucuz, hem kolay getirirsin, hem de plastikleri kadar dandik degiller.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby haphazard » Fri May 20, 2011 9:17 am

cazkedisi, o elektirikli cezvelerin yaptigi seyleri denedim ama pek lezziz olmuyor acikcasi. bu arcelik'in yaptigi kahve hedefi tam 12den vuruyor!
haphazard
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Fri May 20, 2011 9:39 am

:) evet o süper doğru.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby based » Mon May 23, 2011 12:40 pm

Kahveyi bol sütlü seven ve bol tüketen biri olarak, UK'de bu konuda büyük hayal kırıklığı oldu. Sütün tad farklılığindan dolayı Startbuckstan içtiğim kahveden bile tad alamaz oldum...

Seynin sirketindeki Frech elemanlarin yönlendirmesiyle Organic Shoplardan birinde tadi fena olmayan bir süt çeşidi bulduk. Ee idare ediyoruz. Ama benimde arçelik telve alip comboyu tamamlamam lazim. (Eski is yerimde vardi ve baya bir kişiyi sütlü türk kahvesi müptelası yapmıştim, o neymiş diyip geçmeyin)

Tekli telve alacaklar için yedek cezve almak mantıklı bence, sürekli yıka, bulaşık makinasindan çıkar falan uğraşmak zor.
based

New postby hcho » Mon May 23, 2011 1:14 pm

Sutler de tam yagli, yarim yagli ve yagsiz ayrimi var burada. Turkiye'dekine en yakini tam yagli olan sanirim. Ben sutun kokusuna pek tahammul edemem, yagsiz sut en rahat kullandigim sut oldu.

Hangi noktada Turk kahvesine sut karistirmaya karar verdin hocam? Can sikintisi, ilac etkisi, varoulscu bir haykiris?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby based » Mon May 23, 2011 5:46 pm

Bütün süt çeşitlerini denedik (Yagsiz, yarim yagli, tam yagli) TRdeki sütler %3 yagli iken buradakiler %4 olmasina rağmen çok farkli geldi. Mesele sadece yağdan değil sanırım.
Türk kahvesine süt olayıda, çocuklara türk hahvesini sütlü yaparlar ya, oradan geliyor sanırım. Nasil ya sadece bize mi çocukken sütlü turk hahvesi içirdiler!
based

New postby hcho » Tue May 24, 2011 7:47 am

Bize hic icirmezlerdi. Icerseniz kararirsiniz diye korkuturlardi. Tabi solaryumun falan olmadigi yillar...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby attollos » Tue May 24, 2011 9:35 am

Ben telvesini yemeyi cok severdim, sakallarin yamuk cikar derlerdi; hakkaten sakallarda bi asimetri var su an :)
attollos

New postby olamalam » Tue May 24, 2011 1:57 pm

@attollos
Hayir hocam, telve yersen cocugun esmer olur. Sakiz cignersen sakal biyik yamuk cikar. Tahminimce sen cok sakiz cignemissin zamaninda.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby orange » Wed May 25, 2011 1:04 pm

Hincal Uluc turk kahvesinde devrim diye bahsetmis, Harrods da satisa sunuluyormus, belki ilgilenen olur:

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/uluc/2 ... nde-devrim
orange

Next

Return to Hyde Park