Board index Alaturka Londra Hyde Park

National Rail

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Leon » Thu Aug 18, 2011 2:17 pm

Dun trene bindim de victoria'dan sutton'a gelirken, ingilizin biri geldi dedi "is this second class?", ben de heralde ben elimi kolumu sallayarak binebildigime gore second class'tir mantigiyla "yeah" dedim, sonra oturdu, bi baktik vagonun yan duvarinda "1st class" yaziyor kocaman, "This is first class!" diyerek indi bizimki, benim acelem vardi hic kiprasmadim.

De yani merak ettim, 1st class olunca ne oluyor? Bir de gelecek olan trenin hangi class oldugunu nasil bilicez? bunun olayi nedir? National Rail ile ilgili baska puf noktalari falan nedir? Henuz cozemedim de bu national rail olayini ben...
Leon

New postby vamosbien » Thu Aug 18, 2011 6:20 pm

gelecek olan trene binerken dikkat etmeniz gerekiyor hangi vagona bindiginize..birinci sinif tren,2.sinif tren diye birsey yok,sadece farkli vagonlar var..genelde ilk vagonlar 1.sinif..bu arada ben de yeni seyler kesfediyorum,6 kisi gittik brightona gecen hafta,grup indirimiyle kisi basi 6 pounda geldi..hatta 15 yasina kadar cocuklar bu sayede 1 pounda gidip donuyor..bu cumartesi de cambridge'e gidiyoruz londradan,kisi basi 9 pound gidis donus..arabayla gezmeye son! Ne rahatmis boylesi..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Thu Aug 18, 2011 6:56 pm

Tren degil de vagonlar first/second class oluyor.

Farki su, eger second class bilet alip first class vagonda seyahat edersen ve kontrol sirasinda bu da resmilesirse bir guzel bir ceza yersin :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby olamalam » Fri Aug 19, 2011 11:06 am

arabayla gezmeye son! Ne rahatmis boylesi..

Valla araba almak burada aklimin ucundan bile gecmedi. Tube + Tren butun ihtiyaclarimi karsiliyor gayet guzel. (Aile, coluk cocuk olsaydi isler degisirdi demeyim, bu ingilizler trene ailecek biniyor valla)

Farki su, eger second class bilet alip first class vagonda seyahat edersen ve kontrol sirasinda bu da resmilesirse bir guzel bir ceza yersin :)

yok beya, en fazla uyariyorlar iste. Yanlis siniftasiniz, arka vagona gecin diye.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby pisiyan » Tue Aug 23, 2011 1:52 pm

Leon wrote: ... National Rail ile ilgili baska puf noktalari falan nedir? Henuz cozemedim de bu national rail olayini ben...

En onemli puf nokta her sene Ocak ayinda %8-10 arasi saglam bir zam yapmalari.
pisiyan

New postby ilkerse » Tue Aug 23, 2011 1:55 pm

Ailece trene binenlerin nasil finanse ettiklerini merak ediyorum. 50 mil gibi bir mesafede off-peak fiyatlar 15 GBP civarinda... 4 kisi eder 60 GBP. Arabayla gitseniz en fazla 10-15 GBP yakit masrafiniz olur. Trenler gercekten cok pahali burda...
ilkerse

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 2:08 pm

Grup indirimi, 15 yas alti 1 pound gibi guzellikler var.

Ayrica araba ile yapilan seyehatin masfari sadece yakit ucreti degildir. Arabanin yapacagi kilometre ikinci el degerinin dusmesine yol aciyor. Bozulma ihtimali arttikca tamir masrafi artiyor. Bunun kaskosu falan var, park ucreti var.

Ayrica bazi aileler daha fazla para odemeye razi olup trene binmeyi tercih ediyor olabilir. (Su anda afaki konusuyorum, bekarim.) Trenle seyahat kesinlikle daha konforlu. Gecen ay arkadaslarla Galler'e gittik. 4-5 saatlik yol. Arabalarla gidelim dedik, cuma trafigine takildik 1 saat, bacaklarimiz agridi oturmaktan. arabayi kullanan arkadas daha da beter oldu.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Tue Aug 23, 2011 2:16 pm

Konfor olarak tren daha iyi olabilir bazen ama rahatlik bakimindan arabanin yakinindan bile gecemez. kapimin onunden tren gecseydi ve istedigim yerin kapisinin onunde de indirseydi o zmn boyle dusunmezdim muhtemelen :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 2:27 pm

@abbulu

Turgut Ozal mantigi bu hocam :) Dikkat et, adam kalpten gitti bak. Hareket et biraz.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Aug 23, 2011 2:38 pm

Tren ve arabanin bir karisimi ideal. Londra'dan Manchester'a gidiyorsan tren, Devon'a gidiyorsan araba.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Tue Aug 23, 2011 2:46 pm

Bence central london da dolasiyorsan kesinlikle tren/tube, diger heryer icin araba :)

Sonucta gittigin yerde de araba ile gezmek biyerlere gitmek cok daha kolay.
abbulu
ROGER WATERS

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 2:48 pm

Bisiklet kirala gittigin yerde.
Sigarayi biraktin mi bu arada?
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Leon » Tue Aug 23, 2011 2:53 pm

bence de mecbur kalmadikca toplu tasim araclari, hele de ingiltere gibi bir yer icin ideal.
Leon

New postby abbulu » Tue Aug 23, 2011 3:14 pm

Bisiklet kiralamak guzel bir fikir gibi gorunsede, bisiklet toprakta ytismedigi icin heryerde bisiklet kiralama diye birsey olmuyor. Gezi gunumun genellikle pazar gunu olmasi da potansiyel kiralama mekanlarinin kapali olmasi manasina geliyor.

sigara ansizin yawas yawas devam :)

Araba ile istedigin yerde durup istedigin zaman hareket edebiliyorsun. Yolda ilginc birsey gorunce hazir gelmisken sununda yanina gideyim, sunu da bi gorelim diyebiliyorsun. tren de bu yok, ancak camdan bakarsin :) , aaa burda da ilginc bir kale/koy/nehir/.... varmis fln diye :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Tue Aug 23, 2011 5:24 pm

araba'nin masraf azaltici bir etkisi de var. biz su anda ev tasima vs isleriyle ugrasiyoruz. satin almadan once yaklasik 20-30 ev gorduk, arabasiz mumkun olmazdi. ayni sekilde her turlu ihtiyac icin b&q'nun arabayla 10 dakika olmasi inanilmaz bir rahatlik. alisveris icin sehir disindaki daha fazla secenegin daha ucuza oldugu alisveris merkezleri dunyasini acti bize araba.

ayrica, yukarida belirtildigi gibi iki kisi oturdugumuz yerden manchester'a hergun trenle gidip gelmenin otopark, benzin, bakim vs dahil yari parasina mal oluyor araba ile gidip gelmek.

londra'da veya manchester'da merkezde oturanlar icin cok gerekli olmayabilir ama sehrin biraz disinda ve kucuk yerde oturan icin mecbur araba.
HSAG1D
ROBERT PLANT

Next

Return to Hyde Park