Board index Alaturka Londra Hyde Park

Teröre karşı eylem?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby merope » Thu Oct 20, 2011 12:47 pm

Arkadaşlar, Londrada bu lanet olası teröre karşı her hangi bir eylem yapılacak mı?
merope
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Fri Oct 21, 2011 5:14 am

Türkiye'de IRA karşıtı eylem yapılması kadar tuhaf bişey olurdu sanırım.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Leon » Fri Oct 21, 2011 7:51 am

PKK'lilarin gecenlerde burada bir TV binasini illegal bir sekilde basmasi tuhaf olmuyor da, turklerin gerekli izinler alindigi durumda bir eylem yapmasi neden tuhaf olsun?
turkiye'de 300 bin ingiliz olsa onlar da IRA karsiti eylem yapardi ama yok. burada ise 300 bin turk var. bir eylem yapilsa tuhaf olmazdi o sebepten.
Ha buradakilerin ipi kusagina denktir o sebepten eylem yapmaya gerek yoktur, o ayri.
Leon

New postby merope » Fri Oct 21, 2011 10:42 am

Bence de hiç tuhaf değil. Kıçımızın üstünde oturmaktansa en azından PKK rezilliğini daha fazla insanın ögrenmesini saglayabiliriz.
Atatürkçü düşünce dernegi londra şubesi ile mailleştim diğer türk grupları ile bir eylem planlıyorlarmış.. bana cevap döndüklerinde burada paylaşacagım.
merope
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Oct 21, 2011 11:30 am

Good friday agreement gibi bir durusu bundan 15 sene once gostermis bir ulkede PKK karsiti gosteri kotu malin reklami gibi olur, destekten ziyade kostek olur. Kas yapayim derken goz cikmasin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby placebo » Tue Oct 25, 2011 12:26 am

O 300 binin cogu "refugee" olarak gelmisler. ve agirlikli olarak "kurt kokenli" vatandaslar. Onlara hadi "teroru" kinayalim dediginiz zaman onlar da kendi realiteleri ve algilari uzerinden durumu degerlendirip sizden de devleti kinamanizi ister muhtemelen... herkes kendi penceresinden bakip kendine konusuyor malesef...
placebo

New postby Leon » Tue Oct 25, 2011 10:22 am

yahu 24 sehit'e hangi pencereden bakmamiz gerekiyor insanlik penceresinden baska?
300 binin cogu refugee degil, cogu kibrisli turk, onemli bir miktarda kurt kokenli olan da vardir eminim ama sonuc itibariyle 300 binin buyuk cogunlugu turk. hem 300 bin degil 3 kisi de olunsa gidip eylem yapilabilir, buna da engel yok, ben onu tr'de ingilizler neden IRA icin eylem yapmadi mevzusu ustune soyledim.

Ayrica benim de kurt arkadaslarim her daim oldu, devletin gecmiste yanlis yaptigini soyluyorlar, ancak bunun ozelinde devleti kinamamizin sacma oldugunun, bunun devletin gecmiste, solculara da, dindarlara da, kurtlere de, alevilere de, hepsine yapilan bir yanlis oldugunun farkindalar. sanki sadece kurtler bu ulkede zulum gordu de, simdi kendi algilarina gore durumu degerlendireymisiz... Ben oyle algilayanin algilarinin icine tukureyim o zaman.
Leon

New postby merope » Tue Oct 25, 2011 10:31 am

Ben sadece gercekten hala cok uzgunum, ustune bir de deprem geldi, daha da beter.

Ancak sunu soyleyecegim, turk mantigi gene on planda, biseyler yapmaya calisan birilerine gelip akil vermeyi pek sever bizim millet malum. su forum postu da bunun bir ornegi oldu.

neyse siz uzulmuyorsaniz, onemsemiyorsaniz, eyleme gelmezsiniz olur biter,
Ama bu eylem olursa (ki pek olacagi yok gibi) zaten en az 2-3 dernek -ki biri Ataturkcu Dusunce Dernegi gibi ciddi bir kurum- organize edecek ve takdir edersiniz ki onlar da yanlis anlasilacak amatorce bir olusum yapmazlar. yani sanki 2-3 arkadas kendi aramizda toplanip hobi olarak eylem yapacakmisiz gibi bisey degildi efendim

Kurt meselesi ise bambaska bir konu, Leon, hakli oldugun yanlarda var ancak sadece sokakta kendi dilini konustu diye dayak yediklerini anlatan kurt arkadaslar vardi, ve ben onlara inaniyorum. bu adamlar bu noktaya kendi kendilerine gelmedi, turkiye cumhuriyeti onlara "kurt degilsiniz, kurt diye bir sey yoktur! ne mutlu turkum diyene" dayatmasi yaptigi icin geldiler. abdullah ocalan bile 90larda devlet bizim(pkk'nin) kucagimiza kendi eliyle hediye etti kurt toplumunu demedi mi? bu ulkede bir tek zulum goren onlar degil tabi ama gerek sayica fazlaliklari gerek sosyo-ekonomik durumlari (cogu fakir, kaybedecek bisey yok) pkkli olmaya itiyor onlari
merope
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Tue Oct 25, 2011 10:40 am

@Merope, belki senin gibi dusunmeyen insanlar da cok uzuluyorlardir, insanlarin olmesine kahrediyorlardir ama Londra'da ADD organizasyonuyla yuruyus yapmanin yarardan cok zarar olacagina, komik kacacagina veyahut en iyi ihtimalle bir ise yaramayacagina inaniyor olabilirler mi? Diger insanlarin senin onerine veyahut dogru olduguna inandigin seye tepkilerinden, o insanlarin niyetlerine dair cok hizli bir genelleme yapiyorsun, uzuyorsun beni.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Leon » Tue Oct 25, 2011 11:33 am

Kurt meselesi ise bambaska bir konu, Leon, hakli oldugun yanlarda var ancak sadece sokakta kendi dilini konustu diye dayak yediklerini anlatan kurt arkadaslar vardi, ve ben onlara inaniyorum. bu adamlar bu noktaya kendi kendilerine gelmedi, turkiye cumhuriyeti onlara "kurt degilsiniz, kurt diye bir sey yoktur! ne mutlu turkum diyene" dayatmasi yaptigi icin geldiler. abdullah ocalan bile 90larda devlet bizim(pkk'nin) kucagimiza kendi eliyle hediye etti kurt toplumunu demedi mi? bu ulkede bir tek zulum goren onlar degil tabi ama gerek sayica fazlaliklari gerek sosyo-ekonomik durumlari (cogu fakir, kaybedecek bisey yok) pkkli olmaya itiyor onlari

I agree.
Benim boyle yazmam biraz tepkisel, burada yoktur ama, biri gelse, etnik kimlik uzerinden, daha acik soyleyeyim de simdi zaten konu bu, kurt kimligi uzerinden terorizmle iliski kursa, bu sefer tepkisel bir mesaj ona yazardim, bugun pkk'nin yonetici kadrosunun buyuk cogunlugu 80 darbesinde diyarbakir cezaevinde iskenceden gecmis, sonunda yanlis bir noktaya varmislar ama o yanlisin temelini de bu devlet olusturmus falan diye yazardim mesela. ya da kurtce konustu diye cezalandirma ornegini sen verdin, kurtce konusmak yasak diye, insanlarin el kol hareketleriyle derdini anlatmak zorunda kaldigi zamanlarin oldugunu yazardim mesela, guneydogu'daki koyde, devlet koylulere teroriste yardim ve yataklik ediyor diye, 90'larda zulum ederken, terorist de, gecenin bi vakti koylunun kapisini calip, sanki misafirmis gibi yiyip icip yatip gittigini, koylunun de bundan baska bir secenegi olmadigini cunku adamin elinin silahli oldugunu yazardim mesela.
bunlari ben de biliyorum ama sonucta butun bunlar insanlik disi olan bir sey karsisinda susulmasini, sineye cekilmesini gerektirmez. bunu soylemeye calisiyorum esasen.
Leon

New postby merope » Tue Oct 25, 2011 11:46 am

belki ben cok duygusal ve mantiksiz davraniyorum, olayi tartisma boyutuna cekmek istemedim
hala teroristlere terorist degil rebels diyor yabanci basin. bunu hazmedemiyorum. burda 40 yilda bir olay oldugunda nerdeyse butun muslumanlar terorist ilan edildi yani bir tane bile muslim rebels lafi gecti mi
hem burada 1 insan oldugunde bile neler oluyor, bizde 1 gecede 24 kisi, normal zamanda tek tek saysan belki gunde 1-2 sehitten ayda 50 kisi oluyor, hicbir seyin degistigi yok.
gene kurtlere saldirilar baslamis buyuk sehirlerde, yazik, herkes ofkeli ve kurunun yaninda yas da yaniyor... komik bir klise olacak ama gercekten, ne olacak bu turkiye'nin hali, hic isik gozukmuyor, sizin ordan gozukuyor mu?
merope
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Oct 25, 2011 1:39 pm

Cecen deyip bir bosluk biraksam bir Turk direnisci diye tamamlarken bir Rus terorist diye bitirir. Ates dustugu yeri yakiyor. Kaldi ki PKKnin eylemlerinde hedef ekseriyetle asker, polis ve devlet gorevlisi oldugundan ve sivillere karsi yaptigini iddia ettigimiz eylemlerin bir kisminin altindan kontrgerilla ciktigindan adamlarin kullandigi kelime kendi icinde tutarli bile sayilir, dua et freedom fighter falan demiyorlar.

Turkiye bu davayi ama uzun ama orta vadede kaybedecek, pragmatik reelpolitik kaybi minimize edecek hamleleri gerektirir. Turkiye'de tabanda veya politika esnafinda bu tip bir stratejiyi gelistirecek ve isletecek saikler bulunmadigindan, ben de isik goremiyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Oct 25, 2011 2:37 pm

hcho wrote:Cecen deyip bir bosluk biraksam bir Turk direnisci diye tamamlarken bir Rus terorist diye bitirir. Ates dustugu yeri yakiyor. Kaldi ki PKKnin eylemlerinde hedef ekseriyetle asker, polis ve devlet gorevlisi oldugundan ve sivillere karsi yaptigini iddia ettigimiz eylemlerin bir kisminin altindan kontrgerilla ciktigindan adamlarin kullandigi kelime kendi icinde tutarli bile sayilir, dua et freedom fighter falan demiyorlar.

Bak bu sefer sana katiliyorum. Universitedeyken 1 sene kadar 2 cecenle ayni odada kaldim. Bir sure beraber yasadiktan sonra elemanlarla beraber internetten indirdikleri eylem videolarini beraber izliyorduk.

hcho wrote:Turkiye bu davayi ama uzun ama orta vadede kaybedecek, pragmatik reelpolitik kaybi minimize edecek hamleleri gerektirir. Turkiye'de tabanda veya politika esnafinda bu tip bir stratejiyi gelistirecek ve isletecek saikler bulunmadigindan, ben de isik goremiyorum.

Bu konuda da sana katiliyorum. Keske cok daha onceden kaybedebilseymis. Cumhuriyetin ilk yillarinda daha.

Konu ile ilgili guzel bir yazi:
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19052168.asp
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Leon » Tue Oct 25, 2011 4:06 pm

ben reuters'ten ya da bati dunyasindaki her hangi bir haber ajansindan tutarlilik falan beklemiyorum, filistinli, ya da musluman falan olursa terorist olarak nitelemekte en ufak bir tereddut yasamazlar. o yuzden kendi icinde tutarliliklarindan degil de, islerine oyle geldiginden rebel diye bahsetmeleri, e normal yani.
yoksa askere karsiymis, sivile karsiymis pek dikkat ettiklerini sanmiyorum o acidan. zaten son donemde daha az olmakla beraber pkk gayet de sivilleri de oldurdu yillarca, bunlari hatirlatmama gerek yok heralde.
Leon

New postby Leon » Tue Oct 25, 2011 4:09 pm

Turkiye'nin de uzun vadede "kaybedecegini" sanmiyorum, yani kaybetmeyi nasil tanimladiginiza bagli gerci, kaybetmeyi, o bolgenin tr'den tamamen kopmasi olarak tanimlarsak oyle bir seyin olacagini orta ve uzun vadede sanmiyorum, ama cok uzun vadede her sey olabilir sonucta ne roma imparatorlugu, ne de osmanli imparatorlugu ilelebet kalmamis sonuc itibariyle.
Leon

Next

Return to Hyde Park