Board index Alaturka Londra Hyde Park

Yeni SGK yasası ve etkileri

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby silvertr » Tue Feb 28, 2012 12:13 pm

merhaba arkadaslar

konu ile tam alakali olmamakla birlikte ikametgahimi buraya aldirmak istiyorum. Su ana kadar hic bir sey yapmadim bu konu ilgili.. Gecenlerde ailem bir kamu kurulusunda benimle ilgili isi vardi. Ordaki yetkili bu kisi yurt disinda ikamet ediyor demis. Bu nasil oldu hic bir fikrim yok .. nasil olabilir sizce ? veya adresimin nerde olduguna dair bir sorgulama konsolosluga gitmeden yapabilir miyim ?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby merope » Tue Feb 28, 2012 12:51 pm

Havalimanından çıkış damgası yüzünden olabilir mi? Yani demek istediğim pasaport kontrolunden bir daha turkıyeye girmediğini anlamaları mümkün herhalde.
Benim anlamadıgım madem böyle bir sistem var bizden ne istiyorlar boşuboşuna elçiliğe gidiyoruz
merope
ROGER WATERS

New postby yatayzeka » Tue Feb 28, 2012 7:48 pm

sanirim burada konsoloslukta islem yaptirinca ikametgah kaydimiz yapiliyor ve sistemlerde bu sekilde gorunuyor. ben hicbir zaman ozel olarak ikametgah aldirmak, adres kaydettirmek gibi bir islem yapmadim ama silvertr gibi Turkiye`de devlet sistemlerinde ikametgahim UK gorunuyor. dolayisiyla bu baslik altindaki strese hic girmeye niyetim yok. bu konuda girdigim tek zahmet, muhtarlikta hala ikametgahim olup olmadigini kontrol ettirmek oldu. yok dediler icim iyice rahat.
ha, durum farkli olsa bile konsolosluga bu is icin gitmeme ihtimalim bayagi yuksek. zira yeminliyim, gel yatayzeka seni cumhurbaskani yapicaz bi randevu alip basvuruver deseler donup bakmam o derece!
yatayzeka

New postby vamosbien » Wed Feb 29, 2012 10:00 pm

havaalani cikislariyla ilgisi oldugunu sanmiyorum..on kere giris cikis yaptim, ayrica cesitli islemlerim de oldu konsoloslukta ama halen kaydim istanbul'da gozukuyormus..
oralara gitmeye niyetim yok benim de,posta yolunu deneyecegim bakalim..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Thu Mar 01, 2012 3:00 pm

benim de aynı şekilde, konsoloslukta işlemlerim oldu ama ona rağmen adres kaydından önce istanbul'da görünüyordu nüfusum. aslında konsolosluk işlem yaptıklarının adresini otomatik güncellese böyle bir sorun hiç olmayacak ya neyse.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby Volkan » Tue Mar 06, 2012 10:18 pm

betibop wrote:
cazkedisi wrote:Randevusuz saat 14.30'dan itibaren gidilebiliyor, kuyruk beklense de halloluyor.

Yalniz benim is munasebetiyle biraz gitmem zor.

Hadi isyerinden her seyi ayarladim gittim bu sefer nufus cuzdaninin aslini getirin basvururken, postayla ise fotokopisi yeterli demisler. Ben de malesef sadece nufus cuzdanimin sadece fotokopisi var. O yuzden postayla basvurucam.

Tam belge listesini bulamadim. Bulan veya basvuran biri varsa ve yardimci olursa sevinirim.

Postayla basvurup da sonuc alan var mi? Ben bu hafta icinde postayla gondermeyi dusunuyorum. Bir de iadeli taahütlü postanin karsiligi ne oluyor burada? PostOffice'te Recorded Signed For diye bir gonderim sekli var. Bu karsilar mi acaba?
Volkan

New postby cazkedisi » Wed Mar 07, 2012 11:01 am

recorded ya da registered demen yeterli. signed for international için.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby Volkan » Fri Mar 09, 2012 1:25 pm

cazkedisi wrote:recorded ya da registered demen yeterli. signed for international için.

tesekkrler cazkedisi. gonderdik bakalim nolucak. burokrasinin pencesinden bu kadar kolay kurtulabilecegime pek inanmiyorum ya neyse, hayirlisi artikin..
Volkan

New postby placebo » Thu May 31, 2012 1:17 am

yurtdisinda ikamet eden ve GSS kapsamina girmeyen TC vatandaslari veya o ulkenin herhangi bir vatandasi, (devletlerararasi ikili sozlesme olmayan ulkeler kastediliyor) herhangibir devlet hastanesine gittiginde uygulanacak fiyat memlekette ikamet eden sigortasi olmayan kisilere uygulananin yaklasik iki ila uc kati... Muayenede 50tl. Acil poliklinikte 100tl, standart yatak gecelik 100tl, Yogun bakim icin 600tl. oduyoruz, Saglik Bakanligi maarifetiyle... bu da turiste devlet tarifesi. eskiden bunu bakkal cakkal yapinca kizar ayiplardik, devletin kendisi turist madikleme isine el atmis gorunuyor.
placebo

New postby 386-DX » Thu May 31, 2012 4:35 pm

Devlet hastanelerinin o ülkede yaşayanların ödediği vergilerle döndüğünü düşünürsek son derece mantıklı. İçinde yaşamadığımız, vergi ödemediğimiz bir ülkenin sağlı hizmetlerinden orada yaşayıp vergi ödeyenler kadar yararlanabilsek daha adaletsiz olurdu.

Aynı şekilde İngiltere'ye gelen turistler de burada yaşayanların aldığı sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Siz Türkiye'den gelip de Londra'daki gp'ye muayene olabilir misiniz? Acil dışında ücret ödemeden hastanede yatabilir misiniz? Ameliyat olabilir misiniz? Bildiğim kadarıyla hayır.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Thu May 31, 2012 4:49 pm

GP'yi bilmiyorum da kardesim buraya geldiginde rahatsizlanmisti, bi Walk-In'e gitti ve bedava tedavi oldu. Sadece ilac ucretini verdi. GP-Walk-in farketmez zaten, olay tedavi. Ingilizler istese donuna kadar alir. Ama gelmissin, acil bir durum, tedavi olman lazim, gel kardesim biz sana ucretsiz bakariz diyolar.

Turkiye'deki somurmeye dayali sistem belli, uzerinden gecmeye bile gerek yok. Daglar kadar fark var.
skywalker

New postby merope » Thu May 31, 2012 5:21 pm

@386 dx canım o ingiltereye gelenler dediğin İngiliz vatandaşı değil ama sen Türk vatandaşısın ve söğüşleniyorsun. resmen bir saçmalık
merope
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Thu May 31, 2012 11:07 pm

bence de masrafinin almasinda hicbir sorun yok, ister turkiye vatandasi ol ister baska bir ulkenin vatandasi hastanede sana yapialn masrafin alinmasi normal. sorun masrafin uc katini almaya calisip, enayi yerine konmakta.

ayrica uk'de turist olarak gelenler gp'ye kaydolamiyor, hastanede tafsilatli tedavi gormuyor ama acil'den ve walk-inlerden ucretsiz yararlanabiliyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby placebo » Fri Jun 01, 2012 5:28 am

Kamu saglik sektorunde maliyet analizi yapacak ve birim maliyetleri hesaplayacak nitelikli bir calismanin oldugunu sanmiyorum, fiyatlarin neye gore belirlendigi muamma. aslinda su anda S.B. nin iceriye uyguladigi fiyatlarin maliyetin altinda oldugu bir gercek ama bu bir yandan da devletin isine geliyor. hizmeti satinalan da kendisi neticede... ozel hastaneler de SGK ile sozlesme yaparken bu sebepten dolayi fark uygulamak icin diretmislerdi.
Hadi yabanci turiste musteri gozuyle bakilmasini anladik hatta adamlar sirf tedavi icin geliyorlar diye fiyatlara ayar cekmek "anlasilabilir" ama gerek icerdeki vatandasini gerek biz disardakileri su veya bu sebeple saglik guvencesi sisteminin disinda tutmak kabul edilemez birsey. Primini iki ay odeyemeyen kisinin ve ailesinin saglik giderleri karsilanmiyor. Issizseniz ve issizlik fonuna dahil degilseniz (ki ekonomimizin kayitdisi uzerine kurulu) 18 yasindan buyukseniz ve issizseniz aciktasin demektir
placebo

New postby imotep » Fri Jun 01, 2012 6:57 am

türkiyede harçların, primlerin neye göre belirdiğine göre bazı fikirlerim var :)
canları sıkılıp nereden para bulacağız diye düşünürken şöyle bir konuşma geçtiğini hayal ediyorum:
- babalar para lazım
+ yaw şu telefonu dayım getirdi almanyadan, orda çok ucuz biliyon mu
* aha!! buldum dışardan gelen telefonlardan harç alalım
- süper fikir. zuhahahah
+ ne kadar desek haracı pardon harcı :))
- hmm 100 kaat iyidir bence
* ok, bence de
ve sonra açıklama yapılır, dışarıdan getirilen telefonlardan 100 tl harç alınacak
imotep

PreviousNext

Return to Hyde Park