Board index Alaturka Londra Hyde Park

Doviz vs TL vadeli mevduat

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Homer » Wed Feb 01, 2012 1:45 pm

Selamlar,

TR'deki banka hesaplarina bakiyorum ve gordugum kadariyla TL vadeli mevduat hesaplari (MVH) 10% civarinda, dovizli MVH ise 3% civarinda interest rate onetiyor.

Benim limitli FX ve bankacilik bilgim bunu anlama yetmedi. Bir aciklayan olursa sevinirim. Bu aradaki 300% kusur fark nedendir?

Ornegin 100 poundla TRye dondunuz, bu parayi yatirmak istiorsunuz. (GBP/TRY= 3 varsayin)

Opsiyon 1-)
Doviz hesabina koyup 1 yil bekleseniz yil sonunda elinize gecen £103, yani £3 pound interest.

Opsiyon 2-)
TL hesabina koyup (300TL olarak) 1 yil bekleseniz yil sonunda elinize gecen 330 TL, yani 30 TL interest. GCP/TRY degismedi desek £10 interest.

Niye bir insan evladi opsiyon 1i secmeli?
GBP/TRY riskli, oynayabilir derseniz, yukaridaki islemde zararli cikmaniz icin GCP/TRYnin 3den 11e firlamasi lazim 1 yil icinde ki mumkun degil..

Enflasyon desen; enflasyon ulke bazli bir olay, para birimi degil. Bu hesabi etkilememesi lazim.

Anlamadim bu isi, fikirlere acigim..
Homer

New postby hcho » Wed Feb 01, 2012 1:56 pm

Iki yatirimin ayni noktaya gelmesi icin sene sonunda kurun 3.20 kusur olmasi yeterli. 3den 11e firlamasi lazim derken 11i nasil hesapladiniz merak ettim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Homer » Wed Feb 01, 2012 2:18 pm

onu da dusundum ama benim bahsettigim durum tek senelik yatirim degil. sadece butun parayi bu hesaba gomup faizden duzenli gelir elde etme durumu..

bu sebepten hesabimda sadece faiz kismini dusundum. Ana parayi dahil etmedim. birinden yil sonunda gelen kar 3 pound, birinden gelen 30 tl. bunlarin denk olmasi isin kurun 10 olmasi lazim.

haklisin kur 3.20ye cikarsa toplamda zarar yapmis olabilirsin ama ana paraya dokunmayacigini varsayarsan pek bi onemi yok. tekrar iner 3'e ya da daha asagi.
http://uk.finance.yahoo.com/q/bc?s=GBPTRY%3DX&t=5y

faiz bakimindan;
Kur 3.20 olsa
Opsiyon1de kalsaydin:
Ilk yil sonu £103, 2. yil sonu 106+bi kac pence, yillik kar £3+pence

2 de kalsaydin:
ilk yil sonu 330, 2. yil sonu 363. yani 33 kar.. 33/3.2=£10.3
Homer

New postby hcho » Wed Feb 01, 2012 2:36 pm

Sadece faizleri karsilastirmak hatali. Vade sonunda hesapta olan para anapara+faiz neticede. En azindan banka icin realite bu.

Past performance is no guarantee of future results diye bir motto var. Tekrar 3un altina gelmek yerine 5e giderse ne yapacaksin?

Japonlar bu isi cok uzun sure yapti. Bir donem carry trade lafi cok donuyordu hani. Dusuk faizli Japon Yeni borc alip, yuksek faizli para birimlerine geciyorlardi. Vade sonunda tekrar yen'e donup borclarini kapatiyorlardi. Sonra 2008de kurlarin ters hareketiyle hepsi batti.

Sen ayni isi kendi paranla yapmaktan bahsediyorsun, belki iflas etmezsin ama yillarca da zarardan cikamayabilirsin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Homer » Wed Feb 01, 2012 2:53 pm

biraz once bakiyordum carry trade detaylina ama yine ayni noktaya geliyorum. ben ayni isi kendi paramla yapmaktan bahsetmiyorum. ayni is demek bi para biriminden borc alip, birim degistirip borc vermek, yuksek faizi aldiktan sonra eski birime geri donmek..

benim eski birime donmek gibi bir derdim yok.

Past performance is no guarantee of future results 3ten 5e firlamasi ihtimali oldugu kadar 1e dogru gerileme ihtimalini de savunan bir soz. yani benim bahsettigim senaryoda ana paranin kur dalgasindan aldigi etki konuyla alakasiz.

anliyorum dediklerini, ve yatirimci gozuyle bakildiginda dogru, fakat benim bahsettigim senaryo 2 ev alip kirasiyla gecinmeyi isteyen birinin hikayesi gibi.. evin fiyati dussun ciksin... kira arttigi surece umrumda degil.. guzel benzetme oldu..
Homer

New postby hcho » Wed Feb 01, 2012 3:05 pm

Past performance is no guarantee of future results 3ten 5e firlamasi ihtimali oldugu kadar 1e dogru gerileme ihtimalini de savunan bir soz. yani benim bahsettigim senaryoda ana paranin kur dalgasindan aldigi etki konuyla alakasiz.

Banka icin alakali. 5e gitme riskini de 1e gitme riskini de hesaplayip ona gore bir faiz orani belirliyorlar. Kabaca Turkiye'deki GBP faizi buradaki GBP faizinden yuksekse GBPnin yukselecegini dusunuyorlar demektir.

Eski birime donmenin konuyla bir ilgisi yok. GBP 3 lira iken Turk lirasina aldigin faizle 4 hafta gecinebiliyorsan, GBP 5 liraya cikarsa ancak 3 hafta gecinebilir hale geleceksin. Doviz kurlarinin bir de enflasyon ustunde etkisi var.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Homer » Wed Feb 01, 2012 3:20 pm

Banka icin alakali.

benim bahsettigim senaryoda diye belirtmistim yazarken. bankadan bahsetmiyorum yani. kendimden bahsediyorum.

Eski birime donmenin konuyla bir ilgisi yok. GBP 3 lira iken Turk lirasina aldigin faizle 4 hafta gecinebiliyorsan, GBP 5 liraya cikarsa ancak 3 hafta gecinebilir hale geleceksin.

tamam bu kisim dogru, fakat GBP olarak yatirmis olsaydim alacagim faizden daha cok faiz aliyorum. 3den 5e de ciksa.. 3 ten 9a da ciksa..

yani GBP 5 lira iken TR hesabindan aldigim faizle (usteki ornekten yilda 30TL) 5 hafta gecinebiliyorsam. haftalik giderim 6 TL.
GBP hesabinda tutsaydim yillik faiz £3, yani 15TL. Bununla 2.5 hafta gecinebilirim.

bastan bu yana anlatmak istedigim ve GBP/TRY nin 11i bulmasi gerekir dememin sebebi budur.. (GBP/TRY=10.1 da olur)
Last edited by Homer on Wed Feb 01, 2012 3:23 pm, edited 3 times in total.
Homer

New postby Homer » Wed Feb 01, 2012 3:27 pm

GBP 5 iken 3 hafta demissin.. yanlis okumusum.
haftalik gider 10TL

GBP hesabina yatirmis olsaydim faizle gecinebilecegim sure 1.5 hafta.

Yine ayni sonuca geliyor.
Homer

New postby hcho » Wed Feb 01, 2012 3:58 pm

Faizi veren banka oldugu icin bankanin senaryosuna bakiyoruz.

300 liram var. Aylik giderim 5 lira. TL faizi icin bankaya yatirdigim ertesi gunu GBP 3ten 5e cikiyor. Aylik giderim 8 liraya cikiyor. Sene sonu geldiginde bankada 330 Lira oluyor. TL olarak anaparama dokunmuyorum. 30 lira gelirim oluyor, bu para ile sadece 4 aydan az bir sure gecinebiliyorum.

300 liram var. Aylik giderim 5 lira. GB faizi icin bankaya yatirdigim ertesi gunu GBP 3ten 5e cikiyor. Aylik giderim 8 liraya cikiyor. Sene sonu geldiginde bankada 515 Liram oluyor. TL olarak anaparama dokunmuyorum 215 lira gelirim oluyor. Bu para ile 26 aydan fazla gecinebiliyorum.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Homer » Wed Feb 01, 2012 5:05 pm

her mesajda gittikce sapiyor konu benim ilk sordugum sorudan..

1- GBP 3ten 5e firlayacak diye bir garanti yok, ama hadi oldu diyelim.
2- GBP arttiginda halkin alim gucunun azalacaginin bir garantisi yok. Halkin alimgucu (GDP)'yi etkileyen pek cok neder var.
3- Hadi o da oldu diyelim aylik giderim 5den 8'e ciksin;
"TL olarak ana parama dokunmuyorum" diyerek yaptigin kelime oyunu tam bir sigorta saticisi manevrasi.
GBP 3ten 5'e cikarsa anaparayi TL olarak turrum artan 200TL kar diyorsun, GBP 3ten 1'e dusse yine anaparayi TL olarak tuttum bu sebepten £66 ana paraya takviye yapiyorum mu diycektin.
Hic sanmiyorum. TL hesabi 10%, GBP hesabi 3% vermeye devam ettigi surece, GBP/TRY=10 u gecmedigi surece benim alacagim yillik faiz TL hesabi ile daha yuksek. Burda bir yanlis varsa onu duzelt. Yok alim gucu artarmis, ingilizce ata sozleri falan ne gerek var.

Bu saate kadar anlatamadim ama son kez bir daha deniyim;
- Bankanin kari kazanci umrumda degil
- Ana para, bankaya ilk olarak yatirdigim para (miktari ve birimi sabit!)
- Ana paranin degerindeki dusus artis umurumda degil. Gozden cikarttim o parayi. Sadece faizle ilgiliyim.

Sirf muhalafet olmak icin farazi orneklere varsayimlara gerek yok cunku bunun sonu yok. Baydi beni. haydi bakalim

kapatin isterseniz bu konuyu kimseye faydasi olmaz
Homer

New postby hcho » Wed Feb 01, 2012 5:13 pm

Kabahat bende haklisiniz, para sizin, mantik ve hesap hatasini yapan sizsiniz. Bana ne oluyrosa...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby dnz » Mon Feb 20, 2012 4:33 pm

Baya bi tartisma olmus.. Ben kendi tecrubemi anlatayim GBP yi TLye cevirdim TL de vadeliye koymak icin. Ben cevirdigimde kur 2.3 tu, sene sonunda 2.9 oldu. kar edecegim yerde zarar etmis oldum. Bence bu is her turlu riskli.. O yuzden ne yapmak gerek onu da bilmiyorum.
There are 10 types of people: those who understand binary and those who don't.
dnz

New postby ilkerse » Tue Feb 21, 2012 8:51 am

Faizler bu düzeyde kaldığı sürece (GBP 2%, TL 10%) uzun vadede (1 yıl ve üzeri) her türlü birikiminizi TL ye çevirip faize yatırdığınızda daha çok kazanırsınız. GBP de bu yıl olan zıplama 5 yıldır ilk kez oldu. Oldu de ne oldu; 5 yılda GBP TL ye karşı %20 değer kazandı. Diğer yandan 5 yılda parasını TL de tutanın varlığı %50 arttı. Fark ortada. TLnin enflasyon yıpranması ise ihmal edilecek kadar az diye düşünüyorum.

Not: Çelişki biliyorum ama ben de cesaret edemeyim GBP'de kalanlardanım (Olur da TL patlar diye ama patlamıyor işte. Patlamasın zaten).
ilkerse

New postby Homer » Tue Feb 21, 2012 9:45 am

Aralik sonu 2.96 olmustu pound.
Eger imkanim olsaydi butun parayi cevirirdim TL'ye.

Pound gunun birinde 2ye dogru yaklasirsa da tekrar GBPye donulebilir..

Onun disinda simdilik ingilterede £ tutmak isteyenler icin tavsiye, Santander 12 at boyunca 3.10% interest.. daha iyisi yok sanirim.. 1 yil orda tutup kaydirmak mantikli..
Homer

New postby dnz » Tue Feb 21, 2012 11:04 am

Konustukca zararim aklima geliyor :( 5 yilda bir oldu o da bize vurdu demek. Neyse simdilik GBP deyiz. Tesekkurler bilgi icin.
There are 10 types of people: those who understand binary and those who don't.
dnz

Return to Hyde Park