Board index Alaturka Londra Hyde Park

Turkiye'ye kargo gonderme

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Wed Mar 14, 2012 9:28 am

Yillardir itina ile buradan Turkiye'ye siparis gonderme isinden kaciniyordum fakat talep cok sevdigim bir arkadastan gelince mecbur kaldim. Murphy kurallari geregi ters gitmesi ihtimali olan her sey ters gitti.

Kargoyu TNT ile yolladim, TNTnin sitesinde degeri £300un ustunde olan kargodan gumruk alinir diyordu. Bizim kargonun ederi £90 oldugu icin gonderdim gitti. Bu arada Turk gumrugu o siniri $50ye indirmis. Turkiye'deki TNT islemler arti vergi icin 900 TL fiyat cekmis.

Simdi 2 sorum var:

1) TNTyi arayip boyle bir durum var, siz bize misrepresentation yaptiniz, meseleyi halledin diyecegim. Niyetim eger yardimci olmazlarsa isi small claims court'a kadar goturmek. Bu £300 limiti web sitelerinde cikiyor, mahkemede bunu nasil ispatlarim? Yani dava edince adamlar sitlerindeki o yaziyi degistirirlerse eskiden oyle yazdigina kanit olarak ne kabul edilebilir?

2) Ileride kargo gonderecegimiz zaman dikkat edilmesi gereken baska seyler var midir?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby HSAG1D » Wed Mar 14, 2012 9:35 am

muhtemelen £300 UK gumrugu icindir ve yine muhtemelen bi destination country gumrugune bulasmayiz o sizin bileceginiz is diyordur T&C'de.

Ama yine de sorularinin cevaplari:

1. wayback machine kullanabilirsin. TNT websitesini indexliyorsa, wayback machine internetin bir nevi arsivi.

2. Turkiye'ye itina ile siparis gonderme isinden kacmak benim de temel prensibimdi, siparis edenlere ancak turkiye'ye gidiyorsam birseyler goturuyorum.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Mar 14, 2012 10:18 am

Wayback Machine'i ben de dusundum fakat £300 limiti ile ilgili yazi bir formda Turkiye'yi sectikten sonra pop up olarak cikiyor.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby London » Wed Mar 14, 2012 11:32 am

turk gumrugu icin sinir daha once 100 euro idi, 90 pound 108 euro yapar. her durumda siniri asmissiniz yani. her durumda o 300 pound bilgilendirmesi bir hayli yanlis olmus.

turkiye'de olsa noter'den web sitesinin su tarihteki hali su sekildedir gibilerden bir seyler alinabilirdi ama burada noter ayarinda ne var ona bakmak lazim.
London

New postby olamalam » Wed Mar 14, 2012 2:02 pm

@hcho
Burada olup da Turkiye'de olmayan bir sey var mi? Arkadasinin ne istedigini merak ettim.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Mar 14, 2012 2:16 pm

Yastik. Fotografcilarin bebek ya da motor kabiliyetlerini kaybetmis hastalara poz verdirirken kullandigi, ozel sekilli, ayarlanabilir 3 parca yastik. Baska biri olsa Turkiye'de bir yorganciya yaptir derdim ama arkadasin biz evlenirken dugunun organizasyonunda cok emegi ve yardimi gecti, o yuzden kalkistim bu ise.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Wed Mar 14, 2012 3:22 pm

Hmm enteresan bir talepmis.

En yakin arkadasim 5 yildir ABD'de yasiyor, cocuga zahmet vermemek icin bir kere bile birsey istemedim.

Ben de buradan birsey isteyen es dosta "maalesef boyle hizmetlerimiz yok" desem bile hatirini kiramayacagim insanlar var. Bir tanesine onumuzdeki ay kadin cantasi goturecem :S

Web sitesi isine gelince, ben basit bir screen shot'un olayi cozecegine inaniyorum. Teknik olarak web sitesinin dava acildiktan sonra degistirildigi tespit edilebilecegi icin (su siralar turkiye'deki popular tabir ile "delilleri karartmak") bu ise giriseceklerini zannetmem.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Sylvan » Sun Mar 18, 2012 2:49 pm

senin pozisyonunda yararli olur mu bilemiyorum, lakin cok basit bir yontem olarak kaliyor fakat haksizliga ugrayabilecegimi dusundugum yada ugradigim durumlarda hemen screen shotlar aliyorum ve sakliyorum. Bunu daha once fitness first ve hsbc uzerinde kullandim ise yaradi fakat mutlaka aklina gelmistir zaten, ama faydasini gordugumu soylemek isterim.
Sylvan

New postby 386-DX » Mon Mar 19, 2012 2:26 pm

Gümrük limiti her ülkede farklıdır. Sizin gördüğünüz £300 muhtemelen İngiltere içindi. Tam linki verirseniz belki daha fazla yardımcı olabiliriz.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Mar 19, 2012 3:04 pm

Arkadaslar yapmayin etmeyin, export tax diye bir sey yok. Kim ihracatini baltalamak ister? VATmizi odedik UK ile isimiz bitti.

TNT sitesinden Turkiye'ye kargo gondermeyi deneyin, ilgili mesaj cikacak karsiniza.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby 386-DX » Mon Mar 19, 2012 4:27 pm

"Export tax" diye bir laf geçmedi zaten. Ben sizin baktığınız sayfa yurt dışından İngiltere'ye gönderilen kargoların limitleriyle ilgili olabilir diyorum.

Şimdi TNT sitesine girip yalandan İng->Türkiye kargo göndermeyi denedim, karşıma gümrük limitleriyle ilgili bir yazı çıkmadı. Zahmet olmayacaksa tekrar bakıp ilgili uyarıyı paste edebilir misiniz?
386-DX
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Mar 19, 2012 4:34 pm

Aldigim mesaj su:
Please note: The maximum allowable value of any consignment sent to Turkey is £300.

If you declare a higher value, your goods will be returned by customs at your cost.
hcho
BRUCE DICKINSON

Return to Hyde Park