Board index Alaturka Londra Hyde Park

Pasaport Home Office'de iken Türkiye'ye gidilebilir mi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby mimaradam » Sat Mar 31, 2012 5:05 pm

Merhaba,
Ben geçen ay Brighton'da yüksek lisansı bitirdim. 5 Nisan'da sona erecek Tier 1 Post Study Work Visa için belgelerim hazır yalnız en az 2 ay bekletiyorlarmış diye duymuştum. Ben başvuru yaptıktan yani pasaport home office'e ulaştıktan sonra Türkiye'ye gitmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Travel paper(Seyahat belgesi) türevi birşeyle? Daha sonra burdaki kontağım da pasaportu postayla Türkiye'ye yollar diye düşündüm. Bu konuda beni bilgilendirecek olan var mı? Ona göre başvurup başvurmama aşamasındayım ve en geç pazartesi karar vereceğim. Konsolosluk telefonu cevap vermedi dün aradığımda.

Kısacası; 2 ay burda beklemek istemiyorum ve Türkiye'de kısa süreli planlarım var. Son şansımı da kaçırmak istemiyorum. Bu yüzden travel paper ile pasaportsuz bir şekilde Türkiye'ye gitmek istiyorum.

Teşekkürler...
mimaradam

New postby 386-DX » Mon Apr 02, 2012 11:32 am

Hayır, maalesef mümkün değil.

Başvurunuz sonuçlanmadan önce pasaportu geri isterseniz gönderiyorlar, ama bu durumda da başvurunuz iptal oluyor.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Mon Apr 02, 2012 11:41 am

Seyahat belgesi pasaport kaybı gibi acil durumlar için ve tek kullanımlık. Türkiye'ye girdiğinizde işlevi bitiyor. Sonra yeni pasaport çıkarmak durumundasınız. Bütün kayıtlar da artık elektronik ortamda. Kaybettiğinizi belirttiğiniz bir pasaportu sonradan kullanmaya kalkışırsanız başınıza iş açılabilir.

Aynı şekilde pasaportunuz home office'te iken İngiltere'den çıkış yaptığınız anlaşılırsa sorun yaşayabilirsiniz.

Bir de büyük ihtimalle post study başvurusunu yaptıktan birkaç hafta sonra parmak izi vermeye çağrılacaksınız. İngiltere'de olmazsanız başvurunuz yalan olacak.

Belki fazladan para verip randevu alıp public enquiry office'lerden şahsen başvurmayı düşünebilirdiniz ama bunun için de artık vaktiniz yok.

Kısacası oturup paşa paşa bekleyeceksiniz :)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby mimaradam » Mon Apr 02, 2012 8:23 pm

Teşekkür ederim cevabınız için... Konsolosluk da bugün aynı şeyleri söyledi aşağı yukarı. Artık beklemekten başka çare yok gibi...Bilginiz var mı ne kadar sürede gelebileceği hakkında pasaportun home office'ten? Malum 5 Nisan'da kurallar değişeceği için yüklenme olmuş olabilir vize başvurularında... 1,5 - 2 ayı geçmese bari
mimaradam

New postby mimaradam » Mon Apr 02, 2012 8:23 pm

Teşekkür ederim cevabınız için... Konsolosluk da bugün aynı şeyleri söyledi aşağı yukarı. Artık beklemekten başka çare yok gibi...Bilginiz var mı ne kadar sürede gelebileceği hakkında pasaportun home office'ten? Malum 5 Nisan'da kurallar değişeceği için yüklenme olmuş olabilir vize başvurularında... 1,5 - 2 ayı geçmese bari
mimaradam

Return to Hyde Park