Board index Alaturka Londra Hyde Park

UK'in Avrupa Birligin'den ayrilmasi

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby attollos » Thu Jan 24, 2013 11:44 am

Bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz ? Gocmen olarak veya taze Ingiliz vatandaslari olarak getirisi goturusu ne olur uzun vadede.
attollos

New postby rambo » Thu Jan 24, 2013 12:43 pm

iyi yapiyolar, gec bile kaldilar.
rambo
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Thu Jan 24, 2013 1:35 pm

Bana kalırsa iyi yapmıyorlar.

İngilizler parada kraliçe durdukça imparatorluğun da yerinde durduğunu zannediyor ama kazın ayağı öyle değil. Tek başına kalan bir İngiltere'nin bugünün dünyasında hiçbir şansı olmaz.
Ülkenin rahat duracağı da yok. Çılgınlar gibi askeri harcamalar, etliye sütlüye bulaşmalar...

Arkasına yaslanılacak doğal kaynaklar yok, sanayi yok. Ülkenin bütün üretim sektörleri 80'lerde lağvedildi, bugün finansçıların yaptığı iskambil kulelerden başka bir şey kalmadı. Bunlar da ilk büyük krizde yıkılıp gidecek.

AB illa ki toparlanacak. Sonrasında da İngiltere'yi tekrar geri alırlar mı şüpheliyim. Zamanında üyelik başvurusunu iki kere reddetmişlerdi.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Thu Jan 24, 2013 2:49 pm

Bence cok dusuk bir ihtimal cikmalari. Hem Cameron'un tekrar secilmesi zor, hem secilse referandumdan cogunluk cikmasi daha da zor, hadi ekonomik butun bagimliliklari gectik diyelim. Avrupa daha da batsa, Ingiltere'nin ekonomisi tersine gitmeye baslasa, halk galeyana gelse falan belki..

Fransiz basbakaniydi sanirim, dun "Eger cikarlarsa kirmizi hali sereriz" demis, E Standard'da gordum :)

Ha bence yanlisligi kesin olan sey 2 yil sonra 3 yil sonra olacak olasi bir referandumu simdiden telaffuz etmek. Boyle bir olasiligi cikarmanin, spekulasyonlarla tereddutlerle ekonominin stabilitesini bozmanin ne faydasi vardir memlekete bilemiyorum.
skywalker

New postby hcho » Fri Jan 25, 2013 7:35 pm

Bu son cikis biraz ic politikaya selam biraz da pazarlik masasinda el guclendirme cabasi mahiyetinde. Bir tamam mi devam mi noktasinin gelmesi Yunanistan'daki fasizm dalgasinin ne kadar buyuyecegine ve daha sonra baska hangi ulkelere sicrayacagina bagli.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Sat Jan 26, 2013 5:26 pm

-Norvec
-Isvicre
-Monaco
-Liechtenstein

Bu 4 ulke Avrupa birligi uyesi degil. Avrupanin en gelismis ve medeni ulkeleri oldugunu tartismaya da gerek yok heralde? Bu 4 ulkenin vatandaslarinin ayrica EU da calisma ve oturma iznine ihtiyaclarida yok. U.K. vatandaslarinin cok dogal bicimde, "why are we still in E.U.?" diye sormalari normal bence. (Herhangi bir U.K. vatandasi E.U. uyeligine senelik £440 oduyor ve karsiligini sorguluyor.)
rambo
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Sun Jan 27, 2013 5:06 am

Norveç'in petrolü var. Nüfusu 5 milyon.
İsviçre'nin bankalarında dünyanın parası var. Nüfusu 8 milyon.
Monaco ve Liechtenstein birer vergi cenneti. Nüfusları 35 bin.
Bu ülkelerin hepsi kendi halinde takılıyor. AB'ye ihtiyaç duymuyorlar.

İngiltere'nin elle tutulur hiçbir ekonomik değeri yok. Nüfusu 65 milyon.
İngiltere imparatorculuk oynamayı seviyor. Masrafı çok. Düşmanı çok. Bir taraftan da yenilerini yaratıyor.
İngiltere'nin üretim sektörü yok; sterlin kuru düştüğü gün dımdızlak kalır.
İngiltere'nin AB'ye ihtiyacı var.

Bu referandum kanımca sonraki seçimi kazanamayacaklarını anlayan tory'lerin ukip'den rol çalma çabasından ibaret. Ciddi ciddi yapılacağına, yapılsa bile evet oyu çıkacağına, çıksa bile uygulanacağına inanmıyorum.
386-DX
ROBERT PLANT

Return to Hyde Park