Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngiltere'de Turist vizesi ile geçici bir süre yaşamak

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby merope » Tue Jun 03, 2014 4:10 am

Arkadaşlar merhaba
Ailevi/özel bir durumdan dolayı annemin bir sene civarı bir süre yanımda kalması gerekiyor. 6 aylık vizede de 2 senelik vizede de içeride kalış izni 180 gün.
iki defa 6 aylık turist vizesi alıp (altı aylık vize al+ 180 günü kullan+ türkiyeye geri dön, yeniden 6 aylık vize al+uk'ye geri gel 180 günü kullan) şeklinde benim yanımda kalması sorun olur mu? bunu yapanınız oldu mu?

bu içeride kalış günlerini ciddi olarak takip ediyorlar sanırım değil mi? yani 2 senelik vize alsak ve 6 aydan fazla içeride kalsa, bunu tespit ettiklerinde illa ki sıkıntı çıkar değil mi? Bir arkadaşım şöyle bir şey söyledi, Türkiye'de geçtiğimiz senelerde bir kanun değişikliği olmuş ve askerlik potansiyeli olmayan herkes TR'ye girişte ben pasaportuma giriş damgası bastırmak istemiyorum deyip bastırmayabiliyormuş. E İngiltere'den çıkarken de bir çıkış damgası basılmadığına göre, TR'ye girerken de giriş basılmazsa içeride kaç gün kaldığını bilemezler. Böyle bir açık var ama bu da bana çok sağlam bir yol gibi gelmedi. Bu konuda Fikri, tecrübesi olan paylaşabilir mi?
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Jun 03, 2014 11:46 am

kendi kendime reply etmiş olacağım ama dünden beri yaptığım araştırmadan anladığım: gelip 6 ay elbette kalabilir. ama türkiye'ye dönüp döner dönmez yine altı ay vize isterse, yüksek ihtimalle kardeşim noluyor? diyebilirler. sanırım 1 sene içinde 180 günden fazla ingiltere'de bulunma niyetinde isen sana 'your intention is not short stay as you declared' diyerek no diyorlar. gerçi no'yu yiyenlerin hemen hepsi appeal edip kazanmış ama :\ bilemiyorum, şu ukba sitesi bazı soruları cevaplamaya çok yetersiz. kendi tier-1 extension başvurularımda da bunu hep yaşadım.
merope
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Jun 03, 2014 12:41 pm

Uzun sureli turist vizeleri yok muydu? Onlardan alip, 6.ay sonu civari bir gir cik yapmak da ise yarayabilir.

Anneniz memur emeklisi ise buyuk ihtimal yesil pasaportu da vardir. Gir cik isini bir Schengen ulkesi ustunden de halledebilirsiniz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby merope » Tue Jun 03, 2014 1:49 pm

Yeşil pasaporu var, evet.

2 senelik vize de var ama onda da maksimum kalış izni 180 gün. yani 180 günü doldurunca (6 ay ediyor) tekrar içeri giremez ki?
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Jun 03, 2014 1:51 pm

bizim yakın bir arkadaşımızın annesi, 2 senelik vizesi ile gelip giderek aylarca kalmış. giriş çıkışlarda sorun yaşamamış ama yeniden vize alacağı zaman reddedilmişler sebep de 'sen gelip aylarca uk'de yaşamışsın'. sonra dava açtılar ve kazandılar hatta istanbuldaki consulate birde üstüne onlardan özür diledi yazılı olarak. ben de bunu anlayamadım sonuçta 180 günden fazla kalmış yani, kafam karışıyor açıkçası :)
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Jun 03, 2014 1:54 pm

yalnız şu an UKBA sitesinde de General Visitor için şöyle bir şey yazdığını görüyorum:

You can also apply for a long-term visit visa if you can prove you need to make repeat visits over a longer period. You can stay for a maximum of 6 months on each visit and your visa can last for 1, 2, 5 or 10 years.

ve kafa iyice karışıyor.
https://www.gov.uk/general-visit-visa

demek ki 2 senelik vize alırsak her gelişinde maksimum 6 ay kalabilir?
merope
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Wed Jun 04, 2014 4:56 pm

bir tanigimizin anne ve babasi, 5 yillik general visitor vizesi ile, her gelislerinde 2-3 ay kalmak uzere toplamda bir yil icinde 8-9 ay uk'de kaliyorlar.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby merope » Wed Jun 04, 2014 9:57 pm

çok teşekkürler hsag1d. benim annemde de su an 2 senelik vize var, ama 2015'in başında doluyor süresi. sanırım belki de en mantıklısı bu sefer 5 senelik almak o bitince, çünkü sorunlar genelde girişte çıkışta değil yeni vize başvurularında çıkıyor gibi herhalde.

ülkeye girişte sorun yaşayan birisi yok herhalde? annemle ve kardeşimle beraber gelip girdiğimiz zamanlar oldu ve hiç öyle bu adam kaç gün kalmış vs. diye kontrol ettiklerini görmedim
merope
ROGER WATERS

New postby ilkerse » Thu Jun 05, 2014 2:19 pm

Bu işlerle biraz uğraştıgım için radikal bir görüş bildiriyeim, riski size ait olarak kullanabilirsiniz.

Ülkeden çıkış tarihleri UKBA tarafından takip edilmiyor. Çıkış kapısında random pasaport kontrolü çok seyrek te olsa yapılabiliyor. Eğer buna yakalanmazsanız istedğiniz kadar kalın. TR'a girişte de pasaporta giriş damgası bastırmayın (evet bu imkan var - sadece genç erkeklerden askerlik belgesi istiyorlar).

Diğer bir olasılık ta 6 aylık vize aldığınızda UK'de iken vize uzatma isteyebilirsiniz. Sanırsam geçerli bir sebep istiyorlar bunun için.
ilkerse

New postby merope » Thu Jun 05, 2014 2:32 pm

peki bu gelecekteki vize başvurularında sorun olmaz mı?
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Wed Jun 11, 2014 2:40 pm

@merope

Benim anneme de önce 1, sonra 2, şimdi de 5 yıllık family visitor vizesi verdiler. Genel visitor veya turist değil family visitor alması daha uygun annenin. Sonuçta amacı turizm değil seni görmek ve bu daha geçerli bir nedendir diye tahmin ediyorum. Ben olsam 5 yıllık vize alıp 6 ayın sonunda gir çık yapardım bizdeki Moldovalı bakıcılar gibi :) Sınırda niye geldin diye soruyorlar, yeni çıkmışsın niye geldin derlerse ailevi acil bir şey oldu der, durumunuzu anlatır. Sonuçta çıkış yapmış, tekrar içeri almamaları için bir neden yok.. diye düşünüyorum.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 8:08 am

Selamlar, update vereyim.

Oncelikle Caz Kedisi, maalesef family visitor olamiyor annem, cunku 2 sene once falan degistirdiler o kurali, ILR yoksa buraya ailen de olsa general visitor kategorisinde basvuruyor. ILR yoksa family visitor basvurusunu kabul etmiyorlar. (Insallah seneye ILR aliyoruz nihayet)

Annem de 2 senelik vize aldi 180 gunu gecirmeden gelip gidiyor simdiye dek bir problem olmadi. 5 ay civari kalip 1 - 2 ay gidiyor Tr'ye sonra yeniden geliyor. Doktor hastane falan kullanmiyor zaten, calistigi falan da yok buraya kacak gelip kalanlar gibi (formda onu soruyorlar ya vizeye basvurdugunda) 180 gun gecmedikce de sorun olmaz herhalde... Daha onceden de 10 kere gelip gitmisti zaten bir de Yesil pasaportu var.Bilemiyorum onun etkisi var midir herhangi bir seye?
Burada yasamiyor evi barki Turkiye'de ama burada yasamayi nasil yorumluyorlar onu da bilemiyorum tabi. Benim bu gune kadar ki tecrubem su tamamen denk geldigin adamin insiyatifine kaliyorsun :D
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Tue Sep 08, 2015 8:55 am

Tüh ya, benimki alırken ben vizeli olmama rağmen family visitor olabiliyordu. Hatta kuzenim de o vizeyle gelip bende kalmıştı. Kötü olmuş. Yeşil pasaport ise iyi olmuş. Bizde yok maalesef. İyi, şanslısınız :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 9:06 am

Valla bizim de, annem ilk geldiginde family visitor diye geliyordu, sonra basvuru merkezindeki kadin uyarmisti, vize alirken yeniden family olarak basvurmaniz icin kizinizin permanent resident olmasi lazim artik diye
maalesef bir tuhaf ama sorunsuz gelip gidiyor yani, sadece sanirim biraz daha fazla dokuman istiyorlar
Evet Yesil pasaportu olmasi cok guzel, dun schengen vizesi basvurusu yaparken keske benim de olsaydi diye epey hayiflandim
merope
ROGER WATERS

New postby onestop » Sun Nov 15, 2015 1:20 am

@merope

internette turist vizesi ile max kalma süresini araştırırken forumdaki yazınızı gördüm ama net bir yanıt bulamadım. Benzeri bir durum için ben de annem için araştırma yapıyorum. Ankara anlaşması ile uk'de bulunduğum dönemde annemi yanıma götürmek istiyorum. Kendisi devlet memuru emeklisi.

Bu konudaki araştırmalarımda hangi danışmana sorsam standart olarak "1 yıl içinde max 6 ay kalabilir, yılın kalan 6 ayını tr'de geçirmek zorunda" şeklinde yanıt alıyorum. Buradaki mantık da şuymuş: Bir kişinin 6 aydan uzun süre ülkesinden ayrı kalması iş / okul yaşamını sekteye uğratırmış ve turist vizesinin amacı da ziyaret / gezi olduğu için uzun süre kalmak olayın amacını aşarmış. Benim anlayamadığım zaten emekli olmuş bir kişinin ülkesi dışında bir yerde 6 aydan uzun süre kalmasında nasıl bir sakınca olabilir ki? Zaten bir emeklinin uk'de çalışması gerekmeyecek, sağlık hizmetlerinden de kendisi ücretini ödeyerek yararlanmak zorunda. Üstelik ingilterede harcama da yapacak yani ekonomiye girdi sağlayacak bir nevi.

Bizim sizden farklı bir durumumuz da ilk kez uk turist vizesi için başvuracak ve daha önce yurtdışına hiç çıkmamış biri olduğu için ilk etapta 5 yıl gibi uzun süreli bir vize başvurusu yapamayacağız. 6 aylık vize alsa, sonrasında tekrar başvurduğunda uk'de uzun süre kaldığı için 2. başvurusu da red olurmuş. Bu yazıyı 1 yıl kadar önce yazmışsınız, bugüne dek ekstrem bir gelişme oldu mu acaba? Anneniz max ne kadar kalabildi?
onestop

Next

Return to Hyde Park