Board index Alaturka Londra Hyde Park

Self-employed veya contractor olarak askerlik ertelemesi

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby 386-DX » Wed Sep 17, 2014 6:03 pm

Selamlar.

Acaba aramızda self-employed veya contractor olarak çalışırken askerlik erteletmiş olan var mı? Hangi belgeleri verdiniz? Başkonsolosluğun sitesindeki ilgili kısım şöyle:

işveren veya serbest meslek sahiplerinin ise muhasebecilerinden ya da vergi dairesinden alacakları işe başlama tarihi (gün-ay-yıl olarak), işyeri adı, adresi ve telefon numarasını içeren, bilgisayarda işyerinin başlıklı kağıdına yazılmış bir mektup.

Bu mektubun içeriğinin tam olarak ne olması gerektiğine dair fazla bir bilgi verilmemiş. Sormak için aradığımda telefonlar her zamanki gibi duvar. Mail atınca da sitedeki yazıyı copy-paste ederek cevap veriyorlar. Şimdi ben bu konsolosluğa git gel yaparak ruh ve sinir hastası olmak istemiyorum.

Muhasebe şirketimden "şu şu adam şu şu tarihte kurulan şu şu limited company'nin direktörüdür, biz de onun muhasebecileriyiz" tarzı standart bir yazı alsam bu yeterli olur mu dersiniz? Daha önceden bu şekilde erteleyen arkadaşlar acaba tam olarak nasıl bir belge aldılar?

Teşekkürler.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Thu Sep 18, 2014 12:32 am

Ben muhasebecimden almıştım şu ni numaraları iş başlangıö tarihi olan şu şirketi vardır gibi bir yazı aldım sorun çıkmadı hiç, belgelerle işim olmadığı için çöpe attım geçen sene(Dövizli yapınca...)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby attollos » Thu Sep 25, 2014 9:07 am

Ben daha yeni muahasebecimden sirketin %100 share holderi ve directoru olduguma dair bir belge ile ertelettim. ILR'nin bitis tarihi 2023 oldugu icin 2023'e kadar ertelenmis askerlik :) Ornek mektup:

Dear Sir/Madam,

We are writing to confirm that we act as accountant for both Mr John Smith (NI: NI number) along with his own limited company Foo Ltd (Cos Hse ref some_company_ref).

Mr John Smith is director and 100% shareholder of Foo Ltd since incorporation on some_date, being remunerated by both dividend and salary.

Should you require any further information, please do not hesitate to contact the undersigned.

Yours faithfully.

Sirket_adresi
Sirket_telefonu

Gorevli sole bir gozucuyla bakti, okumadi bile dogru durust.
attollos

New postby theK » Tue Oct 28, 2014 12:02 pm

Konsoloslugun bu yaptigi uygulama kanunsuzdur. 2011 yilinda beni ruh sinir hastasi yapip bakaya duruma dusurduklerinden sonra, Turkiye dondugumde, havaalaninda yakalanip mahkemeye ciktigimda ve Ingilteredeki calisma iznimi ibraz ettigimde mahkemeden beraat aldim.

1111 sayılı Askerlik kanununun 35/G gore "Calisma izni" veya "Oturma izni" olmasi askerlik ertelemesi icin yeterlidir. Askerlik kanunu asagidaki gibidir.

http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri ... emleri.htm

Acaba konsolosluga bu keyfi uygulamasi yuzunden madur oldugum icin dava acabilirmiyim bunu merak ediyorum?
theK

New postby hcho » Thu Oct 30, 2014 10:02 am

Teorik olarak acabilirsin. Pratikte Turk Devletinin mafyavari bir kindarliga sahip oldugunu goreceksin. Davan yillarca surundurulur, oradan oraya atilir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby ege10 » Sun May 24, 2015 6:15 pm

Arkadaslar benim askerlik ertelemem 28 subatta bitmisdi, pasaportum home officede olsugu icin konsoloslukdan erteletemedim. Su an tr de bakaya durumunda gozukuyormusum. Bu hafta turkiyeye gidiyorum. Bakaya olarak giris yapmakda nasi bi durum olur sizce bilen var mi?

@thek senin basina gelen benimde basima gelirmi yoksa kanunlarda bir degisiklik oldumu acaba?

Tesekkurler
ege10

New postby ege10 » Tue Jun 02, 2015 10:25 am

Bakaya durumundayken turkiyeye giris yaptim, pasaport kontrolunde polis hic bir sey demedi direk gectim ulkeye giris yaptim.

Askerlik subesi ile gorustum. Bakaya olunca 280 tl ceza almisim. Polis hava alaninda fark ederse alip goturmuyormus sadece tutanak tutup cezayi katlatiyormus.

Su an askerlik subesi gecici olarak 3 aylik erteleme yapacakmis magduriyetimi ortadan kaldirmak icin. Ingiltereye donunce de yine konsoloslukdan normal ertelememi yapicam.
ege10

New postby theK » Thu Jul 09, 2015 1:14 pm

@ege10

Cok sanslisin, 1-2 sene once kanun degisikligi oldugu icin havaalaninda birsey yapmamislar.
theK

Return to Hyde Park